علیرضا نوری، نویسنده ایرانی بازداشت و به زندان همدان منتقل شد | DW | 11.02.2021

23/11/1399 09:57 ب.ظ

علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان بازداشت و به زندان همدان منتقل شده است. فشار به اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان افزایش یافته است.

علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان بازداشت و به زندان همدان منتقل شده است. فشار به اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان افزایش یافته است. به نوشته هرانا پرونده‌ علیرضا نوری در مهر ۱۳۹۵ گشوده شده و در خرداد سال ۱۳۹۶ به اتهام"توهین به مقدسات" توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو همدان محاکمه و به دو سال زندان محکوم شد.

علیرضا نوری این اتهامات را نپذیرفت اما دادگاه تجدید نظر در آبان ۱۳۹۶ حکم دادگاه بدوی را عینا تائید کرده است. آقای نوری روز دوشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم حبس به شعبه‌ پنج اجرای احکام همدان احضار شده بود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرای حکم حبس او متوقف ماند.

به گفته کانون نویسندگان آقایان خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و آقای باژن به سه‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند. روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد از سال ۱۹۸۰ به ابتکار کمیته بین‌المللی"پن"، پانزدهم نوامبر روز اعلام همبستگی با شاعران، داستان‌نویسان، مقاله‌نویسان و روزنامه‌نگارانی است که به خاطر دفاع از آزادی بیان یا انتقاد از شرایط اجتماعی و سیاسی به زندان می‌افتند یا تهدید و منکوب می‌شوند. انجمن پن در سال ۲۰۱۹، فهرست بیش از ۲۰۰ مورد بازداشت، ارعاب، حمله و تهدید علیه نویسندگان، شاعران، روزنامه‌نگاران، ناشران و بلاگرها منتشر کرد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

علی خامنه‌ای، ضحاک_زمانه «امروز در کشور ما آزادی فکر هست، آزادی بیان هست، آزادی انتخاب هست. هیچکس بخاطر اینکه فکرش و نظرش مخالف نظرِ حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی‌گیرد. کسی با افراد ضدحکومت کاری ندارد. هرکس ادعا کند که من مورد فشار قرار گرفته‌ام دروغ گفته» فدای سر آنگلا مرکل و قراردادهای تجاریش

بر پدر و مادر هر چی أخونده لعنت.

حمله موشکی به اربیل: اصابت سه موشک به فرودگاه و 5 موشک به مناطق مرکزی شهرفرودگاه بین‌المللی اربیل شامگاه دوشنبه 15 فوریه 2021 هدف حمله موشکی قرار گرفت و 3 موشک به منطقه

محکومیت کلانتری به چهار ماه حبس تعزیری به اتهام 'توهین به خمینی' | DW | 09.03.2021عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران به اتهام 'توهین به خمینی' به چهار ماه حبس تعزیری و منع فعالیت در احزاب سیاسی محکوم شد. اصغر دانشیان، معاون این سازمان این خبر را تکذیب کرد و گفت، هنوز حکمی صادر نشده است.

عیسی کلانتری به اتهام توهین به خمینی به زندان محکوم شدبنویس بابت چی وحکم کاملش محکومیتش دوسال گورش گم میکنه ۴ماه ولی خورده ده بگو دیه

ورود شهردار تهران به موضوع تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان اما به کارمندانورود شهردار تهران به موضوع تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان اما به کارمندان: *فوراً بررسی خواهیم کرد *در صورت مشاهده تخلف٬ افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد٬ به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد *دستور دادم اسامی دریافت‌کنندگان در سایت شفاف بارگزاری شود خیلی خنده دار بود افراد خاطر احتمالی. اون احتمالی رو خوب اومدی. داره علاجش میکنه🤣😂🤣😂 یعنی چکار می‌کنن ، واکسن رو از تنشون درمیارن؟ قیافه شهردار چقدر منو یاد کیک تولد بهشت زهرا میندازه

ابتلا به گونه انگلیسی کرونا رو به افزایش / ضرورت اعمال محدودیت سفر به استان‌های درگیرعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به کرونا در کشور درباره احتمال ابتلای بهبودیافتگان گونه قبلی کرونا (ویروس ووهان)، گفت: نظر می‌رسد افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا شدند و آنتی‌بادی محافظت کننده دارند آسیبی در نتیجه ابتلا به نوع بریتانیایی نخواهند دید.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران صبح روز پنجشنبه ۲۳ بهمن (۱۱ فوریه) گزارش داد علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان در منزل شخصی خود بازداشت شده و به زندان منتقل شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به نوشته هرانا پرونده‌ علیرضا نوری در مهر ۱۳۹۵ گشوده شده و در خرداد سال ۱۳۹۶ به اتهام"توهین به مقدسات" توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو همدان محاکمه و به دو سال زندان محکوم شد.

دادگاه اعلام کرده است این نویسنده"به مقدسات از طریق نوشتن اشعار موهن در فضای مجازی" توهین کرده است.

علیرضا نوری این اتهامات را نپذیرفت اما دادگاه تجدید نظر در آبان ۱۳۹۶ حکم دادگاه بدوی را عینا تائید کرده است. آقای نوری روز دوشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم حبس به شعبه‌ پنج اجرای احکام همدان احضار شده بود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرای حکم حبس او متوقف ماند.

کانون نویسندگان ایران در مهر ماه سال جاری نیز اطلاع داده بود که رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین، دو عضو هیئت دبیران کانون و کیوان باژن عضو پیشین هیئت دبیران جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شدند.

به گفته کانون نویسندگان آقایان خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و آقای باژن به سه‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان همواره زیر فشار سنگین احکام مستبدانه قرار گرفته‌اند و این فشار پیوسته افزایش یافته است. آنها سالیان دراز است که از تجمع علنی و فعالیت آزادانه محروم هستند.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

روز جهانی نویسندگان دربند

از سال ۱۹۸۰ به ابتکار کمیته بین‌المللی"پن"، پانزدهم نوامبر روز اعلام همبستگی با شاعران، داستان‌نویسان، مقاله‌نویسان و روزنامه‌نگارانی است که به خاطر دفاع از آزادی بیان یا انتقاد از شرایط اجتماعی و سیاسی به زندان می‌افتند یا تهدید و منکوب می‌شوند. انجمن پن در سال ۲۰۱۹، فهرست بیش از ۲۰۰ مورد بازداشت، ارعاب، حمله و تهدید علیه نویسندگان، شاعران، روزنامه‌نگاران، ناشران و بلاگرها منتشر کرد.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

اعضای کانون نویسندگان ایران

رضا خندان مهابادی و کیوان باژن و بکتاش آبتین از اعضای کانون نویسندگان ایران با اتهام"اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" بازداشت شدند. کانون نویسندگان ایران دلایل و مستندات دادگاه را نامربوطتر و سست‌‌بنیادتر از خود اتهامات خواند و خواستار آزادی"بی‌درنگ و بی‌قید و شرط اعضای بازداشت‌شده‌" شد.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

صدیقه وسمقی

شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام پژوه، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی که ساکن سوئد بود پس از بازگشت به ایران در سال ۹۶ به اتهام تبلیغ علیه نظام به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. بعدا این حکم تعلیق شد. او شهریورماه امسال به خاطر امضای بیانیه‌ای در محکوم کردن سرکوب تظاهرات آبان سال گذشته، به یک سال زندان محکوم شد.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

پائولا اوگاز

پائولا اوگاز، روزنامه‌نگاراهل پرو را به دادگاه کشانده‌اند. جرم او و همکارش افشای"آزارهای جنسی" یک گروه کاتولیک بوده است. او حالا با اتهام"هتک حرمت" افراد عضو گروه یادشده روبرو شده است.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

عثمان کاوالا

این منتقد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اکنون سه سال است که در زندان بسر می‌برد. او متهم شده بود که در اعتراضات"پارک گزی" در سال ۲۰۱۳ در تلاش برای سرنگونی دولت بوده است. او در ماه فوریه از این اتهام تبرئه شد، اما دوباره بازداشت شد، این بار به اتهام شرکت در کودتای سال ۲۰۱۶. دیوان حقوق بشر اتحادیه اروپا بازداشت او را"سیاسی" خوانده است.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

چمن‌گل آووت

به گزارش رسانه‌های محلی و گروه‌های حقوق بشری، چمن‌گل آووت، شاعر اویغور در سال ۲۰۱۸ به"اردوگاه بازپروری" منتقل شده است. او در یک انتشاراتی دولتی چین کار می‌کرد و کتابی را منتشر کرده بود که مورد پسند حکومت مرکزی قرار نگرفت. اقلیت اویغور در چین تحت فشار زندگی می‌کنند و گفته می‌شود بیش از یک میلیون نفر از آنها در"اردوگاه بازپروری" نگهداری می‌شوند.

روز جهانی نویسندگان دربند؛ آنجا که آزادی بیان وجود ندارد

کاک‌ونزا روکیراباشایا

او در رمان تخیلی"بربر آزمند"، از یووری موسونی، رئیس‌جمهور اوگاندا انتقاد کرد. روکیراباشایا در ماه سپتامبر بازداشت شد و مدتی را در زندان گذراند. به گزارش انجمن"پن" او اکنون با سپردن وثیقه آزاد شده است اما باید هر هفته با طی کردن ۲۰۰ کیلومتر خود را به مقامات امنیتی معرفی کند.