سعی بر کاهش مشکل اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور داریم

10/09/2019 01:03:00 ب.ظ

رییس دانشگاه پیام نور در گفتگو با #ایلنا: سعی بر کاهش مشکل اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور داریم

ایلنا, بیکاری

رییس دانشگاه پیام نور در گفتگو با ایلنا : سعی بر کاهش مشکل اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور داریم

رییس دانشگاه پیام نور گفت: در حال حاضر دفاتر ما در ۳۱ استان ایران این آمادگی را دارند تا دانشجویان در هر صنعت ی که می‌خواهند کار کنند، از آنها حمایت کند و به آنها آموزش لازم را ارائه دهد.

وی ادامه داد: در این میان ما دانشجویان شاغل دیگری داریم که برای بیشتر شدن تخصصشان به دانشگاه پیام نور مراجعه می‌کنند. اغلب دانشجویان ما شاغل هستند اما برای دیگر دانشجویان نیز تلاشمان را می‌کنیم که یک توانمندی یا مهارت به آنها بیاموزیم. خصوصیت دانشگاه پیام نور این است که دانشجو موظف نیست در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در کلاس درس حاضر شود بنابراین فرصت یادگرفتن مهارت‌ها را بیشتر از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها دارند. ما نیز دقیقا از همین فرصت استفاده می‌کنیم و سعی می‌کنیم دانشجویان را به مراکز مختلف صنعتی ارتباط دهیم تا بتوانند ضمن تحصیل، حرفه‌ای را یاد بگیرند تا بعد از تحصیل از آن استفاده کنند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

پیام اردوغان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در ترکیهرئیس جمهور ترکیه طی پیامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی 2020-2019 برای تمام دانش آموزان و معلمان آرزوی موفقیت کرد. - خبرگزاری آناتولی

هزینه تامین سبد معاش در ایران در کمتر از 6 ماه 101 درصد گرانتر شدخبرگزاری ایلنا با ارائه محاسبه‌ای نشان داد که هزینه تامین سبد معاش در ایران از اسفند 97 تا مرداد 98

جانسون در حصار قانون؛ واکنش‌ متناقض به ادعای پیشرفت در مذاکرات برکسیتدر پی الزام مجلس بریتانیا به بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای آزمودن آخرین شانس بریتانیا برای رفع اختلاف نظر موجود در مورد توافقنامه برکسیت با سران اتحادیه اروپا، اظهارنظرهای اعضاء دولت در خصوص نحوه اجرای این مصوبه مجلس همچنان متناقض است.

۵ کشته و ۱۶ زخمی در واژگونی مینی‌بوس زائران افغانی در الیگودرز۵ کشته و ۱۶ زخمی در واژگونی مینی‌بوس زائران افغانی در الیگودرز فرماندار الیگودرز: یک دستگاه مینی‌بوس حامل زائران افغان در راه سفر به امامزاده محمدبن حسن(ع) در روستای کیزاندره الیگودرز به دره سقوط کرد که بر اثر آن متاسفانه ۵ نفر کشته و ۱۶ تن زخمی شدند.

دو فیل در جشنواره سالانه رژه فیل‌ها در سریلانکا ۱۷ نفر را مجروح کردند

در فهرست ۱۰۰ نفره «نوآورترین رهبران» آمریکا در مجله فوربز تنها نام یک زن وجود دارد🔺در فهرست ۱۰۰ نفره «نوآورترین رهبران» آمریکا در مجله فوربز تنها نام یک زن وجود دارد ⚡️مجله فوربز، فهرست ۱۰۰ تن از نوآورترین رهبران آمریکا در عرصه کسب و کار را منتشر کرد که تنها یک نفر از آنها، زن است؛ باربارا رنتلر، مدیر عامل فروشگاه های «راس».

محمدرضا زمانی رییس دانشگاه پیام نور در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به وضعیت اشتغال دانشجویان دانشگاه پیام نور به تناسب سطح علمی و آموزشی که در این دانشگاه وجود دارد گفت: ماهیت دانشجویان دانشگاه پیام نور با دانشجویان دانشگاه دیگر یک مقدار تفاوت دارد، بسیاری از دانشجویانی که به دانشگاه پیام نور می‌آیند شاغل هستند و به دلیل اینکه کلاس‌های ما نیمه حضوری بوده و برخی هم به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود دانشجو این فرصت را دارد که ضمن تحصیل یک شغل هم داشته باشد.رئیس جمهور ترکیه طی پیامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی 2020-2019 برای تمام دانش آموزان و معلمان آرزوی موفقیت کرد.بیش از 101 درصد افزایش یافته و از 37.نشست سران اتحادیه اروپا در حالی طی روزهای ۱۷ و ۱۸ اکتبر آینده برگزار خواهد شد که مطابق مصوبه مجلس عوام و اعیان بریتانیا اگر این کشور تا تاریخ ۱۹ اکتبر (۲۸ شهریور) با مقام‌های اروپایی به توافقی تازه بر سر خروج از این اتحادیه نرسد، بوریس جانسون باید تعویق دوباره برکسیت را از اتحادیه اروپا درخواست کند.

وی ادامه داد: در این میان ما دانشجویان شاغل دیگری داریم که برای بیشتر شدن تخصصشان به دانشگاه پیام نور مراجعه می‌کنند. اغلب دانشجویان ما شاغل هستند اما برای دیگر دانشجویان نیز تلاشمان را می‌کنیم که یک توانمندی یا مهارت به آنها بیاموزیم.09. خصوصیت دانشگاه پیام نور این است که دانشجو موظف نیست در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در کلاس درس حاضر شود بنابراین فرصت یادگرفتن مهارت‌ها را بیشتر از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها دارند. به گزارش ایلنا خبرگزاری کار ایران، در جلسه شورای عالی کار، فرامز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران هشدار داد: «تا دیر نشده باید راهکاری پیدا کرد، مزد کارگران به راستی نیازمند ترمیم است. ما نیز دقیقا از همین فرصت استفاده می‌کنیم و سعی می‌کنیم دانشجویان را به مراکز مختلف صنعتی ارتباط دهیم تا بتوانند ضمن تحصیل، حرفه‌ای را یاد بگیرند تا بعد از تحصیل از آن استفاده کنند. در این پیام با اشاره به پیشرفت چشمگیر ترکیه در راه توسعه و ترقی، آمده است: آموزش همواره یکی از موضوعات اساسی ما بوده است. رییس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: علاوه بر بحث ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان، آموزش دادن مهارت در حین تحصیل به دانشجویان یکی از اولویت‌های ما است که روی آن کار می‌کنیم. آقای راب همچنین خاطر نشان کرد که دولت بریتانیا نسبت به حصول توافق برکسیت با اتحادیه اروپا متعهد است و بر همین اساس پیش‌نویس طرح جایگزین پشتوانه مرزی ایرلند شمالی را تهیه کرده و در مسیر مذاکرات با اتحادیه اروپا نیز پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

امیدواریم نسبت دانشجویانی که بعد از فراغت از تحصیل مشکل اشتغال دارند را بتوانیم در دانشگاه کاهش دهیم. وی با اشاره به ارتقای سطح آموزشی در کشور به ویژه در دوره های اخیر با سیاستهای بلند مدت و تلاش‌های سازنده، آن را خرسند کننده دانست. همین یک مولفه به تنهایی ضرورت «ترمیم دستمزد» را به خوبی نشان می‌دهد. زمانی گفت: همچنین قراردادی با کانون عالی کارفرمایان صنوف ایران بسته‌ایم که بخشی از آن مربوط به مسائل صنعتی است. در حال حاضر دفاتر یا کانون های ما در ۳۱ استان ایران این آمادگی را دارند تا دانشجویان در هر صنعتی که می‌خواهند کار کنند، از آنها حمایت کند و به آنها آموزش لازم را یاد بدهد. حمایت خانواده های دانش آموزان، معلمان، کارکنان بخش اداری مدارس و تمام ارکان آموزشی کشور از دولت برای ما بسیار بااهمیت است. در حقیقت ما سعی کرده‌ایم آن حلقه مفقوده بین صنعت و دانشگاه را اینگونه برای دانشجویان حل کنیم.». او بیان کرد: ما فکر می‌کنیم این برنامه‌ها آینده بسیار خوبی داشته باشد اگر دانشجویی علاقه‌مند باشد که حرفه‌ای را یاد بگیرد تا بعد از تحصیل از آن استفاده کند، بستر آن در دانشگاه ما فراهم است. گفتنی است فردا دوشنبه 9 سپتامبر 2019 تعطیلات تابستانی در سراسر ترکیه به پایان رسیده و سال تحصیلی 2019-2020 به طور رسمی آغاز می شود.

یعنی هیچ  دانشجویی نمی‌تواند بگوید من تحصیل کردم اما الان نمی‌توانم کار پیدا کنم و باید ضمن تحصیلش حرفه و مهارت  لازم را کسب کند. وظیفه مان بود این بستر را فراهم کنیم که این کار را کردیم. بر این اساس نیمه نخست سال تحصیلی 2019-2020 روز 17 ژانویه 2020 به پایان خواهد رسید. رییس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: هر دانشجویی به هر صنفی علاقه‌مند هست که بتواند مهارت آموزی کند می تواند به دفاتر کانون ها در مراکز استان‌ها برود و از آنها معرفی نامه می‌گیرد و به جایی رود که دلش می‌خواهد کار یادبگیرد و  زمینه اشتغالش را اینطور فراهم می کند. زمانی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعی از وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشجویان خود دارید ؟گفت: در مقاطع دکتری خیلی آمار بیکاری نداریم چون معمولا دانشجویان دکتری ما مشغول به کار هستند. نیمه دوم سال تحصیلی 3 فوریه 2020 آغاز شده و 19 ژوئن 2020 به پایان می رسد. در مقطع کارشناسی ارشد شاید یک مقدار میزان بیکاری بیشتر از دکتری و در مقطع کارشناسی نیز میزان بیکاری به نسبت بیشتر از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است، ولی آمار دقیقی در این زمینه ندارم.

رییس دانشگاه پیام نور گفت: ما فعلا نمیتوانیم پیش بینی کنیم که به دلیل جذب دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی میزان پذیرش دانشگاه ما چقدر خواهد بود اما شاید بیش ۹۰ درصد رشته‌هایمان با سوابق تحصیلی باشد.. اما امیدواریم با توجه تسهیلاتی که فراهم کردیم و اطلاعاتی رسانی که در این زمینه شده میزان پذیرش دانشجو دانشگاه پیام نور از سال قبل بهتر باشد. وی در واکنش به این انتقاد که دانشجویان کلاس های غیرحضوری پس از فارغ التحصیلی خروجی‌قابل قبولی نیستند، گفت: سیستم آموزشی در دنیا را نباید به یک شکل فرض کرد. در دنیا Open university  وجود دارد که بسیار قوی هستند و ما رتبه ششم  Open university را داریم که به این معناست دانشگاه‌های قوی تر از ما در این زمینه کار می‌کنند. رییس دانشگاه پیام نور در پایان اظهار داشت: کلاس‌های غیرحضوری و الکترونیکی نیز به این معنا نیست که تعاملی بین استاد و دانشجو وجود دارد.

البته نوع رشته هم خیلی مهم است، همه رشته‌ها که به شکل غیر حضوری نیست یکی سری از رشته ها نیاز به کارگاه، آزمایشگاه و حضور دارند. اینطور نیست که نوع کلاس‌های الکترونیکی صدمه‌ای به فارغ التحصیلان بزند. در همه دنیا به سمت آن دسته از رشته های غیرحضوری می روند که بتوان با حداقل تعامل با حداکثر معلومات و دانش رسید. .