حمایت از معترضان، مداخله در امور داخلی ایران است/تجمع‌کنندگان در شعارهای خود به جای ترامپ، روحانی را سرزنش می‌کردند/ کاخ سفید اعتراضات را گامی برای تغییر حاکمیت می‌دانست

27/11/2019 09:27:00 ق.ظ

مقام پیشین کاخ سفید با انتقاد از تحریم‌ها آن‌ها را نوعی جنگ اقتصادی دانست و ابراز امیدواری کرد که به زودی عمر دولت ترامپ به پایان برسد.

ایلنا, ایران

مقام پیشین کاخ سفید در گفت‌وگو با ایلنا : حمایت از معترضان، مداخله در امور داخلی ایران است/تجمع‌کنندگان در شعارهای خود به جای ترامپ ، دولت را سرزنش می‌کردند/ کاخ سفید اعتراضات را گامی برای تغییر حاکمیت می‌دانست

مقام پیشین کاخ سفید با انتقاد از تحریم‌ها آن‌ها را نوعی جنگ اقتصادی دانست و ابراز امیدواری کرد که به زودی عمر دولت ترامپ به پایان برسد.

 (Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است. وی در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته‌ای، انرژی و توازن سیاست‌گذاری در عرصه‌های تکنولوژی تحقیقاتی داشته است.

هیپل در سال ۱۹۹۳ موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وی دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است و در حال حاضر عضو هیئت مدیره پنل بین‌المللی درباره مواد شکافت‌پذیر و استاد علوم سیاسی دانشگاه پرینستون است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را درباره تنش‌ها در خاورمیانه مطرح کرده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

قیمت کالا‌ها را به صورت لحظه‌ای رصد می‌کنیم/ پرونده تخلفات اصناف خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

بسیاری از مردم هنوز بسته حمایت معیشتی را در‌یافت نکردند / سبد خالی دولت در دست مردماگرچه دولت در روزهای اخیر مدام از واریز شدن بسته حمایت معیشتی مردم به حساب آنها سخن می‌گوید اما خبرهای رسیده از استان‌ها و شهرهای مختلف کشور حاکی از ‌آن است که بسیاری از شهروندان هنوز مزه آن را نچشید‌ه‌اند.

منبع امنیتی ترکیه: آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه را از سر نمی‌گیرددولت ترکیه ماه گذشته به طور جداگانه با روسیه و آمریکا به توافق رسید تا نیروهای کرد در شمال سوریه از منطقه مرزی با ترکیه عقب نشینی کنند و در مقابل آنکارا پذیرفت تا عملیات نظامی خود در خاک سوریه را متوقف کند.

دولت قانونی یمن مناطق جدیدی را در استان صعده از کنترل حوثی‌ها خارج کردنیروهای ارتش ملی یمن با پشتیبانی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن شامگاه دوشنبه 25 نوامبر 2019

قطر و کویت به ائتلاف حمایت از کشتیرانی آزاد به رهبری آمریکا پیوستندقطر و کویت اعلام کردند به ائتلاف حمایت و حفظ دریانوردی آزاد در منطقه به رهبری آمریکا می پیوندند. به گزارش خبرگزاری رویترز، قطر و کویت روز دوشنبه چهارم آذر به مقامات نظامی ایالات متحده اطلاع دادند ک عجب. آمریکا با این همه تکنولوژی نتونست یه سند رو کنه.

جام جهانی کشتی فرنگی در تهران به دلیل ناآرامی‌های ایران به تعویق افتادمسابقات جام جهانی کشتی فرنگی طبق برنامه اولیه قرار بود روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شود.

«فرانک هیپل»  (Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است.وزیر صمت گفت: به صورت لحظه‌ای قیمت کالاها را کنترل و رصد می‌کنیم.به گزارش  برخی از خبرنگاران استانی ایلنا هنوز بسیاری از مردم استان‌های کهگیلویه و بویر احمد ، اصفهان ،فارس ، آذربایجان شرقی ، قزوین ، گلستان، سیستان و بلوچستان  و.ترکیه پیش از این بارها تهدید کرده بود که عملیات نظامی خود را در شمال شرق سوریه از سر خواهد گرفت.

وی در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته‌ای، انرژی و توازن سیاست‌گذاری در عرصه‌های تکنولوژی تحقیقاتی داشته است. هیپل در سال ۱۹۹۳ موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وزیر صمت گفت: به صورت لحظه‌ای قیمت کالاها را کنترل و رصد می‌کنیم. وی دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است و در حال حاضر عضو هیئت مدیره پنل بین‌المللی درباره مواد شکافت‌پذیر و استاد علوم سیاسی دانشگاه پرینستون است. بسته حمایت معیشتی خود را دریافت نکرد‌ه‌اند. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را درباره تنش‌ها در خاورمیانه مطرح کرده است. وی با اشاره به اینکه پس از آغاز اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، کنترل قیمت سایر کالاها توسط وزارت کشور فرماندهی شد و وزارتخانه هایی چون نفت و سایر دستگاه های مرتبط هم در این زمینه ورود کردند، افزود: یکی از دغدغه های جدی ما کنترل آثار تورمی موضوع افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالاها و خدمات بود. سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بی نتیجه است کاخ سفید اعتراض ‌های ایران را گامی برای تغییر حاکمیت می‌دانست «فرانک هیپل» در ابتدا در مورد سیاست فشار بر ایران گفت: من موافقم که سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بی‌نتیجه است، زیرا احتمال جنگ بین ایالات متحده و ایران را افزایش داده و موجب شده است که ایران از تعهداتی که در برنامه هسته‌ای خود با آن توافق کرده، فاصله بگیرد.

بسیاری از طرفداران فشار حداکثری، از جمله جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، خواهان تغییر نظام در ایران بودند و اعتراضات فعلی علیه اوضاع اقتصادی در ایران را گامی در این جهت می‌‌دیدند. رحمانی بیان کرد: پیش از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین یکسری از دستگاه ها و مؤسسات پژوهشی، تحلیل هایی را از لحاظ آثار افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالاها و خدمات انجام داده بودند که ما در جلسات اخیر خود این گزارش ها را در دستور کار قرار داده و تحلیل کرده ایم.فاطمه که سرپرست خانوار نیز هست به ایلنا گفت:  وقتی  دیدم پس از اعلام واریز بسته حمایتی به خانوارها،مبلغی به حسابم واریز نشد به اداره تعاون گرگان مراجعه کردم  به من گفتند  نگران نباشید واریز می شود. کاهش تعهدات برجامی قابل درک است کاهش تعهدات برجامی موقعیت تندروهای ایالات متحده را تقویت می‌کند وی در ادامه در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: من معتقدم که حرکت ایران برای کاهش تعهدات خود در برجام تصمیم قابل درک اما خطرناکی بوده است. یک اقدام در واکنش به عدم اجرای تعهدات اروپایی‌ها و خروج آمریکا از برجام صورت گرفته است.۶ درصد روی قیمت سایر کالاها تأثیر می گذارد و مطابق با تحقیقات بانک مرکزی این تأثیر ۴ درصد است. اما این اقدام از طرفی هم موقعیت تندروهای ایالات متحده را تقویت می‌کند که می‌تواند اولین قدم برای جنگ گسترده‌تر باشد که برای ایالات متحده و ایران فاجعه‌بار است.اما آنچه مسلم است بسیاری از خانوارها هنوز مبلغی به عنوان بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت نکرد‌ه‌اند؛ اگر چه به گفته بسیاری از مدیران کل اداره تعاون،کار و امور اجتماعی از جمله « پروانه نیکمرام» در استان کهگیلویه و بویر‌احمد که شبیه حرف‌های دیگر مسئولان در سایر استان‌ها است ،آمار نهایی تعداد کسانی که بسته حمایت  معیشتی برایشان ارسال شده  معلوم نیست  اما تعداد زیادی از یارانه‌بگیران در استان‌های مختلف از جمله مناطق محروم، بسته حمایتی خود را دریافت نکرد‌ه‌اند. تحریم‌ها نوعی جنگ اقتصادی احمقانه است ترامپ می‌توانست به جای خروج از برجام آن را احیا کند این مقام پیشین کاخ سفید هم چنین در ادامه در مورد تحریم‌ها گفت : من موافقم که این تحریم‌ها نوعی جنگ اقتصادی بدون تفکر و احمقانه است دولت ترامپ می‌توانست به جای از بین بردن برجام اقدام به احیای این توافق کند. رحمانی با تأکید بر اینکه ما آثار روانی حاصل از این تصمیم را کنترل می کنیم تا موج گرانی در کشور راه نیفتد، گفت: ما آثار واقعی افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالاها و خدمات را می پذیریم اما دنبال آن هستیم که آثار روانی آن را کنترل کنیم و اجازه ندهیم کسی از این فضا سوءاستفاده کند.

هیپل در مورد مذاکره میان ایران و آمریکا گفت: من فکر می‌کنم مذاکره امکان پذیر است یا با ترامپ یا رئیس‌جمهور جدیدی که امیدوارم به زودی جایگزین ترامپ شود. ترامپ به چیزی احتیاج دارد که بتواند به عنوان پیروزی دیپلماتیک معرفی کند اما من موضع سران ایران را نیز درک می‌کنم که تاکید می‌کنند که آمریکا  باید به برجام بازگردد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از مبدا تولید و یا واردات، قیمت کالاها را تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد کنترل می کنیم، گفت: با تشدید نظارت ها تلاش کردیم تا آثار سوء  افزایش قیمت بنزین را به حداقل برسانیم. بسته‌ای که قرار بود اول هرماه در سبد خانوار مردم قرار گیرد . در این صورت می‌توان در مورد توافق گسترده‌تر گفت‌وگو کرد. اگر ما قبل از رئیس‌جمهور جدید آمریکا خواهان مذاکره میان ایران و آمریکا باشیم باید یکی از این دو طرف از مواضع خود کوتاه بیاید. رحمانی با اشاره به تشکیل چند لایه برای ایجاد نظارت بر قیمتها، تاکید کرد: اتاق اصناف را بسیج کردیم و موظف شدند اولین لایه نظارت را تشکیل دهند. حمایت از معترضان، مداخله در امور داخلی ایران است وی در مورد اعتراض‌های ایران هم گفت: درست است که این تظاهرات به نوعی تحت تاثیر تحریم‌هاست.

سؤال این است که آیا تجمع‌کنندگان در شعارهای خود دولت ترامپ را به خاطر وضعیت خود سرزنش می‌کنند یا دولت ایران را ؟ من نمی‌دانم کدام یک از این موارد درست است؟ شاید هم هر دو صحیح باشد اما تحریم‌ها در شرایط اقتصادی امروز ایران بی تاثیر نبوده است. به این ترتیب ۱۹ هزار بازرس در کل کشور به کار گرفتیم. هیپل افزود: حمایت از معترضان مداخله در امور داخلی ایران است و می‌تواند نتایج معکوسی ایجاد کند. وی با بیان اینکه هر دو طرف در مسائل یکدیگر دخالت می‌کنند، گفت: شنیده‌ام که هکرهای مورد حمایت دولت ایران در مسائل سیاست داخلی آمریکا دخالت می‌کنند. رحمانی با بیان اینکه در کنار کنترل روندها و تشدید بازرسی ها تصمیماتی عملیاتی نیز اتخاذ شده است، گفت: هر روز ستاد تنظیم بازار و کنترل قیمت کالاها تشکیل جلسه می دهد. تحریم‌ها ارسال دارو به ایران را سخت کرده است ترامپ مسائل حقوق بشری را در مورد ایران نادیده می‌گیرد این مقام پیشین کاخ سفید در ادامه گفت: من می‌دانم که داروها از تحریم‌ها مصون هستند اما انسداد کانال‌های مالی خرید دارو را سخت می‌کند . من به هر حال با تحریم‌های ایالات متحده موافق نیستم زیرا فکر می‌کنم خروج آمریکا از برجام اشتباه بود. وی با بیان اینکه مقرر شد دستگاه های دولتی تا پایان امسال قیمت کالا و خدمات خود را افزایش ندهند، تاکید کرد: علاوه بر این با تشکلهای تولیدی و صنفی جلسه داشتیم و به آنها هم اعلام کردیم در این مرحله نباید افزایش قیمت داشته باشند.

وی تصریح کرد: حس می‌کنم آمریکا کانال‌هایی برای نقل و انتقال‌ها در زمینه دارو و سایر کالاهای بشردوستانه ایجاد نکرده است. ترامپ به راحتی مسائل بشردوستانه و حقوق بشری در مورد ایران و سایر کشورها را نادیده می‌گیرد به همین دلیل امیدوارم در انتخابات بعدی ما  دولت ترامپ با یک دولت شایسته جایگزین شود. در برخی کالاها و خدمات افزایش قیمت وجود داشته است. .