روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار چهره‌های تاریخی

نخستين خلبان زن ايرانی | DW | 22.07.2020

يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: 'هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم'.

22/07/2020 10:28:00 ق.ظ

يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: 'هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم'.

يكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود: 'هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم'.

نخستين خلبان زن ايرانیيكم مرداد ۱۳۷۸: ۲۱ سال پيش عفت تجارتچی در تهران درگذشت. اواخر عمرش گفته بود:"هنوز هم وقتی هواپيمايی در آسمان می‌بينم، هوايی می‌شوم".عفت تجارتچی در سال ۱۲۹۶ در تهران زاده شد.پدرش بازرگان بود:"مرد روشنفكری بود و در مورد پیشرفت‌های زندگی من نه تنها كارشكنی و بهانه‌جویی نمی‌كرد بلكه راهنمای مورد اعتمادم بود".

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد روحانی می گوید در هشت سال گذشته «بخشی از واقعیت» را به مردم نگفته است

۱۷ ساله بود كه دبيرستان را به پايان رساند:"سال ۱۳۱۳ بود كه از دبيرستان آزرم ديپلم گرفتم و مدتی در بانک ملی و بعد در كتابخانه دانشكده پزشكی به عنوان مترجم زبان فرانسه مشغول كار شدم اما از همان كودكی شوق پرواز، آرام و قرارم را گرفته بود".

در خاطراتش ادامه میدهد كه در زمان دبيرستان در فيلمی خلبان زنی را ديده و از همان هنگام تصميم گرفته كه او هم به اين كار بپردازد.۲۲ ساله بود كه در باشگاه نوبنياد خلبانی نام‌نويسی كرد و زودتر از همشاگردی‌های مرد در آموزش پرواز پيش رفت و شش زن ديگر را به آموزش خلبانی تشويق كرد:"در آغاز به هریك از ما لباسی دادند كه شامل یك كلاه مخصوص، روپوش خلبانی، گوشی تماس با مربی، كمربند پرواز و چتر نجات بود. ناگفته نماند چون این لباس تا آن زمان فقط برای آقایان تهیه می‌شد، به تن خانم‌ها بسیار گشاد و بدقواره بود. به هر حال بعد از دو سه جلسه، لباس‌هایی به اندازه خود دوختیم و پوشیدیم". headtopics.com

۲۳ ساله بود كه برای نخستين بار مستقل پرواز كرد:"همان روز (۲۷ آبان ۱۳۱۹) من بهترین لحظه‌های زندگی‌ام را سپری می‌كردم و پشت دیوان حافظ خود به یادگار نوشتم: پرشكوه‌ترین روز برای یک خلبان روزی است كه اولین پرواز آزادش را انجام دهد".۲۴ ساله بود كه نيروهای متفقین در جنگ دوم جهانی، ايران را اشغال كردند و كار او متوقف شد.

۲۹ ساله بود كه به نيروی هوايی پيوست و تا پيش از انقلاب ۵۷ به عنوان افسر پرواز به كار ادامه داد كه بی‌مشكل نبود:"افراد ناشناس به پدرم تلفن می‌زدند و به دروغ می‌گفتند هواپيمای دخترت سقوط كرده است".۴۱ ساله بود كه جُنگی از سروده‌هايش به نام"ديوان برگ‌های پراكنده" به همراه خاطراتش منتشر شد:

"دیدمت خوش‌خوی و خندان آمدیدست افشان پای‌کوبان آمدیدیدمت اما دریغا خوش به خوابجانِ شیرین نزدِ جانان آمدی".عفت تجارتچی در ۸۲ سالگی در زادگاهش درگذشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

کرونا در ایران؛ هشدار عضو ستاد ملی کرونا در مورد نسل‌کشی کرونا در ایران

نجات نهنگ عنبر گرفتار شده در تور ماهیگیران در سواحل ایتالیاگارد ساحلی ایتالیا توانست به سختی یک نهنگ عنبر گرفتار شده در تور ماهیگیران در سواحل سیسیل را به زحمت نجات دهد. ابعاد بزرگ این نهنگ و جست‌وخیزهای زیاد آن عملیات نجات را دشوار کرده بود.

اعتراض‌ها در بهبهان؛ انتقاد از سیاست منطقه‌ای ایران در شهری کوچک - BBC News فارسیتازه ترین اعتراض‌ها در ایران در شهری کوچک در استان خوزستان نمود پیدا کرد، در بهبهان.

کرونا در ایران؛ حتی در وضعیت قرمز کرونا، مراسم اربعین تعطیل‌بردار نیست

«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران محیط زیست تهران: بیشترین میزان تصرفات در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان تهران مربوط به بخش لواسانات و محدوده‌ای از شمال شرق استان تهران است که شامل پارک ملی خجیر و سرخه حصار می‌شود.

۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۲۵ استان در شرایط قرمز و هشدارفوتی‌های کرونا باز هم رکورد زد ۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۵ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۹ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۷۸۸۲۷ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۲۳۵۱ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۴۶۳۴ نفر