شامپانزه‌ها از حشرات به عنوان «دارو» برای معالجه زخم‌های یکدیگر استفاده می‌کنند

19/11/1400 03:33:00 ب.ظ

شامپانزه‌ها از حشرات به عنوان «دارو» برای معالجه زخم‌های یکدیگر استفاده می‌کنند بیشتر بخوانید🔽

دانشمندان می‌گویند برای نخستین بار گروهی از شامپانزه‌ها را در حال استفاده از حشرات به عنوان «دارو» برای درمان زخم‌های یکدیگر مشاهده کرده‌اند. خوددرمانی برای مقابله با انگل‌ها و بیماری‌ها پیشتر در خرس‌ها، فیل‌ها و حتی زنبورها مشاهده شده بود. پژوهشگران می‌گویند این رفتار که پیش از این در شامپانزه‌ها دیده و ثبت نشده است می‌تواند نشانه‌ای از تمایلات مشابه «همدلی» در انسان باشد.

سیمون پیکا، استاد زیست شناختی تطبیقی در دانشگاه اسنابروک، در این باره گفت: «خوددرمانی با استفاده از گیاهان در چندین گونه جانوری از جمله حشرات، خزندگان، پرندگان و پستانداران مشاهده شده است. برای مثال دو خویشاوند زنده ما، شامپانزه‌ها و بونوبوها، برگ‌های گیاهانی را می‌بلعند که دارای خواص ضد کرم (ضد انگلی) هستند و برگ‌های تلخی را می‌جوند که خواص شیمیایی برای از بین بردن انگل‌های روده دارند. اما این اولین نمونه ثبت شده از حیوانات است که از گونه جانوری دیگر، یعنی حشرات، برای معالجه زخم استفاده می‌کنند.»

وی اضافه کرد: «شامپانزه‌ها حشرات را می‌خورند، اما ما نمی‌دانستیم که آن‌ها را می‌گیرند و برای درمان زخم‌های خود استفاده می‌کنند.» این پدیده زمانی کشف شد که الساندرا ماسکارو، یک داوطلب پروژه تحقیق بر روی شامپانزه‌ها، مشغول تماشای یک شامپانزه ماده به نام «سوزی» و بچه‌اش به نام «سیا» بود. وی در این رابطه می‌گوید: «پای سیا زخم شده بود و به نظر می‌رسید سوزی در حال مراقبت از آن است. در همین حالت بود که متوجه شدم او چیزی بین لب‌هایش گرفته و روی زخم پای سیا می‌گذارد.» headtopics.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

راه‌اندازی فوری تختهای ICU ویژه کودکان/درخواست از تهرانی‌ها برای تکمیل مراحل واکسیناسیونفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه خوشبختانه دریافت دز سوم واکسن در روزهای اخیر با استقبال بیشتری از سوی شهروندان تهرانی رو به رو بوده است، از شهروندان درخواست کرد برای تکمیل مراحل واکسیناسیون خود به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

آفریقا برای عبور از خسارت‌های کرونا، نیازمند حدود پانصد میلیارد دلار استبانک توسعه آفریقا از نیاز 484 میلیارد دلاری این قاره برای جبران خسارت‌های کرونا خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

قدردانی ناتو از تلاش‌های مثبت ترکیه برای کاهش تنش میان روسیه-اوکراین📌 ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از تلاش‌های رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و حمایت وی از راه‌حل سیاسی برای حل بحران روسیه و اوکراین قدردانی کرد

قدردانی آلمان از تلاش‌های ترکیه برای حل تنش میان روسیه و اوکراین

شرط عربستان برای ارائه تست کرونا برای عمره‌گزاران

ضوابط پرداخت عیدی سالانه کارگران/ خروج از کار قبل از پایان سال مانع پرداخت عیدی نیستعلی خدایی گفت: طبق قانون هر کارگر باید به میزان ۲ برابر حقوق ماهانه خود عیدی پایان سال دریافت کند و خارج شدن از کار به هر دلیلی مانع پرداخت عیدی کارگر نیست. لطفاً صدا که نه،بهتراست بگوییم فریاداعتراض کارکنان قرارداد مدت موقت وزارت نفت رااز ۱۰سال بلاتکلیفی و بی توجهی دولت،تحمل حقارتها و آپارتاید اداری وتبعیض های مالی فراوان به گوش رئیس جمهور محترم برسانید. بی عدالتی در حق این جامعه ۲۷۰۰۰ نفره بیداد میکند.