رئیس جمهور مالی ساعاتی پس از شورش نظامیان استعفا کرد - BBC News فارسی

29/05/1399 05:16 ق.ظ

رئیس جمهور مالی ساعاتی پس از شورش نظامیان استعفا کرد

آقای کیتا در سال ۲۰۱۸ برای بار دوم در انتخابات برنده شدآقای کیتا در نطقی تلویزیونی گفت که او همچنین دولت و پارلمان را منحل می کند.این ساعاتی پس از آن بود که او و بوبو سیسی، نخست وزیر، به یک اردوگاه نظامی در نزدیکی باماکو، پایتخت، منتقل شدند؛ تحولی که با محکومیت قدرت های منطقه و فرانسه روبرو شد.

آقای کیتا در نطقی تلویزیونی گفت که او همچنین دولت و پارلمان را منحل می کند. این ساعاتی پس از آن بود که او و بوبو سیسی، نخست وزیر، به یک اردوگاه نظامی در نزدیکی باماکو، پایتخت، منتقل شدند؛ تحولی که با محکومیت قدرت های منطقه و فرانسه روبرو شد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

سربازان شورشی رئیس جمهور مالی را دستگیر کردند - BBC News فارسییک سخنگوی دولت مالی در گفت و گو با بی بی سی تایید کرده است که سربازان شورشی ارتش ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهور این کشور، را دستگیر کرده اند.

کودتای نظامی در مالی؛ بازداشت وزیر دارایی و رئیس پارلمانکودتای نظامی در مالی؛ بازداشت وزیر دارایی و رئیس پارلمان

میشل اوباما: ترامپ رئیس جمهور مناسبی برای آمریکا نیست | DW | 18.08.2020میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا در اولین شب همایش حزب دموکرات آمریکا از ترامپ به‌شدت انتقاد کرد و او را 'رئیس جمهوری نامناسب' برای آمریکا خواند. برنی سندرز نیز آمریکاییان را به مشارکت گسترده در انتخابات فراخواند.

گسترش شورش نظامیان در کشور «مالی»/ رئیس جمهور و نخست وزیر بازداشت شدند- اخبار آفریقا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimرئیس جمهور و نخست وزیر مالی بازداشت شدند سرکرده شورشیان در مالی اعلام کرد نیروهای ارتش، رئیس جمهور و نخست وزیر را بازداشت کردند

رئیس بیمارستان جم: شجریان هوشیار نیست و شرایط خوبی نداردبابک حیدری، مدیرعامل بیمارستان جم، محل بستری محمدرضا شجریان روز دوشنبه ۱۷ اوت (۲۷ مرداد) گفت که وی در وضعیت هوشیار به سر نمی‌برد و شرایط خوبی ندارد.

سفر وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش ترکیه به لیبیوزیر دفاع ملی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه برای نظارت بر روند اقدامات صورت گرفته در چارچوب قرارداد همکاری نظامی با لیبی به این کشور سفر کردند. - خبرگزاری آناتولی

آقای کیتا در سال ۲۰۱۸ برای بار دوم در انتخابات برنده شد

ابراهیم ابوبکر کیتا رئیس جمهور مالی در غرب آفریقا بعد از بازداشت به دست سربازان یاغی در روز سه شنبه استعفا کرده است.

آقای کیتا در نطقی تلویزیونی گفت که او همچنین دولت و پارلمان را منحل می کند.

او افزود: "نمی خواهم ماندن من در قدرت به بهای ریختن خون کسی تمام شود."

این ساعاتی پس از آن بود که او و بوبو سیسی، نخست وزیر، به یک اردوگاه نظامی در نزدیکی باماکو، پایتخت، منتقل شدند؛ تحولی که با محکومیت قدرت های منطقه و فرانسه روبرو شد.

آقای کیتا گفت: "اگر امروز، برخی عناصر نیروهای مسلح، می خواهند قضیه از طریق مداخله تمام شود، آیا من واقعا گزینه ای دارم؟"

سربازان شورشی پیشتر کنترل اردوگاه کاتی را به دست گرفتند.

نیروهای ارتش از میزان حقوق دریافتی و از نحوه مدیریت مناقشه با نیروهای جهادی ناراضی بوده اند. همچنین نارضایتی گسترده ای از عملکرد آقای کیتا وجود داشت.

پیشتر یک سخنگوی دولت مالی در گفت و گو با بی بی سی تایید کرد که سربازان شورشی ارتش ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهور این کشور، را دستگیر کرده اند.

بوبو سیسی نخست وزیر این کشور هم تحت بازداشت قرار گرفت که علیرغم درخواست او برای "دیالوگی برادرانه" است.

این به ظاهر کودتا در غرب آفریقا صبح سه شنبه با تیراندازی در یک اردوگاه نظامی در نزدیکی باماکو، پایتخت، شروع شد. در این شهر همچنین مردان جوان یک ساختمان دولتی را به آتش کشیدند.

دستگیری آقای کیتا و نخست وزیر او با محکومیت گسترده بین المللی روبرو شده است.

ساعاتی پیشتر افسران جزء با بازداشت فرماندهان، کنترل اردوگاه کاتی در حدود ۱۵ کیلومتری باماکو را به دست گرفتند.