رابطه مستقیم هوش و رژیم غذایی مدیترانه‌ای

14/10/1400 08:56 ب.ظ

پیروی از سبک تغذیه مدیترانه‌ای، در بیش از پنج هزار شرکت کننده‌ یک تحقیق که داده‌های آن‌ها برای مدت ۲۰ سال مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است، موفق عمل کرده و تقریبا مغز آن‌ها را شش سال جوان‌تر نگه داشته است. اطلاع_رسانی

«ایران‌وایر» در سلسله مطالبی با عنوان «سلامت روح و جسم»، به همین جزییات و تغییرات کوچک و قابل دسترس می‌پردازد که روی کیفیت زندگی تاثیرات شگرف دارند.

اغلب ما فکر می‌کنیم که باهوش بودن و داشتن توانایی بالای شناختی، ژنتیکی و خدا‌دادی است. حالا تحقیق جدیدی که توسط محققان «دانشگاه کمبریج» بریتانیا در کشور یونان انجام شده است، نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای که مملو از روغن زیتون، ماهی، سبزیجات تازه، حبوبات و غلات کامل است، بهترین رژیم غذایی برای مغز انسان است و نه‌ تنها باعث عملکرد بهتر مغز در همه سنین می‌شود بلکه می‌تواند سرعت کاهش توانایی شناختی مغز را در افراد مسن مبتلا به «دمانس» و «آلزایمر» کندتر کند.

سال‌ها است دانشمندان بحث تغذیه و اثر آن بر عملکرد مغز را مطرح کرده‌اند. امروز ما می‌دانیم که زیاده‌روی در نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین‌دار می‌تواند عملکرد مغز ما را دچار اختلال کند. اما از طرف دیگر هم می‌دانیم که علاوه بر تامین مواد مغذی کافی، شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی و البته پروتئین، کارهایی مانند خوب خوابیدن و ورزش کردن هم به هوشیارتر شدن مغز ما کمک می‌کنند.

ادامه مطلب:
iranwire »

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران: از سال آینده ارز دو نرخی نداریمدولت هنوز مشخص نکرده است که قیمت ارز تک‌نرخی چه میزان خواهد بود، اما نرخ ارز نیمایی در حال حاضر حدود ۲۵ هزار تومان و نرخ آزاد دلار بیش از ۲۹ هزار تومان است. خـــاک برسرت دکتراستاد مهندس لیسانسیه پرستاراموزگاردانشمند دانشجو که چهلو سه ساله یکمشت مسلمون کوسکش کثافت خونخوار متعفن بی سواد شپشوی تخم صیقه اشغالکر غارت گردزد قاتل برشما دانش اموختگام حکومت کنه خاک برسرت ایران خفته اسلام زده یارانه خوار عرب پرست گشنه خفته بر ابر گنج جهان هموطنان، قدرت های جهانی تنها با تجزیه بلافاصله ایران راضی به سقوط رژیم خواهند بود، زیرا میدانند که مردم ما از کمونیسم و اسلام گذر کرده و بیشتر ایرانیان خواهان بازگشت پادشاهی هستند. کشورهایی مانند قطر ایده آل غرب است زیرا کوچک اند و پول نفت را دوباره در غرب سرمایه گذاری میکنند.

از سرگیری ادامه دور هشتم مذاکرات وین از عصر امروزاز سرگیری ادامه دور هشتم مذاکرات وین از عصر امروز دور هشتم مذاکرات وین که همزمان با آغاز سال نو میلادی به مدت سه روز متوقف شده بود از عصر امروز (دوشنبه) در هتل کوبورگ از سر گرفته می‌شود.

یکسال پس از حمله به کنگره؛ نگرانی آمریکایی‌ها از آینده دموکراسیبر اساس دو نظرسنجی که نتایج آن روز یکشنبه منتشر شد، یک سال پس از حمله خشونت‌آمیز طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا، بسیاری از آمریکایی‌ها عمیقا نگران سلامت دموکراسی خود هستند.

بیش از ۲۸ هزار مهاجر در سال گذشته با عبور از کانال مانش خود را به بریتانیا رساندندمقام‌های بریتانیا با انتشار گزارشی از ورود ۲۸هزار و ۳۹۵ مهاجر در سال ۲۰۲۱ از سواحل کانال مانش به این کشور خبر دادند. این شمار نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از سه برابر شده است. مناسفانه درطول سه دهه گذشته اروپاییهاخصوصا انگلیس سیاستهاش زیزسایه امریکاقرارگرفته ناتوبازوی امریکاوسیاستهای تجاوزگرانه اش شده واروپااستقلالش راازدست داده.جنگهای سی سالگذشته که امریکامستقیم وغیرمستقیم درغرب اسیا وشمال افریقا براه انداخته اوارگی ومهاجرت رابرای مردم منطقه باعث شده

دفاع دولت و رسانه‌های حکومتی از افزایش رابطه ''عمیق و راهبردی'' با شرق | DW | 03.01.2022سخنگوی دولت می‌گوید که رابطه ایران با روسیه و چین، ''راهبردی'' است. روزنامه ایران هم از انتشار مطالب انتقادی درباره چین، از جمله درباره سموم کشاورزی چینی، انتقاد کرد.

سقوط بیت کوین به کانال 46 هزار دلار پس از یک سال پر فراز و نشیب- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimسقوط بیت‌کوین به کانال ۴۶ هزار دلار قیمت بیت‌کوین در اولین روزهای سال جاری میلادی به روند نزولی خود ادامه داده و به کانال ۴۶ هزار دلار سقوط کرده است Bitcoin