شیعیان به تداوم چرخه خیر و شر باور دارند/ تعزیه از تنوع و تکامل تاریخی برخوردار است

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 44 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 21%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

محمدحسین ناصربخت در گفت‌وگو با ایلنا: شیعیان به تداوم چرخه خیر و شر باور دارند/ تعزیه از تنوع و تکامل تاریخی برخوردار است

به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایش‌های سنتی در رابطه با پاسداشت آیینی در سرتاسر مشرق‌زمین، ریشه‌ای هزاره‌ای دارد و در هر گوشه‌ای از سرزمین‌های شرقی، گرامی‌داشت یاد یک خاطره مشترک قومی از سوگینه ، تا شادیانه و از پیروزی تا شکست، همواره در نمایش‌های مورد استقبال عمومی، بازتاب یافته است. در پهنه مشرق زمین، گاه رنگ سوگ در نمایش‌های آیینی غلظت بیشتری دارد و سرخی و سیاهیِ تبار مفهومی‌اش را از دریچه‌های تاریخی می‌گیرد که گاه به اشک می‌نشاندش و گاه امید را فراروی مخاطب می‌نشاند.

در واقع اگر بخواهیم پیشینه‌های اندیشگی و نمایشی این دو شکل نمایشی را بررسی کنیم به این نقطه خواهیم رسید که کاتاکالی ریشه در گذشته درام سانسکریت دارد و در پایگاه‌های اندیشگی‌ که این درام را به وجود آورده است؛ یعنی اساطیر هندو و تفکر هندی که این‌ها در ودای پنجم با بهره گرفتن از کتب مقدس کهن هندو حضور پیدا کرده‌اند.

دال مرکزی این سوگنامه و حالت دراماتورژیک که شما اشاره کردید در کل شرق چه هندو و چه اسلامی و چه پهلوی وجود داشته است و مساله شهادت کهن‌الگوی بین‌النهرینی وجود دارد در همه این‌ها. مشخصا راجع به آیین سووشون صحبت می‌کنم؟ این نمایش به مدت تقریبا هزار سال یک تداوم تاریخی پیدا می‌کند و شکل شبیه‌خوانی به خودش می‌‌گیرد و هر بار پیرایه‌ای به آن اضافه می‌شود یا چیزی از آن کم می‌شود. این روایتگری یک دال مرکزی تاریخی که یک سوگینه و تراژدی از زندگی امام حسین است، از نظر شما چه جذابیتی داشته که در تمام طول این یک هزاره تکراری نمی‌شود و همچنان تداوم دارد؟

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

فرانسه: اقدامات هسته‌ای ایران «منفی» است؛ مسیر گفت‌وگو هنوز باز است🔺فرانسه: اقدامات هسته‌ای ایران «منفی» است؛ مسیر گفت‌وگو هنوز باز است ⚡️وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه ۱۷ شهریور ضمن «منفی» خواندن تصمیم ایران برای کاهش بیشتر تعهدات این کشور به برجام، تاکید کرد که راه گفت‌و‌گو هنوز باز است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

تقاضا برای خرید سکه و طلا کم شده است/ قیمت‌ها کاهش نیافته استیک کارشناس بازار طلا و سکه گفت: بر خلاف اینکه پیش بینی می‌شد قیمت طلا به دلیل ایام سوگواری امام حسین(ع) کاهش پیدا کند، با افزایش روبه‌رو شده است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

سید حسن نصرالله: ارتش اسرائیل یک ارتش هالیوودی ناتوان است/ آیت‌الله خامنه‌ای حسین زمان استدبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت عاشورای حسینی با تاکید بر حمایت از فلسطینی‌ها و مساله فلسطین، تاکید کرد: جنگ علیه یمنی‌ها در سایه سکوت جامعه جهانی و مشارکت آمریکا و انگلیس به جنگی بی‌هدف تبدیل شده است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شمار جوانان مبتلا به سرطان روده افزایش یافته است | DW | 08.09.2019پژوهشگران سرطان می‌گویند که در کشورهای مختلف جهان شمار جوانانی که دچار سرطان روده هستند افزایش یافته است. دلایل این پدیده هنوز روشن نیست. با این حال چند علت احتمالی برای آن برشمرده می‌شود.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

سردار سلامی: حجت‌های عاشورا به ما روح ایستادگی داده است- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimفرمانده سپاه: *حجت‌های عاشورا به ما روح ایستادگی داده است *امروز هم همانند زمان امام حسین(ع) است، ولی امت تغییر کرده است *امروز مسلمانان امام زمان خود و نایب‌اش را و دشمن زمان خود را می‌شناسند *امروز امام مسلمین تنها نیست
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که نفت‌کش «آدریان دریا۱» به مقصد رسیده استسخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که نفت‌کش «آدریان دریا۱» به مقصد رسیده است
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »