درباره کم‌بازدیدترین کشور اروپا چه می‌دانیم؟

17/12/1400 09:34:00 ق.ظ

درباره کم‌بازدیدترین کشور اروپا چه می‌دانیم؟ العربيه_فارسى

مقامات آمریکایی اخیرا اعلام کردند که کشور مولداوی که همسایه اوکراین است، در جریان حمله روسیه به اوکراین در معرض خطر قرار دارد، و ممکن است مانند همسایه بر اساس آمارهای سازمان ملل، مولداوی کم‌بازدیدترین کشور اروپاست. گزارش شده است که در سال 2016 تنها 121000 خارجی وارد این کشور شدند. در مقام مقایسه جهانی، نسبت به سرانه جمعیت تنها بنگلادش و گینه کمتر از مولداوی گردشگر دارند.

Advertisement مولداوی در بیشتر قرن بیستم از سرزمین‌های اتحاد جماهیر شوروی بود، و پس از فروپاشی شوروی استقلال یافت. این کشور تنها دو همسایه دارد: رومانی در غرب و اوکراین در سه جهت دیگر. بدین ترتیب مولداوی یک کشور محصور در خشکی است.

با این وجود، به منظور دستیابی به دریای سیاه، مولداوی در سال 2005 با اوکراین مبادله سرزمینی کرد و اجازه کشتیرانی در رودخانه دانوب را به دست آورد، و از طریق این رودخانه که به دریای سیاه می‌ریزد، به آب‌های آزاد بین‌المللی راه پیدا کرد. headtopics.com

منطقه موسوم به «ترنس‌نیستریا» در سال 1990 از مولداوی اعلام استقلال کرد، که باعث آغاز جنگ ترنس‌نیستریا شد. این منطقه از آن زمان خود را مملکتی مستقل خوانده است، اما هیچ یک از اعضای سازمان ملل آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

برخلاف همسایگان ارتدوکس خود که رویداد مذهبی اصلی سال را در ژانویه برگزار می‌کنند، مولداوی کریسمس را بین 24 تا 26 دسامبر جشن می‌گیرد. افسانه روسی «بابا یخبندون» پس از استقلال مولداوی از شوروی ممنوع شد، و این روزها هدایای کودکان را بابانوئل تحویل می‌دهد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ولادیمیر پوتین: روسیه در ماه ژوئیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر خواهد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس در ماه آینده میلادی خبر داده است. امری که ناظران آن را تازه‌ترین دور از بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و ناتو ارزیابی کرده‌اند. ادامه مطلب >>