رافائل گروسی: غنی‌سازی اورانیوم ایران به سطح بحرانی نزدیک می‌شود

14/03/2021 02:04:00 ب.ظ

رافائل گروسی: غنی‌سازی اورانیوم ایران به سطح بحرانی نزدیک می‌شود #العربية

العربية, برنامه هسته اي

رافائل گروسی: غنی‌سازی اورانیوم ایران به سطح بحرانی نزدیک می‌شود العربية

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تلاش آژانس برای بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات

گروسی روز جمعه 14 مارس در مصاحبه‌ای با روزنامه آسیا نیککی گفت: «تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی‌سازی، ایران را به سطوحی نزدیک می‌کند که نمی‌توان امکان استفاده‌های نظامی از آن را نادیده گرفت.»ایران در ژانویه 2021 ضمن متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی از امکان بازرسی سریع و سایر اقدامات نظارتی به آژانس انرژی گفت که قصد دارد غنی سازی اورانیوم تا غلظت 20 درصد را انجام دهد.

پرچم ایرانتاسیسات اتمی نطنز در ايرانرافائل گروسی در همین راستا به آسیا نیککی گفت: «ایران کمی کمتر از 20 کیلوگرم [اورانیوم 20 درصد] دارد، اما آنها دارای 3000 کیلوگرم اورانیوم غنی شده هستند که پیشتر در سطوح پایین‌تری تولید شده است. بنابراین این میزان رو به رشد است. سطح 20 درصد میزان قابل توجه‌ای است. زیرا پس از این آستانه، غنی‌سازی اورانیوم تا غلظت مناسب برای تولید سلاح آسان‌تر می‌شود.»

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

رافائل گروسی: آژانس به دنبال بازرسی گسترده‌تر در ایران استرافائل گروسی: آژانس به دنبال بازرسی گسترده‌تر در ایران است مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: باتوجه به افزایش سطح غنی‌سازی در ایران، آژانس به دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در این کشور است. آژانس بیجا کرده با تو

رافائل گروسی: کارشناسان آژانس به ایران باز خواهند گشترافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه 16 مارس اعلام کرد که «کارشناسان آژانس برای 👎🏻👎🏽👎🏿👎🏻👎🏽👎🏿

نگرانی کنگره از پایان مهلت سه‌ماهه آژانس قبل از دستیابی به توافق جدید با ایرانجمهوری‌خواهان کنگره از وزیر امورخارجه آمریکا خواستند راهبرد خود برای اطمینان از شفافیت هسته‌ای ایران در جریان مذاکرات اتمی را به کنگره ارائه کند. به گزارش کنگره رو دعوت به خویشتنداری می کنیم .. جمهوری اسلامی هم محکوم می کنیم ! 🙂 نگفتم بهانه بعدی میشه حقوق بشر؟این واژه حقوق بشر بزرگترین خدمت رو به غرب کرده.به اسم حقوق بشر چه جنایتها و کشتارها ، غارتها و فروش سلاح هایی که نکرده !!!

رافائل گروسی: غنی‌سازی اورانیوم ایران به امکان استفاده‌های نظامی نزدیک می‌شودرافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تلاش آژانس برای بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات خب الان مثلا تو چکاره ایی این وسط..تو هم شدی مثل دبیر کل سازمان ملل که فقط ابراز نگرانی کنی..خب دقیق بگو اون حقوقت برا چی میگیری.

آژانس از اقدام ایران به غنی‌سازی با سانتریفیوژ پیشرفته در نطنز خبر دادآژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 15 در گزارشی به کشورهای عضو این آژانس گفته است که ایران با

هسته‌ای ایران خبر داد.به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه آسیا نیککی، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با این روزنامه که روز جمعه انجام شده است، مدعی شد: تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی سازی ایران را به سطوحی نزدیک می کند که نمی توان امکان استفاده های نظامی آن را نادیده گرفت.بررسی مسائل حل نشده، به ایران باز خواهند گشت.06 مهٔ ,2021: 10:03 صبح GST آخرین به روزرسانی: 06 مهٔ ,2021: 10:07 صبح GST آدرس کپی شد جمهوری‌خواهان کنگره از وزیر امورخارجه آمریکا خواستند راهبرد خود برای اطمینان از شفافیت هسته‌ای ایران در جریان مذاکرات اتمی را به کنگره ارائه کند.

گروسی روز جمعه 14 مارس در مصاحبه‌ای با روزنامه آسیا نیککی گفت: «تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی‌سازی، ایران را به سطوحی نزدیک می‌کند که نمی‌توان امکان استفاده‌های نظامی از آن را نادیده گرفت.» ایران در ژانویه 2021 ضمن متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی از امکان بازرسی سریع و سایر اقدامات نظارتی به آژانس انرژی گفت که قصد دارد غنی سازی اورانیوم تا غلظت 20 درصد را انجام دهد. گروسی همچنین گفت: ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم [اورانیوم ۲۰ درصد] دارد اما آن‌ها در حدود سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار دارند که پیشتر در سطوح پایین‌تر تولید شده است. پرچم ایران تاسیسات اتمی نطنز در ايران رافائل گروسی در همین راستا به آسیا نیککی گفت: «ایران کمی کمتر از 20 کیلوگرم [اورانیوم 20 درصد] دارد، اما آنها دارای 3000 کیلوگرم اورانیوم غنی شده هستند که پیشتر در سطوح پایین‌تری تولید شده است.» او خاطرنشان کرد: «بدون حضور بازرسان آژانس، نمی‌توان به هیچ توافقی با ایران دست یافت. بنابراین این میزان رو به رشد است. مدیرکل آژانس افزود: ایران همچنین در حال افزایش توانایی‌ غنی‌سازی خود با استفاده از تجهیزات بیشتر هستند. سطح 20 درصد میزان قابل توجه‌ای است. آنها در نامه خود به وزیرخارجه نوشتند: «با انقضای این مهلت که به زودی فرا‌می‌رسد، ما نگرانیم كه آژانس انرژی اتمی نظارت خود بر برنامه هسته‌ای ایران را از دست بدهد.

زیرا پس از این آستانه، غنی‌سازی اورانیوم تا غلظت مناسب برای تولید سلاح آسان‌تر می‌شود. آسیا نیککی مدعی شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی مشاوره‌ های فنی با ایران را در ماه آوریل (ماه آینده میلادی) آغاز خواهد کرد که یکی از نقاط تمرکز آن وجود ذرات اورانیوم در تاسیساتی است که ادعا می‌شود، اعلام نشده است.» گروسی 22 فوریه نیز فاش کرده بود که «یک راه حل موقت» به دست آمده که به آژانس اجازه می‌دهد، با وجود کاهش کار بازرسان بین المللی، بازرسی‌های خود را در ایران ادامه دهد.» این مقام آژانس توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران را یک «وضعیت فوق‌العاده» توصیف کرد و گفت: «واضح است که اگر می‌خواهید به اطمینان قابل اعتمادی برسید که انحراف نظامی وجود ندارد، نیاز به بازرسی بسیار قوی‌تر است.» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود، ایران با استفاده از تجهیزات بیشتر، توانایی‌های خود را برای غنی‌سازی افزایش می‌دهند. انتهای پیام. گروسی که ماه گذشته برای زمینه‌سازی توافق با حفظ آزادی در انجام بازرسی از سایتهای هسته‌ای به ایران سفر كرده بود با اشاره به توافق موقت آژانس و ایران گفت: «امیدوارم این چارچوب حداکثر سه ماهه بتواند فرصتی را برای مشاوره و مذاکره دیپلماتیک در مورد توافق هسته‌ای متوقف شده 2015 ایران، فراهم ایجاد کند. این قانون عملا در اوایل فوریه و پس از سفر گروسی به ایران، لازم الاجرا شد.» آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در حالی که دولت بایدن از تغییر موضع بالقوه در قبال خبر داده است، مواضع آمریکا و ایران در مورد آنچه که برای بازگشت به توافق نامه لازم است، فاصله زیادی دارند. نمایندگان کنگره نامه خود خطاب به وزیرخارجه آمریکا را اینطور به پایان بردند: «ما از شما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنید که این مساله در اسرع وقت حل شده و به اهرمی برای چانه‌زنی در جریان مذاکرات و اعطای امتیاز به رژیم ایران تبدیل نشود.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به خبرنگاران گفت: «دیپلماسی با ایران در جریان است، فقط در حال حاضر به صورت مستقیم نیست.» آژانس رایزنی‌های فنی با ایران را در ماه آوریل آغاز می‌کند. یکی از حوزه‌های تمرکز وجود ذرات اورانیوم در تأسیسات اعلام نشده است. گروسی در این خصوص گفت که پاسخ‌های طرف ایرانی تاکنون «از نظر فنی معتبر نبوده» است. گروسی پیشتر در مصاحبه با یورونیوز از «فروش یا خروج بخشی از این اورانیوم غنی‌سازی شده از سوی ایران» ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده بود که به علت فعالیت‌های هسته‌ای که ایران از زمان توافق سال ۲۰۱۵ به این سو انجام داده، امکان بازگشت به آن توافق وجود ندارد.

ماه گذشته بریتانیا، فرانسه و آلمان از ارائه قطعنامه‌ توبیخی علیه ایران انصراف دادند تا به مدیر کل آژانس فرصت دهند تلاش مجدد خود را برای خروج از بن بست و حل و فصل مسائل با ایران٬ به نتیجه برساند. دولت ایالات متحده نیز درهفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که مشروط به این‌که ایران به تعهداتش در چارچوب این توافق بازگردد، به برجام باز می‌گردد. در همین راستا، هفته‌ گذشته حسن روحانی، رئيس‌جمهورى ايران گفته بود «در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای به کلیه تعهداتمان در برجام عمل خواهیم کرد.» برچسب‌ها .