مجلس, انتخابات_ریاست_جمهوری, شورای نگهبان, قانون انتخابات, قانون اساسی

مجلس, انتخابات_ریاست_جمهوری

حمایت بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس از مصوبه جنجالی شورای نگهبان | DW | 09.05.2021

بیش ار دو سوم نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند. این مصوبه با انتقادهای زیادی روبرو شده و بسیاری از کارشناسان آن را مغایر قانون اساسی می‌دانند.

09/05/2021 10:29:00 ب.ظ

بیش ار دو سوم نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان انتخابات_ریاست_جمهوری حمایت کردند. این مصوبه با انتقادهای زیادی روبرو شده و بسیاری از کارشناسان آن را مغایر قانون اساسی می‌دانند.

بیش ار دو سوم نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند. این مصوبه با انتقادهای زیادی روبرو شده و بسیاری از کارشناسان آن را مغایر قانون اساسی می‌دانند.

۲۰۳ نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از مصوبه اخیر شورای نگهبان درباره"معیارها و شرایط لازم" برای داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند و بر منتقدان آن تاختند.محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس متن این بیانیه را که خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشته شده در نشست علنی یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت خواند.

رکورد بی‌سابقه عدم مشارکت فرانسوی‌ها در انتخابات/ تمرکز تحریم‌طلبان انتخابات در تهران؛ نتیجه در پاریس!- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim آمریکا سایت العالم را بست- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim بازگشت کی‌روش به تیم ملی فوتبال ایران؛ شایعه یا بحث جدی؟ | DW | 22.06.2021

در این بیانیه با اشاره به انتقادهای فراوان به مصوبه شورای نگهبان آمده است: «در این میان هیاهوهای رسانه‌ای دشمنان خارجی و برخی از منتقدان همیشگی شورای نگهبان در داخل نیز فرصت را برای تخریب نهاد ضامن سلامت انتخابات فراهم کرد تا به زعم خود خدشه‌ای در برگزاری پرشور انتخابات وارد نماید.»

شورای نگهبان ۱۱ اردیبهشت مصوبه خود را برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ و ۱۸ اردیبهشت متن کامل آن را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود منتشر کرد.یکی از مهم‌ترین انتقادهای منتقدان به این مسئله برمی‌گردد که شرایط داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی تشریح شده و اقدام شورای نگهبان تغییر این قانون و فراتر از اختیاراتش است. headtopics.com

انتقادهای گسترده از شروط جدید شورای نگهبان برای انتخاباتدر قانون اساسی جمهوری اسلامی شرایط لازم برای کاندیداهای ریاست جمهوری فقط در اصل ۱۱۵ مشخص شده که مقرر می‌کند: «رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی كه واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی كشور.»

شرط‌های فراقانونی برای نامزدان انتخاباتشورای نگهبان در مصوبه خود چند شرط جدید به اینها اضافه کرده که مهم‌ترین آنها از این قرارند: حداقل سن ۴۰ و حداکثر آن ۷۵ سال، داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن و حداقل چهار سال سابقه کار در سمت‌های ارشد مدیریتی.جعفر محمدی، روزنامه‌نگار و تحصیلکرده رشته حقوق در مقاله‌ای در سایت"عصر ایران" به بررسی ایرادهای حقوقی مصوبه شورای نگهبان پرداخته و می‌گوید"به فرض محال" که بشود شرط جدیدی برای کاندیداهای ریاست جمهوری در نظر گرفت این کار فقط در حیطه اختیارات مجلس شورای اسلامی است که حق قانونگذاری دارد.

"ارائه برنامه‌ها و خط مشی‌های اجرایی" و"معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه‌ها و توان مدیریتی" به شورای نگهبان از دیگر شرط‌های شورا برای احراز صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری عنوان شده است. اغلب منتقدان این کار را بدعتی بی‌سابقه و مجبور کردن شهروندان به انتخاب میان افراد مورد نظر این شورا ارزیابی می‌کنند.

کاستن از صف طولانی داوطلبان؟هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان یکی از انگیزه‌های این شورا برای تعیین شرط‌های جدید برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را کثرت داوطلبان در دوره‌های قبل عنوان می‌کند.او می‌گوید در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بیش از هزار و ۶۰۰ نفر برای نامزدی ثبت نام کرده بودند که هزار و ۲۰۰ نفرشان مدرک کارشناسی یا پائینتر داشتند. headtopics.com

یک مقام «اف‌بی‌آی» در گفتگو با «صدای آمریکا» توقیف دامنه‌های سایت‌های مرتبط با ایران را تایید کرد تریاک در جعبه پیتزا؛ کشف باند مواد مخدر ایرانی در اتریش | DW | 22.06.2021 اعتصاب گسترده کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای صنعت نفت ایران | DW | 22.06.2021

از آنجا که در جمهوری اسلامی فعالیت‌های حزبی مانند حکومت‌های دموکراسی شکل نگرفته تقریبا هر کس می‌تواند برای کاندیداتوری ثبت‌نام کند و انبوه ثبت‌نام‌کنندگان در هر دور به موضوع طنز رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی تبدیل شده است.با این همه شورای نگهبان در هر دوره از میان صدها ثبت‌نام کننده تنها تعداد انگشت‌شماری را تائید صلاحیت می‌کند و در مواردی مانند نمونه محمود احمدی‌نژاد، پس از هشت سال ریاست جمهوری او را فاقد صلاحیت تشخیص داد.

شورای نگهبان که مطابق قانون اساسی مفسر اصول این قانون است، اضافه کردن شرط‌های جدید برای نامزدان انتخاباتی را تفسیر عبارت"رجال مذهبی و سیاسی" در اصل ۱۱۵ عنوان می‌کند. بسیاری معتقدند شورای نگهبان به جای تفسیر، قانون را تغییر داده است.پیام پنهان شورای نگهبان؟

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی به سایت فرارو می‌گوید"قریب به اتفاق حقوقدانان" این ایراد را تائید خواهند کرد. او افزود: «اما نکته کلیدی این است که شورای نگهبان بالاترین مرجع حقوقی کشور است، چگونه ممکن است که مرتکب چنین اشتباهی شود؟ باید به این مسئله پاسخ داد.»

او می‌گوید شورای نگهبان با این کار می‌خواهد بگوید"ما این طور رفتار می‌کنیم، بروید، حساب کار خود را بکنید". به باور عبدی شورا در واقع یک نوع تعمد در کارش دارد"که بنیان و اصول و مبانی حقوقی مورد قبول جامعه حقوقدانان را نادیده بگیرند و آن را از بین ببرند". headtopics.com

به نوشته سایت"نواندیش"، محمد هاشمی رفسنجانی، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است مصوبه اخیر شورای نگهبان سلب اختیار مردم و خلاف جمهوریت است.سخنگوی سابق شورا در جمع منتقدانظاهرا ایرادهای حقوقی به مصوبه شورای نگهبان چنان جدی است که نجات‌الله ابراهیمیان، حقوقدان و سخنگوی سابق شورا نیز آن را"مخالف و مغایر قانون اساسی" می‌داند.

او در گفت‌وگویی که ۱۶ اردیبهشت در روزنامه ایران منتشر شد می‌گوید اگر شرایطی که قانون اساسی برای نامزدان ریاست جمهوری بیان کرده نیاز به تبیین و قواعد جزئی‌تری برای تدقیق داشته باشد"وضع این قواعد به عهده مرجع قانونگذاری یعنی مجلس شورای اسلامی است".

واکنش فرانسه به پیروزی رئیسی؛ نگران وضعیت حقوق بشر هستیم | DW | 22.06.2021 نگرانی عفو بین‌الملل از خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم اعدام یک کودک‌مجرم در ایران آمریکا وبسایت سه شبکه تلویزیونی وابسته به ایران را توقیف کرد | DW | 22.06.2021

این ایرادی است که اغلب حقوقدانان هم در روزهای گذشته مطرح کرده‌اند. تکرار این ایراد توسط سخنگوی سابق شورای نگهبان شبهه عباس عبدی را تقویت می‌کند که هدف این شورا رساندن این پیام بوده که"شورای نگهبان هر تصمیمی بگیرد همان درست است، حال اینکه قانونی است یا نیست، اساسا بلاموضوع است".

 در بیانیه حمایتی اکثریت مجلس خطاب به شورای نگهبان تاکید شده که مصوبه اخیر"گامی در جهت شفافیت انتخاباتی و حفظ حرمت داوطلبان واقعی و معتقد به رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی انتخابات" است و بر اساس اختیارات این شورا مطابق قانون اساسی انجام شده است.

از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاکاندیدای سه سالهبه نوشته رسانه‌های ایران این پدر کرمانی تلاش کرد دختر سه ساله خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند. بر اساس گزارش‌ها، هدف این پدر شروع فعالیت سیاسی دخترش است.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازها

روحانی"عادل"این روحانی که چهار همسر و بیش از ۱۰ فرزند دارد نیز در انتخابات ثبت‌نام کرد. یکی از شروط چند همسری در قوانین اسلامی برقراری عدالت کامل در میان آن‌ها است. البته بعید است رای دهندگان روی خوشی به این نوع عدالت نشان دهند.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازها

نامزد همه جناحیبه نظر می‌رسد این کاندیدای انتخابات در عین وابستگی به همه گروه‌های سیاسی، همچنان اصرار دارد که کاندیدای مستقل است و تابع رهبر جمهوری اسلامی.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاحضور اقوام ایراندر سه روز ثبت‌نام، نامزدهای مختلفی با لباس‌های محلی در وزارت کشور حضور یافته‌اند.

از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاثبت‌نام زنانگرچه همچنان در مورد واژه"رجل سیاسی" به عنوان شرط نامزدهای ریاست جمهوری ابهام وجود دارد، زنان نیز در میان داوطلبان دیده می‌شوند.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهابهشت عکاسانوزارت کشور این روزها به بهشت عکاسان تبدیل شده است. در کنار چهره‌های سیاسی‌، حضور داوطلبان رنگارنگ، فضای شادی را ایجاد کرده که عکاسان در بازتاب این فضا سهم به سزایی دارند.

از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهازوج انتخاباتیاین زوج کرد نیز برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور حضور یافتند.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاحامی گرازهاداوطلبان انتخاباتی برای کمپین خود شعارهای مختلفی را انتخاب می‌کنند. به نظر می‌رسد این شهروند ایرانی نگران وضعیت گرازها است.

از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاکاندیدای"همه کس‌کش"سید محمد غرضی، نامزد دوره پیشین ریاست جمهوری برای ثبت نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور حاضر شد. استفاده از عبارت"بمب‌های همه کس‌کش" در دوره گذشته انتخابات مورد توجه قرار گرفت.

از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاثبت‌نام با تیشهاین داوطلب ریاست جمهوری ایران راه مبارزه با فساد را استفاده از تیشه می‌داند.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهانامزدی از آمریکاهوشنگ امیراحمدی، بنیان‌گذار و رییس"شورای آمریکا−ایران" نیز داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد. این ایرانی ساکن آمریکا در دوره گذشته نیز کاندیدا شده بود، اما از فیلتر شورای نگهبان عبور نکرد.

از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاکلاه مخملی ولاییفعالیت‌های"انقلابی" کلاه مخملی‌ها در مناسبت‌های مختلف در رسانه‌های ایران بازتاب دارد. به همین علت کاندیدا شدن نماینده این گروه اجتماعی نیز تعجب برانگیز نیست.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازها

کاسبی انتخاباتیجای نگرانی نیست اگر کاندیدایی عکس مورد نیاز برای ثبت‌نام را فراموش کرده باشد. در اطراف وزارت کشور بازار خدمات دهی به کاندیداها داغ است.از کاندیدای پنج ساله تا حامی گرازهاپایانیک روز کاری سخت و آدم‌های جور واجور هر کسی را خسته می‌کند. چرتی کوتاه در میان این هیاهوی سیاسی برای ادامه مسیر پر خبر انتخابات ایران بد نیست.

ادامه مطلب: DW فارسی »

ماکرون با ستودن پیشرفت‌های حوزه فناوری فرانسه: نباید به پیروزی‌هایمان اکتفا کنیم

ماکرون در مراسمی در پاریس در گفتگو با 'یورونیوز نکست' گفت كه فرانسه كشور شماره یك قاره اروپا در زمینه گرد آوری بودجه در حوزه نوآوری در بخش‌های فناوری است اما همچنان لازم است کارهای بیشتری در این زمینه انجام شود.

از اين مجلس انقلابي مگر توقع ديگري داشتيد؟ شوراي نگهبان فرمان رهبر را اجرا ميكنه ، مجلس انقلابي هم پر است از منتخبين همين شورا و عمله هاي دستگاه بيت اقا كدام كارشناسان ؟؟ معلومه که دفاع می کنند اینا لگد به کسبشون نمی زنن قانون کیلویی چند؟ ظاهرا انتظار داشتید شورای نگهبانم، نمایندگانم، قوه قضائیه ام، سپاهم و نفت و‌گاز موروثی ام، یک سیستم یکپارچه را نشان ندهد!!!

مشکل مردم این بیسوادانی هستند که صندلی های مجلس را پرکردن! اینا اگه شعور دارن بگن مصوبه شورای نگهبان با کدام بند قانون اساسی مطابقت دارد؟ این بیشعور ها میخوان قانون وضع کنند زمانیکه خودشون غیر قانونی هستند و قانون اساسی را یکبار نخوندن!! شما نگران رای دهنده‌ها باشید، انسانی پیدا نمیکنید که به این جانوران رای بدن، اگر کسی هم رای بده از طرف مردم ایران ان رای باطله

کدوم قانون اساسی واصلا این مثلا انجمن ویا ماسونری نگهبان را چه کسی اجازه دخالت داده .اینها دنبال منافع خود هستند ونه ایران ومردم .این قانون اساسی برعلیه ایران ومنافع ملی است وباید مانند آخوند ها به زباله انداخته شود.ما قانون اساسی بر پایه دمکراسی وحقوق بشر میخواهیم بدون اسلام Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

برای هم نوشابه باز میکنن

«بازداشت» بیش از 200 نفر از کارکنان قوه قضائیه ایرانسخنگوی قوه قضائیه ایران، از بازداشت بیش از 200 نفر از پرسنل بخش‌های مختلف قوه قضاییه و تعدادی از سردفتران اسناد رسمی خبر داد.به گزارش خبرگزاری «ایسنا»،

بیش از ۱۰۰۰ مهاجر از مسیر دریا وارد ساحل لامپدوسا شدند | DW | 10.05.2021عده پناهجویانی که از مسیر دریا خود را به سواحل ایتالیا می‌رسانند به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. تنها ۱۰۰۰ نفر وارد جزیره کوچک لامپدوسا، جنوبی‌ترین جزیره ایتالیا و صدها تن دیکر نیز وارد سیسیل شده‌اند.

شلیک بیش از ۱۰۰ راکت به خاک اسرائیل؛ نتانیاهو: حماس از «خط قرمز» عبور کردجنبش مقاومت اسلامی‌ فلسطین، حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد اعلام کرد که این راکت‌ها به تلافی حملات هوایی شامگاه دوشنبه اسرائیل صورت گرفته که به گفته مقامات فلسطینی به کشته شدن دست کم ۲۰ نفر از جمله ۹ کودک منجر شد. جزئیات بیشتر🔽 نه تورو خدا نگو ک ترسیدیم مردک فک کردی اگه داعش تو افغانستان و صدر تو عراق شلوغکاری کنه مردم از قدس غافل میشن؟ نه واللاه الموت لاسرائیل ععسرائیل هرغلطی خواست کرد فقط فلسطین حق دفاع نداره؟ کاش یه روزی یکی واسه همین اروپاییا قلدری کنه

درخواست قطع مذاکرات وین از بایدن به خاطر حمایت ایران از حماس | DW | 13.05.2021ده‌ها سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به دلیل پشتیبانی جمهوری اسلامی از حماس خواستار توقف مذاکرات احیای برجام شدند. این سناتورها علت درخواست خود را ادامه حمله موشکی نیروهای مورد حمایت ایران به اسرائیل عنوان کردند. گوه خوردن😂 این ۴۴ سناتور امریکایی در خواب خرگوشی هستند ایران در وین با امریکا مذاکره نمیکنه ایران فقط با اروپایی‌ها و روسیه، چین مذاکره میکنه ایران اجازه نداده امریکا وارده مذاکرات مستقیم بشه رهبران حماس، حزب الله و‌فلسطین را مردار کنید.

بیش از ۱۸۰ نفر در درگیری میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی در مسجدالاقصی زخمی شدند\u067e\u0644\u06cc\u0633 \u0627\u0633\u0631\u0627\u0626\u06cc\u0644 \u0632\u0645\u0627\u0646\u06cc \u06a9\u0647 \u0645\u0633\u0644\u0645\u0627\u0646\u0627\u0646 \u0631\u0648\u0632\u0647\u200c\u062f\u0627\u0631 \u062f\u0631 \u0645\u0633\u062c\u062f\u0627\u0644\u0627\u0642\u0635\u06cc \u062f\u0631 \u062d\u0627\u0644 \u0646\u0645\u0627\u0632 \u0628\u0648\u062f\u0646\u062f\u060c \u0634\u0645\u0627\u0631 \u0642\u0627\u0628\u0644 \u062a\u0648\u062c\u0647\u06cc \u0627\u0632 \u0646\u06cc\u0631\u0648\u0647\u0627\u06cc\u0634 \u0631\u0627 \u062f\u0631 \u0627\u0637\u0631\u0627\u0641 \u0645\u062d\u0644 \u0639\u0628\u0627\u062f\u062a \u0622\u0646\u0647\u0627 \u0645\u0633\u062a\u0642\u0631 \u06a9\u0631\u062f. \u067e\u0644\u06cc\u0633 \u0647\u0645\u0686\u0646\u06cc\u0646 \u062f\u0631\u0648\u0627\u0632\u0647\u200c\u0647\u0627\u06cc \u0645\u0646\u062a\u0647\u06cc \u0628\u0647 \u0645\u0633\u062c\u062f\u0627\u0644\u0627\u0642\u0635\u06cc \u0627\u0632 \u062f\u0627\u062e\u0644 \u0634\u0647\u0631 \u0642\u062f\u06cc\u0645 \u0631\u0627 \u0628\u0633\u062a.\n\n خداوند لعنت اش کند اصل خبر اینه: پلیس رژیم صهیونیستی زمانی که مسلمانان روزه‌دار در مسجدالاقصی در حال نماز بودند، با شمار قابل توجهی از نیروهایش که در اطراف محل عبادت آنها مستقر کرده بود به آنها حمله کرد پلیس همچنین دروازه‌های منتهی به مسجدالاقصی ازداخل شهر قدیم را بست