دویچه بانک به همکاری‌های مالی خود با ترامپ پایان می‌دهد | DW | 12.01.2021

23/10/1399 02:35 ب.ظ

ارزش 'برند ترامپ' در بازارهای بورس میلیاردها دلار بود. ترامپ با عملکرد خود به 'شرکت خانوادگی ترامپ' آسیب زیادی رسانده است. دویچه بانک نیز اعلام کرده که به همه فعالیت‌های مالی و بانکی خود با این شرکت خاتمه می‌دهد.

دویچه بانک به همکاری‌های مالی خود با ترامپ پایان می‌دهددر این گزارش آمده است که عملکرد روزهای گذشته دونالد ترامپ از ارزش"برند ترامپ" به‌شدت کاسته است. بنا بر این گزارش پس از آنکه دونالد ترامپ هفته گذشته هواداران خود را به حمله به ساختمان کنگره ترغیب کرده، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اقتصادی از همکاری با او سر باز زده‌اند.

در این گزارش آمده است که عملکرد روزهای گذشته دونالد ترامپ از ارزش"برند ترامپ" به‌شدت کاسته است. بنا بر این گزارش پس از آنکه دونالد ترامپ هفته گذشته هواداران خود را به حمله به ساختمان کنگره ترغیب کرده، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اقتصادی از همکاری با او سر باز زده‌اند.

این وام‌ها مربوط به سه پروژه ایجاد کلوب گلف میامی، هتل لوکس واشگنتن و هتلی است که در شیکاگو ایجاد شده است. این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت وینترشال که از شرکت‌های وابسته به شرکت آلمانی BASF است موفق شد در مذاکرات خود با شرکت ملی نفت ایران، در آوریل سال ۲۰۱۶ مقدمات همکاری متقابل را فراهم آورد. اما این شرکت هنوز تصمیم مربوط به سرمایه‌گذاری در ایران را اتخاذ و اجرا نکرده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

همین نکته نشون میده که ترامپ در پی منفعت شخصی نبوده و به شعار اول امریکای خودش خوب عمل کرده. من طرفدارش نیستم اما واقعا فکر میکنم جهت‌گیری‌های بین‌المللی اون بسیار درست بوده. شما که همچنان دنباله روی سیاستهایش هستید چرا؟😅 مارک آنتونی تو هم؟؟؟!!! به تخم مرغای خونه ترامپ

دویچه بانک به همکاری‌های مالی خود با ترامپ پایان می‌دهد

ارزش"برند ترامپ" در بازارهای بورس میلیاردها دلار بود. ترامپ با عملکرد خود به"شرکت خانوادگی ترامپ" آسیب زیادی رسانده است. دویچه بانک نیز اعلام کرده که به همه فعالیت‌های مالی و بانکی خود با این شرکت خاتمه می‌دهد.دونالد ترامپ نه تنها به حیثیت سیاسی خود آسیب رسانده است، بلکه به شرکت خانوادگی"ترامپ" نیز از منظر اقتصادی لطمه سنگینی زده است.

روزنامه اقتصادی آلمانی هندلزبلات روز سه‌شنبه ۲۳ دی (۱۲ ژانویه) با انتشار گزارشی از پایان همکاری دویچه بانک با شرکت ترامپ خبر داده است.

در این گزارش آمده است که عملکرد روزهای گذشته دونالد ترامپ از ارزش"برند ترامپ" به‌شدت کاسته است. بنا بر این گزارش پس از آنکه دونالد ترامپ هفته گذشته هواداران خود را به حمله به ساختمان کنگره ترغیب کرده، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اقتصادی از همکاری با او سر باز زده‌اند.

یکی از شرکت‌ها و مؤسسات بزرگی که از قطع همکاری‌های خود با شرکت ترامپ سخن گفته، دویچه بانک است. دویچه بانک بزرگ‌ترین تأمین‌کننده مالی دونالد ترامپ و شرکت او محسوب می‌شود. هندلزبلات در ادامه گزارش خود نوشته است که دویچه بانک از این پس هیچ همکاری با شرکت ترامپ انجام نخواهد داد.دویچه بانک در توضیح خود یادآور شده است که مسئولان این بانک نسبت به بازگشت پول خود از سوی شرکت ترامپ مطمئن نیستند. سخنگوی دویچه بانک، از ارائه توضیح بیشتری پیرامون تصمیم این بانک مبنی بر قطع همکاری با ترامپ خودداری ورزیده است.

باید یادآور شد که دویچه بانک در مجموع حدود ۳۴۰ میلیون دلار وام وصول‌نشده از شرکت ترامپ دارد. دونالد ترامپ شخصا پرداخت این پول را تضمین کرده است.

این وام‌ها مربوط به سه پروژه ایجاد کلوب گلف میامی، هتل لوکس واشگنتن و هتلی است که در شیکاگو ایجاد شده است.

موعد پرداخت این سه وام در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ است. شرکت ترامپ تا کنون اصل این وام‌ها را پرداخت نکرده و تنها بهره‌بانکی را به حساب دویچه بانک واریز کرده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندکمپانی فرانسوی توتال موفق به امضای بزرگترین قرارداد نفت و گاز پس از توافق هسته‌ای شد. مقدمات این قرارداد در نوامبر ۲۰۱۶ فراهم شد و در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ توسط مسئولان این کمپانی، شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس امضا شد. موضوع قرارداد: بهره‌برداری از بزرگترین حوزه گاز طبیعی جهان در پارس جنوبی.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت وینترشال که از شرکت‌های وابسته به شرکت آلمانی BASF است موفق شد در مذاکرات خود با شرکت ملی نفت ایران، در آوریل سال ۲۰۱۶ مقدمات همکاری متقابل را فراهم آورد. اما این شرکت هنوز تصمیم مربوط به سرمایه‌گذاری در ایران را اتخاذ و اجرا نکرده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندکمپانی بریتانیایی شل در دسامبر ۲۰۱۶ طرح اولیه قرارداد بهره‌برداری از منابع نفت و گاز آزادگان، یادآوران و کیش را امضا کرد. پروژه توسعه این میادین نیز هنوز به مرحله اجرا در نیامده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندکمپانی نفتی اتریشی OMV و شرکت گازپروم وابسته به شرکت نفتی گازپروم‌نفت تصمیم دارند با شرکت ملی نفت ایران در زمینه‌های اکتشافی و حفاری منابع نفت و گاز همکاری کنند.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت ملی هواپیمایی ایران، ایران‌ایر، اقدام به سفارش خرید یکصد هواپیمای ایرباس نموده است. نخستین هواپیما در ژانویه سال ۲۰۱۷ به ایران تحویل داده شد.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا که رقیب شرکت ایرباس است نیز سفارش فروش ۸۰ هواپیما به شرکت ملی هواپیمایی ایران، ایران‌ایر، را دریافت کرده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببیننداز آن گذشته، شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام آمادگی کرده است ۴۵ فروند هواپیما به شرکت هواپیمایی خصوصی ایران‌ایرتور و همچنین ۲۸ هواپیما به شرکت هواپیمایی زاگرس بفروشد.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت آسمان، که سومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایران است در ماه ژوئن اقدام به سفارش خرید ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ نموده است. این نخستین قرارداد خریدی است که پس از آغاز زمامداری دونالد ترامپ بین شرکت آسمان و بوئینگ امضا شده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت آلمانی زیمنس در اکتبر سال ۲۰۱۶ قراردادی پیرامون بهینه‌سازی شبکه ریل قطار ایران با مقامات آن کشور امضا کرد. افزون بر این قرار است که زیمنس قطعات مربوط به تولید ۵۰ لوکوموتیو گازوئیلی‌‌برقی را در اختیار ایران قرار دهد.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندرقیب فرانسوی زیمنس، یعنی شرکت آلستوم نیز یک قرارداد مشارکت انتفاعی (joint venture) با ایران امضا کرده است. هدف از این قرارداد ساخت مترو و قطارهای بین‌ شهری است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت چینی CMC نیز پذیرفته است تجهیزات الکتریکی مربوط به ایجاد یک خط قطار سریع بین تهران و مشهد را در اختیار ایران قرار دهد.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت آلمانی فولکس‌واگن نیز پس از ۱۷ سال دوری از بازارهای ایران به بازار این کشور بازگشته و اقدام به صدور دو نوع خودروی"تیگوان" و"پاسات" نموده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت خودروسازی دایملر نیز کامیون‌های مدل"فوسو" را در اختیار شرکت خودروسازی ماموت قرار داده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت خودروسازی فرانسوی رنو نیز یک قرارداد مشارکت انتفاعی با ایران امضا کرده است. هدف از این قرارداد ایجاد یک شاخه تولید خودرو با ظرفیت ۱۵۰ هزار دستگاه در سال است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندشرکت خودروسازی فرانسوی پژو پیش از تحریم‌ها مهم‌ترین عرضه‌کننده‌ی خودروی اروپایی در ایران بود. شرکت پژو پس از توافق هسته‌ای و در سال ۲۰۱۶ اقدام به امضای چند قرارداد مشارکت انتفاعی با شرکت‌های ایرانی نمود. هدف تولید مدل جدیدی از این خودرو با مشارکت و همکاری ایران اعلام شده است.

این شرکت‌ها می‌توانند از سیاست ترامپ در قبال ایران آسیب ببینندبانک اتریشی"اوبربانک" نخستین موسسه مالی اروپایی بود که پس از رفع تحریم‌ها اقدام به امضای یک توافق مالی با ایران نمود.