سینماگران روی صفحه لیز و لغزنده غرایز حرکت می‌کنند/ سرگرمی هدف اصلی سینما شده/ اتاق فکر واحدی برای فیلم‌های دفاع مقدس نداریم

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 84 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

پرویز شیخ‌طادی: سینماگران روی صفحه لیز و لغزنده غرایز حرکت می‌کنند/ سرگرمی هدف اصلی سینما شده/ اتاق فکر واحدی برای فیلم‌های دفاع مقدس نداریم

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز شیخ‌طادی، کارگردان سینمای دفاع مقدس که آثاری همچون «روزهای زندگی» و «دفتری از آسمان» را تولید کرده است، با اشاره به وضعیت فعلی سینمای دفاع مقدس و دورانی که سپری شده است، گفت: سینمای دفاع مقدس از دیگر ژانرهای سینمایی جدا نیست و اگر امروز حال و روز سینمای جنگ و دفاع مقدس خوب نیست و تولیدات آن چنگی به دل نمی‌زند، این موضوع را می‌توانیم به دیگر گونه‌های سینمایی نیز بسط بدهیم.

کارگردان فیلم پشت پرده مه در ادامه با بیان اینکه دولت و نهادهای فرهنگی برای تولید آثار دفاع مقدس اقبالی نشان نمی‌دهند، گفت: متاسفانه در چند سال گذشته شاهد هستیم دولت کمتر به فیلم‌های این حوزه اقبال نشان می‌دهد و فیلمسازان این حوزه دیگر نمی‌توانند مانند گذشته فعالیت کنند. در عرصه سینمای کودک هم همینطور است. دورانی در عرصه سینمای کودک در سطح جهانی حرف اول را می‌زدیم ولی امروز حرف آخر را هم نمی‌زنیم.

وی با اشاره به دغدغه‌های جدید مدیران و سینماگران گفت: امروزه سرگرمی و جذابیت تعریف جدیدی پیدا کرده و جایگزین ارزش‌ها شده است. سرگرمی بدون اینکه بخواهد چیزی به نگرش مخاطب اضافه کند تنها با مقاصد اقتصادی و سودجویی در بدنه سینمای ایران رخنه کرده است. اگر در گذشته سینمای ایران دارای مفاهیم و مضامین مهمی بود که مخاطب را با خودش همراه می‌کرد امروزه جذابیت‌های سطحی و نگاه‌های سرمایه‌داری جای آن را گرفته است.

شیخ‌طادی در ادامه با اشاره به سیر مخاطب‌شناسی فیلم‌های دفاع مقدس در طول چهار دهه گفت: در طول این چهار دهه با نگاهی به سیر تاریخی آن به این نتیجه می‌رسیم که سینمای دفاع مقدس در مقطعی از تاریخ نیازمند شور و هیجان است. در آن مقطع سیاستگذاران فرهنگی این خط مشی را ترسیم کرده بودند که سینمای دفاع مقدس باید در خط مقدم شور ایجاد کند و آثاری تولید کند که همگی بر پایه پیروزی و تقویت روحیه است و این شور را به رزمندگان دفاع مقدس تزریق کنند.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت برخی خطوط قرمز در دوران جنگ رفت و آن‌ها را با دیده نقد منصفانه به تصویر کشید، گفت: وقتی در فرصت‌های بعد از جنگ به عملکردهایمان در حوزه دفاع مقدس نگاه می‌کنیم و به عنوان فیلمساز به یکسری اسرار و نگفته‌ها و کم‌کاری‌ها در دوران جنگ می‌رسیم؛ باید آن‌ها را به تصویر بکشیم و فضای مدیریت جنگ را نقد کنیم و منصفانه با کمبودها و خیانت‌ها و اشتباه‌ها و شکست‌ها و پیروزی‌ها برخورد کنیم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد/ پمپئو منتظر است فیلم برجام بیاید بیرون/ در سخنرانی سازمان ملل نقشه‌ای را نشان خواهم دادوزیر خارجه کشورمان گفت: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد. پمپئو می‌گوید یک سازوکار ساده است و آن را نخوانده است و الان منتظر است فیلم برجام بیاید بیرون.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

سردار فدوی در گفت‌وگو با تسنیم: عناصر توافق با رژیم صهیونیستی از جبهه حق "تودهنی سختی" می‌خورند+ فیلم- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ــ جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه 'جبهه حق همیشه پیروز است' گفت: عناصر عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس از جبهه حق انقلاب اسلامی 'تودهنی سختی' می‌خورند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

مردمان روستای پَلُم زنگو ایذه ، در محاصره مرگ/مردمانی که به آسانی می‌میرند/ اهالی روستا : اعزام بالگرد به پلم زنگو با کلی التماس و واسطه‌گری انجام می شود + فیلمایلنا از خوزستان گزارش می‌دهد؛ مردمان روستای پَلُم زنگو ایذه ، در محاصره مرگ/مردمانی که به آسانی می‌میرند/ اهالی روستا : اعزام بالگرد به پلم زنگو با کلی التماس و واسطه‌گری انجام می شود + فیلم
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

بیانیه ستادکل نیروهای مسلح: تجارب دفاع مقدس دستیابی به فروپاشی رژیم صهیونیستی را تسهیل می‌کند- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnimستادکل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای به‌مناسبت هفته دفاع مقدس تأکید کرد: تجارب ارزشمند دفاع مقدس دستیابی به فروپاشی رژیم جعلی صهیونیستی و نظام سلطه را تسهیل می‌کند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

دست تحریف با انگیزه به دنبال شبهه‌افکنی در زمینه دفاع مقدس استرهبر انقلاب: قبول قطعنامه پایان جنگ مدبرانه بود رهبر انقلاب: قبول قطعنامه که امام به آن جام زهر گفتند،کار مدبرانه‌ای بود که درآن مقطع باید انجام می‌گرفت اگر مدبرانه نبود اگر عاقلانه نبود امام انجام نمیداد.ما ازنزدیک شاهد بودیم و می‌دیدم که چه دارد میگذرد مث اینکه وضعیت نظام قرمزه سید یکی به نعل میزنه یکی به میخ کار به جایی رسیده که صحبت از جام زهر میکنن پس انتقام سختتون رفت تو کونتون ینیا افتاب پرست به این سرعت تغییر نمیکنه که شما تغییر میکنید برا حفظ نظام کثافت جمهوری اسلامی اقای خامنه ای شما هم زهر و هم گوه مدبرانه را یکجا خواهید خورد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ده‌نمکی: سینمای دفاع مقدس احتیاجی به تخیل ندارد/ سینمای جنگ کار بخش خصوصی نیست- اخبار سینما و تئاتر - اخبار فرهنگی تسنیم - Tasnimده‌نمکی: سینمای دفاع_مقدس احتیاجی به تخیل ندارد نه تنها در سینمای دفاع مقدس بلکه در سایر بخش‌های تاریخ دفاع مقدس کم‌کاری صورت گرفته است سینمای جنگ کار بخش خصوصی نیست و چون من در بخش خصوصی کار می‌کنم کار در این بخش به لحاظ هزینه‌ها و... سخت است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »