حضور گسترده مردم در تشییع پیکر ماجد عموری زندانی سیاسی اهوازی

18/03/1401 04:39 ب.ظ

حضور گسترده مردم در تشییع پیکر ماجد عموری زندانی سیاسی اهوازی العربيه_فارسى

منابع محلی گفته‌اند، بسیاری از شهروندان عرب اهوازی، چهارشنبه 18 خرداد در تشییع پیکر ماجد عموری، زندانی سیاسی اعدام‌شده در شهر خلفیه (رامشیر) حضور پیدا کرده همزمان «هرانا» و چند سازمان‌حقوق بشری دیگر دوشنبه از اعدام 12 شهروند بلوچ از جمله یک زن در زندان زاهدان خبر دادند.

موج جدید اعدام‌ها با افزایش نارضایتی‌های اجتماعی و همزمان با اعتراضات سراسری صنفی به‌ویژه بازنشستگان در ایران رخ می‌دهد و مقامات قضایی جمهوری اسلامی تاکنون هیچ گونه اظهارنظری در این باره ارائه نکردند.

پیشتر سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار گزارشی سالانه خبر داد، ایران از سال 2017 بیشترین آمار اعدام در جهان را به خود اختصاص داده است. این سازمان در «گزارش سالانه مجازات اعدام» آورده ایران با اعدام دست‌کم 314 نفر در سال 2021، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که از مجازات اعدام در آیین دادرسی قضایی خود استفاده می‌کنند.

«عفو بین‌الملل» تصریح کرده مجازات اعدام به‌طور نامتناسبی علیه اقلیت‌های قومی و با اتهام مبهمی مانند «محاربه با خدا» استفاده شده است. سازمان «حقوق بشر ایران» و سازمان فرانسوی «با هم علیه مجازات اعدام» هم 28 آوریل گذشته با انتشار گزارشی سالانه، از دوبرابر شدن اعدام‌ها در زمان ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی در ایران خبر دادند. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

نکونام در آستانه سرمربی‌گری استقلال/ حضور یک دستیار خارجی در کنار نکونامنکونام در آستانه سرمربی‌گری استقلال طبق پیگیری‌های خبرنگار ایسنا، جواد نکونام در حال حاضر نزدیک‌ترین فرد برای هدایت استقلال است و در صورت نهایی شدن حضور او در استقلال، یک دستیار خارجی در کنار او در نیمکت آبی‌ها حضور خواهد داشت

جنگ در اروپا؛ درگیری‌های شدید خیابانی نیروهای اوکراین با روس‌ها در شهر سیورودونتسک در دونباسجنگ اوکراین؛ درگیری‌های شدید خیابانی در شهر سیورودونتسک در دونباس آخرین تحولات، خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز سه‌شنبه هفتم ژوئن ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید🔽 مسکو: مناطق مسکونی سیورودونتسک را «به طور کامل» آزاد کردیم جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

مشت‌های گره‌کرده بازنشستگان؛ مراسم تشییع سفره‌های خالی در خیابانمصوبه روز پانزدهم خرداد ۱۴۰۱ دولت، مبنی بر افزایش ده درصدی حقوق برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران را، «زدن شاهرگ گردن بازنشستگان_تامین_اجتماعی با تیغ محرومیت» توسط «دولت محرومین» توصیف کرده‌اند. اطلاع_رسانی roqayehrezaei

اعدام در زاهدان، اقرار تحت شکنجه، محاکمه در دادگاه انقلابدوشنبه ۱۶ خرداد،۱۲ زندانی بلوچ در زندان_زاهدان به دار آویخته شدند.۱۷ خرداد هم یک زندانی بلوچ دیگر در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد.اتهام ۶ نفر از این ۱۳ نفر قتل بوده و ۷ نفر دیگر قاچاق موادمخدر. گزارش از جواد متولی اطلاع_رسانی javadroshana مرگ بر نظام نكبت اسلامى 🤜🏻🤜🏻🤜🏻 iranhr اگر فقر و آسیب‌های ناشی از فقر و « گاندو». نکششون ، حکومت میکشه… لعنت به خامنه‌ای_جنایتکار

سایت خبری محلی: ۱۲ زندانی در زاهدان در یک روز اعدام شدندبرخی منابع حقوق بشری در ایران از اعدام «۱۲ زندانی» در روز دوشنبه، ۱۶ خرداد، در زندان مرکزی زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، خبر دادند.

مالکی: ایران در صورت صدور قطعنامه در شورای حکام باید تغییر تاکتیک دهدیک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که اگر احیانا قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام صادر شود ماهیت آن با گذشته متفاوت خواهد بود چون ایران در چند سال گذشته نهایت همکاری را با آژانس داشته است. قمبل کردن !!بهترین تکنیک هر تاکتیکی داشته باشین ، دودش فقط می‌ره تو چشم مردم انه گو آیه؟

سازمان حقوق بشر اهواز، «اهرو» روز گذشته با اعلام این خبر اشاره کرد، ماجد عمورى در سال 1397 در اعتراض به دستگيرى برادر بزرگترش رسول عموری با نیروهای امنیتی درگیر شد و سپس به اتهام اقدام مسلحانه و درگیری با ماموران خودروی حامل برادرش و کشته‌شدن یک افسر نیروی انتظامی به‌نام «نويد حقيقت‌شناس» توسط دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شد.

همزمان «هرانا» و چند سازمان‌حقوق بشری دیگر دوشنبه از اعدام 12 شهروند بلوچ از جمله یک زن در زندان زاهدان خبر دادند.

موج جدید اعدام‌ها با افزایش نارضایتی‌های اجتماعی و همزمان با اعتراضات سراسری صنفی به‌ویژه بازنشستگان در ایران رخ می‌دهد و مقامات قضایی جمهوری اسلامی تاکنون هیچ گونه اظهارنظری در این باره ارائه نکردند.

پیشتر سازمان «عفو بین‌الملل» با انتشار گزارشی سالانه خبر داد، ایران از سال 2017 بیشترین آمار اعدام در جهان را به خود اختصاص داده است.

این سازمان در «گزارش سالانه مجازات اعدام» آورده ایران با اعدام دست‌کم 314 نفر در سال 2021، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که از مجازات اعدام در آیین دادرسی قضایی خود استفاده می‌کنند.

«عفو بین‌الملل» تصریح کرده مجازات اعدام به‌طور نامتناسبی علیه اقلیت‌های قومی و با اتهام مبهمی مانند «محاربه با خدا» استفاده شده است.

سازمان «حقوق بشر ایران» و سازمان فرانسوی «با هم علیه مجازات اعدام» هم 28 آوریل گذشته با انتشار گزارشی سالانه، از دوبرابر شدن اعدام‌ها در زمان ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی در ایران خبر دادند.

به گفته این دو سازمان حقوق بشری، مقامات دولت ایران در 83 درصد اعدام‌ها، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی انجام ندادند.

این گزارش به شمار اعدام‌ها از سال 2010 تا 2021 نیز اشاره کرده و خاطرنشان کرده است، از میان 137 نفری که به اتهام وابستگی به احزاب و سازمان‌های ممنوعه در ایران اعدام شدند، 51 درصد مربوط به گروه اتنیکی کرد، 28 درصد مربوط به گروه اتنیکی بلوچ و 15 درصد مربوط به گروه اتنیکی عرب بوده‌اند.