رویاها از چه می‌گویند؟ - BBC News فارسی

رویاها از چه می‌گویند؟

07/08/2020 10:29:00 ق.ظ

رویاها از چه می‌گویند؟

در روزگار کرونا، این دوران عجیب، بسیاری گزارش می‌دهند که رویاهایی زنده‌تر و پرمعناتر از همیشه می‌بینند. کث پاند در گفت‌وگو با فیلیپا پری، روان‌شناس، بررسی می‌کند که چگونه هنر می‌تواند به شناخت انسان از رویاهایش و نیز خویشتنش یاری رساند.

چرا این روزها افراد رویاهای بسیار روشن و معناداری می‌بینند؟ فیلیپا پری، روان‌شناس، پاسخ می‌دهد: "مردم با شرایط متفاوتی مواجه شده‌اند و عواطفی جدید در آن‌ها برانگیخته شده که ذهن‌شان مشغول پردازش آن‌هاست." این روان‌شناس که اخیرا از دنبال‌کنندگانش در توییتر خواسته بود رویا‌های‌شان در این دوره را برای او ارسال کنند، با انبوهی از پاسخ مواجه شده است. او توضیح می‌دهد که در رویا ذهن آدمی روایت‌هایی می‌سازد تا از طریق آن احساساتش را نه به صورت مستقیم، بلکه به طرزی استعاری معنا ببخشد.

مخالفت شورای امنیت با بازگشت «امارت اسلامی» به افغانستان رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود رضا پهلوی:‌ فرصت کوبیدن آخرین میخ بر تابوت رژیم ایران فراهم است

رویا (۱۵۲۵) اثر آلبرشت دورر، نخستین تصویر شناخته‌شده از رویای شخصی یک هنرمند در هنر غرب به شمار می‌آید. این اثر آبرنگ که ظاهرا نقاش پس از بیدارشدن از خواب عجولانه نقش زده، سیلابی را به تصویر می‌کشد که از آسمان فرو می‌ریزد تا هنرمند را در خود غرقه کند. دورر در شرح احساسش پس از این خواب نوشته است: "بیدار شدم در حالی که تمام بدنم می‌لرزید و زمانی دراز گذشت تا آرام شدم."

فیلیپا پری می‌گوید اگرچه براساس آموخته‌هایش مرجعی مثل کتاب لغت‌نامه با معانی ثابت برای تعبیر خواب وجود ندارد، بنابه‌تجربه می‌داند که "پدیده‌هایی مشخص در رویا معانی معینی دارند؛ آب معمولا به احساسات اشاره دارد." در نگاه او به نظر می‌رسد که دورر در رویایش "داشته در احساسات غرق می‌شده"، گرچه نمی‌توان مطمئن بود که جنس آن عواطف چه بوده است. او می‌افزاید: "انسان‌ها در خواب‌های‌شان با هراس از مرگ و فراموشی روبه‌رو می‌شوند، گرچه ممکن است در هنگام بیداری این ترس را انکار کنند." headtopics.com

شاید غافلگیر‌کننده نباشد که بیش‌تر رویاهایی که در توییتر برای پری فرستاده شده، درباره غرق شدن در آب است. البته مثلا زنی که در رویایش هنگام وقوع سونامی در حال موج‌سواری بوده، آشکارا به روشی بهتر از دورر با عواطفش مواجه شده است.منبع تصویر،Getty Imagesتوضیح تصویر،

هنرمندان دوره رنسانس داستان‌های کتاب مقدس را برای خلق اثر برمی‌گزیدند؛ رویای یعقوب(۱۵۱۸) اثر رافائل، نقش‌شده بر سقف کاخ آپوستولیک در واتیکانالبته تصویر دورر از رویای شخصی‌اش، در آن دوران استثنا به شمار می‌آید. گرچه در رنسانس به فلسفه باستان که به بررسی‌ رویا می‌پرداخت علاقه‌مند بودند، تفسیر خواب باید با ایدئولوژی غالب مسیحیت سازگار می‌افتاد که در آن تعابیر غیر مسیحی را ناپسند می‌شمردند. آن زمان منشاء اغلب نقاشی‌هایی که به رویا می‌پرداختند، کتاب مقدس بود.

رویاهای یعقوب و نیز خواب‌هایی که یوسف برای فرعون تعبیر کرد، از موضوع‌های محبوب هنرمندان به شمار می‌آمدند؛ هم‌چنان که رافائل این رویاها را بر سقف کاخ آپوستولیک در واتیکان در ۱۵۱۸ نقش زد. در اثر رافائل اجرام سماوی شناور در آسمان، استعاره‌هایی روشن در تاکید بر این معنا است که فهم این رویاها فراتر از ادراک انسان فانی است.

البته انتخاب مضامین اسطوره‌ای، مانند تابلوی آپولون خفته و موزها و فیم(۱۵۴۹) اثر لورنزو لوتو، به هنرمندان اجازه می‌داد که به رابطه رویا و تفسیر آن بپردازند. در تابلوی لوتو به نظر می‌رسد که خفتن آپولو به موزها- الهه‌های الهام هنری- فرصت داده است که لباس‌ها را از تن درآورده و برهنه در علف‌زار مجاور جست‌وخیز و پای‌کوبی کنند؛ کنایه‌ای از این که خلاقیت عریان در هنگام خواب مجال رهایی می‌یابد. headtopics.com

«حوادث مرموز در خلیج فارس؛ ربایش احتمالی یک نفتکش و از دست رفتن کنترل سکان چند کشتی دیگر» مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا: کشتی‌ربایی «احتمالی» در نزدیکی سواحل امارات به پایان رسید آمریکا: آماده ازسرگیری مذاکرات وین هستیم

در آن روزگار مضامین کابوس‌وار نقاشی‌های هیرونیموس بوش نزد مخاطبان شناخته شده‌تر بود. آثار او بازنمایی ساده هنرمند از بهشت یا آتش دوزخ تلقی نمی‌شد، بلکه بازنمایی کابوس‌گونه صحنه‌هایی از عذاب به نظر می‌رسید که عقوبت وعده‌داده‌شده به گناه‌کاران را در صورت سرپیچی از توبه یادآوری می‌کرد. رویای تندل(در حدود ۱۵۲۰ تا ۱۵۳۰) اثر یکی از شاگردان بوش به وضوح منظره‌ای از این دست را به تصویر می‌کشد. در این نقاشی تندل، شوالیه گناه‌کار، در کابوسش بر فراز جهنم به پرواز درمی‌آید.

در دوران روشنگری که عقل از محوریت برخوردار بود، رویاها به مثابه موضوع هنری محبوبیت‌شان را از دست دادند، اما یکی از مشهورترین تصاویر از رویا، کابوس(۱۷۸۱) به دست هنری فوسلی در اواخر قرن هجدهم خلق شد. این اثر بدون ارجاع‌دادن به ادبیات، کتاب مقدس یا تاریخ هنر همچنان در برابر هر نوع تفسیری مقاومت می‌کند، گرچه برخی آن را نوعی پیش‌آگهی درباره نظریه‌های روان‌شناسی زیگموند فروید می‌دانند.

فیلیپا پری این نقاشی را بازنمایی مستقیمی از هراس‌های شبانه نمی‌داند. درمقابل او معتقد است که حالت بی‌دفاع زن، تمایل بیمار‌گون اسب به میان پاهای او، و ‌ژست جن گرملین -که ممکن است در حال دفاع از زن باشد- صحنه‌ای را تشکیل می‌دهد که در آن "رویای جنسی زن پست و نیز موجب گمراهی شمرده می‌شود، در حالی که بسیاری از مردان نیز چنین خواب‌هایی می‌بینند." او می‌افزاید: "فانتزی‌ها و رویاهای جنسی زنانه، از جنبه سیاست جنسیت اغلب نادرست دانسته می‌شود."

رویاهای خود را تصویر کنیدسمبولیست‌ها بودند که رویاها را به خط مقدم بیان هنری بازگرداندند. برای هنرمندانی مانند گوستاو مورو و اودیلون ردون، رویا محملی بود برای رمزگشایی از واقعیت و اسرار وجود. تابلوی چشم همچون بالونی عجیب‌وغریب به سوی بی‌نهایت بالا می‌رود(۱۸۸۲) اثر ردون، که در آن بالونی به شکل چشم، سر آدمی را به جانب ابرها بالا می‌برد، تصاویر غالبا متناقض رویا را نشان می‌دهد. تعجبی ندارد که جنبش سمبولیسم بر سوررئالیست‌ها تاثیر گذاشت. headtopics.com

سوررئالیسم در آغاز از تفسیر رویای فروید تاثیر پذیرفت. براساس آرای او، رویا بیان آرزوهایی است که خودسانسوری آن را سرکوب کرده است؛ آن‌ها به صورت تصاویری که در بیداری غیرمنطقی به نظر می‌رسد در خواب پدیدار می‌شوند. فروید باور داشت که روان‌کاو با رمزگشایی از معنای پنهان رویاهای روان‌رنجوران آنان را درمان کند.

منبع تصویر،Getty Imagesتوضیح تصویر،کابوس(۱۷۸۱) اثر هنری فوسلی یکی از مشهورترین نقاشی‌ها از رویا به شمار می‌آید و همچنان در برابر هر نوع تفسیری مقاومت می‌کنددر حالی که فروید رویا را پدیده‌ای می‌دانست که باید با هدف درمان بیمار رمزگشایی شود، سوررئالیست‌ها آن را محملی برای بیان خلاقانه آزاد و طبیعی می‌دانستند. در جهان درگیر با پیامدهای پس از جنگ جهانی اول این واکنشی بود در مخالفت با فرهنگ بورژوازی اروپا که سوررئالیست‌ها آن را خوار می‌شمردند.

عراق: لوح گیلگمش را از واشنگتن دریافت کردیم | DW | 03.08.2021 واکسن کووپارس در آستانه ورود به فاز سوم آزمایشی محمدرضا گرایی دومین مدال طلا المپیک را برای ایران کسب کرد | DW | 04.08.2021

در هنر سوررئال، شخص رویابین به تصویر در نمی‌آید. به جای آن، بیننده مستقیما با جهان درونی و سازوکار رویا مواجه می‌شود. در نقاشی‌های مملو از اضطراب جورجیو د کیریکو از صحنه‌های رویا یا نقاشی‌های کاوش‌گرانه ماکس ارنست، و نیز کولاژها و آثار چندرسانه‌ای‌اش، رویا شکل معمایی به خود می‌گیرد که دریافت بیننده از واقعیت را به چالش می‌کشد.

منبع تصویر،Getty Imagesتوضیح تصویر،تابلوی چشم همچون بالونی عجیب‌وغریب به سوی بی‌نهایت بالا می‌رود(۱۸۸۲) اثر ردون، بر سوررئالیست‌ها تاثیر گذاشتآثار سوررئالیست‌ها فروید را سردرگم کرده بود، گرچه پس از دیدارش با سالوادور دالی در ۱۹۳۸ نظرش قدری تغییر کرد. دالی نقاشی دگردیسی نارسیس(۱۹۳۷) را در این ملاقات با خود همراه برد. نارسیس از اساطیر یونان، تصویر چهره زیبای خود را در برکه‌ای دید و شیفته‌ آن شد، و آن قدر به تماشای آن نشست تا جان داد. خدایان او را به گل نرگسی بر لب آب بدل کردند تا بازتاب تصویر خویش را تماشا کند. در تابلوی دالی انگشت‌ها و شستی که تخم‌مرغی ترک خورده را نگه‌ داشته‌اند دو بار نقاشی شده است و بر تخم‌مرغ گل نرگسی روییده است. تا پیش از این دیدار فروید سوررئالیست‌ها را غیرعادی و پرتکلف قمداد می‌کرد، اما مهارت هنری دالی سبب شد که او در رای خود تجدید نظر کند.

پری، خود، در فیلم مستند سوررئالیست‌بودن را با فیلیپا پری تجربه کنیم(۲۰۱۷)، در شبکه چهار بی‌بی سی، به بررسی رویکرد سوررئالیست‌ها به رویاها پرداخت. او یک دایره پژوهش‌های سوررئالیستی به راه انداخت و از مردم خواست که رویاهای‌شان را برایش بفرستند و بعد نقاشی‌شان کنند. او می‌گوید: "آن‌چه آنان با مرور رویاهای خود می‌فهمیدند بسیار تاثیرگذار بود."

فیلیپا پری اغلب در درمان مراجعانش از روش گشتالت‌درمانی، که فریتس پرل، روان‌درمان آلمانی در آن پیشگام بود، بهره می‌برد. در این شیوه فرد رویایش را هر بار از دیدگاه یکی از پدیده های درون خوابش برای خویش بازمی‌گوید. براساس این نظر، همه پدیده‌های درون رویا بخش‌هایی از خود رویابین به شمار می‌آیند. شخص با شنیدن روایت بخش‌های مختلف خویش از خواب به شناخت بهتری از خود دست می‌یابد.

در شرایط کنونی پری معتقد است که استفاده از رویکرد‌های چندمنظوره مفید است. او توضیح می‌‌دهد: "رویای خود را نقاشی کنید؛ آن را بنویسید. هر روشی که کمک می‌کند تا احساسات و عواطف خود را در خواب به یاد آورید و بررسی کنید به کار ببندید. بدین‌سان بر خویش احاطه می‌یابید و زمام درون‌تان را به دست می‌گیرید."

و البته کسی چه می‌داند، شاید در این فرایند نیروی خلاقیت را که تاکنون در درون‌مان محصور و ناشناخته مانده، رهایی بخشیم. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

500 هزار سیستانی در یک قدمی مهاجرت/ مرزهای شمالی سیستان و بلوچستان خالی‌تر می‌شوند + فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

۲۶۹۷ ابتلا و ۱۸۵ فوتی جدید کرونا در کشور / پرهیز از سفر در تعطیلات پیش‌رو۲۶۹۷ ابتلا و ۱۸۵ فوتی جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۹۷ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۱۸۵ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۳۱۷۴۸۳ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۷۴۹۳۲ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۷۸۰۲ نفر

افزایش تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور/بارش باران در برخی نقاطمدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش حدود ۵ تا ۸ درجه ای دما در بخش‌هایی از کشور و بارش باران، گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی دیگر از نقاط کشور طی سه‌ روز آینده خبر داد.

بریتانیا برای مسافرانی که از ایران بازمی‌گردند محدودیت وضع کرددولت بریتانیا در بیانیه‌ای که روز ۴ اوت (۱۴ مرداد) منتشر کرده است، برای آن دسته از مسافرانی که از سفر ایران بازمی گردند محدودیت‌هایی را وضع کرد. به روز رسانی فهرست اتحادیه اروپا برای سفر به داخل مرزهای شنگن؛ یک کشور از فهرست مجاز خط خورد بیشتر بخوانید:

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از 19 میلیون نفر فراتر رفتشمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از 19 میلیون نفر فراتر رفت

مکزیک؛ گام زدن در جامهٔ دروگر مرگ برای راندن گردشگران از ساحلمکزیک؛ گام زدن در جامهٔ دروگر مرگ برای راندن گردشگران از ساحل ویدئو را ببینید🔽

کرونا در جهان؛ آمار بهبودیافتگان از 12 میلیون نفر گذشتشمار بهبودیافتگان بیماری کووید-19 در سراسر جهان به 12 میلیون و 25 هزار و 722 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی