حقوق اقلیت‌های دینی و تلاش ایران‌وایر برای رفع تبعیض

03/11/1400 04:51 ب.ظ

اقلیت‌های_دینی ایران در طول تاریخ خدمات برجسته‌ای به فرهنگ،هنر و دانش ایران داشته‌اند.معرفی این چهره‌ها به مردم بخشی از برنامه ایران‌وایر است.در این مجموعه می‌توانید با چهره‌هایی آشنا شوید که هر کدام سهم بزرگی در ساختن ایران داشته‌اند. سایت_ادیان_ایران

بخشی از این فشارها محسوب می‌شوند.طی یک سال گذشته، طرح‌هایی برای محدود کردن هر چه بیشتر آزادی اقلیت‌ها به فضای قانون‌گذاری ایران راه یافت. طرح «الحاق موادی به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) در خصوص اهانت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی» که در اردیبهشتبهمن به تایید شورای نگهبان رسید و روزاین قانون، مجازات‌های سنگینی بر آن‌چه توهین به «اديان الهی مصرح در قانون اساسی» خوانده، اعمال می‌کند.

طی یک سال گذشته، طرح‌هایی برای محدود کردن هر چه بیشتر آزادی اقلیت‌ها به فضای قانون‌گذاری ایران راه یافت. طرح «الحاق موادی به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) در خصوص اهانت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی» که در اردیبهشتبهمن به تایید شورای نگهبان رسید و روزاین قانون، مجازات‌های سنگینی بر آن‌چه توهین به «اديان الهی مصرح در قانون اساسی» خوانده، اعمال می‌کند. از سوی دیگر، مجازات‌های سنگینی را برای هر ایجاد «فرقه»، «گروه»،‌ «جمعیت» و مانند آن یا از راه «شیوه‌های کنترل ذهن و القائات روانی»،‌ مرتکب اعمالی همچون «فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» و یا «طرح ادعاهای واهی و کذب در حوزه‌های دینی و مذهبی از قبیل ادعای الوهیت» شود، وضع شده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

کارزار اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات وین در اعتراض به گروگانگیری‌های ایرانعده‌ای از شهروندان ایرانی در کنار بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که در هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شده بود و همچنین نزار زکا، شهروند مردم ایران از این کارزار رنج میبرند. کاش بر ای حقوق بشر آمریکایی هم اعتصاب میکردید. عربستان و امارات با کمک اطلاعاتی آمریکا و انگلیس زنان و بچه های یمنی رو می‌کشند ولی مدافعان به اصطلاح حق ق بشری همگی خفه شدند

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی بیشترین مبتلایان به امیکرون در نیمه غربی کشوربنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه آمار جان‌باختگان کرونا در یک شبانه‌روز گذشته افزایش و شمار مبتلایان جدید در این بازه زمانی کاهش یافته است.

نزار زکا به صدای آمریکا: تا آزادی گروگان‌ها در ایران به اعتصاب غذا ادامه می‌دهمنزار_زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا پس از ورود به وین پایتخت اتریش و آغاز اعتصاب غذای خود به صدای آمریکا گفت در کنار بری_روزن و تا زمانی که تمامی گروگان‌ها در ایران آزاد نشوند به اعتصاب ادامه می‌دهد. حمایت کمپین حقوق بشری پنج هزار نفری از تحصن وین کمپین «عمل به اعلامیه جهانی حقوق بشر» با بیش از پنج هزار عضو، از تحصن وین در حمایت از زندانیان سیاسی در ایران حمایت کرد. دادخواهان_دربند HungerStrike4Life ای_شیاد_دروغگو_نهار_چه_خوردی؟ جمشید_برزگر_سانویچ_سوسیس_حورده_است 👺🤣👺👺 میهن پرست واقعی این‌بانو است. مخو بازی های فیک شما نمیشویم وین برجام اعتصاب_غذا

نماینده مجلس ایران: در سه دوره گذشته گزارش کیفیت خودروی ایرانی به مجلس ارائه نشدهروح الله عباس‌پور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران گفته است که در سه دوره گذشته مسئولان ذی‌ربط گزارشی درباره ارزیابی کیفیت خودروی ایرانی به این مجلس ارائه نکرده است. - خبرگزاری آناتولی خاک تو سر چنین مجلسی و خودروسازان

واکنش ایران به تصویب قطعنامه هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل متحدوزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای با منفک‌کردن جمهوری اسلامی ایران از اصل و مفاد قطعنامه صادرشده درباره هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این اقدام را سوء‌استفاده رژیم صهیونیستی از سازوکارهای بین‌المللی برای سرپوش‌گذاشتن بر جنایات خود دانست و آن را کاملا مردود اعلام‌ کرد.

بریتانیا: روسیه در پی به قدرت رساندن مهره خود در اوکراین است«یوگنی مورایف، نماینده سابق مجلس اوکراین به عنوان نامزد بالقوه برای رهبری این کشور دیده شده است»، اما او تنها نیست زیرا سرویس‌های اطلاعاتی روسیه «با بسیاری از سیاستمداران پیشین اوکراین در پیوند هستند». اوکراین جز خاک روسیه است وباید به روسیه ملحق شود.

بخشی از این فشارها محسوب می‌شوند.

طی یک سال گذشته، طرح‌هایی برای محدود کردن هر چه بیشتر آزادی اقلیت‌ها به فضای قانون‌گذاری ایران راه یافت. طرح «الحاق موادی به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) در خصوص اهانت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی» که در اردیبهشتبهمن به تایید شورای نگهبان رسید و روزاین قانون، مجازات‌های سنگینی بر آن‌چه توهین به «اديان الهی مصرح در قانون اساسی» خوانده، اعمال می‌کند. از سوی دیگر، مجازات‌های سنگینی را برای هر ایجاد «فرقه»، «گروه»،‌ «جمعیت» و مانند آن یا از راه «شیوه‌های کنترل ذهن و القائات روانی»،‌ مرتکب اعمالی همچون «فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» و یا «طرح ادعاهای واهی و کذب در حوزه‌های دینی و مذهبی از قبیل ادعای الوهیت» شود، وضع شده است.در بیانیه‌ای الحاق این دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران را «مخاطراتی جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده در ایران» عنوان کرد وبه گفته «سلوآ غزوانی»، مدیر برنامه خاورمیانه و آفریقای شمالی این سازمان، «با اجرایی شدن این قانون، گستره قوانینی که دست مقامات انتظامی، دادستانی و قضایی ایران را برای سرکوب باز می‌گذارد، حتی از پیش وسیع‌تر خواهد شد.»از احتمال بالای استفاده از این قانون به منظور پیگرد قانونی هرچه بیشتر افراد به بهانه پیروی و عمل به عقاید متفاوت، همچون بهاییان و پیروان عرفان حلقه ابراز نگرانی کرد.

از قوه مقننه که بگذریم، تجربه نشان می‌دهد که تغییرات سیاسی در قوه مجریه نیز نتوانسته است کمکی بنیادین به بهبود شرایط اقلیت‌ها در ایران کند. آن‌چه که عمدتا با تغییر دولت‌ها رخ می‌دهد، تفاوت در نوع شعارها برای کمک به حل مشکل تبعیض علیه اقلیت‌هاست.

برای مثال، دولت «حسن روحانی» که از آن به عنوان دولتی میانه‌رو یاد می‌شود، در اوایل کار خود «علی یونسی» را به سمت دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها گمارد. ترمیدا «ساهی زهرونی»، یکی از روحانیون مندایی که به همراه جمعی از بزرگان این دین با علی یونسی ملاقات کرده بود، در گفت‌وگویی با «ایران‌وایر» گفت که سرانجام نتیجه گرفته که رسیدگی به امور منداییان و تحقق وعده‌های داده‌ شده در آن دولت نیزو تصمیم به ترک ایران گرفت. عمدتا در دولت‌های موسوم به تندرو، حتی این میزان از شعار توجه به اقلیت‌ها نیز وجود ندارد و انتظار نمی‌رود که دولت «ابراهیم رییسی» عزمی جدی برای رفع تبعیض دینی داشته باشد.

تغییرات در قوه قضاییه که روسای آن با حکم مستقیم رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود و عمدتا از تندروترین روحانیون حاکم انتخاب می‌شوند نیز دورنمای درخشانی ندارد. «غلامحسین محسنی اژه‌ای» که هم‌اکنون به ریاست این قوه منصوب شده، متهم به نقض حقوق بشر است و