ژوهانسبورگ, آفریقای جنوبی, آپارتاید, آشوب و غارت, بیگانه‌ ‌هراسی, خارجی ستیزی

ژوهانسبورگ, آفریقای جنوبی

شورش‌علیه خارجی‌ها در آفریقای جنوبی | DW | 03.09.2019

دستکم ۷۰ نفر در ژوهانسبورگ به اتهام غائله آفرینی، غارت مغازه‌ها و آتش‌زدن خودروها و ساختمان‌ها دستگیر شده‌اند. پلیس می‌گوید اوباش به بهانه اشتغال خارجی‌ها هرج‌ومرج آفریدند، اپوزیسیون مشکلات اقتصادی را گوشزد می‌کند.

03/09/2019 04:09:00 ب.ظ

دستکم ۷۰ نفر در ژوهانسبورگ به اتهام غائله آفرینی، غارت مغازه‌ها و آتش‌زدن خودروها و ساختمان‌ها دستگیر شده‌اند. پلیس می‌گوید اوباش به بهانه اشتغال خارجی‌ها هرج‌ومرج آفریدند، اپوزیسیون مشکلات اقتصادی را گوشزد می‌کند.

دستکم ۷۰ نفر در ژوهانسبورگ به اتهام غائله آفرینی، غارت مغازه‌ها و آتش‌زدن خودروها و ساختمان‌ها دستگیر شده‌اند. پلیس می‌گوید اوباش به بهانه اشتغال خارجی‌ها هرج‌ومرج آفریدند، اپوزیسیون مشکلات اقتصادی را گوشزد می‌کند.

آشوب  زمانی شروع شد که ساختمانی در مرکز شهر ژوهانسبورگ، در اثر آتش‌سوزی فرو ریخت و سه نفر جان باختند.  پس از آن دامنه شورش گسترش یافت و به شهر پرتوریا کشیده شد. رسانه‌های محلی نوشته‌اند که بیش از همه، مال و اموال و مغازه‌های خارجی‌ها در آتش سوخته‌اند.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

این غا‌ئله که مشابه آن به کرات در آفریقای جنوبی رخ می‌دهد، همزمان بود با اعتراض سراسری راننده‌های کامیون به حضور راننده‌های خارجی در عرصه حمل و نقل. شماری از مردم معتقدند که اشتغال شهروندانی از سرزمین‌های همسایه هم‌چون لسوتو، موزامبیک یا زیمبابوه، مسبب نرخ بالای بیکاری در این کشور است.

خودروهای سوخته در ژوهانسبورگ، دوشنبه دوم سپتامبرمقامات دولت آفریقای جنوبی می‌گویند علت شورش و آشوب بیگانه‌ستیزی نبود، بلکه خلافکاران و مجرمان برای غارتگری به خیابان‌ها ریختند. وزیر خارجه نیجریه اما تاکید کرده که مسئله مستقیما به بیگانه‌هراسی مرتبط بود، زیرا اکثر مغازه‌هایی که مورد چپاول قرار گرفتند یا آتش زده شدند، به شهروندان این کشور تعلق داشتند. headtopics.com

حزب"اتحاد دمکراتیک" که بزرگترین نیروی اپوزیسیون دولت در آفریقای جنوبی است، موضوع را ناشی از مشکلات اقتصادی حادی دانسته که این کشور از آن رنج می‌برد. این حزب در بیانیه‌ای یادآوری کرده که ده میلیون شهروند آفریقای جنوبی بیکارند.ژوهانسبورگ که کانون شورش اخیر بوده، پرجمعیت‌ترین شهر آفریقای جنوبی است. کشوری با حدود ۵۸ میلیون نفر جمعیت که بزرگترین صادر کننده طلا در دنیاست و از سال ۱۹۹۴ از قید آپارتاید آزاد شده است. با این همه و با وجود گذشت ۲۵ سال از پایان تبعیض نژادی، آفریقای جنوبی هنوز با مشکلات ناشی از نظام آپارتاید دست و پنجه نرم می‌کند. در ماه ژانویه سال جاری میلادی، جداسازی و تفکیک نژادی دانش آموزان در یک مدرسه در غرب این کشور جنجال آفرید. فقر و اختلاف طبقاتی نیز دلیل غارتگری‌های پراکنده‌ای است که گاه و بیگاه در شهرهای این کشور رخ می‌دهند.

ظهور و سقوط آپارتایدعکاسان شاهدان تاریخ‌اندجدایی نژادی گرچه در قوانین آمده‌اند، اما هیچ گاه از نظر اخلاقی تاییدپذیر نیستند. در میانه دهه ۱۹۵۰ اعضای سازمان حقوق بشری"بلاک ساش" با این شعار علیه"آپارتاید" به خیابان‌ها ریختند. این سازمان را زنان سفیدپوست تاسیس کرده بودند. نلسون ماندلا، اولین رئیس‌جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید، در سال ۱۹۹۰ این سازمان را"وجدان سفیدپوستان آفریقای جنوبی" نامید.

ظهور و سقوط آپارتایددوربین به عنوان سلاحدستگیری یکی از سرشناس‌ترین خبرنگاران عکاس آفریقای جنوبی. پیتر ماگوبانه، به عنوان راننده در مجله مشهور"DRUM" به کار پرداخت. یورگن شاده‌برگ ِ آلمانی به او تعلیم عکاسی داد و او با عکس‌هایش با موضوع اعتراضات ضدآپارتاید در حاشیه شهرهای آفریقای جنوبی، در جهان مشهور شد. او دوربین‌اش را همواره از چشم ماموران مخفی می‌کرد. می‌گویند ماگوبانه دوربین خود را در کتاب انجیل جاسازی کرده بود، که کسی آن را نبیند.

ظهور و سقوط آپارتایدپایان دوران"سوفیاتاون"در دهه ۱۹۵۰ میلادی رژیم نژاد‌پرست آفریقای جنوبی بر آن شد که مناطق زندگی مردم را برمبنای نژادشان از هم جدا کند. در این راستا محله"سوفیاتاون" که در حومه شهر ژوهانسبورگ قرار داشت، تخریب شد، زیرا در این محله نژادهای مختلف در کنار هم زندگی می‌کردند. مردم این محله به مناطق دیگر منتقل شدند. در پی این اقدام در منطقه"سوفیاتاون" محله‌ای مخصوص سفیدپوستان ساخته شد به نام"پیروزی". headtopics.com

اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل ژاپن از المپیک حذف شد پلیس توکیو مانع بازگشت اجباری ورزشکار بلاروسی شد | DW | 02.08.2021

ظهور و سقوط آپارتایددعا برای برابری نژادیزمان رسیدن کارگران سیاه‌پوست حاشیه شهرها به محل کارشان در درون شهرها بسیار طولانی بود. بسیاری از این فرصت استفاده می‌کردند و در قطارهای پراز مسافر به دعا برای رسیدن به برابری همه انسان‌ها با نژادهای گوناگون می‌پرداختند. عکسی از سانتو موفوکنگ، عکاس آفریقایی، که علاقه‌ای شدید به تاثیر دین در اجتماع دارد.

ظهور و سقوط آپارتایدتظاهرات جلوی دادگاه۱۵۶ نفر از شهروندان آفریقای جنوبی در سال ۱۹۵۶ در دادگاهی به خیانت محکوم شدند. آن‌ها یک سال قبل از آن بیانیه‌ای را برای از میان بردن آپارتاید در آفریقای جنوبی تهیه کرده و به تبلیغ آن پرداخته بودند. یکی از محاکمه شدگان نلسون ماندلا، قهرمان مبارزه با آپارتاید بود. جلسات دادگاه به همبستگی گروه‌های مختلف اجتماعی با این خواست متهمان منجر شد.

ظهور و سقوط آپارتایدمرگ محصل ۱۲ ساله در اعتراض به آپارتایدیکی از عکس‌های نمایشگاه عکس شهر یوهانسبورگ آفریقای جنوبی، اکنون در مرکز شهر سووتو دیده می‌شود. این عکس یادی است از اعتراض محصلان این شهر در سال ۱۹۷۶ علیه جدایی نژادی. در این حرکت اعتراضی هکتور پیترسون، محصل ۱۲ ساله سیاه پوست کشته شد. این تراژدی را سام نزیما در عکسی جاودان کرد و به سراسر جهان فرستاد.

ظهور و سقوط آپارتایدغم و خشمدر نمایشگاه عکس برگزار شده در شهر یوهانسبورگ آفریقای جنوبی، مراسم سوگواری بسیارند. مراسم سوگواری در دوران آپارتاید بیشتر به حرکت اعتراضی جدیدی تبدیل می‌شدند. در سال ۱۹۸۵ چهار عضو یک گروه مخالف آپارتاید ربوده و اعدام شدند. بعدها مشخص شد که این اقدام زیر نظر افسرانی انجام شده بود که به طور مخفی زیر نظر وزارت دفاع این کشور فعالیت می‌کردند. headtopics.com

ظهور و سقوط آپارتایددورانی جدیدملتی پرامید قهرمان خود را گرامی می‌دارد. در سوم ماه مه سال ۱۹۹۴ خبر رسید که نلسون ماندلا، قهرمان مبارزه با آپارتاید، اولین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی می‌شود. جرج حالت، خبرنگار عکاس که ۲۰ سال به عکاسی از تبعیدیان آفریقای جنوبی مشغول بود در باره این خبر می‌گوید: «لحظه توصیف‌ناپذیری بود.» جرج حالت برای عکاسی از نخستین انتخابات ریاست جمهوری آزاد در کشورش به آفریقای جنوبی بازگشته بود.

ظهور و سقوط آپارتایدارثیه سیاهانشهروندان سیاه‌پوست آفریقای جنوبی ده‌ها سال در مناطقی جدا از سفیدپوستان زندگی می‌کردند. آن‌ها نه امکانات تحصیل داشتند، نه مداوای پزشکی. هیچ امکانی برای پیشرفت‌های اقتصادی آن‌ها درنظر گرفته نشده بود. بیست‌سال پس از پایان رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی هنوز بسیاری برای از میان بردن تاثیرات آپارتاید می‌کوشند. این نکته هم در نمایشگاه عکس شهر یوهانسبورگ آفریقای جنوبی به وفور دیده می‌شود.

کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید ورزشکار بلاروس در امنیت است - BBC News فارسی از هر شش خودروی برقی در جهان یکی ساخت آلمان است | DW | 01.08.2021 وزیر کشور آلمان: اخراج پناهجویان افغان ادامه می‌یابد | DW | 01.08.2021 ادامه مطلب: DW فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

پناهجوی افغان مظنون به حمله با چاقو در فرانسه: ندایی به من فرمان قتل داددادستانی فرانسه اعلام کرده است که مظنون این حادثه خود را مسلمان معرفی کرده اما اظهاراتش «متناقض» است. بنا به این گزارش وی مدعی شده است که «ندایی» با مضمون توهین به خدا شنیده و به او دستور داده تا دست به قتل بزند.

آمریکا و لهستان در مورد همکاری در فناوری «فایو جی» به توافق رسیدندآمریکا و لهستان در مورد همکاری در فناوری «فایو جی» به توافق رسیدند در جریان دیدار مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده از لهستان، دو کشور توافق‌‌نامه‌‌ای را برای همکاری در حوزه فناوری «فایو جی» (نسل پنجم) امضا کردند.

واکنش اروپا به حمله به یک زندان در یمناتحادیه اروپا حمله هوایی به زندانی در شهر ذمار یمن را که موجب کشته و زخمی شدن ده‌ها تن شده است، باعث افزایش تنشهای منطقه ای دانست. - خبرگزاری آناتولی

داستان پسری که در ۱۰ ماهگی خواند و در ۶ سالگی به دانشگاه آکسفورد رفتداستان پسری که در ۱۰ ماهگی خواند و در ۶ سالگی به آکسفورد رفت جاشوا بکفورد کم‌سن‌ترین فردی است که در آکسفورد پذیرش شده این نوجوان نابغه زمانی‌ که ۱۰ ماه داشت، قادر به خواندن و نوشتن بود بکفورد در ۳ سالگی توانست ژاپنی صحبت کند او سابقه ابتلا به اوتیسم دارد

حمله مسلحانه به مدرسه‌ای در چین 8 کشته به جا گذاشتبر اثر حمله مسلحانه به یک مدرسه ابتدایی در منطقه هوبئی چین 8 دانش‌آموز جان باخته و 2 تن از آن‌ها نیز زخمی شدند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار در منطقه محل استقرار شرکت‌های خارجی در کابل ۱۶ کشته در پی داشتانفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در منطقه سبز کابل دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشت.\r\n به گزارش رویترز، حمله طالبان به یک ساختمان در کابل، پایتخت افغانستان که محل استقرار شرکت‌های خارجی بوده است منجر به کشته