سید قطب،'نشانه های راه'ی که به بیراهه رفت

25/04/1399 02:32 ب.ظ

سید قطب، نویسنده و نظریه‌پرداز مصری، شخصیتی بحث‌انگیز و جنجالی و یکی از مهم‌ترین تئوریسین‌های جریان اسلام سیاسی رادیکال در قرن بیستم است. سید قطب از نظر فکری مراحل گوناگونی را در زندگی پرفراز و فرودش سپری کرد.

سید قطب، نویسنده و نظریه‌پرداز مصری، شخصیتی بحث‌انگیز و جنجالی و یکی از مهم‌ترین تئوریسین‌های جریان اسلام سیاسی رادیکال در قرن بیستم است. سید قطب از نظر فکری مراحل گوناگونی را در زندگی پرفراز و فرودش سپری کرد. مرگ تراژیک نویسنده"نشانه‌های راه" پس از چاپ و انتشار کتاب یاد‌شده در میان اخوان‌المسلمین، رهبر وقت سازمان اخوان، حسن الهضیبی، نخستین کسی بود که به خطرناک و خشن بودن افکاری که کتاب"معالم" در پی ترویج آن بود پی برد.

هضیبی رساله‌ای نگاشت به عنوان"دعاة لا قضاة، (=دعوت‌گرانیم، نه داوران)" و مفاهیم کلیدی کتاب سید قطب را مورد نقد و تخطئه قرار داد.

حق نشر عکس جاهلیت شاید در وهلۀ اول تصور شود که این داوری تنها در مورد نظام‌های کاپیتالیستی و کمونیستی صورت گرفته، ولی حقیقت امر آن است که به نظر سید قطب،"جامعه‌های اسلامی" نیز تفاوت زیادی با جامعه‌های دیگر ندارند. به اعتقاد او، مسلمانی به ادعا و شعار نیست بلکه عمل از همه چیز مهم‌تر است و جامعه‌هایی که حاکمیت غیر خدا را پذیرفته‌اند جاهلی به حساب می‌آیند، هرچند این جامعه‌ها خود را مسلمان بشمارند و در ظاهر با جاهلیت سر ستیز داشته باشند.

مفهوم"حاکمیت" حضوری سنگین در ادبیات طیف‌های مختلف جریان اسلام سیاسی دارد و اجتهادهای رنگارنگی بر محور آن شکل گرفته است. ایدۀ حاکمیت را در آغاز ابوالاعلی مودودی، تئوریسین اسلام سیاسی در شبه قاره هند بر‌ساخت و طبعاً او با توجه به تقابل‌های هویتی شدید در آن زمان در میان مسلمانان و هندوها در شبه قاره این ایده را پردازش کرد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

ویمبلدون ۲۰۰۰؛ چگونه سمپراس که به سختی راه می‌رفت، قهرمان شد؟۹ ژوئیه ۲۰۰۰، سمپراس با پیروزی مقابل پاتریک رافتر استرالیایی قهرمان شد و توانست با ۱۳ قهرمانی در گرنداسلم‌ها رکورد ۳۳ ساله روی امرسون را بشکند. اما پشت اشک‌های این تنیس‌باز آمریکایی ماجرای جالبی پنهان بود. در دو هفته مسابقه، او فشار روانی وحشتناکی را تحمل کرده بود و بین مسابقات به سختی راه می‌رفت اما سرانجام توانست برای اولین بار مقابل چشمان والدینش قهرمان یک گرنداسلم شود.

سفر به مریخ از طریق زهره | DW | 14.07.2020دانشمندان در حال بررسی بهترین راه سفر فضاپیماهای سرنشین‌دار به مریخ هستند و یکی از بهترین راه‌ها، کمک گرفتن از جاذبه سیاره زهره برای رسیدن به مریخ است.

بازار اجاره مسکن به ثبات رسید- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimبازار اجاره_مسکن به ثبات رسید وزیر راه و شهرسازی: اخذ مالیات از خانه‌های خالی زمینه‌ساز عرضه و یا فروش واحدهای مسکونی خالی در کشور خواهد شد مصوبه ستاد ملی مقابه با کرونا بازار پرالتهاب اجاره مسکن را کنترل کرده است

واکنش والدین دانش‌آموزان سوری به کتب آموزشی تحمیلی ی.پ.گ/پ.ک.کوالدین دانش آموزان و کادر آموزشی در سوریه به تحمیل کتاب‌های آموزشی ی.پ.گ/پ.ک.ک در مناطق تحت اشغال این گروه تروریستی اعتراض و آن را رد کردند. - خبرگزاری آناتولی

اختلال در اینترنت ایران در پی جهانی شدن طوفان توییتری #اعدام_نکنیددر پی بالاگرفتن اعتراضات به تایید حکم اعدام سه معترض ایرانی که در تظاهرات آبان ۱۳۹۸ شرکت داشتند، سازمان نظارت بر اینترنت 'نت بلاکز' خبر داده است که از ساعت نه و نیم سه‌شنبه شب به وقت ایران، اینترنت در این کشور قطع یا مختل شده است. اختلال اینترنتی در ایران ساعاتی پس از آن روی داد که کاربران اینترنت در اعتراض به تایید حکم اعدام امیر حسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، با اعدام‌_نکنید کارزاری توییتری به راه انداختند.

وزارت خارجه: ایران اجازه نمی‌دهد یک قلدر با ارعاب جامعه بین‌المللی منافعش را تضعیف کندوزارت امور خارجه با اشاره به گذشت پنج سال از امضای برجام تاکید کرد که ایران اجازه نخواهد داد که 'یک قلدر از طریق ارعاب جامعه بین‌المللی' منافع ایران را تضعیف کند.