رئیس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار 'ادامه آرامش' و گفتگو برای خروج از بحران شد

29/05/1398 10:56 ق.ظ

در پی راهپیمایی بزرگ و آرام ضد دولتی در هنگ‌کنگ، کری لم، رئیس اجرایی این سرزمین ابراز امیدوار کرده است که راهپیمایی مسالمت‌آمیز این هفته نشانه 'بازگشت آرامش' و راهگشای گفتگو با 'معترضان مخالف خشونت' به منظور برون رفت از بحران کنونی باشد.

در پی راهپیمایی بزرگ و آرام ضد دولتی در هنگ‌کنگ، کری لم، رئیس اجرایی این سرزمین ابراز امیدوار کرده است که راهپیمایی مسالمت‌آمیز این هفته نشانه 'بازگشت آرامش' و راهگشای گفتگو با 'معترضان مخالف خشونت' به منظور برون رفت از بحران کنونی باشد. در حالیکه در هفته‌های اخیر اعتراضات به خشونت گراییده بود راهپیمایی روز یکشنبه با آرامش برگزار شد تظاهرات هفته‌های اخیر با واکنش تند دولت جمهوری خلق چین مواجه بود که حتی دولت‌های خارجی از جمله ا یالات متحده را به برانگیختن آشوب و ناآرامی در هنگ‌کنگ...

در حالیکه در هفته‌های اخیر اعتراضات به خشونت گراییده بود راهپیمایی روز یکشنبه با آرامش برگزار شد تظاهرات هفته‌های اخیر با واکنش تند دولت جمهوری خلق چین مواجه بود که حتی دولت‌های خارجی از جمله ا یالات متحده را به برانگیختن آشوب و ناآرامی در هنگ‌کنگ متهم کرده است. مقامات دولت چین همچنین با برگزاری تمرین‌های نظامی در نزدیکی مرز با هنگ‌کنگ، هشدار داده بودند که در صورت لزوم، برای"استقرار نظم و آرامش" در امور داخلی این سرزمین دخالت خواهند کرد.

همچنین، برخی منابع نسبت به تلاش تشکیلات دولتی چین برای تضعیف حرکت اعتراضی هنگ‌کنگ و حتی زمینه‌سازی دخالت در این اعتراضات ابراز نگرانی کردند. روز گذشته، توییتر و فیسبوک گفتند که برای مسدود کردن"کمپین مورد حمایت دولت چین برای انتشار اخبار گمراه کننده" در مورد اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ اقداماتی را صورت داده‌اند که از جمله شامل بستن چند صد حساب توییتری بوده است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

رئیس قوه قضائیه در تقدیم لایحه منع خشونت علیه زنان اقدام لازم را انجام دهدکنایه یک نماینده به صداوسیما درباره رفتن مزدک میرزایی:‌ لازم است که صداوسیما با ارتقای همدلی میان پرسنل خود آنها را بیشتر با ارزش‌های نظام همگام کند تا از بروز مشکلاتی همچون دسترسی غیرمجاز به آرشیوها و پیوستن به شبکه‌های معاند جلوگیری شود

دفاع مشاورِ پوری حسینی از رئیس سابقش- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimدفاع مشاورِ پوری_حسینی از رئیس سابقش سیدجعفر سبحانی: *اتهامی که به آقای پورحسینی وارد شده،‌ اتهام سازمانی است و اتهام شخصی نیست *قاعدتا طبق قانون وی حق استفاده از وکیل را دارد و دفاعیاتی از خود و عملکردش در سازمان داشته است

رئیس شورای شهر اصفهان: حکم لغو عضویت مقدری به شورای شهر ابلاغ نشده‎ استرئیس شورای شهر اصفهان: هنوز حکمی درباره لغو عضویت مهدی مقدری، عضو شورای شهر به این شورا ابلاغ نشده است. ما موضوع را از طرق مختلف پیگیری و با مراجع قضایی رایزنی کردیم. منتظر نتیجه اقداماتمان هستیم و امیدواریم شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم بخورد.

دیدار ظریف با رئیس جمهور فنلاند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim«دیدار ظریف با رئیس جمهور فنلاند» وزیر امور خارجه کشورمان که در صدر هیاتی سیاسی به فنلاند سفر کرده است، با آقای سائولی نینتسو، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد

دسترسی مردم به لیست حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی منوط به اجازه دولت است/ صداوسیما برای معافیت ۲۰۰ نفر از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اجازه گرفته/ دستگاه‌های اجرایی متخلف را تنها به نهادهای نظارتی معرفی می‌کنیمرئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و معاون رئیس‌جمهور گفت: درباره صلاحیت استخدامی رئیس پیشین صندوق بازنشستگی کشوری (میعاد صالحی) نظر قطعی و نهایی خود را اعلام نکردیم و در ابتدای کار هم استعلامی از سازمان اداری و استخدامی کشور صورت نگرفت.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین : ۱۱ هزار و پانصد خانه در مناطق سیل زده ترمیم و ساخته شدرئیس سازمان بسیج مستضعفین از ترمیم و ساخت ۱۱ هزار و پانصد خانه در مناطق سیل زده توسط بسیج خبر داد.

Image caption

در حالیکه در هفته‌های اخیر اعتراضات به خشونت گراییده بود راهپیمایی روز یکشنبه با آرامش برگزار شد

تظاهرات هفته‌های اخیر با واکنش تند دولت جمهوری خلق چین مواجه بود که حتی دولت‌های خارجی از جمله ا یالات متحده را به برانگیختن آشوب و ناآرامی در هنگ‌کنگ متهم کرده است. مقامات دولت چین همچنین با برگزاری تمرین‌های نظامی در نزدیکی مرز با هنگ‌کنگ، هشدار داده بودند که در صورت لزوم، برای"استقرار نظم و آرامش" در امور داخلی این سرزمین دخالت خواهند کرد.

همچنین، برخی منابع نسبت به تلاش تشکیلات دولتی چین برای تضعیف حرکت اعتراضی هنگ‌کنگ و حتی زمینه‌سازی دخالت در این اعتراضات ابراز نگرانی کردند.

روز گذشته، توییتر و فیسبوک گفتند که برای مسدود کردن"کمپین مورد حمایت دولت چین برای انتشار اخبار گمراه کننده" در مورد اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ اقداماتی را صورت داده‌اند که از جمله شامل بستن چند صد حساب توییتری بوده است. به گفته توییتر، منشا ایجاد این حساب‌ها سرزمین اصلی چین بوده و دارندگان آنها با انتشار اطلاعات نادرست"در پی تضعیف مشروعیت و مواضع سیاسی واقعی جنبش اعتراضی" هنگ‌کنگ بودند.Getty Imagesبعضی راهپیمایان با در دست داشتن نماد زنی که چشم خود را از دست داده به خشونت پلیس اعتراض کردندتظاهرات جاری در هنگ‌کنگ در ماه مارس سال جاری آغاز شد اما با فرارسیدن ماه ژوئن شدت گرفت. دلیل تظاهرات مخالفت با ارائه لایحه‌ای از سوی رئیس اجرایی این سرزمین به پارلمان محلی بود. این لایحه شامل معاهده بین هنگ‌کنگ و جمهوری خلق چین برای استرداد مظنونین به ارتکاب جرایم است و در صورت تصویب، افرادی که پلیس چین به ظن ارتکاب جرم در تعقیب آنان است در صورت ورود به هنگ‌کنگ به چین بازگردانده می‌شوند.

معترضان به این لایحه گفته‌اند که نظام قضایی چین با نظام و عرف قضایی هنگ‌کنگ تفاوت اساسی دارد و به خصوص شامل تمهیدات لازم برای حمایت از حقوق متهمین نیست و همچنین این احتمال وجود دارد که دولت چین مخالفان و منتقدان سیاسی خود را که به هنگ‌کنگ می‌گریزند به بهانه ارتکاب جرم جنایی، تحویل بگیرد و مجازات کند.AFPمراسم بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت چین - مردم هنگ‌کنگ حفظ نظام سیاسی و قضایی خود را بخشی از توافق بازگشت به چین می‌دانند

با وجود اینکه کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ بعدا این لایحه را"تعلیق" کرد اما معترضان خواستار لغو کامل آن و همچنین استعفای رئیس اجرایی هستند. به گفته آنان، خانم لم به عنوان عامل دولت کمونیستی چین در صدد از میان بردن استقلال داخلی و نظام دموکراتیک هنگ‌کنگ است.

سرزمین هنگ‌کنگ در سال ١٨٩٨ طی معاهده‌ای از سوی دولت چین به مدت ٩٩ سال به دولت بریتانیا اجاره داده شد. در این مدت، هنگ‌کنگ به یکی از مراکز عمده تجاری و اقتصادی منطقه و جهان تبدیل شده بود.

با انقضای مدت اجاره در سال ١٩٩٧، بریتانیا حاکمیت این سرزمین را به چین بازگرداند اما براساس توافق سه جانبه، قرار شد هنگ‌کنگ اجازه داشته باشد نظام سیاسی، قضایی و اقتصادی خود را کمابیش حفظ کند. دولت چین این ترتیبات را"یک کشور با دو نظام" خوانده و از هنگ‌کنگ به عنوان"منطقه اداره ویژه چین" نام می‌برد.

هنگ‌کنگ دارای یک پارلمان محلی است که نمایندگان آن را مردم این سرزمین انتخاب می‌کنند. ریاست قوه مجریه را رئیس اجرایی برعهده دارد که توسط یک مجمع انتخاباتی متشکل از ١٢٠٠ عضو، از میان فهرستی از نامزدهای طرفدار چین برگزیده می‌شود. اعضای این مجمع را شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین نمایندگان نهادهای معینی تشکیل می‌دهند.

تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی نگران آن هستند که رئیس اجرایی به خواست دولت جمهوری خلق چین در صدد از میان بردن تدریجی استقلال داخلی، ساختار سیاسی، قضایی و اقتصادی و شیوه زندگی در این سرزمین باشد. آنان بر حفظ روش زندگی خود تاکید دارند.