درستی‌سنجی یک ادعا؛ آیا تا به حال در دیوان عالی کشور قاضی متخلف نداشته‌ایم؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

احمد مرتضوی‌مقدم، رییس دیوان عالی کشور، در گفتگویی تلویزیونی، در برنامه «بدون تعارف»، مدعی شد: «حتی یک قاضی متخلف در دیوان عالی کشور نداشته‌ایم.» ایران‌وایر در این گزارش این ادعا را مورد راستی_آزمایی قرار داده است👇 اخبار_ایران درستی_سنجی قوه_قضاییه

ایران اخبار, ایران سرفصلها

، عالی‌ترین مرجع قضایی کشور و تنها نهاد درون قوه قضاییه است که مطابق قانون اساسی، حق برکناری رییس‌جمهور را دارد. وظیفه اصلی این نهاد قضایی «نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم» و «ایجاد وحدت رویه قضایی» است. رسیدگی به فرجام‌خواهی در پرونده‌های محاکم کیفری از دیگر مسئولیت‌های دیوان عالی کشور است. رسیدگی دیوان عالی کشور به پرونده‌هایی که در آن‌ها تقاضای فرجام‌خواهی شده، به صورت شکلی است.

دیوان عالی کشور در حال حاضر، در کل کشور، ۵۲ شعبه دارد که بیشتر شعب آن در تهران قرار دارند، بنابراین تعداد قضات و کارکنان قضایی دیوان عالی کشور محدود است. به همین دلیل پرسابقه‌ترین قضات، در شعب دیوان عالی کشور حکم قضایی دریافت می‌کنند و قاعدتا باید سالم‌ترین و مجرب‌ترین قضات به این مقام دست یابند. اما موقعیت حقوقی قضات دیوان عالی کشور سبب شده است که آن‌ها بیشتر از سایر قضات در معرض فساد باشند، چرا که:

۱- مهمترین پرونده‌های کیفری که به صدور احکام اعدام، حبس ابد و انفصال دائم از خدمات دولتی و قضایی منتهی شده‌اند، به دیوان عالی کشور می‌روند و معمولا افراد صاحب ثروت، قدرت و نفوذ در آن‌ها ذی‌نفع هستند، از این رو امکان خطا از سوی قضات هم بیشتر می‌شود. اینجا مسئله فقط ارتشاء نیست، بلکه تاثیرپذیری از نظر مقام‌های ارشد حکومتی در تایید و یا رد احکام صادره، می‌تواند به سادگی رخ دهد.

۲- موقعیت حقوقی قضات دیوان عالی کشور امکان نظارت بر عملکرد آن‌ها را برای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی سخت‌تر می‌کند. ورود به حریم قضات دیوان عالی کشور برای نهادهای نظارتی چندان ساده نیست، ضمن اینکه تجربه بالای قضایی به آن‌ها کمک می‌کند که به سادگی در تله دستگاه‌های نظارتی نیافتند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پاسخ به یک پرسش: آیا رفتن به باشگاه‌های ورزشی در طول همه‌گیری کرونا امن است🔺پاسخ به یک پرسش: آیا رفتن به باشگاه‌های ورزشی در طول همه‌گیری کرونا امن است ⚡️با کاهش محدودیت‌های قرنطینه اعمال شده برای جلوگیری از شیوع کرونا، بسیاری از افراد تشنه بازگشت به روند عادی و انجام زندگی معمول خود، از جمله فعالیت‌های ورزشی‌شان، هستند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به یک شرکت ایرانی واگذار شدقرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایرانی پتروپارس با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران امضا شده است. میدان آزادگان جنوبی با عراق مشترک است و در منطقه غرب کارون و در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

کرونا جان یک روزنامه‌نگار دیگر را هم گرفتکرونا جان یک روزنامه‌نگار دیگر را هم گرفت روح‌الله رجایی، سردبیر روزنامه «جام جم» صبح روز دوشنبه (۳۰ تیرماه) بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

رونمایی چین از یک سند ادعایی جدید؛ افسانه‌های پکن از کرونا تا هنگ کنگ
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

طی یک روز 55 هواپیمای حامل گردشگران خارجی در فرودگاه آنتالیا بر زمین نشستبا کاهش موارد ابتلا به کرونا در ترکیه طی روز گذشته 55 هواپیما حامل گردشگران از 9 کشور مختلف در فرودگاه آنتالیا به زمین نشست. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ریزش ۶۰۰ هزار تومانی سکه/ طلای ۱۸عیار به یک میلیون تومان رسیدنایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با ایلنا: ریزش ۶۰۰ هزار تومانی سکه/ طلای ۱۸عیار به یک میلیون تومان رسید
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »