سوئیس تغییر جنسیت قانونی را تسهیل کرد | DW | 26.12.2021

05/10/1400 09:57:00 ب.ظ

از اول ژانویه ۲۰۲۲ شهروندان سوئیس می‌توانند بدون هر پیش‌شرطی با مراجعه به اداره ثبت احوال جنسیت و نام خود را به طور قانونی تغییر دهند. این قانون شامل افراد بالای ۱۶ سال می‌شود که تحت قیمومیت کسی نیستند.

از اول ژانویه ۲۰۲۲ شهروندان سوئیس می‌توانند بدون هر پیش‌شرطی با مراجعه به اداره ثبت احوال جنسیت و نام خود را به طور قانونی تغییر دهند. این قانون شامل افراد بالای ۱۶ سال می‌شود که تحت قیمومیت کسی نیستند. اشخاص کمتر از ۱۶ سال که تحت قیمومیت هستند، به موافقت فرد قیم نیاز دارند.

بر اساس مقرراتی که تاکنون در کانتون‌های سوئیس روال استاندارد را داشته است، در موارد تغییر هویت تراجنسیتی یک فرد، به گواهی تأیید پزشک نیاز بوده است.

در برخی کانتون‌ها، تغییر قانونی جنسیت مستلزم هورمون‌درمانی و یا تغییر در اعضای بدن یا آناتومیک است. در مورد تغییر نام اما باید ثابت کرد که فرد متقاضی سال‌ها به طور غیررسمی با این نام صدا می‌شده است. با تصویب و اجرای این مقررات جدید، سوئیس جزو ده‌ها کشور دیگر جهان قرار گرفت که می‌کوشند فرایند انتخاب جنسیت را از روند معاینات پزشکی جدا کنند.

اسپانیا در ماه ژوئن ۲۰۲۱ لایحه قانونی را به تصویب رساند که به جوانان ۱۴ سال به بالا اجازه می‌دهد، بدون تشخیص‌ها و معاینات پزشکی و یا هورمون‌درمانی، به طور قانونی جنسیت خود را تغییر دهند. آلمان در سال ۲۰۱۸ اولین کشور اروپایی بود که"سومین گزینه جنسیت" را به رسمیت شناخت، اما در ژوئن ۲۰۲۱ دو لایحه قانونی برای خودتعیینی هویت جنسیتی را رد کرد. با این حال یک نماینده تراجنسیتی پارلمان جدید آلمان امیدوار است در آینده این قانون به تصویب برسد. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سازگاری ملی از منظر سیاست‌گذاری عمومی و نظریه سیاستی | کیومرث اشتریان

جامعه سیاسی سرشار از معاملات و تعاملات انبوه و روزمره شهروندان در بخش عمومی است. به این معاملات، «سیاست‌های عمومی» می‌گوییم؛ چون شامل گستره‌ای وسیع‌تر از مناسبات فردی و غیررسمی می‌شود و با عاملیت قدرت عمومی، فعلیت اجرائی می‌یابد. بخش گسترده‌ای از این سیاست‌های عمومی مبتنی بر نظریه‌های خُرد است که در ادبیات سیاست‌گذاری عمومی «نظریه طرح» (Program Theory) یا نظریه سیاستی نامیده می‌شود. این نظریه‌ها با نظریه‌های بالاتر از خود همچون نظریه عقلانی یا نظریه نهادی و دیگر نظریه‌های عام علوم اجتماعی پیوند دارند. نکته مهم آن است که نظریه‌های سیاستی می‌توانند هم‌زمان به دو یا چند نظریه عام اتصال یا ارجاع داده شوند و این به آن معناست که این نظریه‌ها در نسبت با نظریه‌های کلان، خنثی هستند و می‌توانند عاری از ایدئولوژی خاصی باشند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

قادری: اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو اثر تورمی نداردنماینده مجلس: *اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو اثر تورمی ندارد *نام این روش آزادسازی قیمت نیست *قیمت بنزین قرار نیست بالا برود *قیمت بنزین در بازار حتی از این مبلغ پایین‌تر می‌آید؛ چرا که کسی بخواهد آن را عرضه کند باید زیر ۳۰۰۰ تومان بفروشند

دو دختر نوجوان در روستایی در سیستان و بلوچستان «به دلایل ناموسی» به قتل رسیدنددو دختر در روستایی در سیستان و بلوچستان «به دلایل ناموسی» و با شلیک گلوله به دست اعضای خانواده خود کشته شدند.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ هشدار به دو گروه سنی در مورد ابتلا به اُمیکرونوزارت بهداشت ایران روز شنبه، چهارم دی، از جان باختن ۴۲ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی حدود هزار و ۲۰۰ بیمار جدید در کشور طی شبانه‌روز گذشته خبر داد. خوب که چی؟

یک شکارچی به دلیل ترویج شکار در فضای مجازی به شش ماه حبس محکوم شدرییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سنندج گفت:یک متخلف شکار و صید با انتشار تصاویر و ترویج شکار حیات وحش در فضای مجازی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این آشغال عوضی مریض برای جامعه خطر بالقوه هست.باید حبس ابد بهش بدن.

واکنش‌ حوثی‌ها به کاهش کمک برنامه جهانی غذا به مردم یمنحوثی‌های یمن تصمیم برنامه جهانی غذا برای کاهش کمک‌های خود به این کشور را منادی قحطی دانست. - خبرگزاری آناتولی

عملیات هوایی «گسترده» ائتلاف به رهبری عربستان علیه حوثی‌های یمن پس حمله به جازانیک روز پس از کشته شدن دو نفر در حملات راکتی در شهر جازان، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز شنبه چهارم دیماه حمله ای «گسترده» را به مواضع حوثی‌های یمن انجام داد. تجارت وفروش صلاح های غربی به کشور های عربی.