سخنگوی شورای نگهبان: تحریم انتخابات در ایران خنده‌آور است | DW | 18.07.2019

27/04/1398 06:39 ب.ظ

عباسعلی کدخدایی برخورد جناحی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها را تکذیب کرد و تحریم انتخابات را مضحک خواند. او می‌گوید مردم به این مسائل توجهی ندارند و مطابق آمار مشارکت در انتخابات عموما بالای ۵۰ درصد بوده است.

عباسعلی کدخدایی برخورد جناحی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها را تکذیب کرد و تحریم انتخابات را مضحک خواند. او می‌گوید مردم به این مسائل توجهی ندارند و مطابق آمار مشارکت در انتخابات عموما بالای ۵۰ درصد بوده است. عباسعلی کدخدایی شامگاه چهارشنبه ۲۶ تیر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی افزود تحریم انتخابات هم همینطور است چون آمار نشان می‌دهد که در انتخابات‌ متعددی که در جمهوری اسلامی برگزار شده میزان مشارکت عموما بالای ۵۰ درصد بوده است.

واکنش کدخدایی به گمانه‌زنی‌هایی است که در مورد کم‌رغبتی بخشی از شهروندان برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی وجود دارد. اما او می‌گوید: «در انتخابات مجلس اصولا به دلیل پراکندگی نامزدها و انتخابات، تحریم جایگاهی ندارد.»

ادعای سخنگوی شورای نگهبان درباره بی‌توجهی مردم به تحریم‌ها در حالی است که بسیاری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی بارها اذعان کرده‌اند که این تحریم‌ها نقشی اساسی در نابسامانی اوضاع اقتصادی و افزایش شدید تورم داشته که فشار آن بیش از همه متوجه قشرهای کم‌درآمد و حقوق‌بگیران است. رئیس مجلس، علی لاریجانی روز گذشته فشار تحریم‌ها را"وحشتناک" خواند. headtopics.com

در مورد کاهش احتمالی مشارکت در انتخابات، دست‌کم بسیاری از اصلاح‌طلبان نظری متفاوت با کدخدایی دارند. محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، که دعوتش برای حمایت از حسن روحانی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ در پیروزی او نقش مهمی داشته، چندی پیش گفته بود بعید می‌داند که مردم به حرف او و اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم شرکت کنند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

احمد جنتی در سن ۹۳ سالگی برای یکسال دیگر دبیر شورای نگهبان باقی مانداحمد جنتی دبیر ۹۳ ساله شورای نگهبان در انتخابات هئیت رئیسه این شورا بار دیگر در سمت خود ابقاء شد.\r\n انتخابات هیئت رئیسه شورای نگهبان روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه برگزار شد که در این انتخابات احمد جنتی دبیر

اعضای جدید شورای نگهبان دارای سوابق درخشان در خدمت به انقلاب هستنددبیر شورای نگهبان با اشاره به انتخاب اعضای جدید این شورا گفت: همگی این آقایان دارای سوابق حسنه و درخشان در خدمت به انقلاب هستند که در همین زمینه باید از حُسن انتخاب رهبر انقلاب و از رئیس قوه قضائیه و نمایندگان مجلس تشکر و قدردانی کنم.

شورای نظامی و مخالفان در سودان توافق تقسیم قدرت امضا کردندشورای نظامی حاکم بر سودان و مخالفان این کشور، توافق‌نامه‌ای برای تقسیم قدرت امضا کردند. به گزارش رویترز، این توافق‌نامه پس از چند روز گفت‌وگو و مذاکره میان دو طرف امضا شده است و براساس آن شورایی یا

روحانی تخصیص بودجه صداوسیما را به تایید نمایندگانش در شورای نظارت مشروط کردحسن_روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در دستوری به سازمان برنامه‌ و بودجه اعلام کرد تخصیص بودجه سازمان صداوسیما مشروط به تایید دو نماینده او در شورای نظارت بر این سازمان است.

۲۷ بار ابقاء۲۷ بار ابقاء آیت‌الله جنتی در حالی در سمت دبیری شورای نگهبان برای بیست و هفتمین سال پیاپی ابقاء شد که از نخستین دوره شکل‌گیری این نهاد به عنوان عضو فقیه آن حضور داشته است./ روزنامه ایران

شایستگی افراد با رای مردم و نظر احزاب تعیین می‌شودسخنگوی شورای نگهبان گفت: سیاست‌های کلی انتخابات با این ایده شکل گرفت که قوانین انتخابات ما مصوب مجلس باشد اما با توجه به این‌که در انتخابات، مجلس نیز ذی نفع است؛ لذا شاید نتواند قانونی در این زمینه تصویب کند که تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.