ظریف از 'پیشنهاد مذاکره هسته‌ای با ترامپ خبر داده'

19/07/2019 05:11:00 ب.ظ

ظریف در نیویورک از 'پیشنهاد مذاکره هسته‌ای با ترامپ خبر داده'

ظریف در نیویورک از 'پیشنهاد مذاکره هسته‌ای با ترامپ خبر داده'

محمدجواد ظریف خبر داده که ایران پییشنهاد دارد که در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا، درباره 'بندهای غروب' توافق هسته‌ای مذاکره کند؛ یعنی دوره‌‌ای که برجام به پایان می‌رسد. نیویورک‌تایمز این پیشنهاد را 'نسبتا جزئی' توصیف کرده است.

در مقابل ایران حاضر خواهد شد تا روند تصویب و پیوستن بهپروتکل الحاقیآژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تسریع کند. این پروتکل نظارت‌های بیشتر آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای را ممکن می‌‎کند.گاردین درباره پیشنهاد آقای ظریف نوشته است که با توجه به خواسته‌های متعدد دولت آمریکا برای تغییر سیاست‌های ایران،"بعید است که این پیشنهاد با استقبال گرم دولت ترامپ همراه شود."

به گزارش گاردین آقای ظریف طرح این پیشنهاد را یک"قدم قابل توجه" توصیف کرده و گفته اقدامات مشابه دیگری نیز ممکن است.وزیر خارجه ایران درباره احتمال مذاکره مستقیم حسن روحانی و دونالد ترامپ، مشابه آنچه بین رهبران آمریکا و کره شمالی انجام شد، گفته اگر آمریکایی‌ها به حرف‌هایشان متعهد باشند، دیگر نیازی نیست که رهبران برای عکس تبلیغاتی و یادگاری گرفتن ملاقات کنند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

پیشنهاد یک سناتور آمریکایی به ترامپ برای دیدار با ظریفپیشنهاد یک سناتور آمریکایی به ترامپ برای دیدار با ظریف به ادعای نشریه پولیتیکو، رند پاول، سناتور آمریکایی از ترامپ درخواست کرده‌ است تا با هدف کاهش تنش‌های میان واشنگتن و تهران با وزیر امور خارجه ایران که اکنون در نیویورک به سر می‌برد دیدار کند

ظریف از موضع قبلی خود درباره مذاکره بر سر برنامه موشکی ایران عقب نشستوزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۶ تیر گفت کشورش انتخاب دیگری غیر از ساخت موشک برای مقاصد دفاعی ندارد؛ اظهاراتی که ظاهرا عقب‌نشینی از موضع قبلی او مبنی بر امکان مذاکره بر سر برنامه موشکی جمهوری اسل

پولیتیکو: سناتور جمهوری‌خواه خواستار مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ شدرند پال، سناتور جمهور‌خواه از دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، خواسته است که به او اجازه دهد با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کند. \r\n وب‌سایت پولیتیکو در گزارشی به نقل از

ظریف: جز ۳ ساختمانی که به آن محدود شده‌ام، جای دیگری کاری ندارمتردد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ایالات متحده آمریکا تنها به سه ساختمان محدود شده است. خبرنگاران از او درباره اعمال این محدودیت‌ها پرسیده‌اند. پاسخ او را در گزارش یورونیوز بخوانید.

به گزارش نیویورک‌تایمز آقای ظریف گفته پیشنهاد ایران آن است که با مصوبه کنگره آمریکا تحریم‌های بازگردانده‌شده علیه ایران دوباره برداشته شوند، تا اعمال دوباره آنها برای رئیس جمهور آمریکا دشوار شود.به گزارش ایسنا، به نقل از نشریه پولیتیکو، رند پاول، یک سناتور آمریکایی در آخرهفته گذشته از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور اجازه یک ماموریت حساس دیپلماتیک را خواست.تیر ۲۵, ۱۳۹۸ پرزیدنت ترامپ: پیشرفت‌های زیادی در مورد ایران به دست آمده؛ می‌خواهیم به آنها کمک کنیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه در حاشیه دیدار با اعضای کابینه‌اش دقایقی با خبرنگاران گفت‌و‌گو کرد و به پرسش‌های آنها پاسخ داد..

در مقابل ایران حاضر خواهد شد تا روند تصویب و پیوستن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تسریع کند. این پروتکل نظارت‌های بیشتر آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای را ممکن می‌‎کند. هدف این کار، کاهش تنش میان دو کشور است و ترامپ این ایده را تایید کرده است. گاردین درباره پیشنهاد آقای ظریف نوشته است که با توجه به خواسته‌های متعدد دولت آمریکا برای تغییر سیاست‌های ایران،"بعید است که این پیشنهاد با استقبال گرم دولت ترامپ همراه شود. ما می‌خواهیم به آنها کمک کنیم." به گزارش گاردین آقای ظریف طرح این پیشنهاد را یک"قدم قابل توجه" توصیف کرده و گفته اقدامات مشابه دیگری نیز ممکن است. مشخص نیست که این سناتور با ظریف دیدار کند یا نه. وزیر خارجه ایران درباره احتمال مذاکره مستقیم حسن روحانی و دونالد ترامپ، مشابه آنچه بین رهبران آمریکا و کره شمالی انجام شد، گفته اگر آمریکایی‌ها به حرف‌هایشان متعهد باشند، دیگر نیازی نیست که رهبران برای عکس تبلیغاتی و یادگاری گرفتن ملاقات کنند.

بنا است که آقای ظریف با شماری از اعضای کنگره آمریکا، از جمله سناتور جمهوری‌خواه رند پل، ملاقات کند. تمایل رئیس جمهور برای انتخاب کردن پاول به عنوان فرستاده‌ای برای دیدار با یک مقام بلندپایه ایرانی، هم نشان رویکرد غیرمعمول وی در سیاست خارجی و تمایل پابرجای وی برای ترغیب مقامات ایران به آمدن بر سر میز مذاکره است. اما آنها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند. هم آقای ظریف و هم آقای ترامپ گفته‌اند که آقای پل به عنوان نماینده دولت آمریکا در این ملاقات حاضر نخواهد شد. موضوعات مرتبط . سناتور رند پاول مدت‌ها درباره مداخله در کشورهای خارجی هشدار داده و با مقامات دولت ترامپ بر سر احتمال یک  درگیری نظامی با ایران برخورد داشته است.