فیفا, ورود زنان به ورزشگاه‌ها, مسابقه ایران و کامبوج, عکاسان زن

فیفا, ورود زنان به ورزشگاه‌ها

حصارکشی و طرح 'کنترل زنان' در استادیوم آزادی | DW | 09.10.2019

کارشکنی مخالفان حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها، علی‌رغم درخواست روشن فیفا از ایران همچنان ادامه دارد. مجوز حضور عکاسان زن ایرانی به ورزشگاه هنوز صادر نشده و محدودیت فروش بلیط هم پابرجاست. زنان ایرانی به فیفا شکایت برده‌اند.

09/10/2019 06:49:00 ب.ظ

کارشکنی مخالفان حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها، علی‌رغم درخواست روشن فیفا از ایران همچنان ادامه دارد. مجوز حضور عکاسان زن ایرانی به ورزشگاه هنوز صادر نشده و محدودیت فروش بلیط هم پابرجاست. زنان ایرانی به فیفا شکایت برده‌اند.

کارشکنی مخالفان حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها، علی‌رغم درخواست روشن فیفا از ایران همچنان ادامه دارد. مجوز حضور عکاسان زن ایرانی به ورزشگاه هنوز صادر نشده و محدودیت فروش بلیط هم پابرجاست. زنان ایرانی به فیفا شکایت برده‌اند.

"بدون محدودیت" آن چیزی است که فدراسیون جهانی فوتبال، پس از مرگ غم‌انگیز سحر خدایاری و بازتاب گسترده آن در رسانه‌های جهانی، از ایران خواسته است. اما از قرار تصمیم‌گیری در مورد ورود و حضور زنان در استادیوم به نظر نهادهای بسیاری بسته است.به عنوان مثال عکاس خبرنگاران ورزشی هنوز نمی‌دانند که چه نهادی باید مجوز ورود آنها به ورزشگاه را صادر کند. یکی از آنها پرتو جغتایی است که روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «نامه بدست تو مسير وزارت ورزش به فدراسيون فوتباليم؛ وزارت ميگه فدراسيون باید تاييد كنه فدراسيون ميگه حيطه وظايف وزارته! از اون طرف خبرنگار و عكاساى خارجى تاييد شدن و آيدى‌کارت گرفتن ما اما یک هفتس گرفتار این تماشا و پیگیریا و رفت‌وآمداییم، دریغ از یه جواب درست و حسابی.» 

توضیح قالیباف درباره عدم حضور رئیس جمهور در جلسه امروز مجلس ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران با تغییر تاریخ کنکور مخالفت کرد - BBC News فارسی انتخابات آمریکا؛ کامالا هریس معاون جو بایدن شد - BBC News فارسی

مخالفت صداوسیما با حضور عکاسان زن فدراسیون فوتبال ایران حق صدور آی‌دی کارت برای خبرنگاران و عکاسان زن ایران را ندارد و گفته است صدا و سیما مخالف حضور آنها در بازی ایران و کامبوج است.مهدی هاشمی تهیه‌کننده برنامه فوتبال برتر در صداوسیما به فدراسیون فوتبال هشدار داده که"در صورت حضور زنان عکاس کنار زمین، بازی تیم ملی ایران از صداوسیما پخش نخواهد شد."

حصارکشی جایگاه ویژه زنانحال این گمانه‌زنی مطرح است که بازی ایران و کامبوج ممکن است به طور مستقیم از تلویزیون هم پخش نشود. روزنامه دولتی"ایران ورزشی" نوشته است که دلیل شیوع"این شایعه" حضور زنان در ورزشگاه آزادی است. به نوشته این روزنامه در روزهای اخیر، جلساتی در سازمان صداوسیما برگزار شد تا در مورد پخش یا عدم پخش مستقیم این بازی از شبکه‌های"سه" و"ورزش" صداوسیمای ایران تصمیم‌گیری شود.

تفکیک پارکینگ‌ ورزشگاه آزادی و حصارکشی میان صندلی‌هایگان ویژه نیروی انتظامی هم همچنان مخالفت حضور عکاسان زن در ورزشگاه آزادی است. حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه ناجا ضمن تأکید بر مخالفت مکرر پلیس با"حضور خانم‌ها در ورزشگاه" گفته بود: «فضا آماده حضور این افراد نبوده و ممکن است آسیب‌هایی را به شخصیت آن‌ها وارد کند.»

ویژه نیروی انتظامی پارکینگ‌های ورزشگاه آزادی را تفکیک کرده است. پارکینگ‌های ۱۹ و ۲۰ که در ضلع شرقی ورزشگاه آزادی قرار دارد به ورود بانوان اختصاص داده شد تا"بلیت در دست" از این دو پارکینگ وارد ورزشگاه شوند.زنانی که مرد همراه خود داشته باشند، نمی‌توانند از این پارکینگ‌ها استفاده کنند. نیروی انتظامی تأکید کرده که که هیچ تماشاگر مردی حق ورود به ورزشگاه از این مسیرها را ندارد.

  خبرگزاری ایسنا با انتشار"توصیه‌های برای بانوان" از آنها خواسته است که با نیروهای انتظامی در بازرسی‌های ورودی و حفظ امنیت ورزشگاه و لیدرها در روی سکوها همکاری داشته باشند.یگان ویژه نیروی انتظامی که به گفته حسن کریمی طرحی برای"کنترل زنان" در بازی ایران و کامبوج دارد، اعلام کرده از ۱۵۰ نیروی آموزش‌دیده پلیس زن برای کنترل زنان در ورزشگاه استفاده خواهد کرد.

از آن گذشته تصاویری که از ورزشگاه منتشر شده حصارکشی جایگاه ویژه زنان در روزهای اخیر را نشان می‌دهد. حال در واکنش به این تصاویر که بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشتند، بسیاری می‌پرسند بهانه فراهم نبودن زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه در چهل سال گذشته، کمبود حصار بود؟ 

برایان هوک: فشار حداکثری روی ایران کارساز بوده است ایتر چیست؟ - BBC News فارسی ایران و کرونا: کنکور برگزار می‌شود؛ سروقت، بدون تاخیر - BBC News فارسی

بسیاری از کابران همچنان از سیاست"قطر‌ه‌ چکانی" مسئولان ایران در اجرای فدراسیون جهانی فوتبال خشمگین هستند. آنها در دو روز گذشته با به راه انداختن هشتک‌های مختلفی، از جمله #WakeUpFIFA از عدم فروش بلیط بیشتر به زنان آن‌هم در حالیکه استادیوم به دلیل عدم استقابل مردان از بازی نه چندان پراهمیت ایران و کامبوج خالی است،به فیفا شکایت کردند.

فیفا که رسمأ از ایران خواسته است شرایط"حضور تمامی زنان در تمامی ورزشگاه‌ها" را فراهم کند، هنوز واکنشی به این اخبار نشان نداده است.فیفا پیشتر اعلام کرده بود که برای بازی ایران و کامبوج، سه نماینده خود را به تهران می‌فرستد تا بر حضور آزادانه زنان تماشاگر، عکاس و خبرنگار به ورزشگاه آزادی نظارت کنند.

زنان بسیاری حال امیدوارند علی‌رغم تمامی کارشکنی‌های روزهای اخیر روز پنج‌شنبه درهای استادیوم‌ در حضور نمایندگان فیفا برای تمام زنانی که می‌خواهند این بازی را زنده تماشا کنند، باز باشد. ادامه مطلب: DW فارسی »

اینااصلاح پذیرنیستن فقط مثه یابو زبون زور میفهمن.قابل توجه یه عده احمق که فکرمیکنن شایداصلاح پذیرباشن.این یه نمونه ساده است Why such problem , let ladies come to stadium and it make the stadium netter place فقط کافی بود سرش بند بشه که شد ... بسیاری از مردم فکر میزدن زیر همه عمامه سران حتما بایستی عقل و منطقی وجود داشته باشه، بفرما . . همان نظام است و همان عمامه بسرها تا سالهای پیش حضور بانوان در استادیوم فوتبال حرام بود و الآن حلال شد . . چقدر مردم رنج برده اند از آن دسته عمامه سران احمق و بیخرد و نفس پرست

زنان ایرانی بهتربودنمیرفتن. حالا بکاری کنید که اصلا بخاطر زنان فوتبال ایران را تعلیق کنند با زنهادرنیفتید!

اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره حضور زنان در ورزشگاه آزادیتهران- ایرنا- فدراسیون فوتبال روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه‌ای در خصوص حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار ایران و کامبوج اعلام کرد: علاقمندان باید از طریق پارکینگ اتوبوس‌رانی جنب درب شرقی وارد مجموعه شوند.

وقوع انفجار در کلاس درس در دانشگاه غزنی در جنوب افغانستانشاهدان عینی و پلیس غزنی به بی‌بی‌سی گفته که دقایق قبل انفجاری در داخل یک کلاس درس در دانشگاه غزنی در جنوب افغانستان رخ‌داده است. به گفته این افراد، انفجار تلفاتی نیز در پی‌داشته است.

امام جمعه‌ای زنان ایرانی را در خیابان‌ها به جنیفر، تیلور سوئیفت و میناژ تشبیه کردامام جمعه اسالم، خیابان های ایران را به جشنواره‌هایی تشبیه کرد که در آنها، زنانی که ظاهر خود را شبیه اول بگو تو این جنیفر و بقیه رو از کجا میشناسی تا جوابتو بدم . عجب امام جمعه آگاهی! یه وقت تعجب نکنید چطور ایشون میناژ رو میشناسه ها.... این آخوندک میناژ و جنیفر را چطور میشناسه ؟

بنویسید 'زیرساخت' بخوانید فنس؛ گزارش ویژه از حضور بانوان در آزادیاتفاق شیرینی مثل باز شدن درب ورزشگاه به روی بانوان با تصمیمات اشتباه زیر سوال رفته است.

چاووش‌اوغلو: سفیر ایران در ترکیه را در جریان عملیات چشمه صلح قرار دادیمچاووش‌اوغلو: سفیر ایران در ترکیه را در جریان عملیات چشمه صلح قرار دادیم

عراق: 165 کشته در ادامه تظاهارت ضد دولتی در عراقوزارت بهداشت عراق: مرگ حدود 165 نفر در اعتراضات اخیر در بیمارستان های ما به ثبت رسیده است