سال کوچ؛ نگاهی به چهره‌های برجسته ورزش ایران که مهاجرت کردند

16/03/2020 07:59:00 ق.ظ

سال کوچ؛ نگاهی به چهره‌های برجسته ورزش ایران که مهاجرت کردند

سال کوچ؛ نگاهی به چهره‌های برجسته ورزش ایران که مهاجرت کردند

گرچه مهاجرت به کشورهای خارجی و اعلام پناهندگی ورزشکاران ایرانی خبر تازه‌ای نیست، اما سال ۱۳۹۸ تعدادی از نامدارترین نخبه‌های ورزش ایران بار سفر همیشگی را بستند تا ورزش ایران مهاجرتی بدون سابقه را تجربه کند. این مطلب نگاهی دارد به سرشناس‌ترین چهره‌های ورزشکار ایران که محدودیت‌ها (اغلب سیاسی و اجتماعی) آن‌ها را وادار کرد برای همیشه قید حضور در ایران را بزنند و ورزش حرفه‌ای را در جایی دیگر دنبال کنند.

پایان پست توییتر شماره از @bbcpersiansportدر همان مسابقات میترا حجازی‌پور عضور تیم ملی ایران در مسابقات جهانی شطرنج سریع و برق‌آسای جهان به میزبانی مسکو، بدون حجاب اسلامی به مصاف حریفانش رفت و کمی بعد رئیس فدراسیون شطرنج خبر اخراج او از تیم ملی را اعلام کرد. خانم حجازی‌پور در فرانسه تحصیل و زندگی می‌کند.

نوید زنگنه: گلوله خورد، بازداشت شد و به کانادا رفتحق نشر عکسIAWF.IRاوایل دی بود که خبرگزاری ایسنا گزارش داد نوید زنگنه، ملی‌پوش کشتی آزاد ایران و برنده‌ مدال‌های جهانی و آسیایی به کانادا پناهنده شده و می‌خواهد برای تیم ملی این کشور کشتی بگیرد.آقای زنگنه در وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی می‌گیرد و در سال ۲۰۱۸ مدال برنز کشتی آزاد زیر ۲۳ سال جهان را گرفت و در سال ۲۰۱۹ هم مدال نقره آسیایی همین رده را برنده شد.

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

این چهره برجسته است ...همون بهتر رفت

امارات صدور روادید را تعلیق و پرواز به 4 کشور را به دلیل کرونا متوقف کرد«اداره فدرال کارت شناسایی و شناسنامه» در بیانیه امروز 14 مارس، اعلام کرد: «در چارچوب اقدامات کرونا ویروس هوشمند جهت استفاده برای اهداف شیطانی درجهان تنها راه خلاصی از دست این ابزار شیطانی بلند کردن دست بسمت درگاه باری تعالی وپناه بردن بسمت خدا و واسط کردن پیامبر اعظم (ص) وامیرالمومنین علی (ع) است تاریخ بشریت ثابت کرده همیشه شیطان در مقابله با خداوند شکست خورده وشکست میخوردکعبه توسط ابراهیم بنا شد برای وحدت مومنین عصای موسی باشیطان جنگید وپیروز شد کشتی نوح باشیطان جنگیدوپیروز شددم عیسی باشیطان جنگید وپیروزشدوقران پیامبراعظم محمد(ص) برای نبردباشیطان امد

«سفیر ایران آزادی لوینسون توسط خامنه‌ای را مشروط به تعویق گزارش آژانس کرد»

اینفوگرافی| کدام استان‌ها بیشترین مبتلا به کرونا را به نسبت جمعیت دارند؟اگر تعداد مبتلا به نسبت جمعیت را حساب کنیم، استان‌های قم، سمنان و مرکزی بیشترین مبتلا به ویروس کرونا را در کشور دارند. این امار با حکم حکومتی یا بدون حکم حکومتی امار رسمی یا غیر رسمی مشخص کنید سریع می خایم بریم ترقه بخریم مردم کار دارن

وزارت خارجه ایران حافظ منافع آمریکا را احضار کردوزارت امورخارجه ایران امروز سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا در این کشور احضار کرد و نسبت به هرگونه اقدام «نسنجیده» هشدار داد. - خبرگزاری آناتولی

کرونا پس از سپاه ارتش ایران را نیز زیر شلاق خود گرفتویروس کرونا، که تمام دنیا برای نبرد با آن بسیج شده اند، همچنان در حال شیوع و دامنه دارتر شدن در ارتش خائن جمهوری اسلامی نه ارتش ایران تصحیح بفرمایید لطفا

مصرف الکل صنعتی در ایران جان 138 نفر را گرفت

۱۲ دی ۱۳۹۸ پایان پست توییتر شماره از @bbcpersiansport در همان مسابقات میترا حجازی‌پور عضور تیم ملی ایران در مسابقات جهانی شطرنج سریع و برق‌آسای جهان به میزبانی مسکو، بدون حجاب اسلامی به مصاف حریفانش رفت و کمی بعد رئیس فدراسیون شطرنج خبر اخراج او از تیم ملی را اعلام کرد.پیشگیرانه و احتیاطی کشور در پاسخ دهی به لزوم بالا بردن سطح آمادگی برای مقابله ویروس کرونا اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و با در نظر گرفتن این بیماری به عنوان بیماری پندامیک، اعلام می‌شود که اقدام به مسافرت در این مرحله، متضمن خطرات بسیار بالائی است.شعبه‌‌ای از دادگاه فدرال آمریکا در واشنگتن شکایت خانواده رابرت لوینسون آمریکایی مفقودشده در ایران از جمهوری اسلامی ایران را وارد دانسته است ..

خانم حجازی‌پور در فرانسه تحصیل و زندگی می‌کند. نوید زنگنه: گلوله خورد، بازداشت شد و به کانادا رفت حق نشر عکس IAWF. این اداره خاطرنشان كرد: «بخشنامه تعلیق موقت ویزا تا زمانی كه سازوكار معاینه پزشكی در كشورهای مقصد به عنوان یک اقدام اضافی فعال شود، با توجه به وضعیت کنونی جهان در مقابله با ویروس كرونا و اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه در راستای منافع عمومی همه كشورها، اعمال خواهد شد، زیرا مسافرت در این مرحله امری فوق‌العاده خطرساز قلمداد می‌شود.IR اوایل دی بود که خبرگزاری ایسنا گزارش داد نوید زنگنه، ملی‌پوش کشتی آزاد ایران و برنده‌ مدال‌های جهانی و آسیایی به کانادا پناهنده شده و می‌خواهد برای تیم ملی این کشور کشتی بگیرد. *** خانواده «رابرت لوینسون»، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی که سیزده سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد، سه سال پیش، از جمهوری اسلامی ایران شکایت کرده بودند. آقای زنگنه در وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی می‌گیرد و در سال ۲۰۱۸ مدال برنز کشتی آزاد زیر ۲۳ سال جهان را گرفت و در سال ۲۰۱۹ هم مدال نقره آسیایی همین رده را برنده شد. این اداره در بیانیه صادر شده امروز 14 مارس اظهار داشت كه تصمیم به تعلیق پروازها «پس از مطالعه و ارزیابی اوضاع جهانی و گسترش کرونا در بیشتر كشورهای جهان از جمله ایتالیا گرفته شده است، زیرا هماهنگی و همکاری مستمر با همه طرف‌های ذیربط در داخل و خارج از كشور برای نظارت بر دگرگونی شرایط به منظور حفظ ایمنی و سلامت ترابری هوایی مدنی، ضرورت دارد. در جریان اعتراضات آبان ماه گزارش‌هایی از زخمی شدن نوید زنگنه منتشر شد.

بنا بر این گزارش‌ها آقای زنگنه با گلوله ساچمه‌ای زخمی و پس از مراجعه به بیمارستان بازداشت شد. امارات متحده عربی روز جمعه 13 مارس، تعلیق کلیه پروازهای مسافری از و به ایتالیا به استثنای رم را اعلام داشت. درخواست ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار غرامت و خسارات درخواست حکم علیه جمهوری اسلامی براساس قانون لغو مصونیت سیاسی دولت‌های حامی تروریسم و قانون حمایت از خانواده قربانیان شکنجه صورت گرفته است. به این ترتیب او یکی از ده‌ها زخمی آبان ماه بوده که پیش از تکمیل درمان به بازداشتگاه برده شدند. کشتی‌گیر ملی‌پوش ایرانی 'به کانادا پناهنده شد' ایسنا می‌گوید او از دو سال دیگر در مسابقات بین‌المللی به طور رسمی برای کانادا کشتی خواهد گرفت. این دفتر همچنین «ممانعت از اقدام هتل‌ها و تالارهای عروسی در برگزاری جشن‌های ازدواج از روز یکشنبه 15 مارس تا پایان ماه» را متذکر شده و هشدار داد: «عملیات بازرسی به هدف حصول اطمینان کامل در مورد رعایت همه موازین، انجام خواهد گرفت. این در حالی است که فدراسیون کشتی کانادا از عضویت نوید زنگنه در باشگاه‌های کشتی کانادایی اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته او در سال جاری میلادی عضو تیم ملی کشتی کانادا نمی‌شود. قاضی تا به اینجا اصل شکایت خانواده لوینسون را پذیرفته اما هنوز درباره میزان غرامت و خسارات رای صادر نشده است. شهره بیات: داوری بدون حجاب اجباری حق نشر عکس Getty Images شهر بیات، یکی از معدود داوران برجسته زن شطرنج جهان و همچنین تنها سر داور زن از قاره آسیا است. دفتر رسانه‌ای دولت ابوظبی گفت: «اماکن اصلی توریستی، شهرک‌های تفریحی و مراکز فرهنگی این امارت از فردا یکشنبه 15 مارس تا پایان ماه، به طور موقت بسته می‌شوند تا از تجمع‌های بزرگ کاسته و از سلامت عمومی در برابر شیوع ویروس کرونا حفاظت شود.

داستان او هم مانند علیرضا فیروزجا و میترا حجازی‌پور از روسیه آغاز شد. این داور ۳۲ ساله ایرانی در مسابقات قهرمانی جهان زنان در روسیه تصمیم گرفت بدون حجاب اجباری قضاوت کند. سه مورد جدید بهبود از کرونا از سوی دیگر سه مورد تازه بهبودیافته از ویروس کورنا در خصوص دو نفر از شهروندان امارات و یک مورد شهروند هند، ثبت شده است. سه سال بعد همسر رابرت لوینسون و دوست او از دریافت ایمیلی خبر دادند که درخواست ۳ میلیون دلار و آزادی چند زندانی در آمریکا در برابر آزادی آقای لوینسون شده بود. این نخستین باری بود که او به عنوان سر داور در یک تورنمنت حاضر می‌شد. اما این دستاورد در حاشیه انتشار گسترده عکس بدون حجاب خانم بیات در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.. شهره بیات، داور شطرنج: حجابم را برداشتم، می‌ترسم به ایران برگردم پس از مشاهده واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی خانم بیات احساس کرد در صورت بازگشت به ایران امنیت نخواهد داشت. در حکم دادگاه آورده شده که یکی از رهبران مسیحی مذهبی آمریکا که در تماس غیررسمی با مقام‌های ایرانی بوده، قبول کرده بود که نامه‌‌ای برای آزادی رابرت لوینسون خطاب به آیت‌الله «علی خامنه‌‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی بنویسد و این نامه را تحویل سفارت ایران در پاریس دهد.

او به بی‌بی‌سی گفت:"موبایلم را روشن کردم و دیدم عکس من همه جا (در رسانه‌های ایران) است. آن‌ها می‌گفتند من به این دلیل روسری سر نکردم چون می‌خواستم به حجاب اعتراض کنم." خانم بیات گفت که فدراسیون شطرنج ایران به او دستور داده در پاسخ به این جنجال‌ها"چیزی بنویسد" که به معنای عذرخواهی و دفاع از پوشش قانونی ایران باشد؛ اما شهره بیات حاضر به انجام این کار نشد و قید بازگشت به ایران را زد. از دید سفیر ایران در پاریس این گزارش می‌توانسته فشار بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌‌ای ایران را افزایش دهد. علیرضا فغانی: بلیت یک سره به استرالیا حق نشر عکس Getty Images اواخر شهریور بود که فدراسیون فوتبال استرالیا اعلام کرد علیرضا فغانی، در فصل ٢٠-٢٠١٩، داور تمام وقت لیگ برتر فوتبال استرالیا موسوم به اِی‌لیگ خواهد بود. علیرضا فغانی بهترین داور تاریخ فوتبال ایران و یکی از بهترین داوران حال حاضر جهان است.

این داور ۴۱ ساله که دو بار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۶ به عنوان بهترین داور قاره آسیا را تصاحب کرده، داوری تعدادی از معتبرترین مسابقات فوتبال از جمله رده‌بندی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بین انگلیس و بلژیک و فینال المپیک ۲۰۱۶ ریو بین برزیل و آلمان را در کارنامه دارد. نقض کنوانسیون منع گروگان‌گیری توسط حکومت ایران قاضی «تیموتی کلی» در حکم خود اقدام جمهوری اسلامی ایران را نقض تعهدات آن در کنوانسیون سازمان ملل متحد در منع گروگان‌گیری خوانده است. .