درستی‌سنجی یک ادعا؛ آیا تا به حال در دیوان عالی کشور قاضی متخلف نداشته‌ایم؟

22/07/2020 10:28:00 ق.ظ

راستی_آزمایی, درستی_سنجی

احمد مرتضوی‌مقدم، رییس دیوان عالی کشور، در گفتگویی تلویزیونی، در برنامه «بدون تعارف»، مدعی شد: «حتی یک قاضی متخلف در دیوان عالی کشور نداشته‌ایم.» ایران‌وایر در این گزارش این ادعا را مورد راستی_آزمایی قرار داده است👇 اخبار_ایران درستی_سنجی قوه_قضاییه

، عالی‌ترین مرجع قضایی کشور و تنها نهاد درون قوه قضاییه است که مطابق قانون اساسی، حق برکناری رییس‌جمهور را دارد. وظیفه اصلی این نهاد قضایی «نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم» و «ایجاد وحدت رویه قضایی» است. رسیدگی به فرجام‌خواهی در پرونده‌های محاکم کیفری از دیگر مسئولیت‌های دیوان عالی کشور است. رسیدگی دیوان عالی کشور به پرونده‌هایی که در آن‌ها تقاضای فرجام‌خواهی شده، به صورت شکلی است. به طوری که احکام دادگاه‌ها از نظر انطباق یا عدم انطباق با مقررات شرعی و قانونی مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر منطبق با شرع یا قانون تشخیص داده‌ شوند، تایید وگرنه پس از نقض پرونده، برای رسیدگی مجدد به شعبه دیگری از دادگاه‌ها ارجاع می‌گردند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

پاسخ به یک پرسش: آیا رفتن به باشگاه‌های ورزشی در طول همه‌گیری کرونا امن است🔺پاسخ به یک پرسش: آیا رفتن به باشگاه‌های ورزشی در طول همه‌گیری کرونا امن است ⚡️با کاهش محدودیت‌های قرنطینه اعمال شده برای جلوگیری از شیوع کرونا، بسیاری از افراد تشنه بازگشت به روند عادی و انجام زندگی معمول خود، از جمله فعالیت‌های ورزشی‌شان، هستند.

توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به یک شرکت ایرانی واگذار شدقرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایرانی پتروپارس با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران امضا شده است. میدان آزادگان جنوبی با عراق مشترک است و در منطقه غرب کارون و در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است.

کرونا جان یک روزنامه‌نگار دیگر را هم گرفتکرونا جان یک روزنامه‌نگار دیگر را هم گرفت روح‌الله رجایی، سردبیر روزنامه «جام جم» صبح روز دوشنبه (۳۰ تیرماه) بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

رونمایی چین از یک سند ادعایی جدید؛ افسانه‌های پکن از کرونا تا هنگ کنگ

طی یک روز 55 هواپیمای حامل گردشگران خارجی در فرودگاه آنتالیا بر زمین نشستبا کاهش موارد ابتلا به کرونا در ترکیه طی روز گذشته 55 هواپیما حامل گردشگران از 9 کشور مختلف در فرودگاه آنتالیا به زمین نشست. - خبرگزاری آناتولی

ریزش ۶۰۰ هزار تومانی سکه/ طلای ۱۸عیار به یک میلیون تومان رسیدنایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با ایلنا: ریزش ۶۰۰ هزار تومانی سکه/ طلای ۱۸عیار به یک میلیون تومان رسید

کشور ، عالی‌ترین مرجع قضایی کشور و تنها نهاد درون قوه قضاییه است که مطابق قانون اساسی، حق برکناری رییس‌جمهور را دارد.مردی در حال تمرین با ماسک در باشگاهی در لس آنجلس، آمریکا (عکس آرشیوی است) با کاهش محدودیت‌های قرنطینه اعمال شده بر مردم در جهان برای جلوگیری از شیوع کرونا، بسیاری از افراد تشنه بازگشت به روند عادی زندگی و انجام زندگی معمول خود، از جمله فعالیت‌های ورزشی‌شان، دارند.shana Image caption وزیر نفت ایران گفته تا پایان دوره ریاست جمهوری حسن روحانی تکلیف توسعه تمامی میادین مشترک نفتی ایران روشن خواهد شد در جریان توافق بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت پتروپارس، دو طرف همچنین قراردادی هم به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار برای احداث کارخانه فرآورش (تولیدات جانبی/بای‌پروداکت) مرکزی (با ظرفیت فرآورش روزانه ۳۲۰ هزار بشکه) را امضا کردند.مهدی عرفاتی، مدیر مسئول روزنامه «جام جم» در گفت‌وگویی با ایسنا اظهار کرد که زنده‌یاد رجایی که از چند روز پیش به بیماری کویید ـ ۱۹ مبتلا شده بود، صبح روز دوشنبه (۳۰ تیرماه) بر اثر همین بیماری از دنیا رفت.

وظیفه اصلی این نهاد قضایی «نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم» و «ایجاد وحدت رویه قضایی» است. رسیدگی به فرجام‌خواهی در پرونده‌های محاکم کیفری از دیگر مسئولیت‌های دیوان عالی کشور است. در بر این مطلب آمده است که اگر در جایی که زندگی می کنید که شیوع کووید۱۹ به خوبی کنترل نشده، کارشناسان توصیه می کنند از رفتن به باشگاه ورزشی دوری کنید. رسیدگی دیوان عالی کشور به پرونده‌هایی که در آن‌ها تقاضای فرجام‌خواهی شده، به صورت شکلی است. بیژن نامدار زنگنه در جریان امضای قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان گفته است که تا پایان دولت حسن روحانی، تکلیف تمامی میادین مشترک نفتی ایران روشن خواهد شد. به طوری که احکام دادگاه‌ها از نظر انطباق یا عدم انطباق با مقررات شرعی و قانونی مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر منطبق با شرع یا قانون تشخیص داده‌ شوند، تایید وگرنه پس از نقض پرونده، برای رسیدگی مجدد به شعبه دیگری از دادگاه‌ها ارجاع می‌گردند. دکتر مری‌بث سکستون، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشگاه «اموری» آمریکا می گوید، برای رعایت فاصله‌گیری اجتماعی، باشگاه‌ها باید دستگاه‌های ورزشی را با حد اقل دو متر فاصله از یکدیگر قرار دهند و برخی از بخش ها را جدا کرده و تنها تعداد محدودی را همزمان راه دهند. دیوان عالی کشور در حال حاضر، در کل کشور، ۵۲ شعبه دارد که بیشتر شعب آن در تهران قرار دارند، بنابراین تعداد قضات و کارکنان قضایی دیوان عالی کشور محدود است.

به همین دلیل پرسابقه‌ترین قضات، در شعب دیوان عالی کشور حکم قضایی دریافت می‌کنند و قاعدتا باید سالم‌ترین و مجرب‌ترین قضات به این مقام دست یابند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نیز پیشنهاد می کند که اگر باشگاه کلاس‌های آنلاین دارد یا فعالیت‌های خارج از ساختمان و در فضای باز ارائه می دهد، ترجیحاْ از آنها بهره ببرید. این تفاهم اخیرا از سوی محمود احمدی نژاد و شماری از چهره های سیاسی مورد انتقاد قرار گرفته است. اما موقعیت حقوقی قضات دیوان عالی کشور سبب شده است که آن‌ها بیشتر از سایر قضات در معرض فساد باشند، چرا که: ۱- مهمترین پرونده‌های کیفری که به صدور احکام اعدام، حبس ابد و انفصال دائم از خدمات دولتی و قضایی منتهی شده‌اند، به دیوان عالی کشور می‌روند و معمولا افراد صاحب ثروت، قدرت و نفوذ در آن‌ها ذی‌نفع هستند، از این رو امکان خطا از سوی قضات هم بیشتر می‌شود. اینجا مسئله فقط ارتشاء نیست، بلکه تاثیرپذیری از نظر مقام‌های ارشد حکومتی در تایید و یا رد احکام صادره، می‌تواند به سادگی رخ دهد. کارشناسان همچنین توصیه می کنند تا آنجا که ممکن است ماسک به صورت داشته باشید. ۲- موقعیت حقوقی قضات دیوان عالی کشور امکان نظارت بر عملکرد آن‌ها را برای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی سخت‌تر می‌کند. آقای زنگنه گفته"حتی شرکت‌های آمریکایی هم در این شرایط از فعالیت به‌عنوان پیمانکار یا سرمایه‌گذار در پروژه‌های ما منع نشده‌اند". ورود به حریم قضات دیوان عالی کشور برای نهادهای نظارتی چندان ساده نیست، ضمن اینکه تجربه بالای قضایی به آن‌ها کمک می‌کند که به سادگی در تله دستگاه‌های نظارتی نیافتند. حتی رعایت تمام این نکات نمی تواند شما را صد در صد از ابتلا به کووید۱۹ مصون نگه دارد.

۳- مطابق قانون، .