شمخانی آمریکا را به نداشتن اراده‌ای قوی برای توافق بر سر برجام متهم کرد

19/12/1400 02:37 ب.ظ

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، پیشنهادات ایران در مذاکرات احیای برجام را اصولی خواند و گفت بدون اتخاذ تصمیم سیاسی توسط آمریکا، این مذاکرات هر ساعت پیچیده‌تر از قبل می‌شود.

پانزدهمین سالروز «ربوده شدن» لوینسون؛ راب مالی خواستار پاسخگویی ایران شدنماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پانزدهمین سالروز «ربوده شدن» رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی در جزیره کیش، خواهان پاسخگویی جمهوری اسلامی در مورد سرنوشت این شهروند آمریکایی شد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پانزدهمین سالروز «ربوده شدن» رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی در جزیره کیش، خواهان پاسخگویی جمهوری اسلامی در مورد سرنوشت این شهروند آمریکایی شد. او افزود: «در سال‌های پس از آن، خانواده او غم و اندوه غیرقابل تصوری را متحمل شده‌اند».

ایالات متحده ۲۴ آذر ۱۳۹۹ دو مامور عالی‌رتبه نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران شامل محمد باصری و احمد خزایی را که گفته می‌شود در عملیات ربودن، حبس و مرگ «احتمالی» آقای لوینسون مشارکت داشتند، تحریم کرد.

رابرت لوینسون زمستان سال ۸۵ پس از پرواز از دوبی به جزیره کیش ناپدید شد. وزارت خارجه آمریکا برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود ۲۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

شمخانی: آمریکا اراده‌ای برای دستیابی به توافق قوی نداردشمخانی: *آمریکا اراده‌ای برای دستیابی به توافق قوی ندارد *مذاکرات وین بدون اتخاذ تصمیم سیاسی توسط آمریکا هر ساعت پیچیده‌تر از قبل می‌شود شمخانی کاسب تحریم گوه به ریش خامنه ای و هوادارانش

شمخانی: آمریکا اراده‌ای برای دستیابی به توافق قوی ندارد

تروئیکای اروپایی: روسیه برای توافق با ایران شرط جدید تعیین نکندوزارت خارجه فرانسه به طور جداگانه از «خطراتی» که «تاخیر بیشتر» می‌تواند بر سر راه دستیابی به توافق با تهران ایجاد کند ابراز نگرانی کرد. بیشتر بخوانید🔽

اولیانوف: روسیه مذاکرات وین را تحت الشعاع قرار نداده استنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در توییتی تصریح کرد که روسیه مذاکرات بر سر احیای برجام در وین را تحت الشعاع قرار نداده است.

ایرلند: توافق برای احیای برجام باید زودتر صورت بگیردایرلند: توافق برای احیای برجام باید زودتر صورت بگیرد وزیر امور خارجه ایرلند می‌گوید چنان‌چه توافق برای احیای برجام «خیلی زود» حاصل نشود، زمانی که برای استفاده از فرصت احیای توافق وجود دارد به پایان خواهد رسید. ⬇️ بیشتر بخوانید: ایشون؟ ایرلند گوه خورد.

بلینکن: جلوگیری از «ایران هسته‌ای» به نفع روسیه استبلینکن: جلوگیری از «ایران هسته‌ای» به نفع روسیه است وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر ادامه تلاش‌ها برای احیای برجام، می‌گوید که روسیه در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای «منفعت شخصی» دارد. ⬇️ بیشتر بخوانید: دل در گرو روسیه داره بالاخره روسیه زهرشو ریخت😅🤣😂 عجب عجب شیطان بزرگ حالا نگدان روسیه شده

پانزدهمین سالروز «ربوده شدن» لوینسون؛ راب مالی خواستار پاسخگویی ایران شد

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پانزدهمین سالروز «ربوده شدن» رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی در جزیره کیش، خواهان پاسخگویی جمهوری اسلامی در مورد سرنوشت این شهروند آمریکایی شد.

رابرت مالی روز چهارشنبه ۱۸ اسفند در توئیتی نوشت که جمهوری اسلامی ایران، ۱۵ سال پیش رابرت «باب» لوینسون را ربود.

او افزود: «در سال‌های پس از آن، خانواده او غم و اندوه غیرقابل تصوری را متحمل شده‌اند».

این دیپلمات آمریکایی در پایان توئیت خود یادآور شد: «ما از حکومت ایران می‌خواهیم که در قبال ربودن باب کاملا پاسخگو باشد».

ایالات متحده ۲۴ آذر ۱۳۹۹ دو مامور عالی‌رتبه نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران شامل محمد باصری و احمد خزایی را که گفته می‌شود در عملیات ربودن، حبس و مرگ «احتمالی» آقای لوینسون مشارکت داشتند، تحریم کرد.

واشینگتن در سال‌های گذشته بارها تاکید کرده است که پرونده آقای لوینسون هنوز بسته نشده و از تهران خواسته است پاسخ‌های معتبری درباره سرنوشت او بدهد.

رابرت لوینسون زمستان سال ۸۵ پس از پرواز از دوبی به جزیره کیش ناپدید شد. وزارت خارجه آمریکا برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود ۲۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

آمریکا می‌گوید تمام مدارکی که این کشور تاکنون جمع‌آوری کرده است نشان می‌دهد که لوینسون احتمالا در اسارت درگذشته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران این اظهارات را تکذیب می‌کنند و مدعی هستند آقای لوینسون سال‌ها پیش خاک ایران را ترک کرده است.

توئیت اخیر راب مالی در عین حال با واکنش‌هایی روبه‌رو شد، از جمله ژیو وانگ، شهروند آمریکایی چینی‌تبار که آذرماه سال ۱۳۹۸ پس از سه سال زندان، در تبادل زندانیان بین ایران و امریکا آزاد شد.

او با بازنشر توئیت اخیر آقای مالی نوشت: راب مالی از یک‌سو در سالگرد ربایش لوینسون خواستار پاسخگویی ایران شده و از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکی است که در حال لغو تحریم‌های تروریسم علیه آدم‌ربایان و عاملان اقدامات تروریستی است.

این زندانی سیاسی سابق در پایان توئیت خود افزوده است که «به لطف او (مالی)، حتی واسطه روس گفته است ایران بیش از انتظارش از آمریکا (امتیاز) گرفته است».

اشاره آقای وانگ به تلاش‌های رابرت مالی در مقام مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در جریان مذاکرات وین با هدف احیای برجام و لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است.

آقای مالی به صورت غیرمستقیم در مذاکرات حضور دارد و از طریق واسطه‌های اروپایی و اعضای غیر اروپایی برجام شامل روسیه و چین در پیشبرد مذاکرات نقش دارد.

ژیو وانگ پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود که در مدت حبس در زندان‌های جمهوری اسلامی، «شکنجه‌های روحی زیادی» را تجربه کرده است.