داستان باورنکردنی دختران هاکی روی یخ؛ موفقیت بدون حمایت، بدون سرمربی

30/07/1400 09:05:00 ق.ظ

اطلاع_رسانی, ورزش_زنان

تیم ملی هاکی زنان ایران در نخستین حضور خود در عرصه بین‌المللی، به مقام نایب قهرمانی رقابت‌های بین‌المللی امارات رسید. اطلاع_رسانی ورزش_زنان

شاید نخستین توجیه، گرم‌سیر بودن جغرافیای ایران باشد. اما پایین‌تر از ایران، در نقطه‌ای کویری، امارات متحده عربی از دو دهه قبل تیم ملی زنان و مردانش را در رشته هاکی روی یخ تبدیل به قطب خاورمیانه کرد. همین قطب، در نخستین رویارویی با تیم ملی زنان ایران، در کشور خودش شکست خورد.  

شکل گرفت؛ تیمی که اساسا ماهیتش را اسکیت‌بازهای باشگاه «این‌لاین اسکیت» در تهران شکل می‌دادند.، فدراسیون هاکی روی یخ ایران از سوی فدراسیون بین‌المللی به رسمیت شناخته شد اما چون طی تمام این سال‌ها هیچ آموزش پایه‌ای برای نوجوانان و جوانان در این رشته ورزشی وجود نداشت، از برخی اسکیت‌بازها و ستاره‌های این ورزش دعوت شد که رشته هاکی روی یخ را تجربه کنند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

نایب قهرمانی تیم ملی زنان هاکی روی یخ در رقابت‌های بین‌المللی اماراتنایب قهرمانی تیم ملی زنان هاکی روی یخ در رقابت‌های بین‌المللی امارات تیم ملی اسکیت هاکی روی یخ زنان ایران امروز در بازی فینال مقابل تیم روسیه صف‌آرایی کرد و نتیجه را سه بر یک واگذار کرد این نخستین حضور بانوان هاکی روی یخ ایران در رقابت‌های بین المللی بود

در دو ماه اخير پرداخت هاي دولت بدون خلق پول صورت گرفته استرئيس سازمان برنامه و بودجه در جلسه هم انديشي و هم افزايي سازمان برنامه و بودجه با اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس گفت: دوماه است كه دولت سيزدهم فعاليتش را آغاز كرده و بدون خلق پول پرداخت هاي ماهيانه را صورت داده است. A head of state, of the country with red flag, who helps Pakistan against India will recognize Muhammad Qasim, and appraise about Qasim’s dreams being true. More on - Muhammad Qasim Dreams

صعود اسکیت هاکی روی یخ زنان به فینال رقابت‌های اماراتتهران- ایرنا- تیم ملی اسکیت هاکی روی یخ زنان ایران با برتری برابر امارات توانست به فینال رقابت‌های دوبی راه یابد.

نایب قهرمانی بانوان هاکی روی یخ ایران در تورنمنت باشگاهی امارات- اخبار ورزش زنان - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimنایب قهرمانی بانوان هاکی روی یخ ایران تیم ملی اسکیت هاکی روی یخ ایران در بازی فینال تورنمنت باشگاهی در امارات مقابل تیم قدرتمندی از باشگاه‌های روسیه صف آرایی کرد و نتیجه را سه بر یک واگذار کرد

نایب قهرمانی تیم ملی زنان هاکی روی یخ در رقابت‌های بین‌المللی اماراتنایب قهرمانی تیم ملی زنان هاکی روی یخ در رقابت‌های بین‌المللی امارات تیم ملی اسکیت هاکی روی یخ زنان ایران امروز در بازی فینال مقابل تیم روسیه صف‌آرایی کرد و نتیجه را سه بر یک واگذار کرد این نخستین حضور بانوان هاکی روی یخ ایران در رقابت‌های بین المللی بود

صعود اسکیت هاکی روی یخ زنان به فینال رقابت‌های اماراتتهران- ایرنا- تیم ملی اسکیت هاکی روی یخ زنان ایران با برتری برابر امارات توانست به فینال رقابت‌های دوبی راه یابد.

سال پیش از این روزها، فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ تاسیس شد.به گزارش ایسنا، تیم ملی اسکیت هاکی روی یخ زنان ایران امروز در بازی فینال مقابل تیم قدرتمند روسیه صف آرایی کرد و نتیجه را سه بر یک واگذار کرد.به گزارش  سازمان برنامه و بودجه، دكتر ميركاظمي در جلسه تبيين رويكردهاي تدوين لايحه بودجه سال ۱۴۰۱ كه با حضور دكتر ممبيني معاون كل سازمان برنامه و بودجه، دكتر افقهي مشاور و رئيس حوزه رياست، دكتر فروزانمهر معاون توسعه و مديريت امور مجلس و استان ها، دكتر پورمحمدي معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه، دكتر پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي و اعضا كميسيون اقتصادي مجلس تشكيل شد؛ با بيان اينكه نظرات كميسيون اقتصادي براي سازمان برنامه و بودجه حائز اهميت است؛ اظهار داشت: اميدواريم با همفكري و مشاركت دولت و مجلس كه هر دو به انقلابي بودن مشهورند در اين دوره كار بزرگي انجام شود.به گزارش ایرنا، تیم‌های ملی اسکیت هاکی روی یخ زنان و مردان ایران در مسابقات کاپ آزاد دبی شرکت کرده‌اند.

۱۱۱ سال زمان برد تا ایران صلاحیت تاسیس و رسمیت یافتن فدراسیون هاکی روی یخ را پیدا کند. نخستین شرط، برخورداری از یک سالن استاندارد پیست یخ در ایران بود؛ آن‌چه در تمام این سال‌ها، در ایران وجود نداشت. این نخستین حضور بانوان هاکی روی یخ ایران در رقابت‌های بین المللی بود. شاید نخستین توجیه، گرم‌سیر بودن جغرافیای ایران باشد. وي با اشاره به اينكه اگر دولت و مجلس بر موضوعي تمركز كنند حتماً به نتيجه مطلوب مي رسد ادامه داد: توجه به اثربخش كردن منابع، افزايش نقش استان ها در پيشبرد برنامه ها و حركت به سمت برنامه اي شدن و انجام توافقنامه ها به صورت برنامه هاي ضروري است. اما پایین‌تر از ایران، در نقطه‌ای کویری، امارات متحده عربی از دو دهه قبل تیم ملی زنان و مردانش را در رشته هاکی روی یخ تبدیل به قطب خاورمیانه کرد. تیم ملی آقایان نیز در روز نخست مقابل روسیه شکست خورد و مقابل تیم ستارگان متوقف شد. همین قطب، در نخستین رویارویی با تیم ملی زنان ایران، در کشور خودش شکست خورد. ملی‌پوشان در نخستین دیدار با نتیجه ۴ بر یک مغلوب روسیه شدند اما دومین دیدار خود را با برتری چهار بر صفر برابر امارات به پایان رساندند و در نهایت به فینال این رقابت‌ها راه یافتند.

   تیم ملی زنان هاکی روی یخ ایران از سال ۱۳۹۹ شکل گرفت؛ تیمی که اساسا ماهیتش را اسکیت‌بازهای باشگاه «این‌لاین اسکیت» در تهران شکل می‌دادند. انتهای پیام. دكتر ميركاظمي با بيان اينكه اگر بودجه بدون كسري بسته شود و خلق پولي صورت نگيرد تورم مهار خواهد شد؛ اظهار داشت: دو ماه است كه دولت سيزدهم فعاليتش را آغاز كرده و بدون خلق پول پرداخت هاي ماهيانه را انجام مي دهد كه اين آغازي براي موفقيت بزرگي در مهار تورم است. ابتدای سال ۱۳۹۹ ، فدراسیون هاکی روی یخ ایران از سوی فدراسیون بین‌المللی به رسمیت شناخته شد اما چون طی تمام این سال‌ها هیچ آموزش پایه‌ای برای نوجوانان و جوانان در این رشته ورزشی وجود نداشت، از برخی اسکیت‌بازها و ستاره‌های این ورزش دعوت شد که رشته هاکی روی یخ را تجربه کنند. در نهایت اما دختران تیم این‌لاین اسکیت همگی به عضویت تیم ملی هاکی روی یخ ایران درآمدند؛ تیمی که البته فدراسیون ملی هاکی روی یخ ایران حاضر به حمایت مالی‌ آن نبود. تیمی که در امارات با دو بار پیروزی مقابل میزبان و یک پیروزی و یک شکست مقابل روسیه، به نایب قهرمانی آسیا رسید، با حمایت «ایران‌مال» در این مسابقات شرکت کرده بود. دكتر ميركاظمي در ادامه به اهميت ثبات اقتصادي، عدالت و توجه به آمايش سرزمين پرداخت و گفت: همدلي بين دولت و مجلس براي اصلاح ساختار بودجه بهترين فرصت براي اعمال تغييراتي ضروري در ساختار بودجه است. داستان کادرفنی‌ آن هم بی‌شباهت به تیم ملی فوتبال زنان ایران نیست.

تیم ملی فوتبال دختران ایران پیش از حضور در رقابت‌های انتخابی جام ملت‌های آسیا، با مشکل حراستی در زمینه استفاده از کادرفنی‌ روبه‌رو شده بود. «مریم ایراندوست»، سرمربی تیم ملی زنان ایران پدرش را به عنوان مدیر فنی این تیم معرفی کرد؛ مردی که در اکثر موارد به دلیل مداخله حراست وزارت ورزش و جوانان، مجبور می‌شد روی سکو‌ها بنشیند. وي افزود: بودجه بايد به شكل ساده و قابل فهم تدوين شود و شاخص هاي كلان اقتصادي را پشتيباني، تورم را مديريت و بهره وري را افزايش دهد تا به عدالت نزديك شود. این‌جا ایران است و شما حتی اگر پدری باشید که در هفتمین دهه زندگی‌ خود قدم می‌زنید هم نباید کنار زمین فوتبال، بازی دختران محجبه را ببینید. روی سکوها اما گویا ایراد شرعی ندارد. نصرت ایراندوست در هیچ یک از اعزام‌های خارجی، تیم ملی زنان کشور را همراهی نکرد و همین مشکل برای «جلال بشرزاد»، دیگر مربی تیم ملی دختران ایران هم وجود داشت. دكتر ميركاظمي در پايان گفت: در طراحي جديد ساختار بودجه كه با مشورت مجلس صورت خواهد گرفت مسائل اقتصادي كشور حل خواهد شد.

او از روی سکو، دروازه‌بان‌های دختر ایران را تمرین می‌داد. «کاوه صادقی» به صورت هم‌زمان سرمربی تیم ملی زنان و مردان هاکی روی یخ ایران است. اما حق نداشت دختران هاکی‌باز ایران را در رقابت‌های بین‌المللی امارات همراهی کند. وي افزود: در كميسيون اقتصادي مجلس براي دنبال كردن اين مسير اعلام آمادگي مي كنيم. پس «اعظم سنایی»، کاپیتان تیم ملی زنان هاکی روی یخ را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد. حراست وزارت ورزش و جوانان حضور مربی مرد در کنار تیم ملی زنان هاکی روی یخ را ممنوع و غیرشرعی اعلام کرده بود.

تیم ملی زنان ایران بدون سرمربی‌ و با هدایت کاپیتان خود به مسابقات بین‌المللی امارات اعزام شد. کد خبر: 372339. هدفش کسب تجربه برای حضور در مسابقات آسیایی فیلیپین بود که قرار است اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ برگزار شود. اگر همه‌گیری کرونا نبود، دختران هاکی روی یخ ایران همین مسابقات را هم از دست می‌دادند. قرار بود این دوره از مسابقات بهار سال ۱۴۰۰ برگزار شود که فدراسیون بین‌المللی آن را یک سال به تعویق انداخت. حالا دختران ایران شانس حضور در این مسابقات را به دست آورده‌اند.

هاکی روی یخ به صورت رسمی حدود دو سال در ایران قدمت دارد و دختران اسکیت باز کشور نیز سال‌ها در انزوا و تبعیض زندگی کرده‌اند. در تمام سال‌های گذشته، دختران و حتی پسرانی بوده که دل به این ورزش بسته و به بن‌بست خورده‌اند. «سام کلانتری»، مستندساز ایرانی سال ۱۳۹۸ مستندی از زندگی همین دختران را به تصویر کشید. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، مستندی درباره‌ تیم ملی دختران اسکیت هاکی ایران و مشکلات پیچیده‌ آن‌ها در راه مسابقات آسیایی کره‌جنوبی بود که ورزش بهانه‌ای برای وارد شدن به زندگی این دختران شد. این فیلم را پُرجایزه‌ترین مستند سینمایی سال ۱۳۹۸ نامیدند؛ فیلمی که سیمرغ بلورین «جشنواره فیلم فجر» و چهار جایزه از «جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت»، از جمله جایزه ویژه تماشاگران این جشنواره را کسب کرد.

حالا همان دختران، در زندگی حقیقی، نایب قهرمانی امارات را به خانه آورده‌اند؛ بدون کمترین حمایتی از سوی فدراسیون هاکی روی یخ و البته وزارت ورزش و جوانان و تنها با حمایت یک اسپانسر. .