سبک‌‌وزن‌ترین قهرمان جهان | DW | 10.01.2021

21/10/1399 11:49:00 ق.ظ

روز شمار چهره‌های تاریخی: ۴۸ سال پیش در چنین روزی ژانت کهن صدق در تهران درگذشت. ۱۹ ساله بود که رکورد دو صد متر خودش را به ۱۲ و نیم ثانیه رساند که در آسیا بی‌سابقه بود. ۲۰ ساله بود که روزنامه کیهان او را به عنوان ورزشکار نمونه سال برگزید. روزشمار

۲۱ دی ۱۳۵۱؛ ۴۸ سال پیش در چنین روزی ژانت کهن صدق در تهران درگذشت. می‌گفت: «ژانت هرگز درجا نمی‌زند.» پدرش و مادرش بازرگان بودند و از هیچ کاری برای پیشرفت دخترشان در ورزش که شیفته آن بود، فروگذار نمی‌کردند.

او دبستان و دبیرستان را در مدرسه‌های زرتشتیان تهران به پایان رساند و از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی تربیت بدنی گرفت و آموزگار ورزش دبیرستان‌های تهران و مربی تنیس و دو سرعت زنان شد. همزمان در باشگاه‌های هم‌کیشان یهودی‌اش به آموزش دو میدانی می‌پرداخت.

۱۳ ساله بود که نخست در میان تیم‌های آموزشگاه‌های تهران و دو سال پس از آن در میان تیم‌های نوجوانان کشور در رشته دو صد متر درخشید. ۱۷ ساله بود که در چند مسابقه کشوری در دو ۸۰ متر و صد متر مقام اول را به دست آورد و رکورد دو صد متر را در ایران شکست.

۱۹ ساله بود که رکورد دو صد متر خودش را به ۱۲ و نیم ثانیه رساند که در آسیا بی‌سابقه بود: «این بهترین خاطره ورزشی من بود. می‌خواهم همه جهان من ایرانی را بشناسند». ۲۰ ساله بود که روزنامه کیهان او را به عنوان ورزشکار نمونه سال برگزید. headtopics.com

او با قد ۱۵۶ سانتیمتر و وزن ۴۰ کیلوگرم کوتاه‌ترین دونده ایران و سبک‌‌وزن‌ترین دونده جهان به شمار می‌رفت و خود را برای مسابقه‌های جهانی آماده می‌کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

قهرمان سابق اسنوبرد جهان در اثر ریزش بهمن جان باخت - BBC News فارسیکمیته المپیک فرانسه اعلام کرده است که جولی پوماگالسکی، قهرمان سابق رشته اسنوبُرد این کشور، در اثر ریزش بهمن در سوئیس کشته شده است.

پنجمین ستاره بر سینه بایرن مونیخ، قهرمان بوندس‌لیگای آلمان | DW | 09.05.2021بایرن مونیخ پیش از شروع دیدار خود در برابر بورسیا مونشن‌گلادباخ، عنوان قهرمانی را کسب کرده بود. شکست سنگین گلادباخ در مصاف با توپچی‌های بایرن مونیخ حکایت از شایستگی این تیم برای کسب مجدد عنوان قهرمانی داشت.

آغار کار تیم ملی والیبال ایران با مربی قهرمان المپیک | DW | 25.04.2021فعالیت تیم ملی والیبال ایران با ولادمیر آلنکو به عنوان سرمربی جدید این تیم آغاز شده است. آیا والیبال ایران در المپیک توکیو با این سرمربی که سابقه قهرمانی در المپیک را نیز دارد، خواهد درخشید؟ با تیم والیبال المان مقایسه نکنید تیم ایران است شک نکنید مثل الماس می درخشد به امید موفقیت تیم ملی والیبال

لیگ قهرمان اروپا؛ از اخراج طارمی تا صعود دورتموند به یک‌چهارم نهایی | DW | 10.03.2021شامگاه سه‌شنبه دو دیدار برگشت مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا انجام گرفت. اف ث پورتو علیرغم اخراج مهاجم ایرانی‌اش، مهدی طارمی به دور بعد صعود کرد. بوروسیا دورتموند نیز به مرحله بعد راه یافت.

معمای قاسم سلیمانی در ایران؛ قهرمان ملی یا شخصیتی جناحی؟🖊️ویژه I معمای قاسم_سلیمانی در ایران؛ قهرمان ملی یا شخصیتی جناحی؟ ◀️علی‌رغم تلاش گسترده حکومت ایران برای ساختن قدیس و تندیس از قاسم سلیمانی، شخصیت‌های سیاسی و نظامی در دو جناح حاکم کوشیده‌اند نسبت به عملکرد خارجی وی و وجهه داخلی او تردید ایجاد کنند على رغم تلاش گسترده خبرگزارى حكومتى تركيه براى آلوده كردن فضا ولى بله، ژنرال شهيد قاسم_سليمانى يك قهرمان فراملى براى ايران و بقيه كشورهاى منطقه هستند. تروریستی بدنام در منطقه، جهان و تاریخ ایران. قهرمان هاردئیدی هامی بیزی چاپیر بو دا شوو ایدی