سازمان ملل: طالبان تبعیض و خشونت علیه زنان را نهادینه می‌کند | DW | 17.01.2022

27/10/1400 08:57:00 ب.ظ

کارشناسان کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای از روند فزاینده محدود کردن زندگی اجتماعی زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرد‌ه‌اند. در این بیانیه به‌ویژه از محرومیت زنان از تحصیلات متوسطه و عالی انتقاد شده است.

کارشناسان کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای از روند فزاینده محدود کردن زندگی اجتماعی زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرد‌ه‌اند. در این بیانیه به‌ویژه از محرومیت زنان از تحصیلات متوسطه و عالی انتقاد شده است. گروهی از کارشناسان کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل دوشنبه ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) در بیانیه‌ای هشدار داده‌اند که رهبری طالبان در حال"نهادینه کردن تبعیض و خشونت علیه زنان و دختران در مقیاس وسیع وبه صورت سیستماتیک" است.

در این بیانیه آمده که اسلام‌گرایان طالبان زنان را از ادامه مشاغل خود منع کرده یا به آن‌ها اجازه استفاده از وسایل نقلیه عمومی بدون حضور یک مرد را نمی‌دهند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در حال حاضر اکثر مدارس دخترانه از کلاس هفتم به بالا تعطیل هستند و دختران دانشجو تنها می‌توانند در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنند.

بسیاری از تظاهرکنندگان تا کنون با تهدید یا ضرب و شتم نیروهای طالبان مواجه شده‌اند. بر روی دیوار این حیاط پلاکاردی نصب شده با این شعار‌: «حق تحصیل و کار زنان در تمام عرصه‌ها». سه‌‌شنبه ۱۶ شهریور صدها نفر از شهروندان افغان با تجمع در برابر سفارت پاکستان در کابل علیه"دخالت پاکستان" در امور داخلی افغانستان تظاهرات کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای طالبان برای متفرق کردن جمعیت اقدام به تیراندازی کردند. اکثریت تظاهرکنندگان را زنان تشکیل می‌دادند. headtopics.com

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

حجم تجاری بیش از 29 میلیارد دلاری پیمانکاران ترکیه در خارج از کشورپیمانکاران ترکیه در سال 2021 حدود 29.3 میلیارد دلار پروژه‌های جدید در خارج از کشور انجام دادند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار مرگبار در ابوظبی؛ امارات از احتمال حمله پهپادی و حوثی‌ها از «حمله گسترده» سخن گفتندبه گزارش خبرگزاری دولتی امارات عربی متحده سه نفر در انفجارها و آتش‌‌سوزی ابوظبی کشته شدند. بنا به همین گزارش شش نفر نیز مجروح شده‌اند. دوران بزن دررو تمام شده یمن

فرانسه: همه ورزشکارانی که از خارج از کشور می‌آیند باید در برابر کرونا واکسینه باشنددولت فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که داشتن «گواهی واکسیناسیون» تنها برای ورزشکاران آماتور و حرفه مستقر در فرانسه اجباری نیست، بلکه همه ورزشکاران خارجی که برای شرکت در مسابقات بین‌المللی به فرانسه می‌آیند نیز باید در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده باشند.

اعتراضات قزاقستان: ۲۲۵ کشته، لغو وضعیت اضطراری در نیمی از کشوردولت قزاقستان روز شنبه ۲۵ دی‌ماه از کشته شدن ۲۲۵ نفر در اعتراضات مردمی اخیر این کشور خبر داد و مدعی شد «۱۹ نفر از این افراد نیروهای امنیتی و بقیه تروریست‌ها» بودند. اعتراضات... کشتار در قزاقستان با سکوت اردوغان و دمکرات ها.

کمترین میزان استفاده از «ماسک» در نانوایی‌ها / پلمب ۹۶۸ واحد صنفی متخلف طی یک هفتهکمترین میزان استفاده از «ماسک» در نانوایی‌ها بنابر اعلام وزارت بهداشت،میزان رعایت پروتکل‌‌ها بیش از ۵۹ درصد است بیشترین میزان استفاده از ماسک دراماکن عمومی مربوط به فرودگاه‌ها با ۹۲.۶۸درصد وکمترین میزان استفاده از آن مربوط به نانوایی‌ها با ۵۱.۱۷ درصد است

شش تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای درآمدندشش تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای درآمدند وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که 6 تروریست پ.ک.ک در منطقه عملیاتی «پنجه ببر» و «پنجه صاعقه» در شمال عراق از پای درآمدند.