ده‌ها وکیل «سرکوب خشونت‌آمیز و غیرقانونی» معترضان به‌دست نیروهای امنیتی را محکوم کردند

04/03/1401 06:00 ب.ظ

ده‌ها حقوق‌دان و وکیل دادگستری در بیانیه‌ای خطاب به مسئولان حکومت جمهوری اسلامی ایران، سرکوب «خشونت‌آمیز و غیرقانونی» معترضان تجمعات اخیر به‌دست نیروهای امنیتی و انتظامی را...

ده‌ها حقوق‌دان و وکیل دادگستری در بیانیه‌ای خطاب به مسئولان حکومت جمهوری اسلامی ایران، سرکوب «خشونت‌آمیز و غیرقانونی» معترضان تجمعات اخیر به‌دست نیروهای امنیتی و انتظامی را... عکسی از سجاد، مرد جوان اهوازی، با سر بریده کودک-همسرش در دست سخنگوی قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه گفت که خانواده مُنا (غزل) حیدری که در اهواز توسط همسرش سر بریده شد، مطالبه قصاص نکرده‌اند.

به گفته مسعود ستایشی، «اولیای دم فعلا مطالبه قصاص نکردند و پرونده در دادگاه کیفری دو در حال رسیدگی است.»

اظهارات آقای ستایشی در شرایطی بیان می‌شود که جواد حیدری، پدر غزل، پیش از این در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفته بود که «رضایت نمی‌دهد» و از سجاد، برادرزاده خود و همسر غزل «شکایت» کرده است. صادق جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب اهواز، نیز پیش از این گفته بود: «به دلیلدر خصوص متهمان از حیث جنبه خصوصی جرم و مطالبه قصاص، پرونده به دادگاه کیفری استان ارسال شده است.»

بهمن‌ماه سال گذشته خبرگزاری رکنا تصویری از مردی جوان در اهواز منتشر کرد که سر همسر ۱۷ ساله خود را با انگیزه «ناموسی»‌ بریده و در حالی که لبخند می‌زد، در خیابان می‌چرخاند. مادر متهم ‌به ‌قتل مدعی شده بود عروسش در فضای مجازی با مردی اهل سوریه آشنا شد و به‌ همین‌ دلیل به ترکیه رفت و در نهایت بعد از بازگشت به ایران به‌ دست همسرش به نام سجاد به قتل رسید. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

ریزش برج متروپل؛ ده کشته، ده‌ها مفقود و جو امنیتی در آبادان | DW | 24.05.2022عملیات آواربرداری در خیابان امیری آبادان ادامه دارد و سرنوشت ده‌ها نفر مشخص نیست. دادگستری خوزستان از دستگیری ۸ تن از دست‌اندرکاران احداث بنا خبر داد. فضای شهر ملتهب است و مردم شهردار را کتک زده‌اند. آیا دوران این نگذشته است که می گفته اند همه چیز با پول حل است؟ روشی که مردم در اعتراضات... آلمان درپیش گرفتند،درست همانطور!درگیری با عوامل شهری درآنجا!

مسمومیت غذایی ده‌ها دانشجو در تهران طی دو روزیک روز پس از اعلام خبر مسمومیت غذایی ۲۱ دانشجوی دختر در یک خوابگاه در تهران، رئیس اورژانس تهران از مسمومیت غذایی ۳۸ دانشجوی دیگر در خوابگاه دانشگاه امام صادق این شهر خبر داد. سعید امامی را با واجبی کشتن، دانشجو ها را با غذای مسموم میخوان از بین ببرند!

عادی شدن شرایط حاد اقلیمی؛ سیل و طوفان بسیاری از مناطق جهان را درنوردیدطوفان‌های عجیب و کم سابقه ابتدای هفته جاری سراسر آلمان را درنوردید، دو کشته برجای گذاشت و ضمن رقم زدن خسارات فراوان ده‌ها نفر دیگر را نیز مجروح کرد.

معترضان در ارمنستان ساختمان وزارت خارجه را محاصره کردندمعترضان در ایروان، پایتخت ارمنستان ساختمان وزارت خارجه این کشور را محاصره کردند. - خبرگزاری آناتولی

کشته‌شدن دو مامور امنیتی ایران در سیستان‌‌وبلوچستانافراد مسلح ناشناس در دو حمله جداگانه در استان سیستان‌وبلوچستان دو عضو نیروی امنیتی ایران را ترور کردند.فعالان بلوچ شامگاه دوشنبه 2 خرداد، از کشته‌شدن یک

تشییع باشکوه دو شهید سانحه هوایی ارتش برگزار شد / خلبانان فرصت ایجکت پیدا نکردندمدیر روابط عمومی ارشد نظامی آجا در استان‌های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری گفت: مردم اصفهان امروز با شکوه خاصی پیکر دو شهید سانحه هوایی ارتش را تشییع کردند.

قوه قضاییه: خانواده مُنا حیدری تقاضای قصاص نکرده‌اند

عکسی از سجاد، مرد جوان اهوازی، با سر بریده کودک-همسرش در دست

سخنگوی قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه گفت که خانواده مُنا (غزل) حیدری که در اهواز توسط همسرش سر بریده شد، مطالبه قصاص نکرده‌اند.

به گفته مسعود ستایشی، «اولیای دم فعلا مطالبه قصاص نکردند و پرونده در دادگاه کیفری دو در حال رسیدگی است.»

اظهارات آقای ستایشی در شرایطی بیان می‌شود که جواد حیدری، پدر غزل، پیش از این در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفته بود که «رضایت نمی‌دهد» و از سجاد، برادرزاده خود و همسر غزل «شکایت» کرده است.

صادق جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب اهواز، نیز پیش از این گفته بود: «به دلیلدر خصوص متهمان از حیث جنبه خصوصی جرم و مطالبه قصاص، پرونده به دادگاه کیفری استان ارسال شده است.»

بهمن‌ماه سال گذشته خبرگزاری رکنا تصویری از مردی جوان در اهواز منتشر کرد که سر همسر ۱۷ ساله خود را با انگیزه «ناموسی»‌ بریده و در حالی که لبخند می‌زد، در خیابان می‌چرخاند.

مادر متهم ‌به ‌قتل مدعی شده بود عروسش در فضای مجازی با مردی اهل سوریه آشنا شد و به‌ همین‌ دلیل به ترکیه رفت و در نهایت بعد از بازگشت به ایران به‌ دست همسرش به نام سجاد به قتل رسید.

قتل فجیع این زن جوان اهوازی به دست همسر و با همدستی برادر همسرش که پسرعموهای وی بودند، انتقاد بسیاری را متوجه حاکمیت کرد که مانع تصویب قوانین بازدارنده و نیز لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» می‌شود.

این لایحه نزدیک به ده سال است که تدوین شده، اما هنوز به دلیل مخالفت شماری از روحانیون با آن، تصویب نشده و سرنوشت آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ایران یکی از چهار کشوری است که به کنوانسیون سازمان ملل برای رفع هر گونه تبعیض علیه زنان نپیوسته است.

در سال‌های اخیر زن‌کشی در ایران افزایش یافته که از جمله می‌توان به بریدن سر رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله تالشی از سوی پدرش، قتل ریحانه عامری، دختر ۲۲ ساله کرمانی به دست پدرش با «میله آهنی»، کشتن فاطمه فرحی در آبادان از سوی همسرش که پسرعموی او نیز بود، کشته شدن شکیبا بختیار دختر ۱۶ ساله کرمانشاهی با ضربات چاقوی پدرش و به رگبار بستن دو دختر نوجوان سیستان و بلوچستانی از سوی خانواده آن‌ها اشاره کرد.

شماری از کاربران فضای مجازی نوشته‌اند واگذار کردن مجازات افراد متهم به زن‌کشی به تصمیم خانواده مقتول که در بیشتر موارد نسبت فامیلی با قاتل دارند، از عوامل اطمینان قاتل به فرار از مجازات است.