دولت ایران از سه کشور اروپایی خواست از آمریکا حمایت نکنند | DW | 15.07.2020

25/04/1399 12:17:00 ب.ظ

جمهوری اسلامی به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام بار دیگر آمادگی خود را برای اجرای کامل مفاد این سند بین‌المللی اعلام کرد. تهران از سه کشور اروپایی خواست، از سیاست فشار حداکثری آمریکا حمایت نکنند.

جمهوری اسلامی به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام بار دیگر آمادگی خود را برای اجرای کامل مفاد این سند بین‌المللی اعلام کرد. تهران از سه کشور اروپایی خواست، از سیاست فشار حداکثری آمریکا حمایت نکنند. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت پنجمین سالگرد امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیانیه‌ای منتشر کرد.

در آغاز بیانیه ضمن اشاره به این که برجام در حال حاضر"با مخاطره جدی مواجه شده" تاکید شده است که اگر جامعه جهانی برای حفظ آن فعالیت نکند، این توافقنامه بین‌المللی به طور کامل از بین خواهد رفت.

برجام پس از ۱۲ سال کشمکش و مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ توسط ایران از یک طرف و آلمان، ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه و روسیه از طرف دیگر امضا شد. در این زمینه تحریم‌های شدید نفتی و بانکی و کشتیرانی ایران از جانب دولت باراک اوباما نقشی کلیدی داشتند.

دونالد ترامپـ،، رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) کشورش را از این توافقنامه خارج کرد و خواهان مذاکرات تازه با جمهوری اسلامی شد. او از جمله خواهان مذاکره بر سر برنامه موشکی ایران است. "فقدان اراده دیگر طرف‌ها" headtopics.com

در بیانیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ضمن انتقاد از خروج ایالات متحده و"فقدان اراده دیگر طرف‌ها"ی برجام برای کمک به ایران، تاکید شده است که جمهوری اسلامی"علیرغم پایبندی به تعهدات خود" نمی‌تواند"از آثار برجام همچون رفع تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند شود".

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

گویان «جزیره» است؛ اشتباه نخست‌وزیر فرانسه سه سال بعد از اشتباه ماکرونکاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی سیاستمداران فرانسه اشتباه نخست‌وزیر این کشور را دستمایه طنز و شوخی خود قرار داده و او را مانند ماکرون «جغرافی‌ندان» خطاب کرده‌اند.

شمار جان باختگان کرونا در کشور از ۱۳ هزار نفر گذشتشمار جان باختگان کرونا در کشور از ۱۳ هزار نفر گذشت *تعداد مبتلایان جدید: ۲۳۴۹ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۰۳ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۲۵۹۶۵۲ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۲۲۵۳۹ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۳۰۳۲ نفر

مجموع جان باختگان کرونا در کشور از مرز ۱۳ هزار نفر گذشتسخنگوی وزارت بهداشت گفت: مجموع جان باختگان کرونا در کشور از مرز ۱۳ هزار نفر گذشت.

حریرچی: یک پنجم فوتی‌های روزانه کشور ناشی از کرونا استیک‌پنجم فوتی‌های روزانه کشور ناشی از کرونا است | حریرچی: از مهم‌ترین عوامل ابتلا به کرونا مسافرت است، همچنین ۴۱درصد ناشی از دورهمی‌های خانوادگی و ۵۱‌درصد مابقی نیز مربوط به خانواده‌هایی است که از بیرون بیماری را به داخل خانه راه داده‌اند

ایمنی حاصل از ابتلا به کرونا تنها چندین ماه پس از بهبودی تاثیر‌ دارد

ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر استماسک از واکسن موثرتر است | جهانپور : واکسن کووید۱۹ در خوشبینانه ترین حالت می تواند تا ۷۵درصد در پیشگیری از این کرونا موثر باشد اما ماسک و رعایت فاصله‌گذاری و شست‌و شوی دست‌ها تا ۹۵درصد از خود و اطرافیانمان در برابر کرونا حفاظت می‌کند