ایلنا, ایران, آمریکا, ترامپ

ایلنا, ایران

حمایت از معترضان، مداخله در امور داخلی ایران است/تجمع‌کنندگان در شعارهای خود به جای ترامپ، روحانی را سرزنش می‌کردند/ کاخ سفید اعتراضات را گامی برای تغییر حاکمیت می‌دانست

مقام پیشین کاخ سفید با انتقاد از تحریم‌ها آن‌ها را نوعی جنگ اقتصادی دانست و ابراز امیدواری کرد که به زودی عمر دولت ترامپ به پایان برسد.

27/11/2019 09:27:00 ق.ظ

مقام پیشین کاخ سفید در گفت‌وگو با ایلنا : حمایت از معترضان، مداخله در امور داخلی ایران است/تجمع‌کنندگان در شعارهای خود به جای ترامپ ، دولت را سرزنش می‌کردند/ کاخ سفید اعتراضات را گامی برای تغییر حاکمیت می‌دانست

مقام پیشین کاخ سفید با انتقاد از تحریم‌ها آن‌ها را نوعی جنگ اقتصادی دانست و ابراز امیدواری کرد که به زودی عمر دولت ترامپ به پایان برسد.

 (Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است. وی در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته‌ای، انرژی و توازن سیاست‌گذاری در عرصه‌های تکنولوژی تحقیقاتی داشته است.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

هیپل در سال ۱۹۹۳ موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وی دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است و در حال حاضر عضو هیئت مدیره پنل بین‌المللی درباره مواد شکافت‌پذیر و استاد علوم سیاسی دانشگاه پرینستون است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را درباره تنش‌ها در خاورمیانه مطرح کرده است.

سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بی نتیجه استکاخ سفید اعتراض ‌های ایران را گامی برای تغییر حاکمیت می‌دانست«فرانک هیپل»در ابتدا در مورد سیاست فشار بر ایران گفت: من موافقم که سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بی‌نتیجه است، زیرا احتمال جنگ بین ایالات متحده و ایران را افزایش داده و موجب شده است که ایران از تعهداتی که در برنامه هسته‌ای خود با آن توافق کرده، فاصله بگیرد. بسیاری از طرفداران فشار حداکثری، از جمله جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، خواهان تغییر نظام در ایران بودند و اعتراضات فعلی علیه اوضاع اقتصادی در ایران را گامی در این جهت می‌‌دیدند. headtopics.com

کاهش تعهدات برجامی قابل درک استکاهش تعهدات برجامی موقعیت تندروهای ایالات متحده را تقویت می‌کندوی در ادامه در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: من معتقدم که حرکت ایران برای کاهش تعهدات خود در برجام تصمیم قابل درک اما خطرناکی بوده است. یک اقدام در واکنش به عدم اجرای تعهدات اروپایی‌ها و خروج آمریکا از برجام صورت گرفته است. اما این اقدام از طرفی هم موقعیت تندروهای ایالات متحده را تقویت می‌کند که می‌تواند اولین قدم برای جنگ گسترده‌تر باشد که برای ایالات متحده و ایران فاجعه‌بار است.

تحریم‌ها نوعی جنگ اقتصادی احمقانه استترامپ می‌توانست به جای خروج از برجام آن را احیا کنداین مقام پیشین کاخ سفید هم چنین در ادامه در مورد تحریم‌ها گفت : من موافقم که این تحریم‌ها نوعی جنگ اقتصادی بدون تفکر و احمقانه است دولت ترامپ می‌توانست به جای از بین بردن برجام اقدام به احیای این توافق کند.

هیپل در مورد مذاکره میان ایران و آمریکا گفت: من فکر می‌کنم مذاکره امکان پذیر است یا با ترامپ یا رئیس‌جمهور جدیدی که امیدوارم به زودی جایگزین ترامپ شود. ترامپ به چیزی احتیاج دارد که بتواند به عنوان پیروزی دیپلماتیک معرفی کند اما من موضع سران ایران را نیز درک می‌کنم که تاکید می‌کنند که آمریکا  باید به برجام بازگردد. در این صورت می‌توان در مورد توافق گسترده‌تر گفت‌وگو کرد. اگر ما قبل از رئیس‌جمهور جدید آمریکا خواهان مذاکره میان ایران و آمریکا باشیم باید یکی از این دو طرف از مواضع خود کوتاه بیاید.

حمایت از معترضان، مداخله در امور داخلی ایران استوی در مورد اعتراض‌های ایران هم گفت: درست است که این تظاهرات به نوعی تحت تاثیر تحریم‌هاست. سؤال این است که آیا تجمع‌کنندگان در شعارهای خود دولت ترامپ را به خاطر وضعیت خود سرزنش می‌کنند یا دولت ایران را ؟ من نمی‌دانم کدام یک از این موارد درست است؟ شاید هم هر دو صحیح باشد اما تحریم‌ها در شرایط اقتصادی امروز ایران بی تاثیر نبوده است. headtopics.com

اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل ژاپن از المپیک حذف شد پلیس توکیو مانع بازگشت اجباری ورزشکار بلاروسی شد | DW | 02.08.2021

هیپل افزود: حمایت از معترضان مداخله در امور داخلی ایران است و می‌تواند نتایج معکوسی ایجاد کند.وی با بیان اینکه هر دو طرف در مسائل یکدیگر دخالت می‌کنند، گفت: شنیده‌ام که هکرهای مورد حمایت دولت ایران در مسائل سیاست داخلی آمریکا دخالت می‌کنند.تحریم‌ها ارسال دارو به ایران را سخت کرده است

ترامپ مسائل حقوق بشری را در مورد ایران نادیده می‌گیرداین مقام پیشین کاخ سفید در ادامه گفت: من می‌دانم که داروها از تحریم‌ها مصون هستند اما انسداد کانال‌های مالی خرید دارو را سخت می‌کند . من به هر حال با تحریم‌های ایالات متحده موافق نیستم زیرا فکر می‌کنم خروج آمریکا از برجام اشتباه بود.

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

قیمت کالا‌ها را به صورت لحظه‌ای رصد می‌کنیم/ پرونده تخلفات اصناف خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

بسیاری از مردم هنوز بسته حمایت معیشتی را در‌یافت نکردند / سبد خالی دولت در دست مردماگرچه دولت در روزهای اخیر مدام از واریز شدن بسته حمایت معیشتی مردم به حساب آنها سخن می‌گوید اما خبرهای رسیده از استان‌ها و شهرهای مختلف کشور حاکی از ‌آن است که بسیاری از شهروندان هنوز مزه آن را نچشید‌ه‌اند.

منبع امنیتی ترکیه: آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه را از سر نمی‌گیرددولت ترکیه ماه گذشته به طور جداگانه با روسیه و آمریکا به توافق رسید تا نیروهای کرد در شمال سوریه از منطقه مرزی با ترکیه عقب نشینی کنند و در مقابل آنکارا پذیرفت تا عملیات نظامی خود در خاک سوریه را متوقف کند.

دولت قانونی یمن مناطق جدیدی را در استان صعده از کنترل حوثی‌ها خارج کردنیروهای ارتش ملی یمن با پشتیبانی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن شامگاه دوشنبه 25 نوامبر 2019

قطر و کویت به ائتلاف حمایت از کشتیرانی آزاد به رهبری آمریکا پیوستندقطر و کویت اعلام کردند به ائتلاف حمایت و حفظ دریانوردی آزاد در منطقه به رهبری آمریکا می پیوندند. به گزارش خبرگزاری رویترز، قطر و کویت روز دوشنبه چهارم آذر به مقامات نظامی ایالات متحده اطلاع دادند ک عجب. آمریکا با این همه تکنولوژی نتونست یه سند رو کنه.

جام جهانی کشتی فرنگی در تهران به دلیل ناآرامی‌های ایران به تعویق افتادمسابقات جام جهانی کشتی فرنگی طبق برنامه اولیه قرار بود روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شود.