دیدگاه | نوروز برای بایدن لحظه‌ای شاعرانه برای اثرگذاری بر ایرانیان است

20/03/2021 03:03:00 ق.ظ

♦️ دیدگاه | #نوروز برای #بايدن لحظه‌ای شاعرانه برای اثرگذاری بر ایرانیان است

نوروز, بايدن

♦️ دیدگاه | نوروز برای بايدن لحظه‌ای شاعرانه برای اثرگذاری بر ایرانیان است

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

» نوشته اند نوروز امسال برای پرزیدنت بایدن نخستین مناسبت برای ارائه پیامی مستقیم خطاب به مردم ایران است و شاید نشانه ای از چگونگی رویکرد دولت او در برابر ایران را در بر داشته باشد.شوارتز و فانی می گویند پاسخ به یک پرسش ساده ممکن است لحن روابط آمریکا و ایران در چهار سال بعد را تعیین کند: آیا بایدن می تواند شعر فارسی بخواند؟

همان طور که آماندا گورمن در روز مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا به ما یادآوری کرد، شعر قدرت کلام یگانه ای در ثبت برخورد بین سیاست و فرهنگ دارد. شعر می تواند روح بخش و روشنگرانه باشد، جهل ما را بر هم بزند و به ما جرات ببخشد، زخم های تاریخی ما را آشکار کند و ما را به سوی آینده ای دیگر سوق دهد. در ایران طی قرن ها ارائه بیتی مناسب در مناسبتی درست به نحوه دستیابی، تبادل یا از دست دادن یک سرمایه فرهنگی و سیاسی کمک کرده و بنای میراث ها و سرنگونی شاهان را گذاشته است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

💩 به سر بایدن و بایدنیست. شماها فقط باید عید عربی قربان رو جشن بگیرید. پر از خون و کشتار خوشایند آیت‌الله بایدن و خامنه‌ای تبریک نوروزی ابر قدرتی که حکومت ولایی سالهاست بعنوان لولو سر خرمن و دشمن نظامش یاد میکنه ، باید در انتهدی حمایت اکثریت خواهان تغییر رژیم ولایی باشد، تا مردم ایران انرژی بیشتر برای براندازی بگیرند

هیچ چیزی برای ما تلخ تر از رفع تحریم جمهوری اسلامی و ارسال پول برای حاکمان قاتلان ایران نیست.به بایدن بگوئید، نمی‌توانید به مردمی عید را تبریک بگید اما با قاتلان و شکنجه‌گران آن مردم دوست باشید و به آنها امتیاز دهید،البته اگر کهولت سن،اجازه شنیدن و درک این واقعیت را به او بدهد.

میشل: اتحادیه اروپا برای ارائه دستورکار ملموسی برای توسعه همکاری اقتصادی با ترکیه آماده استمیشل: اتحادیه اروپا برای ارائه دستورکار ملموسی برای توسعه همکاری اقتصادی با ترکیه آماده است

دیدگاه | دردسرآفرینی‌های ایران در مراکش مشکل‌ساز استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. دردسر آفرینی های؟؟؟؟!!!!! والا گوگل تسلیت بهتر از شما فارسی مینویسه 🙄 بابا حالا یه دردسر که این حرفا رو نداره! فوقش تجهیز کردن و پول دادن به گروه‌های تروریستی بوده دیگه! شلوغش نکنین یه وقت ممکنه باعث تقویت تندروها! و تضعیف میانه‌روها! بشه و روی مذاکرات برجام اثر بذاره که واسه قلب پیرمرد خوب نیست

دیدگاه | کمپین «نه به جمهوری اسلامی» به دنبال متحد کردن مخالفان ایرانی استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. «نه به جمهوری اسلامی» آری به جمهوری اسلامی رای حق من است با هر‌کسی متحد می‌شوید، به فرقه رجوی نزدیک نشوید دشمن جان ملت ایران هست و بس

دیدگاه | تیم بایدن در برابر ایران عقب‌نشینی کرده و امتیازی هم نگرفته است🔺دیدگاه | تیم بایدن در برابر ایران عقب‌نشینی کرده و امتیازی هم نگرفته است ▪️از متن| هیات تحریریه نیویورک پست در سرمقاله‌ای نوشته است تیم بایدن حتی پیش از این که گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین تمام شود در برابر ایران عقب‌نشینی کرد. رابرت مالی جز مالوندن آخوندا با کیسه های دلار و تامین مال جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی شصت درصدی اورانیوم، هیچ غلطی نکرد.

دیدگاه | یادداشت ری تکیه: آمریکا می‌تواند از اشتیاق برای آزادی در ایران حمایت کند♦️ دیدگاه | یادداشت ری تکیه: آمریکا می‌تواند از اشتیاق برای آزادی در ایران حمایت کند ▪️دسترسی جمهوری اسلامی به بازار بین المللی باید در گرو بهبود رفتارش با شهروندانش باشد. شوروی از این امر معاف نشد. ملاها نیز نباید از آن معاف شوند. بیشتر بخوانید: تا زمانی که اروپا و دولت بایدن در فکر سازش با رژیم جنایتکار ملاها باشند شعار حمایت آنها از مردم ایران و حقوق بشر، شعاری پوچ و مضحک است. اروپاییها و دموکراتهای آمریکا سالهاست چشم خود را به روی جنایات و ماهیت تروریستی رژیم ملاها بسته اند و خیال خام اصلاح این رژیم را در سر دارند. آمریکا با بایدنش گه خورد فعلا که دارن سر خون ما مردم اینجا معامله می کنن. دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت ابالفضل رو؟!! رژیم عقیدتی ایدئولوژی فرقه تبهکار شیعه آخوندی سپاهی در ایران در راه رژیم هایی همچون شوروی سابق و نازیستها گام برداشته. تا خامنه ای ملعون زنده هست این رِوال ادامه دارد. مرگ_بر_اصل_ولایت_فقیه مرگ_بر_خامنه‌ای نه_به_جمهوری_اسلامی

هیل » نوشته اند نوروز امسال برای پرزیدنت بایدن نخستین مناسبت برای ارائه پیامی مستقیم خطاب به مردم ایران است و شاید نشانه ای از چگونگی رویکرد دولت او در برابر ایران را در بر داشته باشد.06.نشنال اینترست » نوشته است ایران به لحاظ تاریخی از هر گونه ستیزه جویی علیه رژیم های غرب گرا، فارغ از گرایش مذهبی و سیاسی شان، حمایت کرده است.بولوارک » نوشته است قدرت این کارزار از تشخیص این واقعیت می آید که رژیم جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست.

شوارتز و فانی می گویند پاسخ به یک پرسش ساده ممکن است لحن روابط آمریکا و ایران در چهار سال بعد را تعیین کند: آیا بایدن می تواند شعر فارسی بخواند؟ همان طور که آماندا گورمن در روز مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا به ما یادآوری کرد، شعر قدرت کلام یگانه ای در ثبت برخورد بین سیاست و فرهنگ دارد. شعر می تواند روح بخش و روشنگرانه باشد، جهل ما را بر هم بزند و به ما جرات ببخشد، زخم های تاریخی ما را آشکار کند و ما را به سوی آینده ای دیگر سوق دهد.2021 استانبول/خبرگزاری آناتولی شارل میشل: اتحادیه اروپا برای ارائه دستورکار ملموسی برای توسعه همکاری اقتصادی با ترکیه و افزایش سطح رابطه میان مردم کشورهای اتحادیه و ترکیه آماده است. در ایران طی قرن ها ارائه بیتی مناسب در مناسبتی درست به نحوه دستیابی، تبادل یا از دست دادن یک سرمایه فرهنگی و سیاسی کمک کرده و بنای میراث ها و سرنگونی شاهان را گذاشته است. به گزارش یک مقام رسمی، او با اسم ابراهیم یوسف وارد مراکش می شد. پیام نوروزی ریاست جمهوری آمریکا نه نیازی به شعر فارسی و نه اساسا هیچ اشاره ای به سیاست در ایران ندارد. پرزیدنت جرج بوش از این مناسبت صرفا برای تاکید بر این استفاده کرد که چگونه این جشن خانواده ها و دوستان را گردهم می آورد و آن ها که نوروز را در ایالات متحده جشن می گیرند بازتاب دهنده تنوع فرهنگی و تکثر سنت ها هستند. کمپین «نه به جمهوری اسلامی» دعوت از هر کسی است که مخالف رژیم است؛ رژیمی که شرارت هایش هیچ خانواده ای را بی آسیب نگذاشته است.

اما پرزیدنت باراک اوباما از پیام های نوروزی اش برای اشاره به مسائلی که مایه رنجش خاطر مردم ایران شده و امور ایالات متحده و ایران را تهدید کرده است استفاده می کرد و در عین حال یکی دو بیت شعر فارسی را می افزود تا لحن عمومی پیام خود و نگرش شخصی اش درباره وضعیت روابط آمریکا و ایران را به شکلی فشرده بیان کند. در سال ۲۰۱۴، یک مامور حزب الله به ظن طراحی یک حمله تروریستی در لیما در پرو بازداشت شد. اوباما در نخستین پیام خود در سال ۲۰۰۹ از سعدی نقل قول کرد و گفت «بنی آدم اعضای یکدیگرند، که در آفرینش ز یک گوهرند» تا پس از سال‌های پر تنش دولت بوش بر یک آغاز تازه در روابط آمریکا و ایران تاکید بگذارد. او در سال ۲۰۱۱ در حالی که هنوز زخم های انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران تازه بود این شعر سیمین بهبهانی را خواند: «اگر چه پیرم ولی هنوز، مجال تعظیم اگر بُوَد، جوانی آغاز می‌کنم، کنار نوباوگان خویش» تا به جوانان ایران روحیه بخشد و بگوید مبارزه آن ها بی حاصل نخواهد بود و روزی کشورشان را رهبری خواهند کرد. اوباما در آخرین پیام نوروزی اش از امکان آینده ای روشن و ایرانی در ارتباط بیشتر با جهان خبر داد و کلام فریدون مشیری را یادآوری کرد: «باز کن پنجره ها را، که نسیم، روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد. ایرانی ها ادعا می کردند مخالفان جمهوری اسلامی هستند.» پرزیدنت دونالد ترامپ در چهار پیام نوروزی اش به اشعار فارسی ارجاعی نداد و در عوض کلام کوروش و داریوش، پادشاهان دوران پیش از اسلام در ایران، را آورد تا حکومت ایران را مورد انتقاد قرار دهد و بر خطر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کند. پدران و مادران دیگر کشته شدگان بی شمار موج ترور و سرکوب رژیم و ایرانیان در سراسر جهان هم به این کمپین پیوسته اند.

انتظار می رود پیام نوروزی بایدن بیشتر نزدیک به پیام اوباما باشد تا ترامپ، به خصوص که دولت بایدن نسبت به بازگشت به توافق هسته ای ابراز تمایل کرده است. اما مسیر روابط آمریکا و ایران چندان قابل پیش بینی نیست. یک عامل حزب الله با مدارک جعلی در مراکش در پی چیست؟ مراکش دو بار طی یک دهه روابط خود را با ایران قطع کرد: نخست در سال ۲۰۰۹ بر سر ادعای جمهوری اسلامی به مالکیت بحرین، و در سال ۲۰۱۸ حدود یک سال پس از بازگشایی سفارت ایران در مراکش، وزیر خارجه آن کشور تهران را به اعزام عوامل حزب الله و تجهیز «جبهه پولیساریو»، گروهی که مراکش با آن در «صحرای غربی» در جنگ است، متهم کرد. انتخاب ابیاتی از شعر فارسی می تواند نشانه ای از این باشد که بایدن قصد دارد، در میان امید محتاطانه، بدبینی شدید و بی اعتمادی عمیق، چگونه روابط ایالات متحده با ایران را شکل دهد. حتی ممکن است شعر حوزه علاقه این رئیس جمهوری نباشد و ایرادی هم ندارد. اما امید جدی این است که بایدن و همتای ایرانی او هزینه انسانی روابط پر تنش آمریکا و ایران را از منظر تحریم، اقدام نظامی یا دیگر جنبه ها تشخیص دهند. مراکش سال ۲۰۱۷ به درخواست ایالات متحده قاسم تاج الدین، یک تامین کننده مالی حزب الله، را هنگام عبور ترانزیت از آن کشور دستگیر و به آمریکا تحویل داد. ایرانیان دریافته اند که جمهوری اسلامی قادر و مایل به تغییرات تدریجی نیست.

همان طور که پروین اعتصامی زمانی گفت: «وقت گذشته را نتوانی خرید باز | مفروش خیره، کاین گهر پاک بی بهاست.» * برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست. در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید: . به خصوص که دو ماه پیش از آن رهبران جبهه پولیساریو به سه دهه صلح با مراکش پایان داده بودند.