عباس جوانمرد درگذشت

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 49 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«عباس_جوانمرد»، نویسنده، کارگردان و از پیشگامان تئاتر مدرن در ایران، صبح روز دوشنبه ۷مهر۱۳۹۹ در تورنتوی کانادا درگذشت. اطلاع_رسانی

«عباس جوانمرد»، نویسنده، کارگردان و از پیشگامان تئاتر مدرن در ایران، صبح روز دوشنبه ۷مهر۱۳۹۹ در تورنتوی کانادا درگذشت. خود خبر فوت عباس جوانمرد را اعلام کرد.جوانمرد متولد بهمن ماه ۱۳۰۷ در تهران بود و سال ۱۳۳۲ در رشته بازیگری در «دانشگاه تهران» تحصیل کرد.

او بنیان‌گذار «گروه هنر ملی» بود که آثار نویسندگان ایرانی را به نمایش می‌گذاشت و پس از آن در سال ۱۳۳۷ دوره‌های آموزشی گویندگی و کارگردانی را در «تلویزیونی ملی ایران» تشکیل داد. جوانمرد همچنین بنیان‌گذار «سازمان تئاترهای تلویزیونی» در «اداره هنرهای دراماتیک» بود. همچنین از او به عنوان کارگردان اولین تله‌تئاتر پخش‌شده در تلویزیون ملی ایران و پژوهش‌گر ارشد تاریخ تئاتر در ایران و اروپا یاد می‌شود.عباس جوانمرد در طول دوران فعالیت خود بیش از چهل نمایش صحنه‌ای و تلویزیونی را کارگردانی کرد. «پهلوان اکبر می‌میرد»، «غروب در دیاری غریب»، «بلبل سرگشته»، «آلونک»، «قصه ماه پنهان» و… برخی از آثار این کارگردان است. شناخته‌‌شده‌ترین بازی او نیز نقش «پهلوان اکبر» در نمایشی با همین نام در سال ۱۳۴۴ بود.

همچنین کتاب‌های «دیدار با خویش» در «نشر نو» و «موش‌ها و آدم‌ها » در «نشر قطره» از عباس جوانمرد به چاپ رسیده‌اند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

اوکی

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

گزارش|بررسی شایعات درباره 15 شخصیت سیاسی کشور/ چه‌کسی نامزد 1400 می‌شود؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnimبررسی شایعات درباره ۱۵ شخصیت سیاسی کشور | چه‌کسی نامزد ۱۴۰۰ می‌شود؟ ظریف: قسم حضرت عباس را می‌خورم... عارف: هم آری هم نه جهانگیری: چرا سوالات سیاسی می‌پرسید؟! نیکزاد: آزادید هر چه خواستید بنویسید! آذری جهرمی: حسادت می‌کنند! انتخابات_۱۴۰۰ I haven’t decided yet and won’t predict این را بدانید یک گیاه یک گل راکنار آقایان کاندید ریاست جمهوری شود بیشتر از آقایان رای میاورد بهترین گزینه سعید_محمد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »