عبدالله: برای تشکیل شورای مصالحه افغانستان نیازی به فرمان غنی نیست

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«ایجاد این شورا، از صلاحیت‌های رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی می‌باشد و ایجاب فرمان مقام محترم ریاست جمهوری را نمی‌کند.»

عبدالله عبدالله گفته ‌است که ترکیب شورای عالی مصالحه‌ باید «ملی، جامع و همه‌‌شمول» باشد. او همچنین یادآوری کرده که در این زمینه مشورت‌ها با رهبران و جریان‌های مختلف سیاسی و مدنی از قبل آغاز گردیده و «در حال نهایی‌شدن» است.

شامگاه شنبه ۸ سنبله ارگ ریاست جمهوری أفغانستان فهرستی را از اعضای شورای عالی مصالحه نشر کرد که در آن ۱۹ مرد و ۸ زن به عنوان اعضای کمیته رهبری این شورا معرفی شده‌اند. حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که نام او در این فهرست به چشم می‌خورد در نخستین گام از حضور در ترکیب شورای عالی مصالحه انصراف داده بود. وی پس از آن، روز یک‌شنبه در یادداشتی در صفحه فیسبوک‌اش نوشت که به‌عنوان یک شهروند با تمام توانش برای رسیدن به صلح در کشور تلاش می‌کند اما در هیچ تشکیلات حکومتی سهم نمی‌گیرد.

همچنین حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی نیز با انتشار بیانیه‌ای به تشکیل کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی اعلام کرد که هنگام درج نام رئیس این حزب در فهرست شورا، با رهبری و ریاست این حزب مشورت نشده و اعضای آن نیز در نشست‌ها شرکت نکرده‌اند.گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی نیز پیش از این حضورش در ترکیب شورای عالی مصالحه ملی را منتفی دانسته‌ بود.

شورای عالی مصالحه بعد از بحران انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ بر اساس یک توافق سیاسی ایجاد شد. در آن زمان عبدالله عبدالله و اشرف غنی که هر دو خود را پیروز انتخابات می‌دانستند، هر دو به صورت همزمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند و به این ترتیب افغانستان دچار بحران و بن‌بست سیاسی شد. تشکیل شورای مصالحه به این بحران پایان داد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مطمئنم نیجر از سوء استفاده از شورای امنیت برای یکجانبه‌گرایی آمریکا جلوگیری می‌کندتهران- ایرنا- رییس جمهوری با بیان این که ایران و نیجر در مسائل و مجامع بین‌المللی، در زمینه تحقق اهداف این مجامع، همکاری‌های سازنده‌ای داشته‌اند، گفت: مطمئنم نیجر مستقل و حرفه‌ای از سوء استفاده از شورای امنیت برای یکجانبه گرایی آمریکا جلوگیری خواهد کرد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

اشرف غنی اعضای شورای عالی مصالحه ملی به ریاست عبدالله را تعیین کردشورای عالی مصالحه ملی افغانستان در حالی تشکیل شده که یک هیات ۲۱ نفره نیز مسئول مذاکره با گروه طالبان شده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اجازه ایران برای بازرسی از دو سایت مورد درخواست آژانس هوشمندانه بود/چشم‌انداز نشست ماه سپتامبر شورای حکام مثبت است/ ترامپ برای مقابله با ایران تا انتخابات به هر دری می‌زنددیپلمات پیشین ایران به بررسی و تحلیل آثار سفر مدیرکل آژانس بین المللی به ایران‌و در نشست ماه سپتامبر شورای حکام پرداخت و اقدام ایران در قبال آژانس و قطعنامه ‌اخیر آن درباره ایران را هوشمندانه قلمداد کرد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

درگیری در روستای ابوالفضل اهواز؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی به منطقه رفت - BBC News فارسیچند روز پس از آنکه اهالی روستای ابوالفضل اهواز برای جلوگیری از تخریب خانه‌شان با ماموران امنیتی درگیر شدند، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی، به این منطقه سفر کرده است. در گزارشی که رسانه‌های داخلی ایران از این سفر منتشر کرده‌اند، هدف از سفر آقای شمخانی دیدار با روستائیان و دلجویی از اهالی این روستا عنوان شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

رهبر مخالفان بلاروس در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی می‌کند - BBC News فارسیسوتلانا تیخانوسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس روز جمعه برای سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد دعوت شده است. به گزارش رویترز او از طریق ارتباط ویدیویی و به دعوت استونی که از اعضای کنونی این شورا است، صحبت خواهد کرد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

رئیس جمهور: مطمئنم نیجر مانع سوءاستفاده آمریکا از شورای امنیت می شودرئیس جمهور در گفتگو با رئیس جمهوری نیجر، با قدردانی از حمایت های مستمر این کشور از توافق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات امروز جهان سوءاستفاده برخی کشورها از مجامع بین المللی بوده است. بسیار خرسندم که ایران و نیجر در این زمینه که روابط بین المللی باید بر اساس عدالت، حقانیت و ارزش های والای انسانی که مبتنی بر استقلال، همبستگی و عزت استوار باشد، اشتراک نظر دارند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »