زنجیره فرماندهی استفاده از سلاح اتمی در روسیه؛ چه کسی دستور حمله را صادر می‌کند؟

13/12/1400 03:20:00 ب.ظ

زنجیره فرماندهی استفاده از سلاح اتمی در روسیه؛ چه کسی دستور حمله را صادر می‌کند؟ این گزارش را بخوانید 🔽

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه، در آخر هفته گذشته گفت که نیروهای هسته‌ای کشورش باید در حالت آماده‌باش بالا قرار گیرند و این نگرانی را افزایش داد که حمله روسیه به اوکراین منجر به تشدید تنش هسته‌ای شود. اما زنجیره فرماندهی استفاده از سلاح اتمی در روسیه چگونه است و دستور نهایی را چه کسی صادر می‌کند؟ کشورهای دارای بمب اتمی پروتکل‌های پیچیده‌ای جهت درگیر شدن در جنگ هسته‌ای دارند و یک زنجیره فرماندهی این روند را کنترل می‌کند.

اما در روسیه چه کسی تصمیم به پرتاب سلاح‌های هسته‌ای می‌گیرد؟ یک کیف کوچک، معروف به «چگت»، همیشه در نزدیکی رئیس‌ جمهور نگهداری می‌شود و او را به شبکه فرماندهی و کنترل نیروهای استراتژیک هسته‌ای روسیه وصل می‌کند. البته باید گفت که چگت حاوی دکمه پرتاب هسته‌ای نیست، بلکه دستورات پرتاب را به فرماندهی نظامی مرکزی یا ستاد کل ارسال می‌کند.

ستاد کل نیروهای مسلح روسیه به کدهای پرتاب دسترسی دارد و دو روش برای پرتاب کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد. یک روش این است که ستاد، کدهای مجوز را به صورت فردی برای فرماندهان تسلیحات بفرستد تا آن‌ها مراحل پرتاب را اجرا کنند.

تهدید هسته‌ای روسیه تا چه اندازه جدی است؟ پوتین در آخر هفته گذشته گفت که نیروهای هسته‌ای کشور باید در حالت آماده‌باش قرار گیرند. روز بعد، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای موشکی اتمی این کشور در «ماموریت رزمی تقویت‌شده» قرار گرفته‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

دادستانی اسپانیا تحقیق در مورد اتهام فساد مالی علیه پادشاه سابق را خاتمه دادوکیل خوان کارلوس در واکنش به این تصمیم گفت دادستانی اسپانیا نتوانسته است ارتکاب هیچ‌گونه عمل خلاف یا غیرقانونی را ثابت کند.

واشینگتن از مسکو خواست «حمام خون» در اوکراین را متوقف کندبا ورود عملیات نظامی روسیه در اوکراین به هشتمین روز، وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه 3 مارس، خواستار پایان دادن روسيه به «حمام خون» در اوكراين شد.بیانیه‌ No war

رئیس‌جمهور فرانسه گفت که پوتین در این مرحله توقف حملات علیه اوکراین را رد کردرئیس‌جمهور فرانسه گفت که پوتین در این مرحله توقف حملات علیه اوکراین را رد کرد

بایدن وضعیت اضطرار ملی آمریکا در قبال ایران را تمدید کرددر حالی که دولت بایدن مدعی است با حسن نیت و جدیت مذاکرات وین را پیش می‌برد، شب گذشته وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد. غلط کرد 👎 غلط زیادی

انگلیس: باید چند متر آخر را در مذاکرات وین طی کنیممذاکره‌کننده ارشد انگلیس در مذاکرات وین با تاکید به بهره جستن از فرصت دیپلماتیک موجود برای احیای توافق هسته‌ای از برگزاری دیداری میان هیات‌های مذاکره‌کننده تروئیکای اروپا و آمریکا در مذاکرات وین خبر داد.

آتش‌سوزی در شرکت زیرساخت ارتباطات و قطع گسترده اینترنت در تهران و کرجهمچنان تا این لحظه اینترنت وصل نشده ، خیلی از سایت هایی که لوکیشن ایران هستن هم باز نمیشن همراه اول اوکیه ولی زیتل از ساعت ۱۰ قطع شد