سهم رمزارز در برق کشور کمتر از یک درصد است/ دولت میزان مصرف برق بخش‌ها را شفاف کند/ خارجی‌ها در حال خروج از بخش رمزارز ما هستند

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 53%

رییس اتاق ایران و چین در گفت‌وگو با ایلنا: سهم رمزارز در برق کشور کمتر از یک درصد است/ دولت میزان مصرف برق بخش‌ها را شفاف کند/ خارجی‌ها در حال خروج از بخش رمزارز ما هستند

ایران اخبار, ایران سرفصلها

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد انتقادات مطرح شده پیرامون استخراج رمزارز توسط چینی‌ها در کشور و نقش آن بر کمبود برق اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی منتشر شده از طرف وزارتخانه‌های متبوعه یعنی وزارت نیرو و وزارت صمت، کل سرمایه‌گذارانی که به صورت مجاز در حوزه استخراج رمزارز فعالیت می‌کنند، حدود 300 مگاوات برق مصرف می‌کنند که این میزان کمتر از نیم درصد مصرف برق کشور است. همه این استخراج‌کنندگان مجاز نیز چینی نیستند بلکه استخراج‌کنندگان داخلی و از دیگر کشورها نیز هستند.

حریری با اشاره به دلایل کمبود برق تصریح کرد: در ده سال اخیر، سرمایه‌گذاری در حوزه برق نسبت به سال‌ها قبل از آن به کمتر از نصف رسیده است. ما نتوانستیم نیروگاه‌های خود را تجهیز و بهینه کنیم یا نیروگاه‌های جدید بسازیم؛ این موارد نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. صنعت برق کشور مبالغ بسیار کلانی از دولت طلبکار است یعنی دولت نمی‌تواند پول کسانی که پیش از این سرمایه‌گذاری کرده‌اند را بدهد، مشخص است که سرمایه‌گذاری جدید در این شرایط انجام نمی‌شود.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اضافه کرد: به طور کلی ما در حوزه برق و انرژی نیاز به این داریم که تجدیدنظرهای کلی داشته باشیم، اینکه همه تقصیرها به گردن رمزارز یا مصارف خانگی انداخته شود، به نظر می‌رسد که به نوعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت‌های ناشی از کم‌کاری‌ها است. حریری همچنین افزود: درست است که مصارف خانگی نیاز به بهینه‌سازی داریم اما باید توجه داشت که مردم ایران توان پرداخت هزینه‌های روزمره خود را ندارند، این موضوع نباید بهانه‌ای شود تا همه فشار به مردم وارد شود و بگویند این کمبودها به خاطر مصرف خانگی است بلکه بخش زیادی از مصرف برق در حوزه صنعت است. در استانداردهای بین‌المللی، فاکتوری به نام شدت جریان وجود دارد که این فاکتور در بخش صنعت کشور اصلا منطقی نیست.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.