طرح سوال از وزیر ورزش در مجلس؛ آیا سلطانی‌فر مصونیت دارد؟

11/08/1399 06:02 ب.ظ

برخی از نمایندگان مجلس طرح سوال از وزیر_ورزش را آغاز کرده‌اند. پروژه طرح سوال اما با فاش شدن جزئیات قرارداد مشکوک مارک_ویلموتس آغاز شد. قراردادی که مسعود_سلطانی‌فر در آن دست داشت. گزارش از younesipour 👇 اخبار_ایران فساد_در_ورزش مهدی_تاج

پروژه طرح سوال از وزیر ورزش و جوانان ایران نه از روزهای گذشته که دقیقا هم‌زمان با فاش شدن جزئیات قرارداد مشکوک «مارک ویلموتس»، سرمربی سابق تیم ملی ایران، آغاز شد.

قراردادی که «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان ایران در آن دست داشت.

اما حالا سوالات نمایندگان از وزیر افزایش چشم‌گیری‌ پیدا کرده است. از زمان اعلام رای «فدراسیون جهانی فوتبال» در مورد پرونده مارک ویلموتس و بدهی شش‌میلیون یورویی ایران به سرمربی سابق بلژیکی،برای «مهدی تاج»، رئیس سابق «فدراسیون فوتبال ایران»، و برخی از اعضای هیئت‌مدیره که در عقد قرارداد با این مربی نقش داشتند، باز شد.

هم‌زمان مهدی تاج برای رها کردن خود اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد مارک ویلموتس نه انتخاب فدراسیون که انتصاب وزارت ورزش در تیم ملی فوتبال ایران بوده است. شانزدهم خرداد مهدی تاج، رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال، پس از انتشار متن قرارداد مارک ویلموتسکه «وزیر ورزش و جوانان این سرمربی بلژیکی را به او معرفی کرده است.» برخی رسانه‌های نزدیک به مهدی تاج هم مدعی بودند این نه‌فقط یک سفارش ساده از سوی وزیر ورزش که تحمیل از سوی مقام بالاتر بوده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

وزیر کشور خبر داد: اجرای طرح غربالگری کرونا به صورت وسیعوزیر کشور: دامنه غربالگری وسیع می‌شود، نباید از این که آمار ابتلا افزایش پیدا می‌کند نگران باشیم چرا که وقتی زود بتوانیم مبتلایان را شناسایی کنیم آمار مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند قرار همین بود در کدام بحران جمهوری اسلامی درست و حساب شده عملکرده ک این بار دوم باشد و توقع بیشتر شود پس چرا وقتی آمریکا روزی ۸۰۰۰۰ مبتلا داشت میگفتین بلد نیستن کشورداری کنن. محاکمه_مسئولان_ناکارآمد اصلا میفهمید در مورد چی حرف میزنید؟! مرگ و میر مرگ انسان همین الان هم واسه تعطیلی یک ماهه کشور دیره کرونا_در_ایران رکورد کشته بر اثر کرونا را در تاریخ ثبت خواهد کرد

وزیر کشور خبر داد: اجرای طرح غربالگری کرونا به صورت وسیعوزیر کشور: دامنه غربالگری وسیع می‌شود، نباید از این که آمار ابتلا افزایش پیدا می‌کند نگران باشیم چرا که وقتی زود بتوانیم مبتلایان را شناسایی کنیم آمار مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند قرار همین بود در کدام بحران جمهوری اسلامی درست و حساب شده عملکرده ک این بار دوم باشد و توقع بیشتر شود پس چرا وقتی آمریکا روزی ۸۰۰۰۰ مبتلا داشت میگفتین بلد نیستن کشورداری کنن. محاکمه_مسئولان_ناکارآمد اصلا میفهمید در مورد چی حرف میزنید؟! مرگ و میر مرگ انسان همین الان هم واسه تعطیلی یک ماهه کشور دیره کرونا_در_ایران رکورد کشته بر اثر کرونا را در تاریخ ثبت خواهد کرد

شبکه شاد از بزرگ‌ترین نمادهای توفیق ایران در پدافند غیرعاملوزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه در مواجهه با ویروس کرونا توانستیم از آموزش کشور محافظت کنیم، اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین نمادهای توفیق ایران در پدافند غیرعامل، راه‌اندازی شبکه شاد است. جان مادرت جوک نگو، نصف ایران بدلیل سرعت پایین اینترنت از برنامه شاد نمیتونن استفاده کنند بله جناب وزیر ! ولی این طرح ناقص الخلقه سالهای قبل مطرح بود و بایست اجرا می شد که به لطف شما و دوستان اجرایی نشد . معنی عزت و اقتدار رو که روزانه در مملکت با پوست و گوشتمون لمس میکردیم، معنی توفیق رو هم فهمیدیم!

تعطیلی دوباره ورزش همگانی در آلمان | DW | 31.10.2020ورزش همگانی در باشگاه­‌ها و اماکن ورزشی در آلمان در پی گسترش شیوع ویروس کرونا، در طول ماه نوامبر دوباره تعطیل می‌­شود. پیامد این تصمیم سیاست آلمان چیست؟ آیا ورزش در باشگاه‌­های ورزشی یک عامل خطر در شیوع ویروس کرونا است؟

فوت ۴۳۴ بیمار کووید ۱۹ در شبانه روز گذشتهسخنگوی وزارت بهداشت از فوت ۴۳۴ بیمار کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور و عبور آمار قربانیان از مرز ۳۵ هزار نفر خبر داد.

اردوغان: تمام امکانات خود را برای اتمام هرچه سریع‌تر عملیات امداد نجات زیر آوار ماندگان در ازمیر بسیج کردیماردوغان: عملیات امداد و نجات در 17 ساختمان تخریب شده در ازمیر ادامه دارد اردوغان: تمام امکانات خود را برای اتمام هرچه سریع‌تر عملیات امداد نجات زیر آوار ماندگان در ازمیر بسیج کردیم اردوغان: متاسفانه کشورهای جهان به ویژه کشورهای پیشرفته عملکرد قابل قبولی از خود در زمینه همکاری و همیاری در دوره شیوع کرونا نشان ندادند اردوغان: انشاءالله در ماه‌های بهار آینده وارد مرحله تزریق واکسن ملی به شهروندان خود خواهیم شد

برخی از نمایندگان «مجلس شورای اسلامی» طرح سوال از وزیر ورزش را آغاز کرده‌اند. هم‌زمان با این اتفاق «مهدی علی‌نژاد»، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، در واکنش به تلاش نمایندگان مجلس در مجمع عمومی و سالیانه فدراسیون دوچرخه‌سواری گفته است: «نمایندگان به جای طرح سوال و فراتر از مصاحبه‌های تلویزیونی و جلسات هم‌اندیشی به دنبال تغییر قانون باشند.»

پروژه طرح سوال از وزیر ورزش و جوانان ایران نه از روزهای گذشته که دقیقا هم‌زمان با فاش شدن جزئیات قرارداد مشکوک «مارک ویلموتس»، سرمربی سابق تیم ملی ایران، آغاز شد. قراردادی که «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان ایران در آن دست داشت.

اما حالا سوالات نمایندگان از وزیر افزایش چشم‌گیری‌ پیدا کرده است.

از زمان اعلام رای «فدراسیون جهانی فوتبال» در مورد پرونده مارک ویلموتس و بدهی شش‌میلیون یورویی ایران به سرمربی سابق بلژیکی،برای «مهدی تاج»، رئیس سابق «فدراسیون فوتبال ایران»، و برخی از اعضای هیئت‌مدیره که در عقد قرارداد با این مربی نقش داشتند، باز شد.

هم‌زمان مهدی تاج برای رها کردن خود اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد مارک ویلموتس نه انتخاب فدراسیون که انتصاب وزارت ورزش در تیم ملی فوتبال ایران بوده است.

شانزدهم خرداد مهدی تاج، رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال، پس از انتشار متن قرارداد مارک ویلموتسکه «وزیر ورزش و جوانان این سرمربی بلژیکی را به او معرفی کرده است.» برخی رسانه‌های نزدیک به مهدی تاج هم مدعی بودند این نه‌فقط یک سفارش ساده از سوی وزیر ورزش که تحمیل از سوی مقام بالاتر بوده است.

مسعود سلطانی‌فر اما این ادعا را رد کرد. وزارت ورزش ایران یک روز بعد درادعا کرد که وزیر ورزش ایران فقط نامه‌ای را که از سوی «انجمن فرهنگی ایران و هلند» مبنی بر معرفی سه مربی صاحب‌نام فوتبال اروپا به دست‌شان رسیده بود، به فدراسیون ایران تحویل داد.

با این وجود، رونمایی دست‌خطی از مسعود سلطانی‌فر پای برگه‌ای که از سوی انجمن فرهنگی ایران و هلند برای معرفی مارک ویلموتس ارسال شده بود، نشان می‌داد که وزیر ورزش ایران به صورت جدی خواهان عقد قرارداد با سرمربی شکست‌خورده بلژیکی است.

هر چند که تا امروز هیچ نشانه‌ای از تلاش وزارت ورزش برای تحمیل «رقم عجیب قرارداد» منتشر نشده است و به نظر می‌رسد جزئیات قرارداد به صورت کامل توسط رئیس فدراسیون نگارش شده باشد، اما نمایندگان مجلس از تابستان سال جاری به دنبال آغاز طرح سوال از وزیر ورزش بودند.

«عباس مقتدایی»، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی، مهر ماه به «خبرگزاری فارس»: «وام گرفتن وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال از شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی که وظیفه خدمات‌رسانی به کارگران و بازنشستگان را دارد، به صورت جدی خانواده کارگری و بازنشسته‌های ایرانی را ناراحت و گله‌مند کرده است.»

عباس مقتدایی گفته بود «وزیری که به راحتی از "شستا" پول می‌گیرد، باید آماده پاسخ‌گویی در مجلس هم باشد.»

یک ماه پیش از آن هم «حسین میرزایی»، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، وزارت ورزش را نهادی قانون‌شکن دانست و ضمن انتقاد از فدراسیون جهانی فوتبال به دلیل ممانعت از پی‌گیری قضایی مدیران فدراسیون فوتبال،: «باید قوانینی را در مجلس تصویب کنیم که وزارت ورزش و فدراسیون‌ها موظف به رعایت خطوط قانونی کشور شوند، نه این‌که قراردادی ببندند و بعد بیت‌المال مجبور به پرداخت آن باشد.»

طرح سوال از وزیر ورزش و جوانان طی یک ماه گذشته مسکوت مانده بود، اما اعلام حکم مدیرعاملی «جعفر سمیعی زفرقندی»، مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان، در «باشگاه پرسپولیس» بار دیگر عزم نمایندگان مجلس را برای باز کردن پای وزیر ورزش به صحن مجلس جزم کرد.

«احسان قاضی‌زاده هاشمی»، نماینده مجلس، در واکنش به منصوب شدن رئیس حراست وزارت ورزش در باشگاه پرسپولیس: «ایشان خودش می‌داند در باشگاه پرسپولیس فساد است و به این موضوع اعتراف کرده است. برای من عجیب است طی سال‌هایی که ایشان مدیرکل حراست وزارت ورزش بود، چرا مقابل فساد در باشگاهی که زیرمجموعه این وزارت به حساب می‌آید مقاومت نکرد؟»

جعفر سمیعی پس از ورود به باشگاه پرسپولیس مدعی شد که «قهرمانی در لیگ قهرمانان» و «مبارزه با فساد سازمان‌یافته در باشگاه» ازخواهد بود.

همچنین «محمدمهدی فروردین»، رئیس فراکسیون ورزش مجلس، نیز انتخاب جعفر سمیعی را بر اساس «روش مدیریتی منسوخ» دانست و: «انتخاب آقای سمیعی اول از همه بی‌احترامی به خود او بود. دوم این‌که وزارت ورزش هم‌زمان دو کرسی مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس و مدیرکلی حراست را با هم سوزاند. آقای سلطانی‌فر باید پاسخ‌گو باشد.»

نمایندگان مجلس امروز یک‌شنبه ۱۱ آبان طرح سوال از وزیر ورزش و جوانان را در صحن مجلس مطرح کردند. فارس

در توضیح این طرح نوشته است: «طرح سوال از مسعودسلطانی‌فر امروز در صحن علنی مجلس به دلایل بی ثباتی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و همچنین سیستم ورزش کشور، به کارگیری نیروهای غیر تخصصی در پست‌های مدیریتی ورزش، سلایق سیاسی وزیر در انتصابات و موارد دیگر انجام می‌شود و پس از ثبت در سامانه، نمایندگان مجلس منتظر اعلام وصول آن می‌مانند.»

محمدمهدی فروردین مدعی شده است که هیئت‌رئیسه زمانی را تعیین می‌کند و بعد از تعطیلات وزیر ورزش باید در صحن مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

طبق اصلاحیه ماده ۱۹۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اگر نماینده‌ای از پاسخ وزیر قانع نشود، صحن علنی به پشتیبانی نماینده می‌آید و رئیس مجلس از نمایندگان درباره پاسخ وزیر رای‌گیری می‌كند و اگر مجلس از سخنان وزیر قانع نشود ، یک‌سوم اعتبار وزیر ضایع می‌شود و در صورتی كه سه بار دیگر مجلس از پاسخ وزیری به سوالات نمایندگان قانع نشود رای اعتماد او از بین می رود.

لااقل در آن‌چه نمایندگان مجلس به صورت شفاهی در مورد سوال از وزیر مطرح کرده‌اند، پاسخ‌گویی او ساده نخواهد بود. اما احتمالا طرح سوال از وزیر ورزش، با توجه به زمان محدود باقی‌مانده تا پایان دولت «حسن روحانی» چندان موقعیت او را به مخاطره نمی‌اندازد.