طنزی که زندگی‌ست | DW | 28.11.2021

07/09/1400 10:32:00 ق.ظ

عبید زاکانی یکی از شاخص‌ترین طنزپردازان تاریخ ادبیات ایران است. طنزهای او با گذشت شش قرن هنوز سخن روز است در جامعه ایران. س. سیفی در «طنازی‌های عبید» به راز ماندگاری و نو ماندن طنزهای عبید می‌پردازد.

عبید زاکانی یکی از شاخص‌ترین طنزپردازان تاریخ ادبیات ایران است. طنزهای او با گذشت شش قرن هنوز سخن روز است در جامعه ایران. س. سیفی در «طنازی‌های عبید» به راز ماندگاری و نو ماندن طنزهای عبید می‌پردازد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید اعتراض ذات طنز است و این آن‌چیزی‌ست که در طنزهای عبید جاری‌ست. ساده می‌نماید، اما تازیانه‌ای‌ست که فرود می‌آید تا خنده را به زهر بیامیزد. از لبخند و نوشخند و قهقهه به نیشخند و زهرخند فراروید.

عبید در اوایل قرن هشتم هجری، به زمانه‌ای می‌زیست که حکومت‌های خودمختار محلی در ایران با اختلاف‌های مذهبی و مسلکی در خودکامکی حاکم، غرق در فساد بودند. تاتارها سودای جهانگیری داشتند و چنگیزخان شهرهای ایران را یک‌به‌یک تسخیر کرده بود. در چنین موقعیتی بسیاری از نویسندگان حاشیه‌نشین سفره خونخواران شدند و مداحی آغازیدند. عده‌ای دم فروبستند و یا لباس عرفان و تصوف بر تن کردند تا «هفت شهر عشق» را درنوردند. عبید اما سکوت بشکست و زبان طنز به‌کار گرفت تا بگوید آن‌چیزی را که دیگران نگفتند و یا نخواستند که بگویند.

عبید در این زبان سازه‌هایی نو به کار گرفت، از فرم و شکلی نو بهره گرفت تا موضوع‌هایی بی‌سابقه در قالب داستانک و شعر بیافریند. برای نمونه در «رساله ده فصل» با رویکردی طنزآمیز در ابتدای هر واژه‌ای «ال‌تعریف» را قرار می‌دهد تا خنده مخاطب را برانگیزاند. «او با چنین شگردی چیرگی فرهنگی مدارس سنتی را به سخره می‌گیرد که ... به آموزش زبان عربی رسمیت بیشتری می‌بخشیدند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نت‌ بلاکس: دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از ایران محدود شده استهم‌زمان با رویارویی خشونت‌بار نیروهای یگان ویژه و امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان به بی‌آبی در اصفهان، گزارش‌ها نشانگر اختلال در شبکه اینترنت این استان و

اولیانوف: ترکیب هیئت مذاکره کننده ایران در وین نشان دهنده جدیت تهران استنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در صفحه توییترش از برگزاری اولین نشست دوجانبه غیررسمی طرف‌های برجام پیش از آغاز رسمی مذاکرات وین خبر داد.

ایران: آژانس، پاسخ رویکرد مثبت و سازنده تهران را به‌طور مناسب نداده استسرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در وین تصریح کرد: تهران به تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمان با آژانس پایبند است و تمام تلاش خود را در این زمینه به منظور رفع نگرانی‌های فنی آژانس به کار گرفته است.

گمرک ایران: قطر نخل‌های صادراتی ایران را نپذیرفت

معاون گمرک ایران: قطر نخل‌های صادراتی را به ایران بازگردانددر هفته‌های گذشته تصاویری از انتقال اصله‌های نخل با تریلی از جنوب ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. پس از آن، هفدهم آبان ماه خبرگزاری ایلنا به نقل از محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرما با تأیید صادرات نخل‌ها نوشت روند صادرات همچنان ادامه دارد. مرگ بر قطر کرایه تریلی ها که بردند و دارن برمیگردانند چی میشه؟؟ به عهده کیه؟

«طلال ارسلان»: نقشه‌‌های دشمنان سوریه شکست خورد/ مواضع ایران در لبنان همواره مثبت بوده است/ مصاحبه- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimرئیس حزب دموکرات لبنان: نقشه‌‌های دشمنان سوریه شکست خورد این ماهیت و جوهره سیاست تهران است که دست خود را به سمت مستضعفان جهان دراز می‌کند از رهبران ایران به خاطر حمایت از لبنان و کمک به این کشور در زمینه سوخت تشکر می‌کنیم