دیده‌بان حقوق بشر: قطع اینترنت در ایران نقض حقوق بین‌الملل است | DW | 20.11.2019

20/11/2019 01:25:00 ب.ظ

دیده‌بان حقوق بشر با استناد به قوانین بین‌المللی گفته است که نیروهای نظامی تنها مجازند در برخی موارد از سلاح گرم استفاده کنند و باید بلافاصله مورد را به دادستانی اطلاع دهند.

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین, دیده‌بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر با استناد به قوانین بین‌المللی گفته است که نیروهای نظامی تنها مجازند در برخی موارد از سلاح گرم استفاده کنند و باید بلافاصله مورد را به دادستانی اطلاع دهند.

دیده‌بان حقوق بشر با استناد به قوانین بین‌المللی گفته است که نیروهای نظامی تنها مجازند در برخی موارد از سلاح گرم استفاده کنند و باید بلافاصله مورد را به دادستانی اطلاع دهند.

این سازمان حقوق بشری با استناد به قوانین بین‌المللی در این باره می‌نویسد: «طبق معیارهای بین‌المللی حقوق بشر، مأموران انتظامی تنها در شرایط بسیار ضرور باید از قوه قهر استفاده کنند، آنهم تا حدی که برای کسب یک هدف پلیسی مشروع لازم باشد. این نیروها تنها باید وقتی از گاز اشک‌آور استفاده کنند که برای پیشگیری از آسیب بدنی بیشتر ضرورت دارد. در صورت امکان، آنها باید پیش از شلیک هشدار دهند. آنها، مخصوصاً در محیط‌های بسته یا در صورت شلیک از فاصله نزدیک یا در حضور گروه‌های آسیب‌پذیر مانند کودکان، باید اثر احتمالی استفاده از گاز اشک‌آور را مورد بررسی قرار دهند. در جریان اعتراضات خشونت‌بار، کاربرد گاز‌اشک‌آور باید متناسب با جدیت جرایم و در خدمت یک هدف انتظامی مشروع باشد، و باید ترجیحاً در کنار دیگر شیوه‌های غیرمرگبار به کار بسته شود. کاربست تعمدی قوه قهر مرگبار تنها در شرایطی مجاز است که برای دفاع از جان افراد کاملاً ضرورت داشته باشد.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

نقض گسترده حقوق بشر با قطع اینترنت و انسداد کامل خبری طی سه روز در ایران

دفتر حقوق بشر سازمان ملل از خشونت علیه معترضان در ایران ابراز نگرانی کرد🔺دفتر حقوق بشر سازمان ملل از خشونت علیه معترضان در ایران ابراز نگرانی کرد ⚡️سخنگوی دفتر حقوق_بشر سازمان_ملل نسبت به استفاده از مهمات جنگی ماموران علیه معترضان در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده است.

اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند🔺اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند ⚡️اسرائیل از هدف قرار دادن مواضع نظامی نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه در شب گذشته خبر داده است.

ترکیه: تصمیم آمریکا درباره شهرک‌های یهودی‌نشین مغایر با حقوق بین‌المللی استترکیه: تصمیم آمریکا درباره شهرک‌های یهودی‌نشین مغایر با حقوق بین‌المللی است

سکوت مقامات ایران درباره کشته‌‌شدگان؛ یک منبع حقوق بشری می‌گوید تنها در کردستان ۳۴ نفر کشته شده‌اندسکوت مقامات ایران درباره کشته‌‌شدگان؛ یک منبع حقوق بشری می‌گوید تنها در كردستان ۳۴ نفر کشته شده‌اند تاکنون هویت چهار نفراز افراد جان باخته در شهرجوانرود بە نام‌های کاوە محمدی، حمزە نقدی، ابراهیم مرادی و مبین عبداللهی برای این نهاد حقوق بشری احراز شده است

نقض گسترده حقوق بشر با قطع اینترنت و انسداد کامل خبری طی سه روز در ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای ادامه سرکوب تظاهرکنندگان و قطعی اینترنت در ایران را محکوم کرد.نه‌تنها رسانه‌های داخل کشور از خبررسانی واقعی و نوشتن مطالب «منفی و انتقادی» درباره اعتراضات گسترده مردم به گرانی بنزین به مدت چهار روز است که منع شده‌اند بلکه با قطع اینترنت از شامگاه شنبه ۲۵ آبان به‌طورکلی ارتباط ایران با جهان قطع‌شده و حتی دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز قادر به اطلاع‌رسانی از وضعیت داخل نیستند.واکنش برخی دیگر از اعضای کنگره به اعتراضات در ایران؛ ایستادگی شجاعانه مقابل رژیمی ستمگر از راست، سناتورها ریک اسکات، راجر ویکر، مارکو روبیو و ادوارد مارکی تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند.واکنش برخی دیگر از اعضای کنگره به اعتراضات در ایران؛ ایستادگی شجاعانه مقابل رژیمی ستمگر از راست، سناتورها ریک اسکات، راجر ویکر، مارکو روبیو و ادوارد مارکی تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند.

دفتر این سازمان در بیروت در بیانیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه ۲۸ آبان منتشر کرد، نوشت که نیروهای امنیتی ایران در برخورد با اعتراضات"بیش از حد از نیروی قهریه" استفاده کرده است. این سازمان حقوق بشری با استناد به قوانین بین‌المللی در این باره می‌نویسد: «طبق معیارهای بین‌المللی حقوق بشر، مأموران انتظامی تنها در شرایط بسیار ضرور باید از قوه قهر استفاده کنند، آنهم تا حدی که برای کسب یک هدف پلیسی مشروع لازم باشد. درواقع این دولت با قطع سراسری اینترنت کاملا خیال خودش را بابت سانسور راحت کرده است. این نیروها تنها باید وقتی از گاز اشک‌آور استفاده کنند که برای پیشگیری از آسیب بدنی بیشتر ضرورت دارد. ریک اسکات، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا روز دوشنبه ۲۷ آبان با اشتراک گذاشتن ویدئوی پایین کشیدن بنر حکومتی «مرگ بر آمریکا» توسط یکی از معترضان زن در ایران، در توئیتر از اعتراضات مردم ایران با عنوان «ایستادگی خارق العاده شجاعانه در برابر رژیم ستمگر» یاد کرد. در صورت امکان، آنها باید پیش از شلیک هشدار دهند. بااین‌حال، این بار قطع اینترنت به شکل سراسری و ممتد صورت گرفته در شرایطی که با تحریم‌های آمریکا هم شهروندان ایران قادر به وصل شدن به شبکه‌های دیگر جهانی نیستند. آنها، مخصوصاً در محیط‌های بسته یا در صورت شلیک از فاصله نزدیک یا در حضور گروه‌های آسیب‌پذیر مانند کودکان، باید اثر احتمالی استفاده از گاز اشک‌آور را مورد بررسی قرار دهند. به عنوان کشوری عاشق آزادی، ما در کنار کسانی که در سراسر جهان برای آزادی و دموکراسی می جنگند، می‌ایستیم.

در جریان اعتراضات خشونت‌بار، کاربرد گاز‌اشک‌آور باید متناسب با جدیت جرایم و در خدمت یک هدف انتظامی مشروع باشد، و باید ترجیحاً در کنار دیگر شیوه‌های غیرمرگبار به کار بسته شود. بر اساس این قطعنامه «هرگونه حقوقی که افراد در حالت آفلاین دارند، باید در حالت آنلاین نیز برقرار بوده و صیانت شود.» ادوارد مارکی، سناتور دموکرات ماساچوست نیز با به اشتراک گذاشتن تصویری از یک مقاله درباره اعتراضات ایران نوشت: «دولت ایران باید دسترسی مردم به اینترنت را بازگرداند و سپاه پاسداران باید از تهدید بیشتر معترضان خودداری کند. کاربست تعمدی قوه قهر مرگبار تنها در شرایطی مجاز است که برای دفاع از جان افراد کاملاً ضرورت داشته باشد.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در جریان اعتراضات موسوم به"جلیقه زردها" در فرانسه که معترضان با خشونت به اماکن تاریخی حمله کرده و به آنها آسیب رساندند، پلیس فرانسه فقط از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش استفاده کرد.  تاکنون ایران پس از تصویب این قطعنامه به طور مشخص دو بار آن را در «دی ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸» نقض کرده است. دیده‌بان حقوق بشر در ادامه بیانیه خود به اصول پایه‌ای سازمان ملل درباره استفاده از سلاح گرم از سوی نیروهای انتظامی اشاره کرده و می‌نویسد: «اصول پایه‌ای سازمان ملل درباره استفاده از زور و سلاح‌های گرم توسط مأموران انتظامی، مقامات را ملزم می‌کند که از طریق فرایند دادرسی یا اداری مستقل، تمام موارد قتل یا مصدومیت افراد با سلاح گرم مأموران انتظامی را به سرعت گزارش کرده و مورد بررسی قرار دهند.» همچنین لویس فرانکل، نماینده دموکرات ایالت فلوریدا با اشاره به قطع اینترنت و سرکوب معترضان توسط رژیم جمهوری اسلامی، نوشت: «ما باید رژیم را به خاطر تداوم تعرض به حقوق بشر وادار به پاسخگویی کنیم و همبستگی خود را با مردمی که خواستار آینده ای بهتر هستند، نشان دهیم.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این در حالی است که با گذشت شش روز از آغاز اعتراضات در ایران و بهرغم اینکه سازمان عفو بین‌الملل گزارش داده که دستکم ۱۰۶ نفر در جریان این اعتراضات جانشان را از دست داده‌اند، تنها کشته شدن سه نفر از سوی مقامات ایران تایید شده است. در دی‌ ۱۳۹۶ هم برخی از شبکه‌های اجتماعی را فیلتر یا در اپلیکیشن‌ها اختلال ایجاد کردند و فقط قطعی اینترنت نیم ساعت بود.» حساب توئیتر اعضای جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز سخنان مایکل مک‌کال، عضو این کمیته، را منتشر کرده است که گزارش‌ها درباره «سرکوب وحشیانه اعتراضات و اختلال شدید اینترنت» در ایران را نگران کننده خواند.

محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان، مرگ یک معترض را  در جمعه شب ۲۴ آبان، اولین روز اعتراضات به افزایش قیمت بنزین تأیید کرد. محمودآبادی به خبرگزاری ایسنا گفت"هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر" و"پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع" است. این بار انگار پریز را کلا کشیدند بیرون و کشور را با قطع کامل اینترنت مواجه کردند.» پیشتر، دو عضو دیگر کنگره ایالات متحده نیز به اعتراضات گسترده مردم ایران واکنش نشان دادند. فرماندار موقت سیرجان همچنین تایید کرد که نیروهای امنیتی در سیرجان اقدام به تیراندازی کرده‌اند اما افزود که نیروهای انتظامی تنها"مجوز شلیک تیر هوایی را داشتند"و"هیچ کدام از نیروهای امنیتی دستور شلیک مستقیم را نداشتند". شنبه ۲۵ آبان نیز مسعود مرسل‌پور، فرماندار شهریار، به خبرگزاری فارس گفت که عده‌ای به گفته او"آشوبگر" تلاش کرده‌اند تا وارد پایگاه بسیج چهاردانگه شوند و در پی مقاومت نیروهای بسیج یک نفر کشته و هفت تن دیگر مجروح شده‌اند. رفتار حاکمیت این بار بسیار خشن‌تر است.  اسدالله عباسی، نماینده مجلس نیز به خبرگزاری انتخاب گفته است، محمود شاه‌نشین، نماینده شهریار، در جلسه‌ای پشت درهای بسته در مجلس درباره اعتراضات مربوط به افزایش قیمت بنزین گفته"در منطقه خودشان یک نفر بر اثر پرتاب سنگ جان خودش را از دست داده که ابتدا گفته شد بر اثر گلوله بوده ولی بعد مشخص شد بر اثر پرتاب سنگ این فرد به کما رفته و جان خود را از دست داده است". همچنین «ویلیام هرد» نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه در توئیتی با طرح این پرسش که چرا اعتراضات ایران اهمیت دارد، خود در پاسخ نوشت: تنها راهی که ما ایران را از حمایت از تروریسم و دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای باز می‌داریم، تغییر حکومت است، و این تنها زمانی رخ می دهد که مردم ایران به پا خیزند. همچنین «ویلیام هرد» نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه در توئیتی با طرح این پرسش که چرا اعتراضات ایران اهمیت دارد، خود در پاسخ نوشت: تنها راهی که ما ایران را از حمایت از تروریسم و دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای باز می‌داریم، تغییر حکومت است، و این تنها زمانی رخ می دهد که مردم ایران به پا خیزند.

ویدیوهایی که تا پیش از قطع اینترنت در ایران منتشر می‌شد، نشان از تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی به تظاهرکنندگان داشت.» تنها مراکز دولتی، بانک‌ها و بیمارستان‌ها، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها و جاهای دیگری شبیه به این، دارای اینترنت هستند. کسانی هم که توانسته‌اند در این چند روز با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند تایید کرده‌اند که نیروهای انتظامی مستقیما به تظاهرکنندگان شلیک کرده‌اند. "حکومت باید دسترسی به اینترنت را تضمین کند" سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بخش دیگری از بیانیه‌اش به قطع کامل اینترنت در ایران اشاره کرده و آن را ناقض حقوق بین‌الملل دانسته است.» از سوی دیگر، تحریم‌های آمریکا در حوزه سرویس‌های اینترنتی باعث شده تا مردم ایران نسبت به حق دسترسی آزاد به اینترنت این روزها به‌طور کامل محروم شوند. برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها حاکی از کشته شدن تعدادی از معترضان در اعتراض‌های گسترده به افزایش قیمت بنزین است. اینترنت در ایران از غروب شنبه ۲۵ آبان به طور کامل قطع شده است. دیده‌بان حقوق بشر در این باره نوشته است: «طبق قانون بین‌المللی حقوق بشر، ایران متعهد است تضمین کند که محدودیت‌های اینترنت مطابق قانون و پاسخی متناسب به نگرانی‌های مشخص امنیتی است. با توجه به تحریم، وقتی دولت ایران اینترنت ملی خود را قطع می‌کند که تنها سرویس اینترنتی فعلی ایران است هیچ شهروندی دسترسی به اینترنت نخواهد داشت. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

مقامات نباید از قطعی‌های گسترده و غیرتبعیض‌آمیز به منظور محدود کردن جریان اطلاعات یا آسیب‌زدن به توانایی شهروندان در اظهار نظر سیاسی و تجمع آزادانه استفاده کنند. جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم.» مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: «مقامات با جدا کردن ایرانیان از اتصال به اینترنت جهانی امیدوارند سرکوب خونین‌شان علیه مردم خود را از بقیه جهان پنهان کنند. حالا وقتی دولت اینترنت را قطع می‌کند خیالش راحت است که دیگر شهروندان به مدد تحریم قادر به دسترسی به هیچ شبکه دیگری برای وصل شدن به جهان نیستند.» او افزود: «نهادهای بین‌المللی باید به ایران فشار بیاورند تا فوراً اینترنت را وصل کنند و نقض‌ها را مورد بازرسی قرار دهند.» قطع اینترنت در ایران مورد اعتراض بسیاری از فعالان رسانه‌ای، مدنی و سیاسی قرار گرفته و در حال حاضر یک پتیشن به ابتکار شیرین عبادی در اینترنت منتشر شده تا برای اعتراض در این زمینه امضا جمع‌آوری کرده و به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ارسال گردد. درحالی‌که در گذشته چون به سرویس‌های جهانی وابستگی زیادی بود، مقامات ایرانی قادر نبودند به‌سادگی اینترنت را قطع کنند. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند. شنیدن صوت ..