رافت قوه قضاییه برای سه نویسنده؛ انتقال به زندان اوین در دوران ویروس کرونا

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 85 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

انتقال سه عضو کانون_نویسندگان به زندان درحالی صورت گرفته که قوه قضاییه اسفند ماه ۱۳۹۸ با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای کنترل شیوع ویروس کرونا و محیط خطرناک زندان، احضار زندانیان برای اجرای حکم‌هایشان تا درمان ویروس به تعویق می‌افتد اطلاع_رسانی

سه عضو «کانون نویسندگان ایران» که از اسفند ۱۳۹۸ تا کنون بارها برای اجرای حکم فراخوانده شده‌اند، نهایتا روز پنجم مهر ماه پس از احضار به شعبه اجرای احکام «دادسرای اوین»، بازداشت و برای تحمل حکم به «زندان اوین» منتقل شدند.

خانم عبادی در ادامه گفت: «از جمله "گیتی پورفاضل"، وکیل شجاعی که در سن ۷۸ سالگی برای اجرای حکم ۱۰ روز قبل به زندان منتقل شدند و روز پنجم مهر ماه هم سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان صرفا به دلیل نوشتن به زندان منتقل شدند.

از سال گذشته تا کنون غیر از تایید حکم این سه نفر، حداقل سه عضو دیگر کانون نویسندگان به نام‌های «آرش گنجی»، مترجم و منشی کانون نویسندگان، «میلاد جنت»، شاعر، و «احمد زاهد لنگرودی»، سردبیر نشریه «گیلان اوجا»،یک روز پس از انتقال آقایان آبتین، خندان و باژن به زندان اوین که با مشایعت دوستان و اعضای کانون نویسندگان صورت گرفت، کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی‌قید و شرط سه عضو خود شد.

بعدتر کیوان باژن عضو دیگر کانون نیز بازداشت و به پرونده آن‌ها اضافه شد. نهایتا هر سه در اردیبهشت ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «محمد مقیسه» به دو اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به شش سال زندان محکوم شدند. مصادیق و مستندات دو اتهام این سه نویسنده به این شرح است: «عضویت در کانون نویسندگان ایران»، «انتشار خبرنامه‌ داخلی کانون»، «آماده کردن کتاب پژوهشی درباره‌ تاریخ پنجاه ساله کانون برای انتشار داخلی»، «بیانیه‌های کانون»، «حضور بر مزار جعفر پوینده و محمد مختاری» که در قتل‌های زنجیره‌ای اوایل دهه از سوی ماموران وزارت اطلاعات کشته شدند. همچنین یکی دیگر از مصادیق اتهام آن‌ها شرکت در مراسم سالانه «احمد شاملو» و رفتن بر سر مزار او ذکر شده است.

اما این‌ها تنها اعضای کانون نویسندگان نیستند که با بازجویی، پرونده‌سازی و نهایتا حکم زندان مواجه شده‌اند. برخی از اعضای این مجموعه حتی ربوده‌ شده و به قتل رسیده‌اند و برخی دیگر نیز نام آن‌ها با ماجرای تاریخی اتوبوس ارمنستان گره خورده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

اعدام_اندیشه

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار قربانیان ویروس کرونا در دنیا از یک میلیون نفر فراتر رفتدرحالیکه قربانیان این ویروس در حال افزایش است، یورونیوز بررسی کرده است که تاکنون کدام کشورها بیشترین قربانیان را در سراسر جهان داشته‌اند. بیشتر بخوانید🔽 منظورتون از دولت ترامپ گروهک تروریستی ترامپ است دیگر terrorist_tramp
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 39 هزار و 227 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

نیمی از مردم جهان از اینترنت بی‌بهره‌اندشیوع ویروس کرونا توجه جهانی را به استفاده از اینترنت صدچندان کرد و گرچه ویروس کرونا منجر به پدیدار شدن ضعف زیرساخت‌های شبکه مجازی در کشورهای مختلف از جمله کشورهای پیشرفته جهان شد، اما یکی از نتایجی که به واسطه شیوع کرونا به دست آمد این بود که حدود نیمی از مردم جهان اصلاً به شبکه اینترنت متصل نیستند. خوشا به حالشون ، چقدر راحتند .
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش- اخبار ترکیه و اوراسیا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimویترین_تسنیم | مهم‌ترین اخبار سیاسی و بین‌الملل | یکشنبه ۶ مهر ۹۹ قره‌باغ؛ روی خط آتش اگر ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد چه می‌شود؟ عیوضلو: روحانی ۷ سال پیش هم طرحی برای اقتصاد نداشت
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

این داستان؛ کرونا و آب‌نمکآب نمک قرقره کردن تاثیری در پیشگیری از کرونا دارد؟ | در ۳۰ ثانیه ببینید البته با آب نمک ید دار نتنها با آب نمک
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

شمار قربانیان کرونا در استرالیا به 875 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »