درد مشترک؛ داستان دو یهودی ساکن آمریکا که به کمک مردم افغانستان شتافتند

01/08/1400 07:48:00 ب.ظ

همزیستی_ادیان

داستان ارتباط «موشه مارگارتن»، با افغانستان زمانی شروع شد که قصه زندگی یک مرد یهودی ساکن کابل را تلفنی شنید. گفتگوی ایران‌وایر با موشه مارگارتن که در دوماه گذشته برای کمک به خانواده های در خطر افغان تلاش کرده است👇 همزیستی_ادیان گزارش arash_tehran 👇

 یکی از این شهروندان در محله بروکلین نیویورک، بزرگ‌ترین شهر آمریکا، زندگی می‌کند: خاخام «موشه مارگارتن».» است که فعالیت‌های بشردوستانه متنوع انجام می‌دهد. داستان ارتباط این خاخام با افغانستان زمانی شروع شد که قصه زندگی یک مرد یهودی ساکن کابل را تلفنی شنید.

 کمک به آقای سیمینتوف دیری نپایید و او اکنون در راه رسیدن به اسراییل است تا به دو دختر و سایر اعضای خانواده‌ خود در آن کشور بپیوندد. این خاخام بروکلینی بود که به همراه تاجر نیکوکار اسراییلی-آمریکایی، «مردخای کاهانا»، معروف به «موتی»، کار تامین هزینه و سازماندهی این سفر را انجام دادند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

داستان باورنکردنی دختران هاکی روی یخ؛ موفقیت بدون حمایت، بدون سرمربی

آمریکا: مذاکرات برجام باید از ‌جایی که متوقف شد ادامه یابد | DW | 23.10.2021به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور و همپیمانانش دیپلماسی را موثرترین راه برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌دانند. ند پرایس گفت که مذاکرات وین باید از همان‌جا که متوقف شد، ادامه یابد. ۴۲ سال هست که این راه را رفته اید ؛ باز ادامه بدهید ببینید به کجا میرسید خسارت وارده به ایرانیان عملاً این حرف را غلط و مستعمرانه میداند. تسلیحات هسته ای ایران به هیچ کشوری ربط ندارد. ریاکاری در مورد تسلیحات هسته ای اسرائیل غرب را به انزوال نزدیکتر میکند. دیپلماسی؟؟؟ که طرف مقابلش ، چُماقِ کفتارانِ اِشغالگرِ ایرانمان بر سر ملتمان هستش. این دیپلماسی نیست، این اصلِ تروریست پروریست!!!

آمریکا: مذاکرات اتمی وین باید از جایی که متوقف شد ادامه پیدا کندند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با تاکید بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین گفت، رایزنی‌های اتمی با ایران باید در ادامه دور ششم مذاکرات باشد.ند گوه خورد مادرجنده ، ریدم_به_اسلام ریدم_به_جمهوری_اسلامی

اضافه خدمت سربازی که به کودک کار دیکته می‌گفت، بخشیده شد

جوانی که ۵۰ هزار دلار پول را به صاحبش بازگرداند «سفیر درستکاری» شدجوانی که ۵۰ هزار دلار پول را به صاحبش بازگرداند «سفیر درستکاری» شد جزئیات بیشتر🔽

آماری که از بودجه می‌دهند واقعی نیست/چطور ۵ سال دیگر با آمار غلط زندگی کنیم؟در حضور مسئولان سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار ایران، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از وضعیت آمارهای نادرست گفت که قریب به اتفاق آمار بودجه‌ای که به دست مان می‌رسد واقعی نیست و به همین دلیل مصوبات مجلس هم دقیق نیست.

در ماه اوت گذشته بسیاری از مردم آمریکا درگیر تعطیلات تابستانی‌ بودند که تصمیمات سیاسی دولت‌شان تاثیری عظیم بر تحولات جهان گذاشت.سال پیش از این روزها، فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ تاسیس شد.ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت که به باور آمریکا و همپیمانانش دیپلماسی موثرترین راه برای جلوگیری دائمی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.23 اکتبر ,2021: 09:46 صبح GST آخرین به روزرسانی: 23 اکتبر ,2021: 10:14 صبح GST Share آدرس کپی شد ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با تاکید بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین گفت، رایزنی‌های اتمی با ایران باید در ادامه دور ششم مذاکرات باشد.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مقدمه فاجعه‌ای بزرگ در این کشور شد: «سقوط کابل و برآمدن طالبان»؛ سازمانی تروریستی که حالا سیطره کشوری را به دست گرفته بود. ارتش آمریکا و متحدانش دست به عملیات گسترده نجات ده‌ها هزار نفر از شهروندان خود و همکاران افغانستانی‌ خود زدند. نخستین شرط، برخورداری از یک سالن استاندارد پیست یخ در ایران بود؛ آن‌چه در تمام این سال‌ها، در ایران وجود نداشت. در عین حال اما کم نبودند شهروندان غیر نظامی آمریکایی که هر یک به نوعی خود را مرتبط با افغانستان یافتند و کاری برای کمک به مردم آن در این لحظات تلخِ نیاز انجام دادند. مالی برای رایزنی درباره مذاکرات احیای برجام به پاریس رفته بود. ایران‌وایر با دو نفر از این شهروندان گفت‌و گو کرده است. اما پایین‌تر از ایران، در نقطه‌ای کویری، امارات متحده عربی از دو دهه قبل تیم ملی زنان و مردانش را در رشته هاکی روی یخ تبدیل به قطب خاورمیانه کرد. ***  یکی از این شهروندان در محله بروکلین نیویورک، بزرگ‌ترین شهر آمریکا، زندگی می‌کند: خاخام «موشه مارگارتن». برخی از مقامات کشورهای غربی پیش‌تر گفته بودند که ایران در حال «وقت‌کشی» برای عقب‌انداختن مذاکرات وین است.

این رهبر مذهبی یهودی بنیان‌گذار انجمنی به نام « تزدک » است که فعالیت‌های بشردوستانه متنوع انجام می‌دهد.   تیم ملی زنان هاکی روی یخ ایران از سال ۱۳۹۹ شکل گرفت؛ تیمی که اساسا ماهیتش را اسکیت‌بازهای باشگاه «این‌لاین اسکیت» در تهران شکل می‌دادند. تهران اعلام کرده که به مذاکرات بازمی‌گردد اما زمان آن را مشخص نکرده است. داستان ارتباط این خاخام با افغانستان زمانی شروع شد که قصه زندگی یک مرد یهودی ساکن کابل را تلفنی شنید.  «زابلون سیمینتوف»، فرش‌فروشی در کابل که آخرین یهودی بازمانده افغانستان است. در نهایت اما دختران تیم این‌لاین اسکیت همگی به عضویت تیم ملی هاکی روی یخ ایران درآمدند؛ تیمی که البته فدراسیون ملی هاکی روی یخ ایران حاضر به حمایت مالی‌ آن نبود. سیمینتوف ۶۱ ساله و متولد هرات است. نیویورک تایمز ماه گذشته گزارش داد که ایران به طور بالقوه می‌تواند در مدت یک ماه مواد کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای تولید کند. او در زندگی‌ خود پستی و بلندی زیاد دیده و قبلا طعم پنج سال حکومت طالبان را چشیده است. داستان کادرفنی‌ آن هم بی‌شباهت به تیم ملی فوتبال زنان ایران نیست. اروپا و آمریکا این درخواست را رد کرده و تاکید داشتند، دیدار در بروکسل هیچ ضرورتی ندارد.

این بار اما معلوم نبود که حکومت «طالبان جدید» را تاب بیاورد. خاخام مارگارتن در گفت‌وگویی تلفنی به ایران‌وایر می‌گوید: «به من گفتند که خطرهای بزرگی او را تهدید می‌کند و خواستند از سیاستمداران آمریکایی کمک بگیرم. «مریم ایراندوست»، سرمربی تیم ملی زنان ایران پدرش را به عنوان مدیر فنی این تیم معرفی کرد؛ مردی که در اکثر موارد به دلیل مداخله حراست وزارت ورزش و جوانان، مجبور می‌شد روی سکو‌ها بنشیند.   لیبرمن در گفت‌وگو با سایت خبری اسرائیلی"والا نیوز" تصریح کرد: «مقابله نظامی با ایران فقط موضوع زمان است و زمان زیادی نیز باقی نمانده است.»  کمک به آقای سیمینتوف دیری نپایید و او اکنون در راه رسیدن به اسراییل است تا به دو دختر و سایر اعضای خانواده‌ خود در آن کشور بپیوندد. این خاخام بروکلینی بود که به همراه تاجر نیکوکار اسراییلی-آمریکایی، «مردخای کاهانا»، معروف به «موتی»، کار تامین هزینه و سازماندهی این سفر را انجام دادند. روی سکوها اما گویا ایراد شرعی ندارد. داستان رابطه خاخام بروکلینی با افغانستان اما در این‌جا تمام نشد. جزئیات این مذاکرات هنوز منتشر نشده است.

او می‌گوید: «از اوضاع افغانستان باخبر شدم و متوجه شدم که جان خیلی آدم‌ها در آن‌جا در خطر است. او از روی سکو، دروازه‌بان‌های دختر ایران را تمرین می‌داد. با خودم گفتم که بهتر است ساکت ننشینم و کاری برای کمک به این مردم انجام دهم.»  آقای مارگارتن انجمن «تزدک» را در سال ۲۰۰۹ بنیان نهاده و اولین کار بزرگ او تلاش برای تصویب قانونی در زمینه اصلاح نظام قضایی در آمریکا بود؛ کشوری که بیشترین میزان زندانیان را در جهان به نسبت جمعیت دارد. اما حق نداشت دختران هاکی‌باز ایران را در رقابت‌های بین‌المللی امارات همراهی کند. مذاکرات وین با حضور نمایندگان ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای انجام شد. این انجمن در این سال‌ها کمک کرده است تا خیلی‌ها که ناعادلانه در زندان بودند، به آزادی برسند. در دوران کرونا «تزدک» بیش از هر چیز شاید با کمک به بیمارستان‌هایی که وسایل کافی نداشتند شناخته شد. حراست وزارت ورزش و جوانان حضور مربی مرد در کنار تیم ملی زنان هاکی روی یخ را ممنوع و غیرشرعی اعلام کرده بود.

خالد حسینی در شیکاگو در آن سوی آمریکا، در شهر شیکاگو، تاجر نیکوکار دیگری دلیلی دیگر برای در خاطر داشتن افغانستان داشت. بدین ترتیب هر شرکتی که با آمریکا و با دلار در سطح جهانی معامله می‌کند در صورتی که با ایران معامله کند، می‌تواند مشمول جریمه سنگینی بشود. «جف آدر» از چهره‌های به‌نام جامعه یهودیان شیکاگو، در سال ۲۰۱۳ به همراه همسرش، «جنیفر لواین»، به عنوان شهروندان نمونه سال شیکاگو شناخته شدند. هدفش کسب تجربه برای حضور در مسابقات آسیایی فیلیپین بود که قرار است اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ برگزار شود. علت این نام‌گذاری بنیان‌گذاری اولین دبیرستان پیش‌دانشگاهی ویژه دانش‌آموزانی در این شهر است که با دشواری‌های آموزشی روبه‌رو هستند. یک سال پیش، ‌آن موقع که هنوز تصور نمی‌رفت طالبان این‌قدر به قدرت نزدیک باشند، دانش‌آموزان «مدرسه والکات»‌ از راه ادبیات با افغانستان آشنا شدند. قرار بود این دوره از مسابقات بهار سال ۱۴۰۰ برگزار شود که فدراسیون بین‌المللی آن را یک سال به تعویق انداخت. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند به گزارش اتاق بازرگانی آلمان، ده هزار شرکت آلمانی با ایران رابطه تجاری دارند و ۱۲۰ شرکت این کشور حتی با نیروی کار خود در ایران حضور دارند. آن‌ها رمان «بادبادک‌باز»، اولین اثر «خالد حسینی»،‌ نویسنده پرفروش افغانستانی-آمریکایی را خواندند.

 آقای آدر در گفت‌وگویی تلفنی به ایران‌وایر می‌گوید: «دانش‌آموزان بعد از خواندن بادبادک‌باز با نوجوانی به نام غفور آشنا شدند که در دبیرستانی در افغانستان تحصیل می‌کرد. هاکی روی یخ به صورت رسمی حدود دو سال در ایران قدمت دارد و دختران اسکیت باز کشور نیز سال‌ها در انزوا و تبعیض زندگی کرده‌اند. غفور برای بچه‌ها از این کتاب و از تجربه هزاره بودن در افغانستان حرف زد. در ژانویه سال ۲۰۱۷ ایران سفارش خرید یکصد فروند هواپیمای ایرباس را به ارزش ۲۳ میلیارد یورو داد. غفور از زندگی‌اش در افغانستان و آن چیزی که امید داشت روزی بشود، صحبت کرد. «سام کلانتری»، مستندساز ایرانی سال ۱۳۹۸ مستندی از زندگی همین دختران را به تصویر کشید.»  حرف‌های نوجوان افغانستانی در یاد بچه‌های شیکاگو ماند. تا این‌که حدود شش هفته قبل ایمیلی از یکی از معلم‌های مدرسه غفور به دست آقای آدر رسید و او باخبر شد که غفور هم مثل خیلی افغانستانی‌های دیگر در خطر است. این فیلم را پُرجایزه‌ترین مستند سینمایی سال ۱۳۹۸ نامیدند؛ فیلمی که سیمرغ بلورین «جشنواره فیلم فجر» و چهار جایزه از «جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت»، از جمله جایزه ویژه تماشاگران این جشنواره را کسب کرد. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی آمریکایی بوئینگ دو قرارداد با شرکت‌های ایرانی آسمان برای فروش ۳۰ عدد هواپیما به ارزش ۳ میلیارد دلار و نیز قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما با شرکت ایران ایر به ارزش ۱۶ میلیارد دلار امضا کرد.

به‌خصوص که خواهرش از مدافعان سرسخت آموزش زنان بود. آدر می‌گوید: «معلم پرسید که آیا می‌توانم او را از افغانستان خارج کنم یا نه..»  برای کسی که حرفه‌اش خرید و فروش املاک در شیکاگو بود، انجام عملیات نجات در قاره‌ای دیگر طبعا آسان نبود. جو کایزر، مدیر کمپانی زیمنس، از نخستین مدیران آلمانی بود که در آغاز سال ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد و قرارداد‌های میلیاردی فروش توربین‌های گازی و مدرنیزه کردن قطارهای ایران را به امضا رساند. او اما از کارهای موتی کاهانا شنیده بود و با او تماس گرفت. طولی نکشید که غفور و خانواده هفت‌نفره‌ او از کابل به مزار شریف و نهایتا به پاکستان رسیدند.

نجات از راه «سی‌ان‌ان» در این میان، خاخام مارگارتن گزارشی را در شبکه «سی‌ان‌ان» تماشا کرد که از خاطر بردن آن آسان نبود؛ داستان چهار کودک که در آپارتمانی در کابل از ترس طالبان پنهان شده بودند.» این کمپانی سال گذشته ۲۰ میلیارد یورو فروش داشته که یک درصد آن از بازار ایران است. مادر ایشان سال‌ها قبل در پی ناپدید شدن همسرش افغانستان را ترک کرده بود و این کودکان اکنون نزد اقوام خود زندگی می‌کردند.  آقای مارگارتن سعی کرد در توییتر با خبرنگار «سی‌ان‌ان» که گزارش را کار کرده بود، تماس بگیرد؛ اما پاسخی نگرفت. یک هفته بعد بمب‌گذاری داعش نزدیک دروازه‌های فرودگاه کابل ده‌ها نفر را کشت و خاخام را دوباره به یاد آن کودکان انداخت. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی خودروسازی فولکس واگن هم تصمیم داشت از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی با کمک ایران خودرو و ماموت با مدل‌های تیگوان و پاسات وارد بازار ایران شود. این‌جا بود که با وکیل خانواده تماس گرفت و پیشنهاد کمک داد.

به من می‌گوید: «خانم وکیل اول خیلی مشکوک بود. چون از زمان پخش گزارش سی‌ان‌ان خیلی‌ها با او تماس گرفته بودند و کسی کمک موثری انجام نداده بود. این صنایع از آنجایی که با آمریکا رابطه‌ای ندارند، دستشان برای سرمایه‌گذاری در ایران بازتر است.»  خاخام اما توانست شبکه موثری را که به راه انداخته بود، به کار بیندازد و طولی نکشید که کودکان از کابل به قطر رفتند و سرانجام به مادرشان در شهر آلبانی،‌ مرکز ایالت نیویورک، رسیدند. آقای خاخام در آن لحظه پرشور و عاطفی آن‌‌جا بود؛ اما شور و شعف او از دیدن این لحظه باعث نشد تقاضاهای بی‌پایان کمک از افغانستان را فراموش کند.  در هفته‌هایی که گذشته این خاخام بروکلینی توانسته به خیلی‌های دیگر کمک کند. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند خودروساز فرانسوی رنو در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد یک سرمایه‌گذاری بزرگ به همراه خط تولید در ایران خواهد داشت.

از جمله اعضای تیم فوتبال نوجوانان زنان افغانستان (سنین ۱۳ تا ۱۹ ساله) که چند نفر از آنان بعد از چند هفته اقامت در پاکستان موفق شدند به بریتانیا مهاجرت کنند.  و اما در شیکاگو، آقای آدر شنید که خاخام هم‌کیشی در بروکلین دارد که مشغول کمک به افغانستانی‌ها است. آدر می‌گوید: «می‌دانستم که خاخام مارگارتن شبکه محشری از افرادی در منطقه درست کرده. شرکت ایتالیایی"سایپم" (Saipem) که در عرصه تولید خط لوله ‌و پایانه‌های نفت و گاز فعال است قرادادی به مبلغ ۳ میلیارد و پانصد میلیون یورو با ایران امضا کرده است. با او و بقیه بچه‌های تزدک صحبت کردم. کارشان خیلی عالی بود.

»  این‌جا بود که شیکاگویی‌ها به نیویورکی‌ها پیوستند. از سوی دیگر انی از ایران طلبکار است که به دلیل تحریم‌ها امکان پرداخت بدهی برای ایران وجود نداشت. بیشتر کمک‌های «تزدک»‌ متکی بر سخاوت جامعه یهودیان نیویورک بود. حالا اما جامعه یهودیان شیکاگو که سومین جامعه بزرگ یهودیان آمریکا محسوب می‌شود نیز به میان آمده بود. مارگارتن می‌گوید: «خیلی از منابع مالی ما از آقای آدر آمد. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی فرانسوی توتال اعلام کرد که پنج میلیارد دلار در میدان پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند. او خیلی از پول خودش را اهدا کرد و از بقیه نیز جمع‌آوری کمک کرد.

» درد مشترک؛ از هولوکاست تا امروز  چه‌طور بود که درد مردم افغانستان برای دو آمریکایی در آن سوی اقیانوس‌ها این‌قدر مهم بود؟ برای مارگارتن و آدر این سوال پاسخی ساده دارد: «هویت یهودی».  خاخام بروکلینی می‌گوید: «هر دو پدربزرگ و هر دو مادربزرگ من نجات‌یافته هولوکاست هستند. پاتریک پویان، مدیرعامل توتال، در ماه مارس ابراز امیدواری کرد تا اجازه آمریکا به‌قوت خود باقی بماند. هم از سمت پدری و هم از سمت مادری. پدربزرگ من هشت فرزند خود را در اردوگا‌ه آشویتس از دست داد.»  بعد از هولوکاست، اعضای خانواده به مجارستان بازگشتند و تلاطم انقلاب ۱۹۵۶ در آن کشور بود که آن‌ها را به خروج واداشت.

مارگارتن از کودکی داستان‌های فرار پدرش را شنیده است، داستان پسرکی ۱۰ ساله که هنگام فرار از دل جنگل‌های اتریش گروهی از خانواده را همراه داشته است؛ از جمله خواهری هشت‌ماهه. او می‌گوید: «وقتی می‌بینیم آدم‌ها دردی مشابه را پشت سر می‌گذارند، درک‌شان می‌کنیم.»  همین است که این خاخام توانست با هم‌کیش شیکاگویی خود که پیش از این شناختی از او نداشت، این‌طور نزدیک همکاری کند: «آدر هم همان فلسفه ما را داشت که یهودیان اوضاعی مشابه را از سر گذرانده‌اند و باید هر کاری می‌توانیم برای کمک انجام دهیم.»  آقای آدر می‌افزاید: «جامعه یهودیان در شیکاگو نسبت به درد افغانستانی‌ها خیلی همدلی نشان داده. من نشده با کسی صحبت کنم که اهمیت نشان نداده باشد.

برای یهودیان این داستانی قدیمی است. خیلی خانواده‌ها هولوکاست را از سر گذراندند و در سال‌های اخیرتر هم مصائب یهودستیزی را داشته‌ایم. یهودیان معنای تحت تعقیب بودن و ماهیت وحشتناک نفرت بیهوده را درک می‌کنند.»  جای تعجبی ندارد که مصائب هزاره‌ها، که در پی به قدرت رسیدن طالبان در مخاطرات بیشتری قرار گرفته‌اند، به‌خصوص توجه‌ها را جلب کرده است. خاخام می‌گوید: «در چند روز گذشته پیغام‌های بسیاری از زنان هزاره گرفته‌ام.

اخیرا گروهی از دختران هزاره با من تماس گرفتند و گفتند اگر نتوانم از کشور خارج‌شان کنم، خودکشی می‌کنند. امیدوارم بتوانم به زودی خارج‌شان کنم.»  آدر نیز همچنان به جلب حمایت ادامه می‌دهد. از جمله با سازماندهی سمینارهای اینترنتی که مردم در آن بتوانند روایت مردمان افغانستان را بشنوند. او امیدوار است این‌گونه آمریکایی‌ها «هر چه در توان دارند»‌ برای کمک به هم‌نوعان خود انجام دهند.

.