طرح 8ساله و لغو مجوز مرخصی زایمان، اجحاف بزرگ در حق پزشکان زن

21/12/2019 06:44:00 ب.ظ

🔻#اعتمادآنلاین ماجرای مرخصی زایمان زنان پزشک را بررسی می‌کند:طرح 8ساله و لغو مجوز مرخصی #زایمان، اجحاف بزرگ در حق پزشکان زن/دیوان عدالت اداری رأی داد، وزارت بهداشت سکوت کرد، پزشکان زن به ریاست‌جمهوری و بیت رهبری نامه نوشتند این مطلب را #اینجا_بخوانیم👇

اعتمادآنلاین, زایمان

🔻 اعتمادآنلاین ماجرای مرخصی زایمان زنان پزشک را بررسی می‌کند:طرح 8ساله و لغو مجوز مرخصی زایمان ، اجحاف بزرگ در حق پزشکان زن/دیوان عدالت اداری رأی داد، وزارت بهداشت سکوت کرد، پزشکان زن به ریاست‌جمهوری و بیت رهبری نامه نوشتند این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

خیلی از زندگی‌ها فقط به خاطر این تصمیم نابود شد. مردهای زیادی بودند که نتوانستند هشت سال را تحمل کنند و فقط به خاطر این موضوع از همسرشان طلاق گرفتند. زنان زیادی بودند که حالا دیگر توان بارداری خود را از دست داده‌اند. زنان دیگری هستند که حالا باردار شده‌اند و استرس این موضوع باعث شده فشار روحی زیادی متحمل شوند. چرا؟ چون یک روز یک مسئولی گفت که زنان پزشک در طول دوران طرح حتی یک روز هم مرخصی زایمان ندارند.

 به جز موضوع سهمیه زنان که پزشکان زن را مجبور کرده بود در صورت تمایل به گرفتن تخصص در برخی از رشته‌ها مثل جراحی، هشت سال طرح را بگذرانند، طرحی که برای مردانی که در همان رشته‌ها آزمون داده و نمراتی به مراتب پایین‌تر از برخی زنان کسب کرده بودند 2 سال بود، ممنوعیت استفاده از هرگونه مرخصی زایمان هم جزو تصمیماتی بود که اتخاذ کرد تا به دامنه این نارضایتی‌ها دامن بزند.

 در این گزارش چندین پزشک زن، که جزو امضاکنندگان نامه درخواست از ریاست جمهوری مبنی بر «متعهدین سهمیه زنان» هستند، در گفت‌وگو با خواستند که نام آنها منتشر نشود، اما لیست اسامی در نامه ارسال‌شده برای ریاست جمهوری و همچنین نامه‌ای که قرار است به بیت رهبری فرستاده شود موجود است.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

واکنش ایران به انتقاد پمپئو از وضعیت حقوق بشر در این کشورسخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که مایک پمپئو از ریاست یک سازمان جهنمی و شکنجه گر به وزارت خارجه آمریکا آمده و تفکرات جهنمی خود را به میدان دیپلماسی انتقال داده است. - خبرگزاری آناتولی

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستند

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستندبنزین رو با کشورهای دیگه مقایسه می‌کنه ولی حقوق رو با بورکینوفاسو وضعیت مردم در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان: فروش دو عدد کلیه O+ یک عدد چشم O- و یک عدد چشم A+ هر چهار نفر سالم هستند و بین ۲۰ تا ۲۶ ساله اند ماشما را به مقام انسانیت می‌رسانیم، دلخوش به این مقدار نباشید که مسکن می‌سازیم آب و برق را مجانی میکنیم آیا حاضرید پانزده درصد افزایش را نگیرید تا مقدار بودجه تعیین شده برای افزایش حقوق بابت همسان سازی حقوق بازنشستگان هزینه شود؟

حسن روحانی در نشست مالزی از «لزوم رهائی جهان اسلام از دلار» گفتحسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران طی سخنانی در نشست سران چند کشور اسلامی در پایتخت مالزی، از «ضعف لابد به ریال پناه بیارن؟! اصلا این قاتل مردم ایران را نباید به اینجا راه می دادید

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستندواقعا این بود آرمان های عمام !

استراماچونی از اودینزه پیشنهاد داشت / او در ایران بیشتر از یک سرمربی استخبرنگار ایتالیایی تایید کرد آندره آ استراماچونی از باشگاه اودینزه پیشنهاد داشت اما به خاطر باشگاه استقلال دوباره به ایران برمی‌گردد.

اعتمادآنلاین| ‌ نیلوفر حامدی- مخالفت با طرح پیوستن ایران به کنوانسیون امحای کلیه اشکال تبعیض علیه زنان و ارائه طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌ها، تنها نقطه‌های پر از تامل کارنامه مرضیه دستجردی نیست.سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که مایک پمپئو از ریاست یک سازمان جهنمی و شکنجه گر به وزارت خارجه آمریکا آمده و تفکرات جهنمی خود را به میدان دیپلماسی انتقال داده است.به دوستی ایمیل کنید ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستند معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار با معرفی چابهار به عنوان یکی از محرومترین نقاط ایران گفت: ۶۷ درصد از مساحت شهر چابهار با جمعیت حدود ۷۰ هزار نفر حاشیه‌نشین است که این افراد در زمینی به وسعت هزار و ۷۰۰ هکتار سکونت دارند و چابهار از نظر سرانه‌های فضای آموزشی، بهداشت، راه، آب، اجرای طرح هادی و ورزش در پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مردم آن با وجود سکونت در ساحل آب‌های اقیانوسی از آب آشامیدنی بی‌بهره‌اند.به دوستی ایمیل کنید ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستند معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار با معرفی چابهار به عنوان یکی از محرومترین نقاط ایران گفت: ۶۷ درصد از مساحت شهر چابهار با جمعیت حدود ۷۰ هزار نفر حاشیه‌نشین است که این افراد در زمینی به وسعت هزار و ۷۰۰ هکتار سکونت دارند و چابهار از نظر سرانه‌های فضای آموزشی، بهداشت، راه، آب، اجرای طرح هادی و ورزش در پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مردم آن با وجود سکونت در ساحل آب‌های اقیانوسی از آب آشامیدنی بی‌بهره‌اند.

  او که در دولت دوم احمدی‌نژاد توانست عنوان نخستین زن وزیر بعد از انقلاب اسلامی ایران را از آن خود کند تصمیماتی گرفته که برخی از آنها هنوز هم در بین جامعه پزشکی تلفات می‌دهد.   به جز موضوع سهمیه زنان که پزشکان زن را مجبور کرده بود در صورت تمایل به گرفتن تخصص در برخی از رشته‌ها مثل جراحی، هشت سال طرح را بگذرانند، طرحی که برای مردانی که در همان رشته‌ها آزمون داده و نمراتی به مراتب پایین‌تر از برخی زنان کسب کرده بودند 2 سال بود، ممنوعیت استفاده از هرگونه مرخصی زایمان هم جزو تصمیماتی بود که اتخاذ کرد تا به دامنه این نارضایتی‌ها دامن بزند.12.   اگرچه این طرح با بخشنامه‌ای حسن قاضی‌زاده هاشمی در دولت یازدهم تغییر کرد و چهار ماه مرخصی زایمان به زنان داده شد، اما شکایتی که یکی از پزشکان زن نسبت به این بخشنامه وارد کرده بود باعث شد همین چهار ماه هم لغو شود. وزارت بهداشت هم در واکنش به این رای، اقدامی نکرد، جز سکوت محض. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه ایران، موسوی افزوده است: وزرای امور خارجه معمولا منادی صلح، آشتی، گفت‌وگو و احترام هستند در حالیکه آقای پمپئو بلندگوی قلدری، فریبکاری، تحقیر و توهین با زبان خشم، پرخاشگری، جهل و افراط است.       در این گزارش چندین پزشک زن، که جزو امضاکنندگان نامه درخواست از ریاست جمهوری مبنی بر «متعهدین سهمیه زنان» هستند، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین به وصف شرایط موجود پرداختند.

وصف رأی دیوان عدالت اداری که وزارت بهداشت در واکنش به آن خود را کنار کشید و تنها نوشت: «این رأی دیوان عدالت اداری است و ربطی به وزارت بهداشت ندارد!»   تمامی این پزشکان از اعتمادآنلاین خواستند که نام آنها منتشر نشود، اما لیست اسامی در نامه ارسال‌شده برای ریاست جمهوری و همچنین نامه‌ای که قرار است به بیت رهبری فرستاده شود موجود است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشست خبری با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران، گفت: ما محدودیت ویزا را به مقامات سابق یا کنونی ایرانی تعیین می کنیم، کسانی که در بازداشت یا قتل معترضین در اعتراضات آبان ماه مشارکت داشته اند.   دیوان عدالت اداری با این رأی می‌گوید تا 39 سالگی حق بارداری ندارم   یکی از این پزشکان همان کسی است که نامه شکایت اولیه را به دیوان عدالت اداری ارسال کرد. او در این باره به اعتمادآنلاین گفت: «وزیر وقت بهداشت در سال 94 بخشنامه‌ای صادر کرد و در آن نامه قید شد که زنان می‌توانند از چهار ماه مرخصی زایمان استفاده کنند. این دو قاضی اغلب پرونده های مربوط به متهمین امنیتی و منتقدین حکومت ایران را بررسی می‌کنند. از آنجا که قانون، عطف به ماسبق نشد، من به دیوان عدالت اداری شکایت کردم تا بتوانم از 9 ماه مرخصی زایمان استفاده کنم. همزمان با این نامه، شکایت کلی هم داشتیم که مرخصی زایمان زنان پزشک در طول طرح هشت‌ساله، به جای چهار ماه 9 ماه شود.

دیوان عدالت اداری ابتدا با شکایت شخصی من موافقت کرد اما به محض اینکه دانشگاه مطلع شد، مخالتفتش را اعلام کرد و در فاصله تجدید نظر با اینکه با شکایت ابتدایی من موافقت شده بود اما ناگهان اعلام کردند چهار ماه که هیچ، زنان حتی یک روز هم اجازه رفتن به مرخصی زایمان ندارند. اگر هم بروند، همان تعداد روزهای مرخصی ضمن اینکه بدون حقوق است، به زمان طرح اضافه می‌شود. 31 سال دارم و این قانون می‌گوید تا 39 سالگی نباید بچه‌دار شوم.»     تازه مشکل نازایی‌ام را درمان کرده‌ام اما فکر نداشتن مرخصی زایمان عذاب بزرگی است   نفر بعدی پزشکی است که از یکم آذرماه سال 91 در شهر میانه دوران طرحش را می‌گذارند. او زایمان اولش را به سختی پشت سر گذاشت و حالا در آستانه 40 سالگی، در شرایطی که ناباروری خود را درمان کرده است، دوباره باردار شده اما ترس از آینده به شدت بر وضعیت جسمی‌اش تاثیر گذاشته است: «من متخصص قلب هستم.

هشت سال است که در شهرستان میانه دوران طرحم را می‌گذرانم. در این مدت نه معنای عید را فهمیده‌ام و نه عزا. نه استراحت داشته‌ام و نه خانواده‌ام را دیده‌ام. برخلاف قانون، مجبور هستم همزمان در 2 بیمارستان کشیک باشم و بارها به این موضوع اعتراض کرده‌ام، اما می‌گویند تو در دوران طرح خادم دولتی. برای زایمان نخست تا 14 روز قبل زایمان در هر 2 بیمارستان شیفت دادم و نهایتاً با بشخنامه قاضی‌زاده هاشمی، وزیر وقت، توانستم چهار ماه مرخصی زایمان بروم که آن هم جزو طرحم حساب نشد.

اکنون در آستانه 40 سالگی توانسته‌ام ناباروری‌ام را درمان کنم و هفت‌ماهه باردارم، اما این بخشنامه جدید آمده است. تصور اینکه باید با 2 بچه بعد از زایمان مجدداً به میانه برگردم و خانواده‌ام را هم در کنارم نداشته باشم مدام عذابم می‌دهد.»   او ادامه داد: «همسر من عضو هیات‌علمی دانشگاه تبریز است و او هم نمی‌تواند مرخصی بگیرد. از زمان عقد فقط یک روز در هفته می‌توانیم یکدیگر را ببینیم. به تنهایی بچه اولم را بزرگ کردم.

استرس این بخشنامه دیگر واقعاً زیادی بود و این روزها مدام چشم و قلبم پر از اشک و آه است. آیا این ظلم آشکار در حق ما نیست؟»   رأی دیوان برخلاف سیاست‌های جمعیتی کشور است   تمامی این پزشکان سال‌هاست که از خانواده خود دور هستند و در حالی که باید همچون سایر همکاران‌شان 2 سال طرح را می‌گذراندند، چون جزو سهمیه زنان دوره وزارت دستجردی هستند، هر کدام‌شان نزدیک به 10 سال است که دوری از خانواده‌های خود را تحمل می‌کنند: «من 37 سال دارم و الان نزدیک به 10 سال است که به دور از خانواده در یکی از شهرستان‌های یزد خدمت می‌کنم. جراح عمومی هستم و در تمام این دوران آنکالی‌های (شیفت) سنگین داشته‌ام. بعد از سه سال ازدواج تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌ام اما این خبر شوک جدی‌ای به من وارد کرد. درست است که ما تعهد خدمت داشته‌ایم ولی نه بدون تسهیلات و درآمد و در شرایطی چنین غیرمنصفانه.

به علاوه ما سهمیه زنان بودیم نه سهمیه مناطق محروم و هدف از این کار تامین متخصص هم‌جنس برای رفاه حال زنان جامعه بود. ضمن اینکه از نظر من، این رویکرد برخلاف سیاست‌های جمعیتی مملکت است.»   تهدید می‌کنند که به بوئین‌زهرا منتقل می‌شوی   ریحانه که 36 سال و 2 فرزند دارد هم از این قاعده مستثنی نیست: «برای فرزند اولم که چهار سال و نیم دارد توانستم با شکایت از وزارتخانه به دیوان عدالت اداری 9 ماه مرخصی بگیرم. حالا یک بچه هفت‌ماهه دارم و چهار ماه مرخصی‌ام تمام شده و مدام تماس می‌گیرند که اگر سر شیفتت حاضر نشوی، یک پزشک دیگر جایت را می‌گیرد و خودت را هم به بوئین‌زهرا منتقل می‌کنیم. مجبور هستم پرستار بگیرم، آن هم با ماهی یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه.

در حالی که حقوق خودم به سختی به سه میلیون تومان می‌رسد. خواستم خودم مطب بزنم اما گفتند در صورتی که سه روز در هفته کلینیک دانشگاه را پوشش دهی، حق مطب زدن داری. شما بگویید، من چطور می‌توانم با این شرایط هم به فرزندانم برسم، هم به کلینیک دانشگاه و هم کلینیک خودم؟ آیا این رفتار چیزی جز بردگی محض است؟»   سعید نمکی پزشکان زن را فراموش کرد؟   روایت‌های اینچنین بسیار است. پزشک دیگری از این سخن گفت که همکارش به خاطر همین موضوع زندگی‌اش را از دست داد. دیگری تعریف کرد که شوهرش درخواست طلاق داده چون بیش از این نمی‌تواند برای بچه‌دار شدن صبر کند.

برخی از پزشکان به خاطر شرایط حاد جسمی و روحی دوران طرح با بیماری‌های مختلف مواجه شدند و چندی پیش ویدئویی هم منتشر شده بود مبنی بر اینکه یک پزشک زن در همایشی از سقط فرزندش به خاطر شرایط دشوار دوران طرح نزد قاضی‌زاده هاشمی شکایت کرده بود. موضوعی که مهدیار سعیدیان، پزشک و فعال صنفی این حوزه هم بارها نسبت به آن هشدار داده بود.     اکنون اما دیوان عدالت اداری رأی را صادر کرده و از آنجا که وحدت رویه صادر شده، این پزشکان نمی‌دانند چگونه می‌توانند این وضعیتِ به زعم آنها، ظلم محرز را از بین ببرند. برخی وکیل گرفته‌اند و برخی به نهاد ریاست‌جمهوری و بیت رهبری نامه نوشته‌اند. در مقابل اما وزارت بهداشت طی بیانیه‌ای اعلام کرده که این تصمیم را دیوان عدالت اداری اتخاذ کرده و ربطی به ما ندارد.

  اما پرسش اینجاست که وزارت بهداشت و در رأس آن، سعید نمکی، وزیر این نهاد که بر سر موضوع استفاده از کارتخوان در مطب پزشکان گفته بود: «اجازه نخواهم داد به جامعه پزشکی جسارت و بی‌ادبی شود»، حالا چرا ساکت نشسته و چشمانش را بر این نوع اتخاد تصمیمات بسته است؟ .