روز پایانی نشست اسلو؛ نروژ: روند گفت‌وگو با طالبان یک مسیر بی‌پایان نیست

05/11/1400 07:52 ب.ظ

روز پایانی نشست اسلو؛ نروژ: روند گفت‌وگو با طالبان یک مسیر بی‌پایان نیست جزئیات بیشتر🔽

در مذاکرات سه روزه میان نمایندگان طالبان، فعالین جامعه مدنی افغانستان و همچنین دیپلمات‌های غربی موضوعات متنوعی از قبلی رعایت حقوق بشر از سوی طالبان و همچنین آزادسازی منابع مالی افغانستان به نفع طالبان مطرح شد. این گفتگوهای سه روزه که روز یکشنبه با دیدار میان اعضای طالبان با گروهی از نمایندگان جامعه مدنی افغانستان آغاز شد، از روز دوشنبه با مذاکرات چندجانبه با دیپلمات‌های غربی اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و نروژ میزبان پی گرفته شد.

این جلسات که پشت درهای بسته و در هوای برفی اسلو برگزار می‌شود، نخستین دور مذاکرات کشورهای غربی با نمایندگان طالبان از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی در ماه اوت ۲۰۲۱ در افغانستان به شمار می‌رود.

یکی از اصلی‌ترین اهداف طالبان برای حضور در این نشست آزادسازی منابع مالی مسدود شده دولت افغانستان در سراسر جهان است که گفته می‌شود به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. این در حالی است که وضعیت انسانی وخیمی در افغانستان وجود دارد و گروه‌های بین‌المللی امداد و نهادهای بین‌المللی تخمین می‌زنند حدود ۲۳ میلیون نفر از مردم این کشور با خطر گرسنگی شدید و نزدیک ۹ میلیون نفر نیز در آستانه قحطی هستند. آن‌ها برای خرید غذا به فروش اموال و سوزاندن اثاثیه برای گرما و حتی فروش فرزندان خود متوسل شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید توانسته مقداری نقدینگی تامین کند تا به دولت طالبان اجازه دهد هزینه واردات برق را بپردازد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

ای بابا این راه های بی پایان شما! خسته مون کردین بس که پایان همه چیز نزدیک است اما در واقع هیچوقت تموم نمی شه

سازمان‌های حقوق بشری: طی 15 روز اول سال میلادی جدید 14 نفر در ایران اعدام شدندسازمان حقوق بشر ایران گزارش داد که تنها طی 15 روز اول سال میلادی جدید 14 نفر از جمله سه زن به جرم مواد مخدر اعدام شده‌اند که بیشتر آنان بلوچ بوده‌اند.این

یک روز پرهیجان در پیست اسکی دیزین به روایت تصویر | DW | 24.01.2022پیست اسکی دیزین برای طرفداران تفریحات زمستانی در ایران نامی آشنا است. این پیست که از قدیمی‌ترین پیست‌های ایران است در ارتفاعات رشته‌ کوه‌های البرز واقع شده است. عکس‌های خبرگزاری آلمان از یک روز پرهیجان در دیزین:

بیانیه زندانیان پیشین و خانواده زندانیان مسیحی فارسی‌زبان در روز جهانی آموزش

عکس روز: معبد خدایان سفیدپوش شد | DW | 25.01.2022معبد خدایان سفیدپوش شد بنای آکروپلیس در شمال شرقی آتن، نماد ملی یونان است. خدایان اسطوره‌ای یونان این روزها با شگفتی تغییرات اقلیمی را می‌نگرند. بارش برف غیرمترقبه معبد آنان را سفیدپوش کرده است. شهر آتن نیز از سرما غافل‌گیر شده است. عکس روز:

شاخص بورس تهران طی سه روز گذشته «۸۰ هزار واحد» سقوط کردشاخص بورس تهران برای سومین روز متوالی با افتی حدود دو درصدی مواجه شد و روز سه‌شنبه پنجم بهمن‌ به حدود ۱.۲ میلیون واحد سقوط کرد. شرکت‌های پتروشیمی و معدنی بیشترین افت ارزش... اخـــــــــــــــــــــــــــــــــــــه کیرم تو مختون ملت کوسکش چند بار از یک سوراخ گاییده میشید ؟؟؟؟

دیدار اعضای طالبان با نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپادیدار اعضای طالبان با نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا اعضای گروه طالبان که به اسلو پایتخت نروژ سفر کرده اند با نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا دیدار کردند.

آخرین روز گفتگوهای میان نمایندگان طالبان و دیپلمات‌های غربی در اسلو، پایتخت نروژ روز سه‌شنبه ۲۵ ژانویه، با تمرکز بر وضعیت انسانی در افغانستان و مشکلات این کشور بعد از سقوط دولت اشرف غنی آغاز شد.

این گفتگوهای سه روزه که روز یکشنبه با دیدار میان اعضای طالبان با گروهی از نمایندگان جامعه مدنی افغانستان آغاز شد، از روز دوشنبه با مذاکرات چندجانبه با دیپلمات‌های غربی اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و نروژ میزبان پی گرفته شد. این جلسات که پشت درهای بسته و در هوای برفی اسلو برگزار می‌شود، نخستین دور مذاکرات کشورهای غربی با نمایندگان طالبان از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی در ماه اوت ۲۰۲۱ در افغانستان به شمار می‌رود.

یکی از اصلی‌ترین اهداف طالبان برای حضور در این نشست آزادسازی منابع مالی مسدود شده دولت افغانستان در سراسر جهان است که گفته می‌شود به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. این در حالی است که وضعیت انسانی وخیمی در افغانستان وجود دارد و گروه‌های بین‌المللی امداد و نهادهای بین‌المللی تخمین می‌زنند حدود ۲۳ میلیون نفر از مردم این کشور با خطر گرسنگی شدید و نزدیک ۹ میلیون نفر نیز در آستانه قحطی هستند. آن‌ها برای خرید غذا به فروش اموال و سوزاندن اثاثیه برای گرما و حتی فروش فرزندان خود متوسل شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید توانسته مقداری نقدینگی تامین کند تا به دولت طالبان اجازه دهد هزینه واردات برق را بپردازد.

در مواجه با درخواست طالبان در خصوص آزاد شدن منابع مالی، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی از طالبان می‌خواهند که تامین حقوق زنان و دختران افغان را در نظر بگیرند. بسیاری از دختران افغان از زمان به قدرت رسیدن طالبان از تحصیل و حتی کار در این کشور محروم شده‌اند.روزنامه هشت صبح کابل خبر داده که در مذاکرات اسلو برای نخستین بار ملاقاتی میان امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان با برتراند لوتهوری، رئيس بخش آسیای مرکزی وزارت خارجه فرانسه صورت گرفته است. بدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه با تایید برگزاری این دیدار تاکید کرده که طرف فرانسوی به طالبان وعده داده که همچنان به کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه خواهد داد.

همچنین مقام‌های وزارت خارجه فرانسه به طالبان گفته‌اند که خواهان تعامل با طالبان هستند. به گفته آقای بلخی در این دیدار امیرخان متقی بر روابط مثبت با فرانسه تاکید کرده و خواستار کمک پاریس در زمینه‌های بهداشتی و آموزش به افغانستان شده است.

آقای متقی همچنین با توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرده است. به گفته منابع طالبان، در این دیدار نماینده اتحادیه اروپا بر ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرده است. همچنین در این دیدار امیرخان متقی نیز از استمرار روابط میان طالبان و اتحادیه اروپا استقبال کرده است.هنریک تون، وزیر امور خارجه نروژ هم که کشورش میزبانی این نشست را برعهده دارد پیش از ملاقات با هیئت طالبان تاکید کرد که غرب درخواست‌های مشخص و ملموسی را در دیدار با طالبان مطرح خواهد کرد. آقای تون در گفتگو با یک خبرگزاری نروژی همچنین اضافه کرد که قرار نیست روند گفتگو با طالبان یک مسیر بی‌پایان باشد و در صورتی که طالبان درخواست‌های کشورهای غربی را فراهم کند، مسیر برای ادامه گفتگوها هموار می‌شود.»

او همچنین تاکید کرده که خواسته‌ها شامل امکان ارائه کمک‌های بشردوستانه به صورت مستقیم به مردم افغانستان و همچنین احترام به حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها و همچنین امکان دسترسی گروه‌های مختلف در این کشور به خدمات آموزشی و حق دسترسی به شغل خواهد بود.

از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان، زنان و دختران بی‌شماری شغل‌های خود را از دست داده‌اند و با اعمال محدودیت‌هایی که طالبان برای این گروه از مردم افغانستان ایجاد کرده، فضا برای فعالیت‌های تحصیلی و کاری آنها محدودتر از قبل شده است.