ذخیره واکسن در معاونت‌های بهداشتی رو به اتمام است/ کمبود سرم، دارو و اکسیژن نداریم/ هنوز دستورالعمل‌های اربعین ابلاغ نشده است

09/06/1400 08:54 ق.ظ

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران: ذخیره واکسن در معاونت‌های بهداشتی رو به اتمام است/ کمبود سرم، دارو و اکسیژن نداریم/ هنوز دستورالعمل‌های اربعین ابلاغ نشده است

نادر توکلی با اشاره به کاهش 5 درصدی بیماران سرپایی کرونایی گفت: بقیه شاخص‌ها، مانند میزان بستری مبتلایان به کرونا کماکان بالا هستند. او در ارتباط با وضعیت کلی همه گیری ویروس کرونا در تهران گفت: مختصری کاهش در تعداد پذیرش بیماران سرپایی داریم که البته کمتر از پنج درصد است ولی خیلی محسوس نیست. بقیه شاخص‌ها، مانند میزان بستری مبتلایان کرونا کماکان بالا هستند.

توکلی در ادامه گفت: کاملا و مشخصا به قله پیک پنجم رسیده‌ایم و تغییراتی که الان اتفاق می افتد سینوسی و نوسانی است. اگر کاهش روند مراجعان سرپایی بیمارستان‌ها ادامه پیدا کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که به سمت کاهش کلی تعداد مبتلایان کرونا برویم.

او در پاسخ به این سوال که آیا نقض مقررات بهداشتی در برخی از مراسم‌ها مانند اربعین که پیشرو داریم، می‌تواند موجب افزایش آمار ابتلای کرونا شود، گفت: هرگونه اقداماتی که منجر به ایجاد تجمع شود، اگر خارج از پروتکل‌ها باشد ممکن است تا حدی در این مساله تاثیرگذار باشد. برنامه این است که در شرایط فعلی اگر تجمعی صورت بگیرد هم با رعایت پروتکل بهداشتی باشد. دستورالعمل‌های اربعین البته هنوز ابلاغ نشده و زود است که بخواهیم درباره‌اش صحبت کنیم، اما علی‌القاعده، این تجمعات باید حتما با ملاحظات خاصی صورت بگیرند.

توکلی در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر کمبود واکسن در مراکز واکسیناسیون گفت: اگر تامین واکسن صورت نگیرد دوباره به مشکل می‌خوریم و میزان دسترسی به واکسن بسیار تعیین کننده است.

ادامه مطلب:
ilnanews »

سرقت ۳۰۰ واکسن کرونا با حمله به یک تاکسی در تهراناین ۳۰۰ دوز برای مصرف فامیل و دوستان بوده است. اشکالی ندارد

ویدئو؛ تظاهرات در یونان در اعتراض به اجباری شدن واکسیناسیونپلیس یونان می‌گوید حدود ۷ هزار نفر در این تظاهرات حضور داشته و با پرتاب سنگ و بطری به سمت نیروهای امنیتی اعتراض خود را نسبت به قوانین جدید کرونایی در این کشور ابراز داشتند. ینی بنظر واکسن هم یک دسیسه هست؟

چین ساعت بازی‌ آنلاین کودکان را به ۳ ساعت در هفته محدود می‌کنددولت چین اعلام کرده است قصد دارد کودکان را از ۳ ساعت بیشتر بازی‌های آنلاین در هفته منع کند. مقررات تازه جزو شدیدترین محدودیت‌هایی است که تا کنون بر صنعت بازی‌های ویدئویی در چین وضع شده است. جون مادرت این خبر رو پاک کن بابام ببینه اسایش واسه ما نمیذاره

حمله موشکی به فرودگاه کابل در آخرین ساعات پیش از خروج آمریکا | DW | 30.08.2021فرودگاه کابل بار دیگر مورد حمله واقع شده است. گفته می‌شود حملات موشکی از منطقه‌ای واقع در شمال کابل روی داده است. وزارت دفاع آمریکا از پرتاب دست‌کم پنج موشک به سمت فرودگاه کابل خبر داده است. همه با هماهنگی امریکا و تروریست ها است . امریکا نقشه می‌کشد و آنها اجرا میکنند امریکا یک شیطان بزرگ است. تمام تلاش این کشور در طول دو دهه این بوده و این هست که افغانستان را قربانی در راه اهداف خود شان نماید. ‌‌‌‌امریکا با هزینه های سنگین که در عراق وسوریه انجام داد وداعش را بوجود اورد اما بواسطه نیروی مقاومت شکست مفتضحانه را متحمل شدند واکنون برای جبران ان شکست طالبان را در افغانستان مسلط میسازد . تا امریکا در همسایگی ایران انتقام شکستش را بگیرد

گانتس: ایران هسته‌ای به رقابت تسلیحاتی در منطقه دامن می‌زند | DW | 30.08.2021بنی‌گانتس، وزیر دفاع اسرائیل خطر تجهیز جمهوری اسلامی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای را بیش از تهدید امنیت اسرائیل می‌داند. گانتس تاکید کرده که ایران مجهز به سلاح هسته‌ای سرآغاز رقابت تسلیحاتی گسترده در خاورمیانه خواهد بود. دقیقاً درسته

حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکا در افغانستان با برخاستن آخرین هواپیما از کابل به پایان رسیدبنا به اعلام پنتاگون، سفیر آمریکا در افغانستان و یک ژنرال آمریکایی آخرین افرادی بودند که دوشنبه‌ شب خاک افغانستان را ترک کردند. نه خانی آمده و نه خانی رفته! خری رفت خری آمد آفرین تحویل انسانهای اولیه دادین تا مرحله بعدی و جنگ یعدی

«نادر توکلی» معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران درگفتگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به خبری مبنی بر مشاهده یک مورد ویروس لامبدا در تهران در روزهای اخیر گفت: موردی از مشاهده ویروس لامبدا در تهران نداریم.

او در ارتباط با وضعیت کلی همه گیری ویروس کرونا در تهران گفت: مختصری کاهش در تعداد پذیرش بیماران سرپایی داریم که البته کمتر از پنج درصد است ولی خیلی محسوس نیست. بقیه شاخص‌ها، مانند میزان بستری مبتلایان کرونا کماکان بالا هستند. توکلی در ادامه گفت: کاملا و مشخصا به قله پیک پنجم رسیده‌ایم و تغییراتی که الان اتفاق می افتد سینوسی و نوسانی است. اگر کاهش روند مراجعان سرپایی بیمارستان‌ها ادامه پیدا کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که به سمت کاهش کلی تعداد مبتلایان کرونا برویم.

او در پاسخ به این سوال که آیا نقض مقررات بهداشتی در برخی از مراسم‌ها مانند اربعین که پیشرو داریم، می‌تواند موجب افزایش آمار ابتلای کرونا شود، گفت: هرگونه اقداماتی که منجر به ایجاد تجمع شود، اگر خارج از پروتکل‌ها باشد ممکن است تا حدی در این مساله تاثیرگذار باشد. برنامه این است که در شرایط فعلی اگر تجمعی صورت بگیرد هم با رعایت پروتکل بهداشتی باشد. دستورالعمل‌های اربعین البته هنوز ابلاغ نشده و زود است که بخواهیم درباره‌اش صحبت کنیم، اما علی‌القاعده، این تجمعات باید حتما با ملاحظات خاصی صورت بگیرند.

توکلی در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر کمبود واکسن در مراکز واکسیناسیون گفت: اگر تامین واکسن صورت نگیرد دوباره به مشکل می‌خوریم و میزان دسترسی به واکسن بسیار تعیین کننده است. ذخیره واکسن‌ها در معاونت های بهداشتی تاحدودی رو به اتمام است و قاعدتا این مساله باید در دستور کار قرار بگیرد که مشکلی ایجاد نشود.

تاثیر واکسیناسیون بر کاهش مرگ و میر در افراد واکسینه شده

او در پاسخ به این سوال که آیا واکسن‌های موجود در ایران می‌توانند در مقابل سویه لامبدا تا اندازه کافی موثر باشند، گفت: قطعا واکسن موثر هستند و بیشتر بر کاهش مرگ و میر تاثیر دارند. کاهش ابتلا به کرونا و ابتلای مجدد هر دو اتفاق می افتد اما از بیماری شدید و مرگ و میر کاسته می‌شود. بنابراین هدف هرگونه واکسن با هر برند و شرایطی کم کردن مرگ و میر است و این اتفاق برای همه برندها از جمله سینوفارم درحال رخ دادن است.

توکلی در پاسخ به این سوال که چرا موعد دریافت دوز دوم واکسن برخی از افراد واکسینه شده گذشته اما همزمان عده‌ای درحال دریافت دوز اول واکسن کرونا هستند، گفت: بازه زمانی دریافت دوز دوم لزوما به این معنی نیست که حتما در همان روز واکسن را دریافت کنند. افراد در یک بازه زمانی بعد از یک ماه دوباره می‌توانند واکسن را تجدید کنند. اگر دو هفته هم تاخیر رخ دهد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

تزریق دوز دوم واکسن برای افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند، دو تا چهار هفته پس از اتمام بیماری

او در ادامه با اشاره به ابتلا به کرونا در زمان دریافت دوز دوم واکسن گفت: افرادی که در موعد دوز دوم واکسن به کرونا مبتلا می‌شوند دو تا چهارهفته بعد از منفی‌شدن تستشان می‌توانند واکسن دریافت کنند.

توکلی با اشاره به مساله کمبود دارو گفت: در مورد داروهای کرونایی تقریبا کمبودی نداریم و تجهیزات و سرم هم خوشبختانه تامین شده است. در مورد قارچ سیاه هم داروی «آمفورتیسین بی» دچار کمبود است که دستورالعمل‌هایی برای جایگزین‌های آن مشخص شده و عملا از آنها استفاده می‌کنند. درمورد دستگاه اکسیژن‌ساز هم خوشبختانه وضعیت بحرانی نیست و هرجا کمبود باشد با تانک اکسیژن مایع جبران می‌شود.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به وضعیت کادر مراکز درمانی گفت: فشار بر کادر درمان کماکان بسیار بالاست و زمانی برای مرخصی این افراد در این ۱۶ ماه باز نشده است.