داستان «ایران»؛ از چنگال شکارچیان تا مادرشدن

14/02/1401 09:51:00 ق.ظ

سه دختر «ایران»، یوز ماده ای که محیط زیست انتظار تولد فرزندانش را می‌کشید بالاخره متولد شدند. داستان زندگی «ایران» از لحظه کشف تا لحظه مادر شدن اما به این سادگی نبوده و این یوز ماده اتفاقات زیادی را برای رسیدن به این لحظه پشت سر گذاشته است

سه دختر «ایران»، یوز ماده ای که محیط زیست انتظار تولد فرزندانش را می‌کشید بالاخره متولد شدند. داستان زندگی «ایران» از لحظه کشف تا لحظه مادر شدن اما به این سادگی نبوده و این یوز ماده اتفاقات زیادی را برای رسیدن به این لحظه پشت سر گذاشته است. دو سال می‌گذرد و در دومین روز اردیبهشت ماه ۹۸ اخبار امیدوار کننده ای از «ایران» به گوش می‌رسد.

حمید ظهرابی- معاون وقت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست- اعلام می‌کند: «ایران» یک ماده خوب است و سن پایینی دارد. رفتارهای جفت‌گیری را هم از خود نشان می‌دهد.

حدود یک سال بعد مرحله جدیدی در زندگی «ایران» جوان آغاز می‌شود. قرار است ماده یوز جوان از پردیسان کوچ کند و به زیستگاه اصلی خود در سمنان باز گردد. ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹ با تایید امیر عبدوس- مدیر کل محیط زیست استان سمنان- «ایران» به محل تکثیر در اسارت یوز که در استان سمنان قرار دارد، منتقل می شود. این سفر نگرانی زیادی در دل دغدغه مندان محیط زیست ایجاد می‌کند چراکه این اقدام تداعی کننده خاطرات انتقال پرتلفات گورهای ایرانی به این استان است.

۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مرتضی پورمیرزای - مدیرعامل انجمن یوز ایران - می‌گوید: یوزپلنگ سه ساله ماده‌ای که اکنون در منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان نگهداری می‌شود، هنوز شانس زیادی برای زادآوری دارد بنابراین نباید فرصت را از دست بدهیم. «ایران» در بهترین دوران خود برای زادآوری قرار دارد و ما راه حل دیگری برای حفاظت از گونه‌هایی نداریم که در اسارت هستند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

پای صحبت‌های مدیرعامل هنرمندان پیشکسوت و درد دل‌های رضا بابک- فیلم گزارش تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

رئیس انجمن آردسازان ایران: هیچ‌وقت تا این اندازه وابسته به واردات غلات نبوده‌ایمرئیس انجمن آردسازان ایران: هیچ‌وقت تا این اندازه وابسته به واردات غلات نبوده‌ایم رییس انجمن آرادسازان در ادامه با اشاره به وجود یک دوره چند ساله‌ خودکفایی در گندم افزود که به نظر می‌رسد امسال وارداتی درحدود ۶ تا ۷ میلیون تن گندم به ایران را شاهد باشیم. همیشه وابسته بوده‌اید اما الان دلیل و بهانه‌ای برای دروغ گفتن ندارید

وزیر اقتصاد: این وزارتخانه «مدعی‌العموم» کارآفرینان و صادرکنندگان استوزیر اقتصاد: این وزارتخانه «مدعی‌العموم» کارآفرینان و صادرکنندگان است به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت در تبریز «مسئولیت دولت و مجلس» را «انگیزه‌بخشی و امیدآفرینی» دانست. ⬇️ بیشتر بخوانید:

آخرین دفاعیات وکلای نوری: از این دادگاه برای محکوم کردن جمهوری اسلامی استفاده شده استاین وکلا همچنین گفتند که از دیدگاه آنان، اطلاعاتی که شاهدان در دادگاه در ماه‌های گذشته در مورد سال ۶۷ و جریان جنگ ایران و عراق بیان کرده‌اند «دقیق نیست.».

وکیل برخی از شاهدان دادگاه حمید نوری؛ این کیفرخواستی علیه تمام حکومت ایران استکنت لوئیس، وکیل سازمان مجاهدین خلق در دادگاه حمید_نوری، اعدام زندانیان عضو و هوادار این سازمان را نوعی «نسل‌کشی» توصیف کرد و گفت دادگاه‌های انقلاب در ایران با انتساب القابی همچون «مرتد و محارب» زندانیان سیاسی را قتل‌عام کردند. اخبار_ایران

سفر اعلام نشده وزیر نفت ایران به ونزوئلاجواد اوجی، وزیر نفت ایران در سفری کم‌سابقه و اعلام نشده در راس هیئتی متشکل از بیش از دوازده همراه به کشور ونزوئلا سفر کرده تا قراردادهای همکاری در زمینه