زنبورها, گرمایش و تغییرات آب و هوایی

زنبورهای عسل در معرض نابودی؛ اروپا ناتوان در اتخاذ اقدامات اساسی

زنبورهای عسل در معرض نابودی؛ اروپا ناتوان در اتخاذ اقدامات اساسی

28/08/2019 09:21:00 ب.ظ

زنبورها ی عسل در معرض نابودی؛ اروپا ناتوان در اتخاذ اقدامات اساسی

پس از ۶ سال تاخیر، اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه در یکی از کمیته‌های فنی ‌اش متنی را تصویب کرد که قواعد بروزرسانی شده «ارزیابی تاثیر حشره‌کش‌ها بر زنبورها ی عسل» است. با این حال متن تصویب شده فاقد بخش های کلیدی پیشنهادات سازمان امنیت غذایی اروپاست.

جمعیت زنبورهای عسل بطور خاص و حشرات بالدار گرده‌افشان بطور عام در دهه‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد با این حال اتحادیه اروپا همچنان اقدامات اساسی برای ممانعت از این روند خطرناک را به آینده موکل می کند.اتحادیه اروپا پس از ۶ سال تاخیر، در ماه ژوئیه در یکی از کمیته‌های فنی‌اش متنی را تصویب کرد که قواعد بروزرسانی شده «ارزیابی تاثیر حشره‌کش‌ها بر زنبورهای عسل» است. با این حال متن تصویب شده فاقد بخش های کلیدی پیشنهادات سازمان امنیت غذایی اروپاست و تاکنون دولت‌های عضو اتحادیه اروپا برای برداشتن گام‌های اساسی در این رابطه به توافق نرسیده‌اند.

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 آرتین ایران‌نژاد در سردشت به خاک سپرده شد

اتحادیه اروپا اکثریت مطلق اقدامات پیشنهاد شده از سوی سازمان امنیت غذایی اروپا را به بررسی مجدد آنها و پس از سال ۲۰۲۱ ارجاع داده است. این در حالی است که سازمان امنیت غذایی اروپا از سال ۲۰۱۲ هشدار داده است که آزمایشات کنونی مرتبط با قاعده‌مند کردن استفاده از حشره‌کش‌ها نمی تواند از زنبورهای عسل و حشرات گرده‌افشان وحشی (خرزنبوریان، پروانه‌ها و ...) محافظت کنند.

این سازمان اروپایی گفته است که حشره‌کش‌هایی که برای دفع آفات در بازار به کشاورزان فروخته می شود، مورد آزمایش جدی قرار نگرفته اند.متاسفانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پشت سر کمیسیون اروپا پنهان می شوند تا از تصویب لایحه‌ای که می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک موثرتری کند، جلوگیری کنند. headtopics.com

روزنامه لوموند فرانسه می نویسد که این وضعیت باعث بی اعتباری نهادهای اروپایی و وعده‌های سیاستمداران شده است.اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۸، سه نوع اصلی حشره‌کش نئونیکوتینوئید (ایمیداکلوپراید، کلوتیانیدین و تیامتوکسام) را ممنوع اعلام کرد که در از بین رفتن زنبورهای عسل نقش دارند اما احتمالا این حشره‌کش‌ها با حشره‌کش‌هایی که آنها نیز مشکل‌زا هستند جایگزین خواهند شد.

این وضعیت بی تصمیمی در حالی رخ می دهد که مطالعات گوناگون از کاهش چشمگیر جمعیت حشرات گرده‌افشان خبر می دهند.یکی از مهمترین مطالعاتی در این زمینه در سال ۲۰۱۷ در آلمان صورت گرفته و نتایج آن در مجله PLoS One منتشر شده است. این مطالعه می گوید که وضعیت نابودی حشرات، وضعیت هشدارآمیزی است که کارکرد اکوسیستم و تنوع زیستی را به خطر می اندازد.

این مطالعه نشان می دهد که جمعیت حشرات بالدار بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۶، در مناطق حفاظت شده آلمان تا ۷۵ درصد کاهش داشته است که بسیار بیشتر از پیش بینی ۵۸ درصدی است که برای یک مقیاس جهانی برآورد شده است.این گزارش می گوید نابودی این نوع از حشرات تاثیرات گوناگونی بر کارگرد اکوسیستم دارد چرا که حشرات نقش محوری در گرده‌افشانی دارند. برای مثال حیات ۸۰ درصد گیاهان وحشی به گرده‌افشانی حشرات وابسته است و ۶۰ درصد پرندگان به حشرات بعنوان منبع غذایی وابسته‌اند.

با این حال این مطالعه می گوید که چنین کاهش چشمگیری در جمعیت حشرات پدیده‌ایست که علت آن ناشناخته است و نوع زیستگاه، تغییرات آب و هوایی و نوع استفاده از زمین در این مناطق عواملی نیستند که بتوانند این کاهش چشمگیر را توضیح دهند.از سوی دیگر بیش از دو دهه است که در کشورهای دیگر جهان نیز از استرالیا تا ایالات متحده آمریکا، کندوداران از حجم بالای مرگ و میر زنبورهای عسل اظهار نگرانی می کنند. در اروپا بین سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۵ میلادی، ۲۵ درصد جمعیت زنبورهای عسل پرورشی کاهش داشته است. headtopics.com

یک شهروند کانادایی ایرانی‌تبار اتهامات خود مبنی بر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پذیرفت گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز ارتش دانمارک از مشاهده کشتی‌های نیروی دریایی ایران در دریای بالتیک «با مقصد احتمالی روسیه» خبر داد

با این حال عوامل کاهش جمعیت زنبورهای عسل بسیار متفاوت‌اند که که یکی از آنها حشره‌کش‌هایی هستند که کشاورزان برای دفع آفات مورد استفاده قرار می دهند. ویروس‌ها، کنه‌ها و پاتوژن‌های جدید، تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن زیستگاه طبیعی از دیگر عوامل این کاهش جمعیت دانسته می شود.

در سال ۲۰۱۸، موزه تاریخ ملی هنر و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) اعلام کردند که ۳۰ درصد جمعیت پرندگان مرتبط با زمین‌‌های کشاورزی در فرانسه ناپدید شده‌اند. این داده‌ها، محققان را نگران امنیت غذایی و تنوع زیستی کرده است که حشرات گرده‌افشان از جمله زنبورهای عسل در آن نقش کلیدی دارند.

کارکرد زنبورها و حشرات بالدار گرده‌افشانزنبورها و حشرات بالدار گرده‌افشان نقش کلیدی در امنیت غذایی جهانی و تنوع زیستی دارند. حدود ۷۵ درصد مواد غذایی تولیدی در جهان وابسته به گرده‌افشانی حشرات هستند و بین ۶۰ تا ۹۰ درصد گیاهان وحشی برای اینکه بتوانند به حیات و تولید ادامه دهند نیازمند گرده‌افشانی حشرات هستند.

تخمین زده می شود که خدمتی که گرده افشانی حشرات به امنیت غذایی جهان می کند معادل ۲۶۵ میلیارد دلار است.اظهار نگرانی از ناپدید شدن زنبورهای عسل در ایراننگرانی از کاهش جمعیت زنبورهای عسل در ایران نیز در برخی از گزارش‌ها در سالهای گذشته مورد توجه قرار گرفته است. در سال ۱۳۹۷ اخباری از تلفات ۵۰ درصدی زنبورها در منطقه آذربایجان ایران گزارش شد. headtopics.com

محمد فرسی مدیر دفتر بهداشت و بیماریهای زنبور عسل سازمان دامپزشکی در سال ۱۳۹۲ به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود که سموم شیمیایی دلیل اصلی تلفات گسترده زنبورهای عسل در ایران است. وی افزوده بود که برخی زنبورداران ایرانی اصرار به مصرف داروهایی مانند فوماژیلین دارند که در اتحادیه اروپا استفاده از آن ممنوع شده است.

از سوی دیگر منطقه شمال ایران از جمله مناطقی است که بیش از دیگر مناطق از سموم دفع آفات استفاده می کنند.با اینکه آمار و مطالعه دقیقی از میزان و الگوی مصرف آفت‌کش‌ها از سوی کشاورزان ایرانی وجود ندارد با این حال برخی از مطالعات همانند «ارزیابی آگاهی برنجکاران شهرستان ساری از پیامدهای مصرف سموم شیمایی و خطران آن برای سلام در سال زراعی ۱۳۹۴» نشان می دهد که کشاورزان شهرستان ساری مصرف انواع سموم را در مزارع خود افزایش داده‌اند زیرا معتقدند این سموم باید همه انواع آفات را از بین ببرند و اثربخشی آنها قابل رویت باشد.

عفو بین‌الملل: استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان در خوزستان را متوقف کنید؛ خامنه‌ای می‌گوید مردم وفادار مراقب توطئه‌های دشمن باشند تایید حکم اعدام دو زندانی به اتهام «توهین به مقدسات» و «سب‌النبی» در دیوان عالی کشور میلاد وزیری بین ۶۴ کماندار المپیکی در جایگاه ۶۳ مرحله مقدماتی قرار گرفت ادامه مطلب: euronews فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

دیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ ماگنیتسکی در زندان محکوم کرددیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی در زندان به پرداخت ۳۴هزار یورو محکوم کرد

سه تن در اثر آتش سوزی در یک قایق مسافربری در فیلیپین جان باختندپولیس ساحلی فیلیپین چهارشنبه 28 اوت تایید کرد که سه تن بر اثر آتش‌سوزی در یک قایق مسافربری در سواحل

در کشور ما همه از شفافیت فرار می‌کنند/ از مهرماه تمام دریافتی پزشکان با کارتخوان خواهد بود/ منشی‌ها می‌توانند در ۱۵ دقیقه استفاده از کارتخوان را بیاموزندرئیس سازمان امور مالیاتی در گفت وگو با ایلنا: در کشور ما همه از شفافیت فرار می‌کنند/ از مهرماه تمام دریافتی پزشکان با کارتخوان خواهد بود/ منشی‌ها می‌توانند در ۱۵ دقیقه استفاده از کارتخوان را بیاموزند

دادگاه اروپا به خاطر مرگ وکیل افشاگر فساد در زندان، علیه روسیه رای داد♦️ دادگاه اروپا به خاطر مرگ وکیل افشاگر فساد در زندان، علیه روسیه رای داد ⚡️ سرگی_ماگنیتسکی در سال ۲۰۰۸، ۲۳۰ میلیون دلار کلاهبرداری مالیاتی مقام های دولتی را فاش کرد اما به اتهام فرار مالیاتی بازداشت و مدتی بعد در زندان درگذشت.

نامه اعتراضی سفیر ایران در بلژیک به اعضای پارلمان اروپاهمزمان با بالا گرفتن دور جدیدی از تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده بر سر تحریمهای وضع شده علیه جمهوری اسلامی، پیمان سعادت سفیر ایران در بلژیک طی نامه‌ای به اعضای پارلمان اروپا خواستار رعایت تعهدات اروپایی در چارچوب برجام شد.

ایرانیان در مرداد ماه چقدر از تلگرام استفاده کردند؟