صادارت قالی افغانستان '۷۰ درصد کاهش یافته است ' - BBC News فارسی

31/06/1399 07:21:00 ب.ظ

صادارت قالی افغانستان '۷۰ درصد کاهش یافت '

رئیس انجمن تولیدی و صادراتی قالین/قالی کابل می‌گوید که در سه ماه دوم سال گذشته افغانستان ۶۰ هزار متر مربع قالی صادر کرده بود اما امسال در زمان مشابه این رقم به ۱۰ هزار متر مربع کاهش یافته که هفتاد درصد کاهش را نشان می‌دهد. اکنون میزان تولید و صادرات قالی افغانستان مانند گذشته نیست. شیوع کرونا و عدم حمایت درست از این صنعت قدیمی افغانستان، آنرا کم کم به رکود مواجه کرده است، شمار زیادی از قالی بافان حرفه‌ای این شغل را ترک کرده‌اند. قالی بافان حرفه‌ای به شغل‌های دیگر روی آورده‌اند عدم توجه کافی دولت به این صنعت قالی، ناامنی، نبود زیربناها و رفتن کارخانه داران و قالی بافان حرفه‌ای از افغانستان و انتقال سرمایه‌های شان به کشورهای مانند ترکیه و آسیای میانه به نظر آقای جمشید زاده...

قالی بافان حرفه‌ای به شغل‌های دیگر روی آورده‌اند عدم توجه کافی دولت به این صنعت قالی، ناامنی، نبود زیربناها و رفتن کارخانه داران و قالی بافان حرفه‌ای از افغانستان و انتقال سرمایه‌های شان به کشورهای مانند ترکیه و آسیای میانه به نظر آقای جمشید زاده دلیل رکود تولید و صنعت قالی افغانستان است.

محمد موسی، یکی از قالی بافان حرفه‌ای و سابقه دار در ولسوالی آقچه ولایت جوزجان در شمال افغانستان می‌گوید که بیش از بیست سال مصروف قالی بافی بوده اما از دو سال به این سو این حرفه را ترک کرده است. منبع تصویر،

توضیح تصویر، بافندگان می‌گویند مزد آنان کاهش یافته است او می‌گوید: "حالا یک متر قالی را از هفتصد افغانی تا دو هزار افغانی کارخانه داران به ما می‌دهد، این را که به دالر(دلار) تبادله کنیم ۱۲ دالر می‌شود، این نه خوراک(مواد غذایی) ما می‌شود نه پوشاک ما. حالا مردم به شغل‌های همانند خیاطی و دهقانی رو آورده‌اند یا به ایران، پاکستان و ترکیه می‌روند." headtopics.com

یکی از دلایل دیگر رکود صنعت قالی افغانستان و صادرات آن، وجود قالی‌های ماشینی است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

آمریکا: طرف‌های جنگ افغانستان خشونت را کاهش دهند - BBC News فارسیزلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از طرف‌های جنگ در این کشور خواسته که خشونت‌ها را کاهش دهند. او گفته که قربانی این خشونت‌ها غیر نظامیان بوده و با توجه به آغاز گفت‌وگوهای صلح این کاهش ضروری است. با گذشت بیشتر از یک هفته از برگزاری مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان تاکنون دوطرف بر سر طرزالعمل مذاکره به توافق نرسیده‌اند.

خشونت‌ها در افغانستان؛ بیش از چهل نظامی کشته شدند - BBC News فارسیدر یک شبانه روز گذشته جنگ و خشونت‌ها در دستکم ده ولایت افغانستان ادامه داشته و به گفته مقام‌های محلی در نتیجه این خشونت‌ها ۴۲ نظامی افغان کشته و ده‌ها نظامی دیگر زخمی شده‌اند. همچنین از کشته و زخمی شدن ده‌ها جنگجوی طالبان نیز گزارش شده است.

کرونا در ایران؛ مقام وزارت بهداشت: تهران وارد موج سوم شیوع شده است - BBC News فارسیعلیرضا زالی، رییس ستاد کرونا استان تهران، گفته است که 'تهران وارد موج سوم کرونا شده' و 'اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت'. به گفته آقای زالی 'حجم مسافرت‌های اخیر نیز بار بسیار زیادی در نقل و انتقال و چرخش ویروس' داشته است.

وزارت بهداشت افغانستان: بازشدن دانشگاه‌ها و شماری از مدارس باعث شیوع بیشتر کرونا نشده است - BBC News فارسیوزارت بهداشت افغانستان گفته که با گذشت حدود یک ماه پس از بازشدن شماری از مدارس و تمام دانشگاه‌ها در افغانستان، شیوع کرونا در این کشور بیشتر نشده است. قرار است که طرح بازشدن تمام مدارس برای تصویب به کابینه افغانستان داده شود. وزارت بهداشت گفته که در این مدت فقط ۴ درصد به شمار مبتلایان افزایش یافته است که قابل نگرانی نیست.

معاون درمان ستاد کرونای تهران: موارد بستری افزایش یافته استمعاون درمان ستاد مقابله با کرونا در پایتخت ایران از افزایش 10 درصد موارد بستری در بیمارستان‌های تهران خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سخنگوی وزارت خارجه ایران: دنیا در مقابل 'قلدری' آمریکا بایستد - BBC News فارسیسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، در واکنش به اقدام آمریکا در اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، از جامعه جهانی خواست در مقابل ' گردن‌کشی و قلدری' آمریکا بایستد. وزارت خارجه روسیه اقدام یک طرفانه آمریکا 'فاقد وجاهت قانونی' دانسته و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفته در این خصوص بین اعضای شورای امنیت 'عدم قطعیت' وجود دارد. حتما شما استادید چی شد قزوینیه یه بچه رو تو کوچه گیر انداخته بچه داد میزد کمک کمک قزوینیه گفت داد نزن اونا اگه بیان کمک میان کمک من ببم جان...حکایت این نظامه پسر چقدر شما پرو هستید؟؟ دنیا بر علیه شما هست . فراموش نکن کی هستید ؟ اگر همین امریکا نباشد شما دنیا رو‌به آتش میکشید و مردم را نابود میکنید به غیز از احمق های بی اسالت متل تو میمانید. به امید نابودی ظالم ها پیروز زیبایی و صلح .