دولت آمریكا فروش جنگنده‌های اف‌۳۵ به امارات را تأیید كرد | DW | 11.11.2020

21/08/1399 10:59 ق.ظ

دولت ایالات متحده فروش جنگنده‌های پیشرفته‌ اف‌۳۵ به امارات متحده عربی را تأیید کرد. مایک پمپئو کنگره را از این قصد دولت آگاه کرد. قرار است ۵۰ فروند از این جنگنده‌ها به قیمت بیش از ده میلیارد دلار به امارات فروخته شود.

دولت ایالات متحده فروش جنگنده‌های پیشرفته‌ اف‌۳۵ به امارات متحده عربی را تأیید کرد. مایک پمپئو کنگره را از این قصد دولت آگاه کرد. قرار است ۵۰ فروند از این جنگنده‌ها به قیمت بیش از ده میلیارد دلار به امارات فروخته شود. این قرارداد شامل حداکثر ۵۰ فروند هواپیمای جنگنده اف‌۳۵ به ارزش ده میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است. در این قرارداد هم‌چنین فروش مهماتی به ارزش ده میلیارد دلار و ۱۸ فروند پهپاد به ارزش تقریبا سه میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

پمپئو به نمایندگان کنگره گفت که امارات متحده عربی مدت‌هاست که"شریک امنیتی" مهم ایالات متحده به شمار می‌رود. به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، توافق"تاریخی" دولت‌های خلیج فارس برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل، فرصتی منحصر به فرد برای"تغییر مثبت چشم‌انداز راهبردی منطقه" را فراهم آورده است.

اشاره پمپئو به توافق امارات و بحرین برای عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائيل در ماه اوت گذشته است که با میانجی‌گری دولت آمریکا به دست آمد. عادی‌سازی مناسبات اعراب با اسرائيل شامل کشور سودان نیز می‌شود. وزیر امور خارجه آمریکا هم‌چنین در توضیح دلایل فروش تسلیحات پیشرفته به امارات گفت، ایالات متحده و امارات"دشمن مشترکی" به نام ایران دارند.دولت اسرائيل پیش از این با فروش جنگنده‌های پیشرفته اف‌۳۵ به امارات به شدت مخالت می‌کرد، زیرا نگران برهم خوردن موازنه قوا در منطقه به زیان خود بود. اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اخیراً اظهار داشت که دولت وی هیچ اعتراضی به قرارداد جدید تسلیحاتی ایالات متحده با امارات ندارد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

امریکا باید ما رو توی سودش شریک کنه تمام بازاریابی خاورمیانه رو انجام میدیم یا خدا ۲۰۰ میلیون دلار الان از فردا ایران موفق به ساخت پیشرفته ترین جنگنده ها خواهد شد😶😶 بنظرتون آیا جمهوری اسلامی بیشتر از همه به نفع آمریکا نیست؟؟ قشنگ به بهانه ما کلی سلاح فروخته قیمت نفت هم که خیلی کمه اختلاس گرا و فرزندان مسئولین جمهوری اسلامی هم که پول همین نفت را زحمت می کشند می برند در بانک های کانادا و آمریکا نخبه هامون هم که فرار می کنند میروند آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۰ آبان (۱۰ نوامبر) به کنگره ایالات متحده آمریکا اطلاع داد که دولت این کشور قراردادی را برای فروش ۲۳ میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته به امارات متحده عربی به تصویب رسانده است.

این قرارداد شامل حداکثر ۵۰ فروند هواپیمای جنگنده اف‌۳۵ به ارزش ده میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است. در این قرارداد هم‌چنین فروش مهماتی به ارزش ده میلیارد دلار و ۱۸ فروند پهپاد به ارزش تقریبا سه میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.پمپئو به نمایندگان کنگره گفت که امارات متحده عربی مدت‌هاست که"شریک امنیتی" مهم ایالات متحده به شمار می‌رود. به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، توافق"تاریخی" دولت‌های خلیج فارس برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل، فرصتی منحصر به فرد برای"تغییر مثبت چشم‌انداز راهبردی منطقه" را فراهم آورده است.

اشاره پمپئو به توافق امارات و بحرین برای عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائيل در ماه اوت گذشته است که با میانجی‌گری دولت آمریکا به دست آمد. عادی‌سازی مناسبات اعراب با اسرائيل شامل کشور سودان نیز می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا هم‌چنین در توضیح دلایل فروش تسلیحات پیشرفته به امارات گفت، ایالات متحده و امارات"دشمن مشترکی" به نام ایران دارند.دولت اسرائيل پیش از این با فروش جنگنده‌های پیشرفته اف‌۳۵ به امارات به شدت مخالت می‌کرد، زیرا نگران برهم خوردن موازنه قوا در منطقه به زیان خود بود. اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اخیراً اظهار داشت که دولت وی هیچ اعتراضی به قرارداد جدید تسلیحاتی ایالات متحده با امارات ندارد.

دولت آمریکا در پایان ماه اکتبر کنگره را از قصد خود برای فروش جنگنده‌های رادارگریز اف۳۵ به امارات مطلع کرده بود. دموکرات‌ها که اکثریت را در مجلس نمایندگان در اختیار دارند، نسبت به قرارداد فروش تسلیحات پیشرفته به امارات مردد هستند. آنها نگران تضعیف اسرائيل در پی دستیابی کشورهای عربی به تسلیحات مدرن هستند.