نخستين خلبان زن ايرانی | DW | 22.07.2020

22/07/2020 10:28:00 ق.ظ

يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: 'هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم'.

روزشمار چهره‌های تاریخی

يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: 'هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم'.

يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: 'هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم'.

نخستين خلبان زن ايرانیيكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود:"هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم".عفت تجارتچی در سال ۱۲۹۶ در تهران زاده شد.پدرش بازرگان بود:"مرد روشنفكری بود و در مورد پیشرفت‌های زندگی من نه تنها كارشكنی و بهانه‌جویی نمی‌كرد بلكه راهنمای مورد اعتمادم بود".

۱۷ ساله بود كه دبيرستان را به پايان رساند:"سال ۱۳۱۳ بود كه از دبيرستان آزرم ديپلم گرفتم و مدتی در بانک ملی و بعد در كتابخانه دانشكده پزشكی به عنوان مترجم زبان فرانسه مشغول كار شدم اما از همان كودكی شوق پرواز، آرام و قرارم را گرفته بود".

ادامه مطلب:
DW فارسی »

پوتین: مردم در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا یک انتخاب روشن انجام دادند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

کرونا در ایران؛ هشدار عضو ستاد ملی کرونا در مورد نسل‌کشی کرونا در ایران

نجات نهنگ عنبر گرفتار شده در تور ماهیگیران در سواحل ایتالیاگارد ساحلی ایتالیا توانست به سختی یک نهنگ عنبر گرفتار شده در تور ماهیگیران در سواحل سیسیل را به زحمت نجات دهد. ابعاد بزرگ این نهنگ و جست‌وخیزهای زیاد آن عملیات نجات را دشوار کرده بود.

اعتراض‌ها در بهبهان؛ انتقاد از سیاست منطقه‌ای ایران در شهری کوچک - BBC News فارسیتازه ترین اعتراض‌ها در ایران در شهری کوچک در استان خوزستان نمود پیدا کرد، در بهبهان.

کرونا در ایران؛ حتی در وضعیت قرمز کرونا، مراسم اربعین تعطیل‌بردار نیست

«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران محیط زیست تهران: بیشترین میزان تصرفات در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان تهران مربوط به بخش لواسانات و محدوده‌ای از شمال شرق استان تهران است که شامل پارک ملی خجیر و سرخه حصار می‌شود.

۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۲۵ استان در شرایط قرمز و هشدارفوتی‌های کرونا باز هم رکورد زد ۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۵ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۹ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۷۸۸۲۷ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۲۳۵۱ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۴۶۳۴ نفر

روزشمار چهره‌های تاریخی نخستين خلبان زن ايرانی يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت.۲۹ تیر (۱۹ جولای) در حالی‌ که شورای شهر تهران تایید کرد که از اول اسفند تا پایان روز شنبه ۲۸تیر۱۳۹۹، بیش از ۷ هزار و ۱۶۷ متوفی کرونای تهران در «بهشت زهرا» به خاک سپرده شده‌اند، متخصص اپیدمیولوژی و عضو «ستاد ملی کرونا» گفت که صحبت‌های «حسن روحانی» در روز ۲۸تیر۱۳۹۹ دال بر ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا به معنای اجرای سیاست «ایمنی گله‌ای» در ایران است و این در ادامه خود می‌تواند منجر به ابتلای ۳۵ میلیون ایرانی دیگر و در نهایت نسل‌کشی در ایران شود.Aa گارد ساحلی ایتالیا یک نهنگ عنبر گرفتار شده در تورهای ماهیگیری در نزدیکی آبهای جزایر آیولین در دریای مدیترانه را نجات داد.اتفاقا یکی از میدانهای مرکزی بهبهان در اعتراض‌های خونین آبان سال گذشته هم کانونی ملتهب بود، با تصویری از ساختمان بانک ملی در میدان مرکزی شهر که در میان شعله‌های آتش می‌سوخت.

اواخر عمرش گفته بود:"هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم". عفت تجارتچی در سال ۱۲۹۶ در تهران زاده شد. رییس‌جمهور پیش‌تر در جلسه‌ای در جمع تعدادی از وزرای کلیدی اذعان کرده بودند که با ادامه محدودیت‌ها، کشور دچار بحران‌ خواهد شد و میلیون‌ها نفر در کف خیابان‌ها اعتراض خواهند کرد. پدرش بازرگان بود:"مرد روشنفكری بود و در مورد پیشرفت‌های زندگی من نه تنها كارشكنی و بهانه‌جویی نمی‌كرد بلكه راهنمای مورد اعتمادم بود". گارد ساحلی ایتالیا پس از زیر نظر گرفتن شبانه وضعیت این نهنگ، عملیات نجات را با به کمک گرفتن از قایق‌های گشت زنی، غواصان و زیست‌شناسان دریایی آغاز کرد. ۱۷ ساله بود كه دبيرستان را به پايان رساند:"سال ۱۳۱۳ بود كه از دبيرستان آزرم ديپلم گرفتم و مدتی در بانک ملی و بعد در كتابخانه دانشكده پزشكی به عنوان مترجم زبان فرانسه مشغول كار شدم اما از همان كودكی شوق پرواز، آرام و قرارم را گرفته بود". در خاطراتش ادامه میدهد كه در زمان دبيرستان در فيلمی خلبان زنی را ديده و از همان هنگام تصميم گرفته كه او هم به اين كار بپردازد.

۲۲ ساله بود كه در باشگاه نوبنياد خلبانی نام‌نويسی كرد و زودتر از همشاگردی‌های مرد در آموزش پرواز پيش رفت و شش زن ديگر را به آموزش خلبانی تشويق كرد:"در آغاز به هریك از ما لباسی دادند كه شامل یك كلاه مخصوص، روپوش خلبانی، گوشی تماس با مربی، كمربند پرواز و چتر نجات بود. هم‌رسانی این مطلب:. ناگفته نماند چون این لباس تا آن زمان فقط برای آقایان تهیه می‌شد، به تن خانم‌ها بسیار گشاد و بدقواره بود. به هر حال بعد از دو سه جلسه، لباس‌هایی به اندازه خود دوختیم و پوشیدیم". ۲۳ ساله بود كه برای نخستين بار مستقل پرواز كرد:"همان روز (۲۷ آبان ۱۳۱۹) من بهترین لحظه‌های زندگی‌ام را سپری می‌كردم و پشت دیوان حافظ خود به یادگار نوشتم: پرشكوه‌ترین روز برای یک خلبان روزی است كه اولین پرواز آزادش را انجام دهد". ۲۴ ساله بود كه نيروهای متفقین در جنگ دوم جهانی، ايران را اشغال كردند و كار او متوقف شد.

۲۹ ساله بود كه به نيروی هوايی پيوست و تا پيش از انقلاب ۵۷ به عنوان افسر پرواز به كار ادامه داد كه بی‌مشكل نبود:"افراد ناشناس به پدرم تلفن می‌زدند و به دروغ می‌گفتند هواپيمای دخترت سقوط كرده است". ۴۱ ساله بود كه جُنگی از سروده‌هايش به نام"ديوان برگ‌های پراكنده" به همراه خاطراتش منتشر شد: "دیدمت خوش‌خوی و خندان آمدی دست افشان پای‌کوبان آمدی دیدمت اما دریغا خوش به خواب جانِ شیرین نزدِ جانان آمدی". عفت تجارتچی در ۸۲ سالگی در زادگاهش درگذشت. تاریخ .