رئیسی برای امضای «سند همکاری ۲۰ ساله» راهی روسیه می‌شود

07/10/1400 07:39 ب.ظ

سخنگوی دولت ایران از سفر ابراهیم رئیسی به روسیه در اوایل سال آینده میلادی خبر داد و رسانه‌های روسی نیز گزارش داده‌اند که در این سفر «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور امضا خواهد شد.

سخنگوی دولت ایران از سفر ابراهیم رئیسی به روسیه در اوایل سال آینده میلادی خبر داد و رسانه‌های روسی نیز گزارش داده‌اند که در این سفر «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور امضا خواهد شد. سخنگوی دولت ایران از سفر رئیس‌ جمهور این کشور به روسیه در اوایل سال آینده میلادی خبر داد و رسانه‌های روسیه نیز گزارش داده‌اند که در این سفر «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور امضا خواهد شد.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه ۷ دی‌ماه از سفر ابراهیم رئیسی به دعوت همکار روسی خود به مسکو در روزهای آینده خبر داد.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که انتظار می رود در این سفر تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای «مهمی» به امضا برسد. همزمان با اظهارات بهادری جهرمی، دیمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که مقدمات مذاکرات بین ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی رؤسای جمهور دو کشور در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، آقای پسکوف در ادامه گفته است تماس‌های روسیه و ایران در بالاترین سطح آماده می‌شود. رسانه‌های روسیه از نهایی شدن قرارداد «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور خبر داده‌اند. پیش از این سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز ۲۰ آذر ماه اعلام کرده بود که سند همکاری ۲۰ ساله با روسیه آماده شده و این سند نیز شبیه «سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین» خواهد بود که ۷ فروردین امسال میان دو کشور امضا شد. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

از بیت رهبربریت به اربابان شرق وغرب به دلیل💩💩 گه غیرتی ملت اسلام زده بیهویت عرب پرست ایران یارانه خوار گشنه ماموریت بنده کوسکش برای نابودی ایران وایرانی به نحو احسنت انجام شد دستور فرمایید تا ناموس در برابرنان خشک را اجرایی کنم نوکر همیشه کوسکش شما سیدلی خامنه ای جدواباد کوسکش باج بزرگ کدام همکاری روسیه کثیف خائن غارتگر در ابی ازش گرم نمیشه اخرشم ول معطل هستید

مادورو: به دعوت ابراهیم رئیسی به‌زودی به تهران سفر می‌کنم | DW | 27.12.2021رئیس جمهوری مورد مناقشه ونزوئلا می‌گوید به‌زودی برای ملاقات با رئیسی و امضای توافق‌نامه‌های جدید به تهران می‌رود. ونزوئلا، ایران و پنج کشور دیگر به لحاظ میزان بالای تورم در صدر کشورهای جهان قرار دارند.

پنهان‌کاری بزرگ رئیسی در دیدار با خانواده یک شهید مسیحیاصلا این اخوند چه کاره ملت ایران است؟ اگر ااخوندهای مفتخور کله پوک دزد به این سرزمین حاکم نمیشدند این همه جوان قربانی نمیشدند . اسمشون میزارند شهید که کثافتکاری خودشون بپوشانند هموطنان بهایی ما نیز شهید دادند چرا انها را به رسمیت نمیشناسید؟ چرا از خانواده باز ماندگانشان دیدار نمیکنی اقای رییسی؟ رییسی_گه_خورد

رشد ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی در دو ماه ابتدایی دولت رئیسیدر حالی که ابراهیم رئیسی گفته بود جلوی رشد نقدینگی را برای مهار تورم خواهد گرفت، آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که در دو ماه ابتدایی ریاست‌جمهوری او ۲۵۰ هزار میلیارد تومان... حالا باید صلوات بفرستیم ؟ چیکارکنیم خوب ؟

کرونا در ایران و جهان؛ رکورد بیشترین ابتلای روزانه در فرانسه و لغو هزاران پروازاین بار شیوع کرونا با سویه اومیکرون در جهان اوج گرفته و رکوردهای جدیدی بر جای گذاشته است. کشورها برای مهار این سویه برخی محدودیت‌ها را تشدید کرده‌اند و خواستار واکسیناسیون با دُزهای تقویتی شده‌اند. ایران نیز در این بین محدودیت‌هایی برای مسافرت اعمال کرده است. فرانسه خط مقدم است.

جروزالم‌پست: اسرائیل در 3 سال گذشته ده‌ها موضع حزب‌الله را در سوریه هدف قرار داده استروزنامه «جروزالم‌پست» به نقل از برخی مقامات ارشد اسرائیلی خبر داده است، تل‌آویو در سه‌سال گذشته مواضع لجستیکی و عملیاتی حزب‌الله لبنان در سوریه را ده‌ها حزب شیطان در لبنان حذف خواهد شد

گردشگر ترک بازداشت شده در ایران: چیزهایی دیدم که فقط در فیلم‌ها دیده بودم

نسخه چاپی

سخنگوی دولت ایران از سفر رئیس‌ جمهور این کشور به روسیه در اوایل سال آینده میلادی خبر داد و رسانه‌های روسیه نیز گزارش داده‌اند که در این سفر «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور امضا خواهد شد.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه ۷ دی‌ماه از سفر ابراهیم رئیسی به دعوت همکار روسی خود به مسکو در روزهای آینده خبر داد.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که انتظار می رود در این سفر تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای «مهمی» به امضا برسد.

همزمان با اظهارات بهادری جهرمی، دیمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که مقدمات مذاکرات بین ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی رؤسای جمهور دو کشور در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، آقای پسکوف در ادامه گفته است تماس‌های روسیه و ایران در بالاترین سطح آماده می‌شود.

رسانه‌های روسیه از نهایی شدن قرارداد «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور خبر داده‌اند.

پیش از این سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز ۲۰ آذر ماه اعلام کرده بود که سند همکاری ۲۰ ساله با روسیه آماده شده و این سند نیز شبیه «سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین» خواهد بود که ۷ فروردین امسال میان دو کشور امضا شد.

محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، ۲۸ مهر ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیه-۲۴ گفته بود که ایران و روسیه در حال برنامه‌ریزی برای انعقاد قراردادی هستند که شامل همکاری نظامی، خرید تسلیحات و مبارزه با تروریسم است.

شبکه تلویزیونی متعلق به وزارت دفاع روسیه نیز اوایل ماه جاری گزارش داده بود که ایران و روسیه برای امضای سند راهبردی ۲۰ ساله‌ در سفر پیش‌ روی رئیس جمهور ایران به این کشور آماده می‌شوند.

مقام‌های حکومت ایران سند راهبردی همکاری ایران و روسیه را مشابه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین دانسته‌اند که امضای آن با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران مواجه شد و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده می‌شود.

امضای سند همکاری با چین و تلاش برای امضای سند همکاری با روسیه در چارچوب سیاست «نگاه به شرق» دنبال می‌شود که در سال‌های اخیر از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به عنوان محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی تعیین و اعلام شده است.

ایران و روسیه یک سند همکاری راهبردی ۲۰ ساله را در سال ۷۹ امضا کرده‌اند که مهلت آن اسفند سال گذشته به پایان رسید.

در این میان روسیه تنها شریک عمده تجاری ایران است که بعد از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، روابط تجاری خود با ایران را به شدت افزایش داده است.

آمارهای ۱۰ ماهه گمرکی روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران نسبت به دور مشابه پارسال ۱۲۳ درصد رشد داشته و به عبارتی نزدیک ۲.۵ برابر شده است.

روسیه طی ۱۰ ماه ابتدایی پارسال ۱.۱۵ میلیارد دلار صادرات به ایران داشت، اما در دور مشابه امسال این رقم به ۲ میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلار اوج گرفته است.

واردات روسیه از ایران نیز طی ۱۰ ماه ۲۰۲۱ با رشدی ۲۲ درصدی به ۷۷۹ میلیون دلار رسیده است.

با استفاده از گزارش تسنیم، ایرنا، اسپوتنیک و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن