سراینده بی‌وزنی و نویسنده کوچه | DW | 23.07.2020

02/05/1399 10:22 ق.ظ

دوم مرداد ۱۳۷۹: ۲۰ سال پیش در چنین روزی احمد شاملو در تهران درگذشت. می‌گفت: 'تولدم مرا در قفس زندگی انداخت'.

سراینده بی‌وزنی و نویسنده کوچهدوم مرداد ۱۳۷۹: ۲۰ سال پیش در چنین روزی احمد شاملو در تهران درگذشت. می‌گفت:"تولدم مرا در قفس زندگی انداخت".احمد شاملو در سال ۱۳۰۴ در تهران زاده شد. مادرش از مهاجران قفازی و پدرش افسر ارتش و پیوسته با خانواده در شهرهای گوناگون در مأموریت بود:

دوم مرداد ۱۳۷۹: ۲۰ سال پیش در چنین روزی احمد شاملو در تهران درگذشت. می‌گفت:"تولدم مرا در قفس زندگی انداخت". احمد شاملو در سال ۱۳۰۴ در تهران زاده شد. مادرش از مهاجران قفازی و پدرش افسر ارتش و پیوسته با خانواده در شهرهای گوناگون در مأموریت بود:

"به شدت تنهایی کشیده‌ام. در عوالم پنج و شش و هفت و ده سالگی وقتی هم‌زبانی، هم‌سخنی، همدلی، همراهی، هم‌ذائقه‌ای گیر نمی‌آوریم ناچار می‌شویم با خودمان حرف بزنیم، یعنی اولین قدم‌ها را به طرف جنون برمی‌داریم".

آنچنان شیفته زبان آلمانی بود که از کلاس سوم به کلاس اول دبیرستان صنعتی تهران رفت تا بتواند پیش آموزگاران آلمانی درس بخواند ولی سرانجام دبیرستان را رها کرد:"از اسم مدرسه و مدرسه رفتن بیزارم. نمی‌دانم مدرسه به چه درد می‌خورد". headtopics.com

۱۸ ساله بود که تب مخالفت با روس و انگلیس او را کوتاه‌مدت به دامان آلمانی‌ها انداخت و زمانی زندانی نیروهای متفقین به هنگام اشغال ایران شد. ۲۲ ساله بود که نخستین جُنگ شعر و مقاله‌اش"آهنگ‌های فراموش شده" چاپ شد که به همسر نخستش پیشکش کرده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران محیط زیست تهران: بیشترین میزان تصرفات در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان تهران مربوط به بخش لواسانات و محدوده‌ای از شمال شرق استان تهران است که شامل پارک ملی خجیر و سرخه حصار می‌شود.

گروگانگیری در اتوبوس؛ پلیس اوکراین در حال مذاکره با مرد مسلح استسرویس امنیتی اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرد مسلحی حدود ۱۰ نفر را در داخل یک دستگاه اتوبوس مسافربری در شهر غربی لوتسک گروگان گرفته است.

تخته‌سنگ پیدا شده در باغ یک مرد آلمانی بزرگترین «شهاب‌سنگ سنگی» کشف شده در آلمان است🔺تخته‌سنگ پیدا شده در باغ یک مرد آلمانی بزرگترین «شهاب‌سنگ سنگی» کشف شده در آلمان است ⚡️سرانجام تایید شد که تخته سنگ بزرگی که سال‌ها پیش در باغی در آلمان کشف شده بود بزرگترین شهاب‌سنگ سنگی است که تاکنون در آن کشور کشف شده است.

کرونا در ایران؛ معاون وزارت بهداشت: همه استان‌های کشور در وضعیت قرمز یا هشدار قرار دارند

۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۲۵ استان در شرایط قرمز و هشدارفوتی‌های کرونا باز هم رکورد زد ۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۵ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۹ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۷۸۸۲۷ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۲۳۵۱ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۴۶۳۴ نفر

مقاومت دلار در مرز ۲۱ هزارتومان؛ نوسان ۱۸۰۰ تومانی نرخ ارز در تهرانهر چند کاهش دو هزار و ۱۵۰ تومان نرخ رسمی عرضه دلار توسط بانک مرکزی ایران، نرخ آزاد فروش دلار در جریان معاملات ظهر روز سه‌شنبه را تا مرز ۲۱ هزار تومان کاهش داد ولی این نرخ در ادامه داد و ستدهای این روز بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت تا ۲۲ هزار و ۸۵۰ تومان نیز بالا رفت.

سراینده بی‌وزنی و نویسنده کوچه

دوم مرداد ۱۳۷۹: ۲۰ سال پیش در چنین روزی احمد شاملو در تهران درگذشت. می‌گفت:"تولدم مرا در قفس زندگی انداخت".

احمد شاملو در سال ۱۳۰۴ در تهران زاده شد. مادرش از مهاجران قفازی و پدرش افسر ارتش و پیوسته با خانواده در شهرهای گوناگون در مأموریت بود:

"به شدت تنهایی کشیده‌ام. در عوالم پنج و شش و هفت و ده سالگی وقتی هم‌زبانی، هم‌سخنی، همدلی، همراهی، هم‌ذائقه‌ای گیر نمی‌آوریم ناچار می‌شویم با خودمان حرف بزنیم، یعنی اولین قدم‌ها را به طرف جنون برمی‌داریم".

آنچنان شیفته زبان آلمانی بود که از کلاس سوم به کلاس اول دبیرستان صنعتی تهران رفت تا بتواند پیش آموزگاران آلمانی درس بخواند ولی سرانجام دبیرستان را رها کرد:"از اسم مدرسه و مدرسه رفتن بیزارم. نمی‌دانم مدرسه به چه درد می‌خورد".

۱۸ ساله بود که تب مخالفت با روس و انگلیس او را کوتاه‌مدت به دامان آلمانی‌ها انداخت و زمانی زندانی نیروهای متفقین به هنگام اشغال ایران شد.

۲۲ ساله بود که نخستین جُنگ شعر و مقاله‌اش"آهنگ‌های فراموش شده" چاپ شد که به همسر نخستش پیشکش کرده است. بعدها نوشت:"قطعه‌های آن کتاب، نوشته‌هایی هستند که در حقیقت می‌بایستی سوزانده شده باشند".

۲۵ ساله بود که"تا شکوفه سرخ یک پیراهن" را سرود و برای نخستین بار وزن را کنار نهاد و آن قطعه را"شعر سفید" نامید: